چند طبقه؟ چند واحد؟!

نویسنده: امیر صفائی راد – رادآرشیتکت ¦ زیرمجموعه مقالات: طراحی معماری

طراحی پلان

همیشه یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های مالکین پیش از اینکه تصمیم به طراحی و ساخت بنا کنند، تعداد طبقات و تعداد واحدها در هر طبقه است.
در هر طبقه ساختمان مسکونی چند واحد آپارتمان طراحی کنیم؟

بدیهی است که مالکین دوست دارند از احداث و فروش آپارتمان‌ها، حداکثر سود ممکن را کسب کنند. برای همین سعی می‌کنند تمام جوانب کار را بسنجند و از افراد زیادی هم در این مورد مشورت می‌گیرند.

اما واقعاً بهترین معیار برای انتخاب تعداد واحدها و متراژ آن‌ها چیست؟

 

تعداد واحدها در هر طبقه از یک آپارتمان مسکونی معمولاً با نظر مستقیم مالک و به پیشنهاد وی انجام می‌شود؛ اما وظیفه ما به عنوان یک معمار متخصص چیست؟ اگر کارفرما از ما در این زمینه کمک و مشاوره خواست، چطور می‌توانیم به وی در انتخاب بهترین گزینه ممکن کمک کنیم؟

توجه به محدودیت‌ها، خصوصیات و موقعیت ساختمان، به ما کمک می‌کند تا در این مورد تصمیم بهتری بگیریم.

 

در ادامه با هم مواردی را که در انتخاب تعداد واحدها در یک ساختمان مسکونی نقش دارند را بررسی می‌کنیم:

 

موقعیت قرارگیری زمین در شهر:

شاید مهم‌ترین نکته‌ای که در انتخاب تعداد واحدها در هر طبقه از یک مجتمع مسکونی باید در نظر گرفت، موقیت قرارگیری ساختمان در شهر است. اینکه ساختمان ما قرار است در کدام منطقه شهر و برای چه سطحی از افراد جامعه ساخته شود.

خیلی از مالکین دید اشتباهی نسبت به این موضوع دارند. خیلی از آن‌ها فکر می‌کنند واحدهای کوچک‌تر، راحت‌تر و سریع‌تر به فروش می‌رسد. در صورتی که ساختمان‌های با تعداد واحد کمتر و مساحت مفید بیشتر از ارزش بسیار بالایی نزد مردم برخوردار است.

توجه داشته باشید مخصوصاً اگر ساختمان در مناطق بالاتر از متوسط شهر قرار دارد، حتماً به کارفرما پیشنهاد دهید، حداقل تعداد واحد در هر طبقه را با مساحتی بزرگ‌تر احداث کند.

واحد با زیربنای بیشتر امکان طراحی بهتر را به شدت گسترده می‌کند و قدرت مانور شما را به عنوان طراح افزایش می‌دهد.

به کارفرما توضیح دهید که همیشه کسانی هستند که خواهان واحدهای بزرگ‌تر و خاص‌تر هستند. حتی واحدهای آپارتمانی با مساحت ۴۰۰ متر به‌راحتی و با قیمت بیشتر به فروش می‌رسد. افراد زیادی را می‌شناسم که به شدت خواهان آپارتمان، با مساحت‌های بالا هستند. شما هم اگر از مشاورین املاک مختلف سؤال کنید خواهید دید برخلاف تصور، تعداد این افراد آنچنان هم کم نیست.

ضمن اینکه در ساخت تعداد واحدهای کمتر و با مساحت بیشتر، هزینه اجرا مخصوصاً در قسمت تجهیزات و طراحی داخلی به مقدار قابل توجهی کاهش پیدا می‌کند.

 

 

مساحت زمین و سطح اشغال:

یکی دیگر از موارد تأثیرگذار در تعداد واحدها در هر طبقه از ساختمان، مساحت زمین و سطح اشغال در هر طبقه است. به عنوان مثال اگر زمینی به مساحت ۱۵۰ متر داشته باشیم، سطح اشغال ما در هر طبقه حدود ۱۰۰ مترمربع می‌شود و امکان طراحی بیشتر از یک واحد در هر طبقه عملاً وجود ندارد و حتماً باید در هر طبقه یک واحد طراحی کنیم.

