بهترین نرم افزار معماری

بهترین نرم افزار معماری چیست

آنچه در این مطلب می‌خوانید:

بهترین نرم‌افزار معماری چیست؟

احتمالا بارها این سوال برای شما پیش آمده که بهترین نرم افزار معماری چیست؟ این سوال بسیار مهمی است. مخصوصا اگر ابتدای کار هستید و تازه می‌خواهید یادگیری معماری را شروع کنید باید کاربردی‌ترین نرم‌افزارهای معماری را بشناسید و بدانید که بهترین حالت برای ترتیب یادگیری نرم‌افزارهای معماری کدام است. در ادامه این مقاله در مورد پرکاربردترین نرم‌افزارهای طراحی معماری، بهترین نرم‌افزار معماری داخلی، رتبه‌بندی نرم‌افزارهای معماری و همچنین ترتیب یادگیری نرم‌افزارهای معماری صحبت خواهیم کرد.

پرکاربردترین نرم‌افزارهای معماری

نرم‌افزارهای معماری زیادی در دنیا وجود دارد و شرکت‌های معماری در کشورهای مختلف، بهترین نرم‌افزار معماری را بسته به کاری که انجام می‌دهند، انتخاب و از آن‌ها استفاده می‌کنند. علی‌الرغم تعداد زیاد نرم‌افزارهای معماری در دنیا، شاید بتوان نرم‌افزارهایی مثل اتوکد، رویت، تری‌دی‌مکس، اسکچاپ، آرشیکد، لومیون و راینو را پرکاربردترین و بهترین نرم‌افزارهای معماری ساختمان در دنیا دانست. البته بنا به دلایل مختلف، ممکن است میزان محبوبیت و استفاده از این نرم‌افزارها در کشورهای مختلف با یکدیگر متفاوت باشد. به‌عنوان مثال ممکن است لیست پرکاربردترین نرم‌افزارهای معماری در اروپا با پرکاربردترین نرم‌افزارهای معماری در ایران کمی متفاوت باشد.

بهترین نرم‌افزار طراحی معماری چیست؟

بهترین نرم افزار معماری چیست؟

شاید برای شما سوال پیش بیاید که بهترین نرم‌افزار معماری یا بهترین نرم‌افزار طراحی داخلی در ایران کدام است؟ برای اینکه بتوانیم به این سوال پاسخ مشخص و درستی بدهیم، نیاز است که ابتدا به کاری که قرار است انجام دهیم فکر کنیم. ما در ایران مجبور به خرید نسخه‌های اصل و اورجینال نرم‌افزارهای معماری از سایت اتودسک نیستیم و شاید همین موضوع باعث می‌شود نتوانیم به‌راحتی نرم‌افزارهای معماری را برای خودمان رتبه‌بندی کنیم. چراکه بدون پرداخت هیچ هزینه‌ای و به‌صورت کاملا رایگان! به‌راحتی می‌توانیم جدیدترین نرم‌افزارهای معماری روز دنیا را به‌صورت قفل شکسته دانلود و از آن‌ها استفاده کنیم. اما اگر اینچنین نبود، و مجبور بودیم برای هر نرم‌افزار معماری صدها دلار هزینه کنیم، آیا باز هم مهم‌ترین سوال برای ما این بود که بهترین نرم‌افزار معماری چیست؟

به‌طور مشخص نمی‌توان گفت که بهترین نرم‌افزار معماری چیست ولی می‌توان سوال را اینگونه مطرح کرد که بهترین نرم‌افزار معماری برای من چیست؟ وقتی سوال را اینگونه مطرح کنید، حالا می‌شود پاسخ مناسب و بهتری برای آن پیدا کرد. چرا که نیازهای افراد و شرکت‌های مهندسی در استفاده از نرم‌افزارهای معماری متفاوت است. به‌عنوان مثال ممکن است برای من بهترین نرم‌افزار معماری اتوکد باشد و برای شما تری‌دی‌مکس! بنابراین انتخاب اینکه بهترین نرم‌افزار معماری چیست به نیازها و خواسته‌های ما برمی‌گردد. اما اگر ما به دنبال یادگیری بهترین و پرکاربردترین نرم‌افزار معماری در ایران به‌منظور کسب درآمد باشیم، شاید بتوان گفت که درحال‌حاضر اتوکد، رویت و تری‌دی‌مکس، پرکاربردترین و بهترین نرم‌افزارهای معماری در ایران هستند.

