مراحل طراحی پلان ساختمان مسکونی

نویسنده: امیر صفائی راد – رادآرشیتکت ¦ زیرمجموعه مقالات: طراحی معماری

طراحی پلانمراحل طراحی پلان ساختمان مسکونی

اگر تاحالا پلان یک ساختمان را طراحی کرده باشید، حتما متوجه این موضوع شده‌اید که باید مراحل طراحی پلان را به ترتیب انجام دهید تا پلان ساختمان مسکونی شما به بهترین شکل ممکن طراحی شود.

مراحل طراحی ذکرشده در این مقاله باید گام‌به‌گام و به‌ترتیب انجام شود . مثلا شما نمی‌توانید اول به طراحی اتاق‌خواب‌ها بپردازید و بعد سراغ طراحی سرویس پله و آسانسور در پلان ساختمان بروید.

 

برای یک طراحی خوب، قبل از هرچیزی باید بدانیم که نیازهای ساختمانی که قرار است طراحی کنیم چیست. طبیعتا طراحی هر ساختمان با ساختمان دیگر متفاوت است. اما در اینجا قصد ندارم به اینگونه اختلافات بپردازم.

طراحی پلان

 فرض بر طراحی یک آپارتمان مسکونی معمولی با ۴ یا ۵ طبقه روی پیلوت و تعداد یک واحد در هر طبقه است. چون می‌خواهیم به فرآیند طراحی پلان بپردازیم بنابراین مساحت، موقعیت یا شکل زمین ملاک نیست.

 

برای طراحی پلان باید مراحل زیر را به‌ترتیب دنبال کنید:

تصمیم‌گیری در مورد محل سرویس پله و آسانسور

اولین و مهم‌ترین چیزی که باید در طراحی پلان در مورد آن تصمیم‌گیری و آن را در پلان جانمایی کنیم، محل سرویس‌پله و آسانسور است. در جانمایی محل سرویس پله و آسانسور در پلان باید به عواملی مثل عرض و شکل زمین، تعداد واحد در هر طبقه، تعداد پارکینگ مورد نیاز در همکف و زیرزمین (در صورت وجود) و… توجه کرد. سپس باید در مورد شکل سرویس پله و اینکه سرویس پله ۴ طرفه، ۳ طرفه یا پله ۲ طرفه باشد، تصمیم‌گیری کنیم.

هرچند هیچ قانون کلی در این مورد وجود ندارد و با توجه به شکل و ابعاد زمین و محدودیت‌های پروژه باید بهترین موقعیت قرارگیری پله و آسانسور را مشخص کرد، اما معمولا بهترین موقعیت سرویس پله و آسانسور در پلان آپارتمان های مسکونی، در وسط پلان است.

 طراحی پلان

 

تقسیم‌بندی فضاهای عمومی و خصوصی در پلان

بعد از مشخص شدن محل پله در پلان، باید یک تقسیم‌بندی کلی در مورد فضاهای عمومی، خصوصی و نیمه‌خصوصی انجام دهیم. به اینکار اصطلاحا لکه گذاری پلان هم می‌گویند. البته لکه گذاری پلان شامل جانمایی پله و آسانسور هم می‌شود، اما به دلیل اهمیت محل قرارگیری سرویس پله در پلان و تأثیر آن در روند طراحی، آن را در اولین مرحله کار قرار دادیم. برخلاف تصور خیلی از هنرجویان معماری، لکه گذاری پلان ساختمان مسکونی اصلا کار سختی نیست. هر چند اینکار در ساختمان‌های با مساحت زیاد و یا در طراحی های خاص شاید کمی سخت به‌نظر برسد و زمان بیشتری ببرد، اما در طراحی آپارتمان‌های مسکونی به‌هیچ‌عنوان کار دشواری نیست.

با توجه به موقعیت قرارگیری پله و آسانسور که گفتیم بهترین موقعیت آن در اینگونه ساختمان‌ها، در وسط پلان است، یک سمت پلان را به قسمت خصوصی (اتاق خواب‌ها و حمام) و سمت دیگر پلان را به قسمت عمومی و نیمه خصوصی (پذیرایی، نشیمن و آشپزخانه) اختصاص می‌دهیم.