حال اگر زمینی به مساحت ۲۵۰ متر در اختیار داشته باشیم گزینه ۲ واحد در هر طبقه به شدت وسوسه انگیز است. در این حالت می‌توانیم در هر طبقه یک واحد با مساحت مفید حدود ۱۵۰ مترمربع طراحی کنیم و یا ۲ واحد با مساحت حدود ۷۵ مترمربع!

این انتخاب‌ها با افزایش مساحت زمین و سطح اشغال در هر طبقه افزایش پیدا می‌کند که توجه به مواردی که در ادامه ذکر می‌شود می‌تواند برای انتخاب گزینه بهتر کمک کند.

 

 

موقعیت زمین (شمالی یا جنوبی):

توجه به شمالی یا جنوبی بودن زمینی که قصد احداث ساختمان در آن را داریم نیز نکته دیگری است که در تعداد واحدهای هر طبقه تأثیرگذار است.

همانطور که می‌دانید در ساختمان‌های جنوبی امکان نورگیری مستقیم و کامل از هر دو جبهه شمال و جنوب وجود دارد؛ اما در ساختمان‌های شمالی نمی‌توان در انتهای بنا با توجه به مشرفیت به ساختمان پشتی از حداکثر نور و پنجره‌های بلند استفاده کرد و معمولاً نور فضاهای انتهایی در چنین ساختمان‌هایی از طریق پنجره‌هایی که به نورگیر باز می‌شوند و از کف حداقل ۱۷۰ سانتی‌متر فاصله دارند (O.K.B = 170 cm) تأمین می‌شود.

بنابراین در مثال قبلی اگر زمین ما ۲۵۰ مترمربع مساحت داشته باشد و جنوبی باشد امکان طراحی ۲ واحد در هر طبقه وجود دارد، اما اگر همین ساختمان شمالی باشد بهتر است یک واحد در هر طبقه طراحی شود.

 

طراحی پلانطراحی در زمین شمالی

 

طراحی پلان

طراحی در زمین جنوبی

 

عرض زمین:

در کنار توجه به مساحت زمین و شمالی یا جنوبی بودن آن، عرض زمین مورد نظر نیز به‌شدت در تعداد واحدها در هر طبقه تأثیرگذار است.

اجازه دهید باز هم با ذکر مثال این موضوع را بررسی کنیم:

یکی از عواملی که در طراحی ساختمان با تعداد واحدهای بیشتر از یک واحد در هر طبقه باید در نظر گرفت، هم ارزش بودن واحدها از نظر نورگیری و کیفیت فضاهای داخلی است.

در مثال فوق در زمین ۲۵۰ متری جنوبی اگر واحدها را به‌صورت شمالی – جنوبی طراحی کنیم، درست است که می‌توان دو واحد را دقیقاً مشابه هم و به صورت قرینه طراحی کرد، اما بدیهی است که واحد مشرف به حیاط که از نور جنوب برخوردار است، ارزش بالاتری دارد.

حال برای اینکه ارزش هر دو واحد یکسان باشد و کیفیت فضاهای داخلی افزایش پیدا کند، بهتر است ۲ واحد در کنار یکدیگر، به گونه‌ای که هرکدام نصف عرض زمین و تمام طول سطح اشغال را در اختیار داشته باشند طراحی شوند. در این صورت ۲ واحد باز هم قرینه یکدیگر هستند، منتها در طول!

در این صورت حتی می‌توان ساختمان‌های شمالی را به صورت ۲ واحد در هر طبقه و بدون افت کیفیت فضاهای داخلی طراحی کرد.

طراحی پلانطراحی به صورت ۲ واحدی در زمین های با عرض بیشتر از ۱۲ متر

 

اما نکته مهم و تأثیرگذار در این نوع طراحی عرض زمین است. معمولاً اگر عرض زمین کمتر از ۱۲ متر باشد، امکان چنین طراحی از ما گرفته می‌شود. چون باتوجه به ضخامت دیوارهای بیرونی و داخلی امکان طراحی واحدهی ۲ خوابه و با کیفیت مناسب وجود ندارد.

