آموزش ساخت بلوک و رفع مشکل اکسپلود نشدن بلوک در اتوکد

آموزش ساخت بلوک در اتوکد

آنچه در این مطلب می‌خوانید:

آموزش ساخت بلوک و رفع مشکل اکسپلود نشدن بلوک‌ها (Block) در اتوکد

اگر با اتوکد کار کرده باشید، حتما در مواردی به بلوک‌هایی برخورد کرده‌اید که دستور اکسپلود (Explode) روی آن‌ها کار نمی‌کند و نمی‌توانید آن‌ها را بشکنید. یا شاید نیاز داشته باشید بلوک‌هایی را ایجاد کنید که افراد دیگر نتوانند با استفاده از دستور اکسپلود آن‌ها را بشکنند. در ادامه به شما یاد می‌دهم که چطور در اتوکد بلوک‌هایی بسازید که دیگران نتوانند آن را اکسپلود کنند. همچنین یاد خواهید گرفت چطور بتوانید قابلیت اکسپلود شدن را در چنین بلوک‌هایی فعال و غیر فعال کنید.

روش انجام این کار را در ویدئوی زیر آموزش داده‌ام. حتما این ویدئوی ۹ دقیقه‌ای را تماشا کنید.

برای دانلود این ویدئو با کیفیت بالا روی دکمه زیر کلیک کنید:

چرا بعضی از بلوک‌ها در اتوکد، اکسپلود (Explode) نمی‌شود؟

همان‌طور که می‌دانید در اتوکد دستوری به نام Block وجود دارد که از آن برای تبدیل موضوعات مختلف، به یک موضوع واحد و ساخت بلوک استفاده می‌کنیم. اصطلاحا به این کار بلوک کردن موضوعات در اتوکد گفته می‌شود. موارد زیادی هم پیش می‌آید که نیاز داریم عکس عمل بلوک کردن موضوعات را انجام دهیم. یعنی می‌خواهیم یک بلوک را در اتوکد بشکنیم و آن را به اجزای تشکیل‌دهنده‌اش تقسیم کنیم. به این کار اکسپلود کردن یا شکستن بلوک می‌گوییم. برای اینکه بتوانیم یک بلوک را بشکنیم باید فرمان Explode را در اتوکد اجرا کنیم. دستور اکسپلود با مخفف “X” از روی کیبورد قابل اجرا است. برای شکستن یک بلوک در اتوکد کافی است حرف “X” را تایپ کرده و کلید اینتر را فشار دهیم تا فرمان اکسپلود اجرا شود. سپس باید بلوکی که می‌خواهیم بشکنیم را انتخاب کرده و دکمه اینتر را فشار دهیم. با این کار به سادگی بلوک‌های انتخاب شده شکسته می‌شود. اما گاهی پیش می‌آید که نمی‌توانیم با استفاده از فرمان Explode بلوک‌های موجود در اتوکد را اکسپلود کرده و آن‌ها را بشکنیم. در ادامه علاوه بر آموزش روش رفع این مشکلف به شما یاد می‌دهم که چطور چنین بلوک‌هایی ایجاد کنید. در ابتدا به نحوه ساخت بلوک در اتوکد می‌پردازیم.

آموزش ساختن بلوک در اتوکد

مراحل ساخت بلوک در اتوکد

برای ساخت بلوک در اتوکد از فرمان Block استفاده می‌کنیم. برای این‌کار حرف “B” را تایپ و کلید اینتر را فشار می‌دهیم. بعد از اجرای فرمان Block، پنجره Block Definition باز می‌شود. برای ساخت بلوک در اتوکد (بعد از اجرای فرمان Block) باید سه کار زیر را انجام دهید.

۱- باید برای بلوک خودتان یک نام انتخاب کنید.