در این مرحله شاید نیاز باشد کمی موقعیت سرویس پله را جابه‌جا کنیم.

 

 

جانمایی آشپزخانه و ورودی ساختمان

تصمیم‌گیری در مورد بهترین موقعیت آشپزخانه در پلان یکی از مهم‌ترین موضوعاتی است که تا حد زیادی می‌تواند روی کیفیت طراحی تأثیر مستقیم بگذارد. در کتاب ۷ نکته در طراحی ساختمان‌های مسکونی در مورد بهترین موقعیت قرارگیری آشپزخانه در پلان توضیح داده‌ام، اما اگر بخواهم خیلی خلاصه بگویم بهتر است آشپزخانه را در موقعیتی طراحی کنید که دارای نور و تهویه مستقیم باشد و ترجیحا امکان طراحی و دسترسی مستقیم به تراس از آشپزخانه ممکن باشد.

ورودی آشپزخانه باید نزدیک به ورودی ساختمان باشد و به طور مستقیم با پذیرایی و نشیمن در ارتباط باشد.

بهتر است آشپزخانه را طوری طراحی کنید که محل کار (مخصوصا سینک و گاز) از تمام قسمت‌های پذیرایی قابل رویت نباشد.

 طراحی پلان

 

تصمیم‌گیری در مورد نحوه چیدمان اتاق خواب‌ها و حمام نسبت به هم

در این قسمت از طراحی باید کمی دقت به خرج دهید و حالت‌های مختلف جانمایی اتاق خواب‌ها را بررسی کنید و بهترین تصمیم را در این مورد بگیرید.

در طراحی اتاق خواب‌ها به این نکات توجه کنید:

 • حتما یکی از اتاق خواب‌ها را بسته به مساحت بنا، به‌عنوان اتاق خواب والدین، بزرگ‌تر از سایر اتاق‌ها طراحی کنید. سعی کنید مساحت اتاق والدین کمتر از ۱۵ متر مربع نباشد.
 • حتما برای اتاق خواب‌ها یک فیلتر ورودی در نظر بگیریم و دقت کنیم درب اتاق‌ها از سایر قسمت‌های منزل به طور مستقیم قابل رویت نباشد.
 • حتی‌المقدور درب اتاق خواب والدین از اتاق خواب فرزندان فاصله داشته باشد و به هم چسبیده نباشد.
 • حتما همه اتاق خواب‌ها دارای کمد با عرض استاندارد ۶۰ سانتی‌متر باشند.
 • بهتر است عمق یکی از کمدها برای قرارگیری رختخواب ۸۰ یا ۱۰۰ سانتی‌متر باشد.
 • حمام در نزدیکی اتاق خواب‌ها طراحی شود و حتما توجه شود که درب آن از سایر قسمت‌های منزل قابل رویت نباشد.

 طراحی پلان

 

ستون‌گذاری با توجه به موقعیت قرارگیری ماشین‌ها در پارکینگ و شکل پلان طبقات

بعد از اینکه کلیات طراحی پلان انجام شد و  قبل از اینکه سراغ انجام اصلاحات جزئی‌تر برویم باید ستون‌گذاری را در پلان ساختمان انجام دهیم. خیلی از دوستان در ستون‌گذاری مشکل دارند. بر خلاف تصور، ستون گذاری در ساختمان‌های مسکونی کار بسیار ساده‌ای است.

در مقاله‌ای جداگانه در مورد نحوه ستون‌گذاری در پلان معماری توضیح داده‌ام. در این مرحله از فرآیند طراحی پلان ابتدا باید سراغ طراحی پارکینگ رفته و با توجه به تعداد و موقعیت قرارگیری ماشین‌ها در پارکینگ، ستون‌گذاری را انجام دهیم. و سپس موقعیت قرارگیری این ستون‌ها را در پلان تیپ طبقات مورد بررسی قرار دهیم.

در این مرحله ممکن است با توجه به موقعیت ستون‌ها مجبور باشیم تغییرات کوچکی در طراحی پلان طبقات انجام دهیم.