اما طراحی به صورت ۲ واحد در هر طبقه در زمین‌هایی که حداقل ۱۲ متر عرض دارند توصیه می‌شود. حتی در زمین‌های شمالی! و این یکی از مزیت‌های مهم زمین‌های با عرض زیاد برای کسانی است که می‌خواهند تعداد واحد بیشتری را در ساختمان داشته باشند.

 

 

محدودیت پارکینگ:

محدودیت تعداد پارکینگ در طراحی با توجه به ضوابط و استانداردها یکی از عوامل مهم دیگر در تعیین تعداد واحدهای مسکونی در هر طبقه از ساختمان است.

همانطور که می‌دانید در طراحی پلان، باید به ازای هر واحد مسکونی یک جای پارک بدون مزاحمت در نظر گرفت که همین موضوع می‌تواند نقش تعیین کننده‌ای در تعداد واحدها داشته باشد.

در مثال‌های فوق اگر بخواهیم در زمین ۲۵۰ متری خود در هر طبقه ۲ واحد احداث کنیم، اگر تعداد طبقات ما ۳ طبقه روی پیلوت باشد، شاید بتوان در پارکینگ با کمی زحمت ۶ جای پارک بدون مزاحمت طراحی کرد؛ اما اگر تعداد طبقات روی پیلوت ۴ طبقه یا بیشتر باشد، در آن‌صورت طراحی ۸ یا ۱۰ جای پارک بدون مزاحمت در پارکینگ عملاً وجود ندارد؛ که در این حالت ۲ راه بیشتر نداریم:

 • احدث زیرزمین برای تأمین فضای پارک به تعداد کافی برای هر واحد
 • کاهش تعداد واحدها در هر طبقه

حال می‌توانیم با توجه به موارد اشاره شده در بالا تصمیم بگیریم که کدام گزینه بهتر است: احداث زیرزمین یا کاهش تعداد واحدها در هر طبقه!

البته شاید گزینه سومی هم بتوان در نظر گرفت و آن کاهش تعداد واحدها در هر طبقه و احداث زیرزمین برای پارکینگ و انباری برای هر واحد است. در این حالت می‌توان لابی مناسب و زیبا، اتاق سرایداری، فضای نگهبانی، فضای بازی کودکان و فضای سبز کافی در حیاط برای استفاده ساکنین طراحی کرد که در کنار تعداد واحدهای کمتر و با مساحت بیشتر، ارزش ساختمان را به‌شدت افزایش می‌دهد.

البته توصیه می‌کنم در صورت امکان در ساختمان‌هایی که به این صورت طراحی می‌کنید، حتی‌المقدور برای هر واحد بیشتر از یک جای پارک طراحی کنید.

 

 

مزایای طراحی و ساخت ساختمان با تعداد واحد کمتر و مساحت بیشتر در هر طبقه

دیگر مردم از آپارتمان‌های شلوغ خسته شده‌اند و مدام درگیر عوارض ناشی از زندگی در مجتمع‌های پرجمعیت هستند. اگر به اطراف خود نگاه کنید افراد زیادی را می‌بینید که مدام در حال شکایت از شلوغی ساختمان، همسایه‌های بی‌ملاحضه، فضاهای کوچک و طراحی ضعیف آپارتمان، عدم اختصاص پارکینگ بدون مزاحمت برای هر واحد، نبود انباری و یا کوچک بودن آن، عدم وجود فضای باز کافی برای بازی بچه‌ها، نبود فضای سبز مشترک در حیاط مجتمع و… هستند.

این‌ها همه مواردی است که ساکنین مجتمع‌های مسکونی با تعداد واحدهای زیاد مدام درگیر آن‌ها هستند.

اکثر مردم ترجیح می‌دهند در آپارتمان‌هایی زندگی کنند که ترجیحاً در هر طبقه آن یک واحد وجود داشته باشد و اگر کمی پرس‌وجو کنید خواهید دید که مردم به شدت به‌دنبال چنین آپارتمان‌هایی هستند.

