چگونه مهارت و اعتمادبه‌نفسمان را در طراحی پلان معماری افزایش دهیم؟

برای تسلط بر هر مهارتی باید تغییراتی اساسی در خود بدهیم. یکی از مهم‌ترین این تغییرات، تقویت خودباوری یا اعتمادبه‌نفس است.

در این مقاله، با راهکارهای بسیار ساده و عملی به شما یاد می‌دهم چگونه مهارت و اعتمادبه‌نفس خودتان را در طراحی کردن ساختمان‌های مسکونی و پروژه‌های اجرایی افزایش دهید.

[gap height=”50″]

 

شما را کاملاً درک می‌کنم!

کاملاً درک‌تان می‌کنم، خیلی سخت و دردناک است که شما مدرک معماری داشته باشید و چندین سال در دانشکده‌های معماری و کلاس‌های مختلف شرکت کرده باشید ولی اکنون مهارت کافی برای طراحی یک ساختمان مسکونی را نداشته باشید. منظورم یک پروژه کاملاً اجرایی است.

البته شما کاملاً حق دارید. متأسفانه وضعیت آموزشی دانشگاه‌های کشور مخصوصاً در رشته معماری اصلاً مناسب نیست و فارغ‌التحصیلان این رشته مهارت و اعتمادبه‌نفس لازم برای ورود به بازار کار را ندارند.

به‌عنوان یک آرشیتکت و مهندس معمار، از شما انتظار می‌رود حداقل توانایی طراحی یک ساختمان مسکونی، با رعایت کلیه ضوابط و به بهترین نحو ممکن را داشته باشید.

برای این‌کار علاوه بر تسلط کامل بر اصول طراحی معماری، تسلط بر سازه و تأسیسات نیز از واجبات کار است که هر مهندس معماری برای یک طراحی خوب، باید بر آن‌ها تسلط داشته باشد.

نگران نباشید. شما دانش‌آموخته رشته معماری هستید و فراگیری اصول طراحی معماری برای شما بسیار ساده خواهد بود.

این کار به کمی تمرین و علاقه احتیاج دارد. به شما اطمینان می‌دهم که بعد از کمی تمرین، علاقه‌تان روزبه‌روز بیشتر می‌شود و از میزان پیشرفتتان شگفت‌زده خواهید شد!

[gap height=”50″]

اصول طراحی پلان ساختمان

طراحی ساختمان، ساده‌تر از آن چیزی است که تصور می‌کنید.

بیایید از این‌به‌بعد، به طراحی معماری به عنوان فرآیندی بسیار ساده نگاه کنیم. بسیاری از ما طراحی معماری را برای خودمان تبدیل به یک هیولا کرده‌ایم. یادتان باشد، وقتی طراحی پلان را در ذهنمان کاری پیچیده تلقی می‌کنیم، در عمل هم واقعاً پیچیده می‌شود!

ولی یادگیری اصول طراحی پلان آن‌قدرها هم دشوار نیست. در این مقاله و مقالات بعدی سعی می‌کنم به شما کمک کنم تا مسیر یادگیری خود را ساده کنید.

برای یادگیری و تسلط بر طراحی معماری فقط کافیست روی چند موضوع بسیار ساده و بدیهی تمرکز داشته باشید.

در این مقاله یکی از پایه‌ای‌ترین موضوعات یعنی خوب دیدن و نقدکردن را با هم بررسی می‌کنیم.

 

[gap height=”50″]

۱- با دقت به محیط اطرافتان نگاه کنید.

این اولین مرحله کار است. شرط می‌بندم تا حالا حتی به خانه‌ای که در آن زندگی می‌کنید یا ساختمانی که در آن کار می‌کنید بادقت و از زاویه نگاه یک معمار، نگاه نکرده‌اید.

متاسفانه اکثر خانه‌هایی که در اطراف خود می‌بینید از طراحی اصولی و مهندسی برخوردار نیستند.

اگر با دقت نگاه کنید متوجه می‌شوید که در طراحی پلان این ساختمان‌ها ایرادات اساسی بسیاری وجود دارد.

بعضی این ایرادات به‌قدری واضح هستند که حتی مادربزرگتان هم متوجه آن‌ها شده است!

به‌عنوان مثال حتماً تا حالا شنیده‌اید که:

 • تو این خونه نمیشه یه جای درست پیدا کرد که تلویزیون رو اونجا بزاریم!
 • این خونه همه‌چیزش خوبه فقط کمد خیلی کم داره!
 • چقدر اتاق‌های این خونه کوچیک و تاریکه!
 • عیب این خونه اینه که پارکینگ نداره!
 • سرویس‌پله اینجا خیلی تنگ و باریکه و جابه‌جایی وسایل خیلی سخته!
 • و خیلی چیزای دیگه…
[gap height=”50″]

اصول طراحی پلان ساختمان

۲- به ایراد گرفتن عادت کنید!

بله درست متوجه شدید، شروع کنید به ایراد گرفتن از کار بقیه!

برای شروع یادگیری طراحی پلان، لازم نیست بهترین ایده ممکن را در ذهن داشته باشید. بهترین کار نقدکردن است. ایرادگرفتن از طراحی بقیه ساده‌ترین کار ممکن است!

این کار ۲ مزیت دارد:

 • وقتی ایرادگرفتن از طراحی ساختمان را شروع می‌کنید، ذهنتان به صورت ناخودآگاه درگیر موضوع شده و به‌دنبال پیداکردن گزینه بهتر می‌گردد.
 • با این کار و به مرور زمان، با محدودیت‌های موجود در روند طراحی ساختمان آشنا می‌شوید و نه تنها ایراداتی که از پلان ساختمان می‌گیرید اصولی‌تر  و منطقی‌تر خواهد بود، بلکه راهکارهای اصولی‌تری برای رفع ایرادات موجود ارائه می‌دهید.
[gap height=”50″]

۳- از خانه و آپارتمان خودتان شروع کنید.