 

 دانلود پی‌دی‌اف این مقاله

 

انجام اصلاحات پلان و رعایت ریزه‌کاری‌های مربوط به طراحی داخلی

در این مرحله که تقریبا شکل کلی پلان آماده شده است، سراغ ریزه‌کاری‌ها و موارد مربوط به طراحی داخلی می‌رویم. در این مرحله از فرآیند طراحی پلان، با توجه به ستون گذاری که در مرحله قبل انجام دادیم، احتمالا مجبور خواهیم شد تغییرات خیلی جزئی در برخی قسمت‌های پلان تیپ طبقات اعمال کنیم، اما تغییرات کلی خیر.

 

 

 مبلمان کردن پلان

آخرین کاری که باید برای تکمیل طراحی پلان انجام دهیم، مبلمان کردن اصولی پلان ساختمان است. در زمان مبلمان کردن حتما باید اصول حرفه‌ای نحوه چیدمان مبلمان در پلان را رعایت کنیم که در مقاله‌ای جداگانه در این مورد صحبت خواهم کرد.

در این مرحله نیز ممکن است تغییرات ظریفی در طراحی پلان انجام دهیم. تغییراتی که بیشتر در جهت کارآمد شدن فضاهای داخلی و با توجه به طراحی داخلی فضاهای مختلف انجام می‌شود.

 طراحی پلان

 

اگر می‌خواهید در مورد اصول طراحی پلان بیشتر بدانید، حتما کتاب ۷ نکته در طراحی ساختمان‌های مسکونی را دانلود و مطالعه کنید. در این کتاب به نکات بسیار ارزشمندی در مورد طراحی ساختمان‌های مسکونی و همچنین اشتباهات رایج معماران در طراحی پلان مسکونی اشاره کرده‌ام.

 

دانلود پی‌دی‌اف این مقاله

 

هر سؤالی در مورد طراحی ساختمان‌های مسکونی و مراحل طراحی پلان دارید، در پایین همین صفحه مطرح کنید تا به آن پاسخ داده شود.

 

این مقاله را هم بخوانید:

طراحی داخلی چیست؟

چگونه استاد طراحی داخلی شویم؟

اگر در اینترنت یک جستجوی ساده در مورد طراحی داخلی انجام دهید، به تعاریف و جملاتی برمی‌خورید که اکثراً مشابه هم و کپی‌برداری از یک ترجمه غلط هستند. در بسیاری از این نوشته‌ها طراحی داخلی را هنر آفرینش و خلق فضا می‌دانند، درصورتی‌که...

۳۴ نظر

 1. سلام.چرا من هر کاری میکنم فایل پی دی اف مراحل طراحی ساختمان مسکونی برام دانلود نمیشه و به ایمیلم نمیاد؟اگه امکان داره فایل پی دی اف تمام مقاله هایی که تو سایت گذاشتینو واسم بفرستین

  • رادآرشیتکت

   سلام دوست عزیز؛
   فایل پی‌دی‌اف مقالات به‌صورت خودکار و اتوماتیک به آدرس ایمیل شما ارسال می‌شود.
   به جهت اطمینان، لینک دانلود را مجددا برایتان ایمیل می‌کنیم. لطفا ایمیل خودتان را بررسی کنید.

 2. رادآرشیتکت

  عالی بود. لطفا در مورد طراحی پلان پارکینگ و زیرزمین هم توضیح بدین.

 3. Ali

  سلام.واقعا من از تمام مطالبتون نهایت استفاده رو بردم و مطالب خیلی خیلی خوبی هستند نمیدونم از کدومشون تعریف کنم آخه همه بی نظیرن چون واقعا من ترم آخر معماری هستم و هنوز هیچ استادی اینجوری برامون توضیح نداده و تمام توضیحاتشون گنگه.از سایتتون واقعا تشکر میکنم بخصوص اینکه طراحیهای بچه هارو بررسی میکنید و نتیجه رو برای استفاده همگان قرار میدین

  • رادآرشیتکت

   سلام دوست عزیز؛
   سپاس از لطف بی‌کران شما. بسیار خوشحال هستم که مطالب سایت برای شما و سایر دوستان مفید بوده است.
   خوشحال می‌شویم که سوالات و پیشنهاد‌های خودتون رو در جهت هرچه بهتر و مفید شدن سایت رادآرشیتکت با ما در میان بگذارید.