در صورت طراحی ساختمان با یک واحد در هر طبقه، رضایت ساکنین به شدت افزایش پیدا می‌کند و افراد حاضرند قیمتی بیشتر از عرف منطقه را برای این آپارتمان‌ها بپردازند.

 

 

امیدوارم که توجه به موارد مطرح شده در بالا، به شما در تصمیم‌گیری بهتر در مورد تعداد واحدها در هر طبقه کمک کرده باشد.

مثل همیشه از شما دوست عزیز می‌خواهم که نظرات و سؤالات خود را در پایین همین صفحه با ما در میان بگذارید.

 

این مقاله را هم بخوانید:

دکوراسون آشپزخانه

دکوراسیون آشپزخانه

در این مقاله به دکوراسیون آشپزخانه و نحوه صحیح چیدمان تجهیزات اصلی در آشپزخانه می‌پردازیم. دکوراسیون آشپزخانه در استفاده بهینه...

۷ نظر

 1. Mohamad-A29

  سلام آقای مهندس؛
  خدا قوت، از جنابعالی به دلیل زحمات زیادی که برای آگاهی و افزایش سطح اطلاعات جامعه معماری، متقبل میشین به نوبه خودم، تشکر و قدردانی می کنم. بنده یکی از مشتری های پروپاقرص سایت شما هستم. نرم افزار اندازه گذاری در اتوکد رو از سایت شما تهیه کردم، راضی کننده و عالی بود.
  اما سوالی که دارم و از شما می خوام راهنمایی کنین؛ دو پیشنهاد برای خرید زمین دارم (از لحاظ موقعیت مکانی تقریباً هردو یکسان هستند)؛ یکی به مساحت ۱۹۵ متر مربع، جنوبی و دیگری ۲۵۵ متر مربع شمالی ( این زمین اوقافی و از لحاظ قیمتی در هر متر مربع، حدود ۳۰۰ هزارتومان از زمین های دیگر کمتر ست). به نظر شما کدام را انتخاب کنم؟ (هدف از ساخت زمین استفاده شخصی است).
  پیشاپیش از شما قدرانی می کنم.
  ارادتمند: توسلی

  • رادآرشیتکت

   سلام. وقت بخیر؛

   از لطف شما سپاسگزارم و خوشحالیم که فعالیت‌ها و محصولات ما در سایت رادآرشیتکت برای شما و سایر دوستان مفید واقع شده است.

   برای نظر دادن در مورد سوالی که درباره خرید زمین مطرح فرمودید، احتیاج به اطلاعات دقیق‌تر، شامل محل، موقعیت زمین، ایعاد دقیق، سایت‌پلان، تراکم مجاز هر کدام و همچنین میزان پیشروی همسایه‌های مجاور داریم. همچنین شما مطرح نکردید قصد دارید چند طبقه و در هر طبقه چند واحد احداث کنید.

   اما به طور کلی (با فرض اینکه عرض هردو زمین ۱۰ متر باشد) موارد زیر را در نظر بگیرید:

   ۱- اگر قصد احداث ۲ واحد در هر طبقه را دارید، زمین جنوبی مناسب‌تر است. چون می‌توان ۲ واحد شمالی و جنوبی در آن طراحی کرد تا هر دو واحد از نورگیری مناسبی برخوردار باشند. اما با توجه به طول کم زمین (۱۹٫۵ متر)، حداکثر میزان زیربنای شما در هر طبقه (طول پیشروی مجاز شما ۱۱٫۷ متر + حداکثر ۲ متر پیشروی در حیاط + حداکثر ۱ متر کنسول در خیابان) ۱۴۷ متر خواهد بود، که کار طراحی واحدها و مخصوصا تامین پارکینگ را کمی مشکل می‌کند.

   ۲- در زمین شمالی زیربنای شما حدود ۱۷۰ متر خواهد بود، که کار را برای طراحی دلخواه آسان‌تر می‌کند، اما مناسب برای طراحی به‌صورت ۲ واحد در هر طبقه نیست، مگر اینکه حداقل عرض زمین ۱۲ متر باشد.