دقت داشته باشید که حتما اسم بلوک‌های خودتان را با حروف انگلیسی تایپ کنید و هرگز ار حروف فارسی برای نام بلوک در اتوکد استفاده نکنید. نکته دیگری که در انتخاب نام بلوک باید به آن توجه کنید، غیرتکراری بودن آن است. شما نمی‌توانید در اتوکد دو بلوک متفاوت، با نام یکسان داشته باشید و هر بلوک باید یک نام مجزا و مختص به خود داشته باشد. همچنین بهتر است اسم بلوکی که می‌خواهید بسازید، با موضوع آن متناسب باشد. به‌عنوان مثال اگر می‌خواهید پلان آکس‌بندی و ستون‌گذاری پروژه خودتان را تبدیل به بلوک کنید، بهتر است اسم بلوک را Axis Plan بگذارید. این کار ضمن اینکه پروژه اتوکد شما را بسیار حرفه‌ای‌تر می‌کند، باعث می‌شود تا در زمان ویرایش پروژه بتوانید خیلی سریع‌تر بلوک‌های مورد نظرتان را انتخاب و آن‌ها را ویرایش کنید.

۲- انتخاب Base Point برای بلوک

بعد از اینکه برای بلوک خودتان یک نام انتخاب کردید، باید نقطه‌ای را به‌عنوان Base Point که به آن نقطه درج هم گفته می‌شود، مشخص کنید. برای این‌کار روی دکمه Pick Point کلیک کرده و نقطه‌ای را به‌عنوان Base Point بلوک مشخص می‌کنیم. انتخاب Base Point در زمان ساخت بلوک، اهمیت بسیار زیادی دارد. همیشه سعی کنید متناسب با موضوعاتی که قصد بلوک کردن آن را دارید، نقطه مناسبی را برای Base Point انتخاب کنید. به‌عنوان‌مثال، بهترین محل Base Point برای یک بلوک ستون، همان نقطه مرکز یا آکس ستون است.

۳- انتخاب موضوعاتی که می‌خواهیم تبدیل به بلوک شوند.

بعد از انتخاب نام و مشخص‌کردن محل Base Point برای بلوک، حالا وقت آن است که موضوعات مدنظرمان را انتخاب کرده و دکمه Ok را بزنید تا بلوک ایجاد شود.

بخوانید
کامل ترین آموزش ترسیم برش پله گرد و پله دو طرفه در اتوکد

نحوه ساخت بلوک‌هایی که اکسپلود نمی‌شوند.

شکستن بلوک در اتوکد

زمان ساخت بلوک در اتوکد، یکی از گزینه‌هایی که در پنجره Block Definition وجود دارد، گزینه Allow exploding است که فعال‌بودن یا نبودن آن می‌تواند به بلوک ما قابلیت اکسپلود شدن یا اکسپلود نشدن بدهد.

اگر گزینه Allow exploding فعال باشد، بلوک ساخته شده قابلیت شکستن یا اکسپلود شدن خواهد داشد و چنانچه تیک این گزینه را برداریم، بلوک ایجاد شده قابلیتت اکسپلود ندارد و دیگر نمی‌توان با استفاده از فرمان Explode آن را شکست. اگر می‌خواهید در اتوکد بلوکی بسازید که دیگران نتوانند به راحتی آن را بشکنند، در زمان ساخت بلوک، تیک گزینه Allow exploding را برداشته و آن را غیرفعال کنید.

حتما دقت داشته باشید که در قسمت Objects از بین سه گزینه Retain و Convert to Block و Delete، گزینه دوم یعنی Convert to Block در حالت انتخاب باشد.

نحوه شکستن بلوک‌هایی که قابلیت اکسپلود ندارند.

چنانچه با استفاده از تکنیک بالا، بلوکی ایجاد کردید که قابلیت اکسپلود شدن آن غیر فعال بود و حالا قصد دارید آن را اکسپلود کنید باید طبق دستورالعمل زیر عمل کنید:

۱- روی بلوک مورد نظر دبل‌کلیک کنید تا پنجره Edit Block Definition ظاهر شود. ویرایش بلوک در اتوکد
۲- بلوک مورد نظرتان را انتخاب و دکمه Ok را بزنید تا به محیط Block Editor منتقل شوید.
بخوانید
چگونه پلان ساختمان مسکونی را طراحی کنیم؟
۳- چنانچه پنجره Properties در اتوکد شما غیر فعال است، کلیدهای Ctrl + 1 را فشار دهید تا این پنجره برای شما نمایش داده شود. توصیه می‌کنم همیشه پنجره Properties را در حالت نمایش قرار دهید و از آن برای انجام سریع‌تر کارهای خودتان استفاده کنید. شکسته نشدن بلوک در اتوکد
۴- در قسمت پایین پنجره Properties گزینه Allow exploding را پیدا کرده و مقدار آن را از No به Yes تغییر دهید. مشکل شکسته نشدن بلوک در اتوکد
۵- در انتها روی گزینه Close Block Editor کلیک کرده و تغییرات را ذخیره کنید.