 4. Ali

  سلام.من چند روز پیش یک طرح به ایمیل شما فرستادم که تجزیه و تحلیلش کنید و نتیجه رو بدین اما هنوز خبری نشد خاستم بدونم کی نتیجه بررسی رو بهم میدین.ممنون

 5. سلام.ساختمان شمالی و جنوبی فقط برا ساختمانهای آپارتمانی است یا برا ساختمانهای ویلایی هم شمالی و جنوبی وجود داره؟اگه وجود داره مگه میشه در ساختمان جنوبی اول وارد قسمت خصوصی خانه شد بعد وارد قسمت عمومی بشیم؟با فرض اینکه زمین فقط از شمال به معبر راه دارد

  • رادآرشیتکت

   سلام.
   مفهوم طراحی شمالی یا جنوبی هم در مورد ساختمان‌های مسکونی چند طبقه (آپارتمان) و هم برای ساختمان‌های ویلایی یک و ۲ طبقه صدق می‌کند.
   راهکارهای زیادی برای سوال شما وجود دارد و این کار بر خلاف تصور شما اصلا کار سختی نیست.
   بسیاری از منازل قدیمی موجود در شهرهای ایران از این نوع هستند که اگر فقط کمی به ظرافت و شکل طراحی آنها نگاه کنید، نکات بسیار زیادی را از طراحی آنها یاد خواهید گرفت.
   در این مورد در مقاله افزایش اعتمادبه‌نفس در طراحی معماری توضیح داده‌ام که توصیه می‌کنم حتما این مطلب را بخوانید.

 6. سلام.من متوجه ساختمان شمالی و جنوبی نشدم میشه توضیح بدین بعد دلیل شمالی و جنوبی بودن ساختمانها چیه مگه چه فرقی داره؟
  آیا حیاط باید حتما رو به جنوب باشه؟
  شما گفته بودین پذیرایی و آشپزخانه همیشه در جنوب طراحی شوند آیا در مقاله مراحل طراحی پلان مسکونی اون پذیرایی وآشپزخانه سمت جنوب هستند؟

  • رادآرشیتکت

   سلام دوست عزیز؛
   شمالی و جنوبی بودن ساختمان‌ها مربوط به شکل زمین، موقعیت قرارگیری زمین و طرح‌های شهری تصویب شده برای آن منطقه است. سطح اشغال در ساختمان‌های شمالی در انتهای زمین قرار دارد و در ساختمان‌های جنوبی، سطح اشغال در ابتدای زمین قرار دارد.
   به طور خیلی کلی و به بیان ساده، در ساختمان‌های شمالی، ساختمان در انتهای زمین قرار دارد و برای دسترسی به آن ابتدا وارد حیاط می‌شویم. اما در ساختمان‌های جنوبی، ساختمان در ابتدای ورود به زمین و حیاط در انتهای زمین قرار دارد.
   البته حالت‌های خاصی هم وجود دارد که بسته به موقعیت زمین می‌توان بنا را به صورت شرقی یا غربی طراحی کرد. این ساختمان‌ها معمولا حاشیه زیاد و عمق کمی دارند.
   حتی در برخی موارد بسته به ابعاد و موقعیت زمین و منوط به موافقت شهرداری منطقه، می‌توان ۱۰۰ درصد سطح زمین را برای زیربنا اشغال کرد.
   در مورد قسمت دوم سوالتان باید به یک نکته مهم اشاره کنم و آن این است که در طراحی و معماری هیچ بایدی وجود ندارد اما بسیار بهتر است که فضاهای اصلی منزل که در طول روز بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرند رو به جنوب باشند تا از نور جنوب بیشترین بهره را ببرند.
   طرحی که در این مقاله می‌بینید در ابتدا به این شکل نبوده و بنا به درخواست و اصرار کارفرما قرینه طراحی شده است.