   ۳- با توجه به مساحت زمین جنوبی، اگر قصد داشته باشید واحد ۳ خوابه طراحی کنید، از کیفیت طراحی و کارآیی فضاهای داخلی کاسته خواهد شد.

   نتیجه:
   در مجموع زمین‌های جنوبی برای طراحی واحدهای مسکونی و سکونت، مناست‌تر هستند و فضاهای داخلی باکیفیت‌تری در آن‌ها می‌توان ایجاد کرد.

 2. با سلام.خسته نباشید.در ابتدا تشکر میکنم از مطالب ارزشمندتون.
  ۱-در یک شهری مانند یزد حداقل ابعاد زمین برای ساخت یک واحد مسکونی سه طبقه استاندارد و هزینه کم چه ابعادی است؟
  ۲-در حال حاضر متوسط قیمت ساخت برای هر متر مربع چقدر است؟
  ۳-چگونه می توان در یک شهر زمینهایی که قیمت مناسبی دارند و در آینده پیشرفت میکنند را پیدا کرد؟
  مجدداً از وقی که میگذارید سپاسگزاری می کنم.

  • رادآرشیتکت

   سلام دوست عزیز؛
   ۱- ابعاد زمین کاملا به نیاز و هدف شما از ساختن ساختمان بستگی دارد. این که در هر طبقه چند واحد قصد احداث دارید و متراژ حدودی هر واحد چقدر باشد.
   به‌طور کلی با فرض اینکه قصد ساخت آپارتمان‌های معمول شهری را دارید، اگر در هر طبقه قصد دارید یک واحد ۲ خوابه داشته باشید، حداقل مساحت زمین شما باید ۱۵۰متر مربع باشد. اگر قصد دارید در هر طبقه یک واحد بزرگ‌تر سه خوابه و یا دو واحد دو خوابه طراحی کنید، مساحت زمین شما نباید از ۲۵۰ متر مربع کمتر باشد.

   ۲- قیمت ساخت مسکن به عوامل بسیاری بستگی دارد، اما مهم‌ترین موضوعات تأثیرگذار بر قیمت تمام شده ساخت مسکن، مصالح، دستمزد نیروهای اجرایی، هزینه‌های مربوط به شهرداری، پروانه و پایان‌کار است. قیمت مصالح در شهرهای مختلف تقریبا یکسان است. دستمزد نیروهای اجرایی هم در شهرهای مختلف تفاوت کمی با یکدیگر دارد. اما هزینه‌های مربوط به شهرداری و اخذ مجوزهای لازم برای ساخت بنا و گرفتن پایان‌کار در هر شهر و در هر منطقه تفاوت‌های اساسی با یکدیگر دارد که می‌تواند قیمت تمام شده ساختمان را افزایش دهد.
   به طور کلی با توجه به موارد گفته شده در بالا، قیمت ساخت هر متر مربع ساختمان در شهرهای مختلف ایران، بین ۷۰۰ هزار تومان تا یک میلیون تومان برآورد می‌شود. البته در برخی از مناطق تهران، به دلیل موارد ذکر شده، این هزینه به ازای هر متر مربع بیشتر از سه میلیون تومان است.
   طبیعی‌است در ساخت بنا و مخصوصا در نازک‌کاری و دکوراسیون داخلی، هرچه از مصالح لوکس‌تر استفاده کنید، هزینه ساخت به‌همان نسبت افزایش پیدا می‌کند.

   ۳- برای پیدا کردن زمین‌های مستعد رشد با کسانی که در این زمینه خبره هستند در شهر خودتان مشورت کنید. مشاهده و مطالعه نقشه‌های جامع شهری و طرح‌های تفصیلی مناطق مختلف شهرتان هم کمک زیادی به شما در این زمینه خواهد کرد.
   در انتخاب زمین، به موقعیت آن، ابعاد زمین و همین‌طور عرض خیابان، توجه کنید. زمین‌های مستطیل شکل با نسبت عرض به طول حدود ۲ به ۳، زمین‌های مناسبی برای طراحی هستند. همچنین برای ساخت آپارتمان مسکونی، زمین‌های جنوبی مناسب‌تر از زمین‌های شمالی هستند.