بیایید از همین خانه‌هایی که در آن زندگی می‌کنید شروع کنیم. سعی کنید با یک دید نقادانه به آن نگاه کنید و ایرادات موجود را به عنوان یکی از ساکنین آن پیدا کنید.

مشکلاتی را که در طراحی خانه‌تان وجود دارد را در موقعیت‌های مختلف بررسی کنید و با خود فکر کنید چه تغییراتی در پلان ساختمان باید انجام شود تا اوضاع بهتر شود.

به عنوان مثال شاید محل قرارگیری آشپزخانه در پلان درست نباشد. این را شاید تا حالا متوجه نشده باشید. کافی‌ست موقعیت‌های مختلف استفاده از این فضا را بررسی کنید.

 • مثلاً ممکن است آشپزخانه در مکانی واقع شده باشد که از نور و تهویه مناسب برخوردار نباشد. و این را زمانی متوجه شوید که در حال پخت‌وپز هستید و از گرمای محیط یا بوی زیادی که در آن پیچیده احساس کلافگی کنید و آرزو کنید ای کاش آشپزخانه شما یه پنجره به حیاط یا فضای بیرون داشت!
 • یا زمانی که میهمان غریبه‌ای در منزل دارید و قصد آماده‌سازی تجهیزات پذیرایی را دارید و یا مشغول آشپزی هستید متوجه شوید کسانی که در پذیرایی هستند، به‌طورکامل به آشپزخانه اشراف دارند و این موضوع شدیداً شما را معذب کند.
 • یا ممکن است زمانی که در اتاق‌خواب قصد استراحت دارید سروصدای بیرون و یا حتی تابش بیش‌ازحد نور مستقیم آفتاب، مانع آرامش شما شود.

 

[gap height=”50″]

اصول طراحی پلان ساختمان

۴- به تغییرات پلان فکر کنید.

هر زمان که متوجه ایرادت در طراحی پلان موجود شدید با خود فکر کنید:

چه تغییری در طراحی پلان این خانه باید انجام شود تا این مشکل حل شود. سعی کنید از تخیل‌تان استفاده کنید و اصلاحات مورد نظرتان را به وضوح در ذهنتان ببینید و معایب و مزایای هر کدام را بررسی کنید.

در بسیاری از موارد حتی جانمایی فضاهای اصلی در پلان به درستی انجام نشده است.

احتمالاً شما هم اتاق‌خواب‌های زیادی را دیده‌اید که ابعاد استانداردی ندارند، فاقد نور مستقیم هستند و یا درِ آن‌ها مستقیماً به فضای پذیرایی باز می‌شود!

 

[gap height=”50″]

۵- بازی کنید!

این تحلیل فضا را در مورد هر مکانی که در آن قرار می‌گیرید انجام دهید. در دانشگاه، محل کار، خانه دوستان و اقوام و هر جای دیگر. اما سعی کنید در ابتدای کار بیشتر تمرکزتان روی خانه و آپارتمان‌های مسکونی باشد. چون ریزفضاهای آن کاملاً برای شما آشنا و ملموس است و اگر شما به اصول طراحی پلان ساختمان‌های مسکونی مسلط شوید، در آینده خیلی راحت‌تر و بهتر می‌توانید، پروژه‌های عمومی نظیر ساختمان‌های اداری، بیمارستان، هتل، مرکزخرید، مجتمع‌های تفریحی ورزشی و… را طراحی کنید.

سعی کنید این کار را به‌عنوان یک تفریح انجام دهید. اصلاً خودتان را ناراحت نکنید اگر برای حل مشکلات موجود در طراحی ساختمان، راه‌حلی به ذهنتان نمی‌رسد. برای شروع، همین‌که قادر باشید اشکالات پلان و ایرادات طراحی را ببینید بسیار مهم و ارزشمند است.

اجازه دهید ذهن‌تان درگیر این ایرادات شود. ممکن است پاسخ مشکل منزل خودتان را در طراحی منزل دوست‌تان ببینید!

[gap height=”50″]

 

۶- کتاب ۷ نکته در طراحی واحدهای مسکونی را بخوانید!

این کتاب را از لینک زیر دانلود کنید. در این کتاب به نکاتی ظریفی اشاره کرده‌ام که بسیاری از طراحان ساختمان، در زمان طراحی رعایت نمی‌کنند. این کتاب را چندین بار و با دقت بخوانید و سوالات خود را مطرح کنید.
7نکته در طراحی واحدهای مسکونی[button link=”https://www.dl.dropboxusercontent.com/s/7iak833gwgxn6rw/7%20tips.pdf?dl=0″ align=”center” radius=”10″]دانلود کتاب ۷نکته در طراحی واحدهای مسکونی[/button] [gap height=”50″]

اصول طراحی پلان ساختمان

۷- با دوستان‌تان بحث و سوال کنید!

با دوستان و همکاران خود در مورد ایرادات طراحی ساختمان‌های مختلف صحبت کنید و پیشنهادات و راهکارهای خودتان را با آن‌ها در میان بگذارید و نظر یکدیگر را جویا شوید.

همچنین سؤالات خودتان، در مورد طراحی پلان ساختمان‌های مسکونی را در بخش نظرات (پایین همین صفحه) مطرح کنید تا به آن‌ها پاسخ داده شود.

[gap height=”50″]

 


الفبای طراحی معماری