 7. سلام.ممنون از سایت خوبتون
  گروه تلگرام دارین؟

 8. سلام.هنگام انجام لکه گذاری باید اندازه لکه هارو هم مد نظر بگیریم و لکه گذاری کنیم یا بدون اندازه ، لکه گذاری کنیم؟منظورم اینه که وقتی داریم لکه گذاری انجام میدیم نیاز به در نظر گرفتن ابعاد و اندازه لکه ها هست یا خیر

  • رادآرشیتکت

   سلام. سوال بسیار خوبی مطرح کردید.
   یکی از مهارت‌هایی که به عنوان معمار باید به اون تسلط پیدا کنید، رعایت تناسب و مقیاس فضاهای داخلی پلان در زمان لکه گذری اولیه است.
   حتما باید در زمان لکه گذاری روی پلان به ابعاد فضاها توجه داشته باشیم و سعی کنیم لکه گذاری پلان رو با مقیاسی نزدیک به واقعیت انجام دهیم. هر چقدر در زمان لکه گذاری پلان بیشتر مقیاس و
   ابعاد فضاها رو رعایت کنیم و دقیق‌تر باشیم، در نهایت طرح نهایی دقیق‌تر و سریع‌تر به نتیجه خواهد رسید.
   متاسفانه دوستان زیادی رو دیدم که بدون توجه به اندازه و مقیاس فضاها، لکه گذاری رو انجام میدن و همین موضوع باعث بروز مشکلات زیادی در روند طراحی اونها میشه.

 9. Tmohsen6152

  سلام ضمن تشکر از مطالب بسیار عالی شما
  زمینی دارم به ۸۸۰ متر که سمت شمال و سمت غرب آن خیابان هست و هرکدام به عرض ۱۶ متر
  سمت غرب و جنوب ان همسایه هست
  می خوام یه طراحی ویلایی داشته باشم
  می تونم بنا را در شمال زمین زمین قرار بدم ولی نچسبونمش به بر شمالی؟ یا نه حتما باید کل بر شمالی را بنا قرار بدم ؟
  در مورد جانمایی فضاها نظیر خوابها آشپزخانه و … هم لطفا راهنمایی کنید
  همچنین سوال دیگه:
  حتما باید ۶۰% بسازم یا نه؟ میتونم مثلا ۱۷۰ متر بسازم

  • رادآرشیتکت

   سلام دوست عزیز؛
   ۱- در مورد اینکه بنای شما در سمت شمال زمین باشد یا جنوب آن، منوط به موقعیت زمین و ضوابط شهرداری آن منطقه است.
   ۲- بله. ساختمان می‌تواند از بر اصلی زمین در هر ۴ جهت فاصله داشته باشد و منعی برای این موضوع وجود ندارد، مشروط بر اینکه در سمت دیگر از حداکثر میزان طول پیشروی ، فراتر نروید.
   ۳- ضابطه ۶۰ درصد زیربنا، یک ضابطه کلی و برای تعیین حداکثر میزان زیربنا است (که البته با رعایت شرایطی می‌توان کمی بیشتر از ۶۰ درصد مساحت زمین را هم به عنوان سطح اشغال استفاده کرد)، اما محدودیت و ممنوعیتی برای سطح اشغال کمتر از ۶۰ درصد وجود ندارد و شما می‌توانید مساحت کمتری را اشغال کنید.
   ۴- در مورد جانمایی فضاهای داخلی در مقاله بالا توضیحات کلی داده شده است. به طور کلی در هنگام طراحی موارد زیر را در نظر داشته باشید:
   – نسبت و مقیاس فضاهای داخلی نسبت به یکدیگر و نسبت به کل بنا
   – سیرکولاسیون و روابط فضاهای داخلی
   – نورگیری مناسب تمام فضاهای داخلی

 10. Tmohsen6152

  سلام با سپاس فراوان از راهنمایی شما متشکرم .

 11. Tmohsen6152

  سلام لطفا در مورد نورهای سمت شمال شرق غرب و جنوب توضیح بدین و اینکه بهتر هست چه فضاهایی در چه سمتهایی قرار بگیرند و جانمایی بشوند؟ و اینکه ضوابط شهرداری هر شهر رو از کجا می تونم دانلود کنم ؟ اگه باید تو سایت شهرداری برم از کدوم قسمتش؟ و ابعاد استاندارد آشپزخانه، خواب سرویس بهداشتی و … چطوریه؟ ممنون از حوصلتون و راهنماییتون