   موفق باشید؛

 3. با سلام خدمت آقای مهندس
  قصد انتخاب واحد در واحدهای نو ساز دارم. تقریبا ۷۰ واحد است که در دور ردیف مجزا ساخته شده اند . یک ردیف بلوکهای کنار هم ۴ طبقه ای و ردیف دیگر بلوکهای ۶ طیقه ای و دارای آسانسور می باشند.
  بلوکهای ۴ طبقه دارای ۸ واحد و بلوکهای ۶ طبقه دارای ۱۲ واحد است . همه واحدها دارای پنجره از سمت شمال و جنوب می باشند.
  به نظر شما کدام واحد در کدام طبقه مناسبتر هم برای سکونت و هم برای فروش است؟
  انتخاب خودم آخرین طبقه یعنی طبقه ششم و غربی ترین واحد است چون نور بهتر و چشم انداز بهتری دارد. اما از نظر سرمایشی و گرمایشی و پشت بام مردد هستم.
  لطفا راهنمایی بفرمایید.
  با تشکر

  • رادآرشیتکت

   سلام دوست عزیز؛
   در انتخاب واحد مسکونی باید به مساحت و تعداد واحدها در هر طبقه توجه داشت که البته در مورد ساختمانی که ذکر کردید، تعداد واحدها و مساحت آنها در هر طبقه برای هر دو بلوک ۴ و ۶ طبقه یکسان است.
   در ساختمان‌هایی که دارای آسانسور هستند، همیشه طبقات بالاتر نسبت به طبقات پایین‌تر ارجحیت دارند. قیمت این واحدها نیز معمولا کمی گران‌تر از واحدهای مشابه در طبقات پایین‌تر است.
   نور مستقیم و مخصوصا ویو در طبقات بالا بسیار تعیین کننده است.
   بنابراین با توجه به توضیحاتی که فرمودید، انتخاب شما بهترین انتخاب است و من هم توصیه می‌کنم یک واحد در طبقه ششم را انتخاب کنید. واحدی که بهترین چشم‌انداز را دارد.
   خیلی نگران موضوع سرمایش و گرمایش نباشید. اگر سازنده بنا از نظر کیفیت ساخت، کمی منصف بوده باشد، مشکلی از این بابت نخواهید داشت. مخصوصا اگر واحد شما دارای سقف کاذب باشد که عملا فضایی خالی بین سقف سازه‌ای و فضای داخل مسکونی ایجاد می‌کند و وجود چنین فضایی تا حد زیادی از اتلاف و تبادل انرژی در طبقات آخر ساختمان جلوگیری می‌کند.
   موفق باشید؛

   • سلام مجدد
    از راهنمایی ارزشمند شما بی نهایت سپاسگزارم .
    سازه بتنی است بشت بامها با توجه به اینکه سقف کناف کار شده فضای خالی که شما فرمودین ایجاد شده است.

نظرتان را بگویید

You have to agree to the comment policy.