با انجام این‌کار می‌توانید قابلیت شکسته شدن را برای بلوک‌هایی که فرمان Explode روی آن‌ها عمل نمی‌کند، فعال کرده و به راحتی با استفاده از فرمان Explode آن‌ها بشکنید.

آموزش صفر تا صد اتوکد

اگر می‌خواهید اتوکد را به شکل حرفه‌ای و کاملا کاربردی و پروژه‌محور یاد بگیرید، حتما در دوره آنلاین آموزش صفر تا صد اتوکد شرکت کنید. آموزش اتوکد در معماری
امیر راد

امیر راد

من یک معمار هستم. تخصص اصلی من طراحی پلان ساختمان‌های مسکونی است و از این کار بسیار لذت می‌برم. مهم‌ترین هدف من در سایت رادآرشیتکت این است که علاوه بر آموزش اصول، تکنیک‌ها و ترفندهای طراحی معماری، تجربیات سال‌ها فعالیت حرفه‌ای خودم را به شکل کاملاً کاربردی و به زبانی بسیار ساده به شما آموزش بدهم.
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
guest

8 نظرات کاربران
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه نظرات
error: Content is protected !!
8
0
نظر شما برای ما مهم است. لطفا نظرتان را بنویسید.x

دوره جعبه سیاه معماری

برای ثبت‌نام رایگان و دریافت تمام جلسات، همین الان فرم زیر را پر کنید.

 

اطلاعات شما نزد رادآرشیتکت محفوظ است.

دوره رایگان طراحی معماری

برای تکمیل ثبت‌نام، مشخصات خودتان را وارد کنید.

اطلاعات شما نزد رادآرشیتکت محفوظ است.

Scroll to Top
اسکرول به بالا

دوره

رایگان

طراحی معماری

10جلسه آموزش عملی طراحی پلان

دوره

رایگان

طراحی معماری

10جلسه آموزش عملی طراحی پلان

دریافت آموزش‌های رایگان معماری

برای عضویت در گروه ویژه سایت رادآرشیتکت و دریافت آموزش‌های رایگان معماری، همین الان ایمیل اصلی خودتان را در کادر زیر وارد کنید.

ترسیم پلان معماری با 7 دستور اتوکد

برای دانلود آموزش ترسیم پلان معماری با 7 دستور اتوکد ایمیل اصلی خودتان را در کادر زیر وارد کنید.

کتاب معماری

7نکته طلایی در طراحی ساختمان‌های مسکونی

با مطالعه این کتاب نکات بسیار مهمی درباره طراحی ساختمان‌های مسکونی و اینکه چطور باید پروژه‌های اجرایی خودتان را طراحی کنید، یاد خواهید گرفت.

دانلود بلوک‌های مبلمان استاندارد

برای دانلود فایل اتوکد بلوک‌های مبلمان استاندارد، ایمیل اصلی خودتان را در کادر زیر وارد کنید.

خبرنامه آزمون طراحی نظام‌مهندسی

برای اطلاع از آخرین اخبار مربوط به آزمون نظام‌مهندسی و دریافت آموزش‌های رایگان، ایمیل اصلی خودتان را در کادر زیر وارد کنید.

مراحل نقشه‌کشی سازه‌های فولادی و بتنی

برای دانلود فیلم کامل مراحل نقشه‌کشی سازه‌های فولادی و بتنی ایمیل اصلی خودتان را در کادر زیر وارد کنید.

نحوه محاسبه ارتفاع ساختمان

برای دانلود فیلم باکیفیت آموزش نحوه محاسبه ارتفاع ساختمان، ایمیل اصلی خودتان را در کادر زیر وارد کنید.

دانلود ویدئوی آموزش ستون‌گذاری

برای دانلود فیلم باکیفیت و فایل پی‌دی‌اف آموزش ستون‌گذاری ایمیل اصلی خودتان را در کادر زیر وارد کنید.