  • رادآرشیتکت

   سلام دوست عزیز؛
   اگر شما ساختمانی داشته باشید که از تمام جبهه‌ها قابلیت نورگیری داشته باشد، بهتر است که نور جنوب را به فضاهای اصلی مثل پذیرایی و با کمی عقب‌نشینی از جداره اصلی به آشپزخانه اختصاص دهید.
   نور شمال را به فضاهایی مثل اتاق خواب‌ها و اتاق مطالعه اختصاص دهید و نور شرق را به سرویس ها و حمام اختصاص دهید. البته طبیعتا شاید نتوانید به این دقت نورگیری فضاهای داخلی ساختمان را تفکیک کنید، اما همیشه باید سعی کنید به طور کلی در لکه‌گذاری و جانمایی فضاهای داخلی این اصول را رعایت کنید.
   ضوابط شهرداری در شهرها و مناطق مختلف با توجه به طرح‌های جامع هر منطقه و هر شهر متفاوت است و بهترین مرجع برای این منظور، شهرداری هر منطقه است. طبیعتا این ضوابط وم مقررات در سایت شهرداری‌ها باید موجود باشد.
   در مورد سوال سوم تان توصیه می‌کنم حتما کتاب الکترونیکی ۷ نکته طلایی در طراحی واحدهای مسکونی را از سایت را دانلود و به دقت مطالعه کنید.

 12. با سلام ضمن تشکر از توضیحات جامع و کاربردی شما….اگر مقدور هست از ضوابط نورگیری این قبیل ساختمان ها هم توضیح بدید سپاس گذارم

  • رادآرشیتکت

   سلام دوست عزیز؛
   متاسفانه در مبحث نورگیری فضاهای داخلی استاندارها و ضوابط مناسبی وجود ندارد که سازندگان ساختمان‌های مسکونی را ملزم به رعایت نورگیری مناسب کلیه فضاهای داخلی کند.
   اما وظیفه ما به‌عنوان یک معمار و طراح ساختمان، این است که هیچ‌فضایی را در پلان ساختمان، بدون داشتن نور مستقیم و متناسب با آن طراحی نکنیم.
   در کناب الکترونیکی “۷ نکته در طراحی واحد‌های مسکونی”، در مورد نورگیری فضاهای داخلی پلان توضیح داده‌ام. می‌توانید این کتاب رایگان را از سایت رادآرشیتکت دانلود و مطالعه کنید.
   موفق باشید؛

 13. سلام . بهترین نقشه زمین ۱۲۶متری جنوبی به ابعاد ۶*۲۱برای آپارتمان ۷۰متری دوخواب چطوری با تشکر

  • رادآرشیتکت

   سلام دوست عزیز؛
   بهتر است پله تقریبا در وسط بنا قرار بگیرد. دو اتاق خواب در سمت خیابان و پذیرایی را مشرف به حیاط که از نور جنوب برخوردار است، جانمایی کنید.
   با توجه به عرض کم زمین، آشپزخانه را پشت سرویس پله و قبل از پذیرایی جانمایی کنید.
   حتما برای هر طبقه یک تراس در سمت حیاط در نظر بگیرید.
   تا جایی که امکان دارد مساحت تراس را زیاد در نظر بگیرید.
   دقت داشته باشید برای هر دو اتاق کمد با عمق حداقل ۶۰ سانتی‌متر طراحی کنید.
   برای طراحی آشپزخانه نیز وقت کافی اختصاص دهید تا بهتری فرم و جانمایی و حداکثر مقدار کابینت و میز کار را بوجود آورید.

   موفق باشید؛

 14. ممنون بابت مطالب مفیدی که ارسال نمده اید.
  در صورت امکان بنده را راهنمایی کنید:
  – زمینی دارم به مساحت ۲۳۶ متر( طول ۲۳٫۶ و عرض ۱۰). بعد از عقب نشینی عرض زمین به ۸ متر تقلیل پیدا میکند. که از طرف ۲۳٫۶ به کوچه ۸ متر راه دارد . میخواستم ۱۳۰ متر بنا در هر طبقه بسازم. شما میتوانید یک نقشه ای پیشنهادی به من دهید؟ لازم به یادآوری است که دو خوابه طراحی صورت گیرد.
  با تشکر

  • رادآرشیتکت

   سلام دوست عزیز؛
   چنانچه پروژه شما یک پروژه اجرایی است، می‌توانید برای انجام طراحی اجرایی با دفتر مجموعه تماس بگیرید و یا درخواست خودتان را به‌همراه مشخصات و اطلاعات تماس خودتان برای ما به‌صورت ایمیل ارسال کنید، تا پس از بررسی اولیه پروژه، برای قرارداد طراحی با شما تماس گرفته شود.