هفده − پانزده =

دریافت آموزش‌های رایگان معماری
SUBSCRIBE TO NEWSLETTER
All rights reserved © Company Name, 2014
Dolor aliquet augue augue sit magnis, magna aenean aenean et! Et tempor, facilisis cursus turpis tempor odio, cursus montes ac turpis. Ultrices! Massa integer augue ridiculus adipiscing, massa cras pid. Turpis placerat scelerisque, vut odio mus non, mattis porttitor, nunc odio, turpis tortor sit? Pid amet, sed facilisis.
 • Goblinus globalus fantumo tandempo
 • Scelerisque cursus dignissim donus
 • Montes vutario lacus quis arcupolisio
 • Leftomato denitro oculus tepircos den
 • Spiratio dodenus christmas popupius
 • Afrenius globalus spiritum tandempo
 • Fitatos vutario lacus quis arcup delis
ARE YOU READY? GET IT NOW!
Increase more than 500% of Email Subscribers!
Your Information will never be shared with any third party.
دوره رایگان آموزش ترسیم و ارائه پلان معماری
در این دوره مراحل ترسیم صفر تا 100 یک پلان معماری را یاد خواهیم گرفت. همین‌طور با اصول صحیح نحوه جانمایی مبلمان در فضاهای معماری آشنا خواهیم شد.
ما هم مثل شما از ارسال ایمیل‌های اسپم بیزاریم.
سری آموزش‌های تخصصی معماری
دوره آموزشی صفر تا صد طراحی و ارائه یک پروژه معماری
تخصصی‌ترین آموزش‌های معماری را کاملا رایگان در ایمیل خود دریافت کنید.
برای شرکت در این دوره رایگان، نام و ایمیل خود را وارد کنید
اطلاع از جشنواره‌های فروش
جهت اطلاع از تخفیفات و جشنواره‌‌های فروش، نام و ایمیل خود را وارد کنید.
اطلاعات ایمیل شما نزد ما محرمانه است.
ثبت‌نام در دوره رایگان نقشه‌کشی معماری
آیا می‌خواهید در مورد طراحی معماری بیشتر بدانید؟
با مطالعه این کتاب الکترونیکی، نکات بسیار ارزشمندی در مورد طراحی معماری خواهید آموخت که در هیچ دانشگاه‌ و کلاس معماری به شما نخواهند گفت.
 • بزرگ‌ترین اشتباه معماران در طراحی پلان
 • بهترین مکان برای طراحی آشپزخانه در پلان
 • تصمیم‌گیری بین واحدهای 2خوابه یا 3خوابه
 • سیرکولاسیون داخلی
 • مهم‌ترین نکات طراحی تراس
 • ابعاد استاندارد فضاهای داخلی در پلان
 • و بسیاری موارد دیگر
ویدئو تخصصی آموزش ستون‌گذاری پلان
اصول و نحوه صحیح ستون‌گذاری در ساختمان‌های مسکونی و تجاری
اطلاعات ایمیل شما نزد ما محرمانه است.
سری آموزش‌های تخصصی معماری
آموزش ستون‌گذاری در انواع ساختمان‌های مسکونی و تجاری
تخصصی‌ترین آموزش‌های معماری را کاملا رایگان در ایمیل خود دریافت کنید.
سری آموزش‌های معماری
برای دریافت آموزش‌های تخصصی معماری، ایمیل خود را وارد کنید
دوره رایگان آموزش ترسیم و ارائه پلان معماری
در این دوره مراحل ترسیم صفر تا 100 یک پلان معماری را یاد خواهیم گرفت.
اطلاعات ایمیل شما نزد ما محرمانه است.
همین‌طور با اصول صحیح نحوه جانمایی مبلمان در فضاهای معماری آشنا خواهیم شد.
اطلاع از دوره‌های آموزشی
برای اطلاع از سایر دوره‌های رادآرشیتکت، لطفا ایمیل خود را وارد کنید.
فقط 4 ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافی است آدرس ایمیلتان را وارد کنید
ما هم مثل شما از ایمیل‌های مزاحم متنفریم
فقط 4 ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافی است آدرس ایمیلتان را وارد کنید
ما هم مثل شما از ایمیل‌های مزاحم متنفریم
فقط 4 ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافی است آدرس ایمیلتان را وارد کنید
ما هم مثل شما از ایمیل‌های مزاحم متنفریم
فقط 4 ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافی است آدرس ایمیلتان را وارد کنید
ما هم مثل شما از ایمیل‌های مزاحم متنفریم
فقط 4 ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافی است آدرس ایمیلتان را وارد کنید
ما هم مثل شما از ایمیل‌های مزاحم متنفریم
فقط 4 ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافی است آدرس ایمیلتان را وارد کنید
ما هم مثل شما از ایمیل‌های مزاحم متنفریم
فقط 4 ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافی است آدرس ایمیلتان را وارد کنید
ما هم مثل شما از ایمیل‌های مزاحم متنفریم