   موفق باشید؛

 15. سلام پلان ستون گذاریشوندارید

 16. سلام و وقت بخیر
  به عنوان مالک چه سوالاتی از طرف مهندس طراحی معماری از من پرسیده خواهد شد؟ آیا ممکن است پرسشنامه ای ارائه دهید؟
  سپاس

  • رادآرشیتکت

   سلام دوست عزیز؛

   مهندس طراح، جهت انجام یک طراحی خوب و ایده‌آل برای شما، نیازمند شناخت دقیق نیازهای آشکار و پنهان شماست.
   مهندسین معمار بسته به مهارت و تجربه‌ای که دارند، و البته اهمیتی که برای شما و طراحی ساختمان شما قایل هستند، باید سوالات کلی و بعضاً خصوصی از شما بپرسند تا بتوانند دقیقا متناسب با خواسته‌ها و نیازهای شما و اعضای خانواده‌تان طراحی را انجام دهند.
   اما متاسفانه بسیارند مهندسین معماری که بدون تجربه کافی در این زمینه، طرح‌های یکسانی برای افراد با نیازهای متفاوت طراحی می‌کنند.
   یک مهندس طراح خوب باید دقیقا مثل یک پزشک توانمند که پس از شنیدن صحبت‌های شما و معاینه دقیق شما، نسخه‌ای کاملا منحصربه‌فرد برای شما می‌نویسد، عمل کند.

   موفق باشید؛

 17. ممنون از مطالب بسیار مفیدتون؛
  اگه بخواهیم یه مجتمع حداکثر دوطبقه طراحی کنیم که همه فضاهای مورد نیاز به علاوه اتاق پدر و مادر، یک اتاق برای پدربزرگ و مادربزرگ، پرستار و اتاق کودک، یک مطب، آبدارخانه و آتلیه برای پسر خانواده و دفتر وکالت برای دختر خانواده باشد پیشنهاد شما چیه ؟ ممنون میشم راهنمایی کنید.

  • رادآرشیتکت

   سلام دوست عزیز؛
   سوال شما بسیار کلی است. همچنین از نوع پرسش مشخص است که یک پروژه دانشجویی است.
   اما در طراحی این ساختمان نکات زیر را مدنظر داشته باشید:
   ۱- اتاق‌های اعضای اصلی خانواده در طبقه بالا طراحی شود.
   ۲- اتاق پدربزرگ و مادربزرگ در طبقه همکف و به‌گونه‌ای طراحی شود که از نورکافی برخوردار باشد. این اتاق باید حتما مجهز به حمام و توالت‌فرنگی باشد.
   ۳- یک بخش مجزا در طبقه همکف با دسترسی جداگانه، برای دفاتر کار در نظر بگیرید. این قسمت می‌تواند به‌گونه‌ای طراحی شود که از یک‌طرف با قسمت داخلی منزل اصلی در ارتباط باشد.
   حتما زیربنای طبقه همکف بیشتر از طبقه اول باشد و طوری دو طبقه روی هم جانمایی شود که یک تراس بزرگ برای طبقه اول ایجاد شود.

   موفق باشید؛

 18. سلام ، میشه در مورد سایت پلان در شیراز در زمینی به ابعاد ۳۰*۵۰ توضیح بدید. طراحی ویلایی باشه.

دیدگاهتان را بنویسید

You have to agree to the comment policy.

11 + 2 =

دریافت آموزش‌های رایگان معماری
SUBSCRIBE TO NEWSLETTER
All rights reserved © Company Name, 2014
Dolor aliquet augue augue sit magnis, magna aenean aenean et! Et tempor, facilisis cursus turpis tempor odio, cursus montes ac turpis. Ultrices! Massa integer augue ridiculus adipiscing, massa cras pid. Turpis placerat scelerisque, vut odio mus non, mattis porttitor, nunc odio, turpis tortor sit? Pid amet, sed facilisis.
 • Goblinus globalus fantumo tandempo
 • Scelerisque cursus dignissim donus
 • Montes vutario lacus quis arcupolisio
 • Leftomato denitro oculus tepircos den
 • Spiratio dodenus christmas popupius
 • Afrenius globalus spiritum tandempo
 • Fitatos vutario lacus quis arcup delis
ARE YOU READY? GET IT NOW!
Increase more than 500% of Email Subscribers!
Your Information will never be shared with any third party.
دوره رایگان آموزش ترسیم و ارائه پلان معماری
در این دوره مراحل ترسیم صفر تا 100 یک پلان معماری را یاد خواهیم گرفت. همین‌طور با اصول صحیح نحوه جانمایی مبلمان در فضاهای معماری آشنا خواهیم شد.
ما هم مثل شما از ارسال ایمیل‌های اسپم بیزاریم.
سری آموزش‌های تخصصی معماری
دوره آموزشی صفر تا صد طراحی و ارائه یک پروژه معماری
تخصصی‌ترین آموزش‌های معماری را کاملا رایگان در ایمیل خود دریافت کنید.
برای شرکت در این دوره رایگان، نام و ایمیل خود را وارد کنید
اطلاع از جشنواره‌های فروش
جهت اطلاع از تخفیفات و جشنواره‌‌های فروش، نام و ایمیل خود را وارد کنید.
اطلاعات ایمیل شما نزد ما محرمانه است.
ثبت‌نام در دوره رایگان نقشه‌کشی معماری
آیا می‌خواهید در مورد طراحی معماری بیشتر بدانید؟
با مطالعه این کتاب الکترونیکی، نکات بسیار ارزشمندی در مورد طراحی معماری خواهید آموخت که در هیچ دانشگاه‌ و کلاس معماری به شما نخواهند گفت.
 • بزرگ‌ترین اشتباه معماران در طراحی پلان
 • بهترین مکان برای طراحی آشپزخانه در پلان
 • تصمیم‌گیری بین واحدهای 2خوابه یا 3خوابه
 • سیرکولاسیون داخلی
 • مهم‌ترین نکات طراحی تراس
 • ابعاد استاندارد فضاهای داخلی در پلان
 • و بسیاری موارد دیگر
ویدئو تخصصی آموزش ستون‌گذاری پلان
اصول و نحوه صحیح ستون‌گذاری در ساختمان‌های مسکونی و تجاری
اطلاعات ایمیل شما نزد ما محرمانه است.
سری آموزش‌های تخصصی معماری
آموزش ستون‌گذاری در انواع ساختمان‌های مسکونی و تجاری
تخصصی‌ترین آموزش‌های معماری را کاملا رایگان در ایمیل خود دریافت کنید.
سری آموزش‌های معماری
برای دریافت آموزش‌های تخصصی معماری، ایمیل خود را وارد کنید
دوره رایگان آموزش ترسیم و ارائه پلان معماری
در این دوره مراحل ترسیم صفر تا 100 یک پلان معماری را یاد خواهیم گرفت.
اطلاعات ایمیل شما نزد ما محرمانه است.
همین‌طور با اصول صحیح نحوه جانمایی مبلمان در فضاهای معماری آشنا خواهیم شد.
اطلاع از دوره‌های آموزشی
برای اطلاع از سایر دوره‌های رادآرشیتکت، لطفا ایمیل خود را وارد کنید.
فقط 4 ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافی است آدرس ایمیلتان را وارد کنید
ما هم مثل شما از ایمیل‌های مزاحم متنفریم
فقط 4 ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافی است آدرس ایمیلتان را وارد کنید
ما هم مثل شما از ایمیل‌های مزاحم متنفریم
فقط 4 ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافی است آدرس ایمیلتان را وارد کنید
ما هم مثل شما از ایمیل‌های مزاحم متنفریم
فقط 4 ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافی است آدرس ایمیلتان را وارد کنید
ما هم مثل شما از ایمیل‌های مزاحم متنفریم
فقط 4 ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافی است آدرس ایمیلتان را وارد کنید
ما هم مثل شما از ایمیل‌های مزاحم متنفریم
فقط 4 ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافی است آدرس ایمیلتان را وارد کنید
ما هم مثل شما از ایمیل‌های مزاحم متنفریم
فقط 4 ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافی است آدرس ایمیلتان را وارد کنید
ما هم مثل شما از ایمیل‌های مزاحم متنفریم