ترتیب یادگیری نرم‌افزارهای معماری

بهترین نرم افزار معماری

اگر قصد داشته باشید به‌طورجدی در حوزه معماری فعالیت کنید، احتمالا این سوال برایتان پیش‌آمده که ترتیب یادگیری نرم‌افزارهای معماری چیست و بهتر است کدام نرم‌افزار معماری را یاد بگیریم؟ همان‌طور که قبلا هم توضیح دادم، شاید نتوان پاسخ مشخص و قطعی به این سوال داد. چرا که ممکن است نیازها و اولویت‌های یادگیری نرم‌افزارهای معماری، در هر شخص با فرد دیگر متفاوت باشد. اما اگر بخواهیم مهم‌ترین و پرکاربردترین نرم‌افزارهای معماری در ایران را رتبه‌بندی کنیم، شاید بهتر باشد به ترتیب زیر شروع به یادگیری نرم‌افزارهای معماری کنیم:

۱- نرم‌افزار اتوکد (AutoCAD)

بدون شک مهم‌ترین و پرکاربردترین نرم‌افزار معماری در ایران و اروپا، نرم‌افزار اتوکد است. به‌جرأت می‌توانم بگویم که اگر قرار باشد فقط یک نرم‌افزار معماری را یاد بگیرید، آن یک نرم‌افزار، اتوکد خواهد بود. درواقع می‌توان اینگونه گفت که اتوکد، پایه و اساس تمام نرم‌افزارهای معماری است و یادگیری سایر نرم‌افزارها، بدون تسلط بر اتوکد، خیلی به درد شما نخواهد خورد. متاسفانه افراد زیادی هستند که نرم‌افزار اتوکد را خیلی جدی نمی‌گیرند و آن را کم‌اهمیت نشان می‌دهند. این افراد که احتمالا دستوراتی از اتوکد را بلد هستند، فکر می‌کنند به‌اندازه کافی به اتوکد تسلط دارند و خیلی برای بهبود مهارت خودشان در اتوکد وقت صرف نمی‌کنند و این شاید بزرگ‌ترین اشتباه آن‌ها باشد. به‌شما قول می‌دهم اگر به‌اندازه کافی به اتوکد و تکنیک‌ها و ریزه‌کاری‌های این نرم‌افزار فوق‌العاده مسلط باشید، همین الان می‌توانید درآمدهای بسیار قابل توجهی در بازار کار ایران داشته باشید. موضوع مهم میزان مهارت و تسلط شما است.

۲- نرم‌افزار رویت (Revit)

اگر چند سال قبل این مقاله را می‌نوشتم، احتمالا جایگاه دوم در رتبه‌بندی نرم‌افزارهای معماری را به تری‌دی‌مکس می‌دادم. اما درحال‌حاضر بعد از اتوکد، نرم‌افزار رویت مهم‌ترین نرم‌افزار معماری است که باید آن را یاد بگیرید. چندسالی هست که نرم‌افزار رویت به‌سرعت جای خودش را در بین پرکاربردترین نرم‌افزارهای معماری در ایران باز کرده است. این نرم‌افزار علاوه بر ایران، جزو پرکاربردترین نرم‌افزارهای معماری در اروپا نیز هست و اگر قصد مهاجرت به کشورهای اروپایی یا آمریکایی را داشته باشید، تسلط به نرم‌افزار رویت می‌تواند کمک بزرگی برای شما باشد.

۳- نرم‌افزار تری‌دی‌مکس (۳D Studio MAX)

نرم‌افزار تری‌دی‌مکس تا سال‌های سال، به‌عنوان پرکاربردترین نرم‌افزار طراحی داخلی در ایران شناخته می‌شد و برای افرادی که به این نرم‌افزار مسلط بودند، بازار کار خوبی وجود داشت. البته با توجه به گسترده‌شدن طیف استفاده‌کنندگان از نرم‌افزار تری‌دی‌مکس، شاید بتوان گفت که این نرم‌افزار هنوز هم بعد از اتوکد، پرکاربردترین نرم‌افزار برای معماری داخلی در ایران باشد، اما میزان کسب درآمد از این نرم‌افزار، نسبت به سال‌های گذشته کمتر شده است. هم‌اکنون افراد زیادی از شرکت‌های طراحی و دکوراسیون داخلی گرفته تا کارگاه‌های کوچک کابینت‌سازی از این نرم‌افزار برای ارائه سه‌بعدی پروژه‌های خود استفاده می‌کنند.

۴- سایر نرم‌افزارهای معماری

در رتبه‌بندی نرم‌افزارهای معماری، نرم‌افزارهایی مثل لومیون، راینو، اسکچاپ، آرشیکد و… در اولویت‌های بعدی هستند و به‌طور دقیق و مشخص نمی‌توان گفت اولویت یادگیری با کدام یک از این نرم‌افزارهاست. درواقع تصمیم‌گیری درباره اینکه بعد از نرم‌افزارهای اتوکد، رویت و تری‌دی‌مکس، بهتر است سراغ یادگیری کدام نرم‌افزار بروید، به شرایط مهمی مثل نیازها و استراتژی شما برای آینده و حتی محل زندگی شما بستگی دارد.

بخوانید
چگونه استاد طراحی داخلی شویم؟

به‌عنوان‌مثال شاید شما نرم‌افزار راینو یا لومیون را به‌طور حرفه‌ای یاد بگیرید، اما ممکن است در شهری که زندگی می‌کنید، شرکت‌های بسیار کمی متقاضی این تخصص شما باشند. البته خوشبختانه با وجود اینترنت، این مشکل تا حد زیادی برطرف شده و این امکان وجود دارد که پروژه‌های مختلفی را به‌صورت غیرحضوری و دورکاری انجام دهید. اما به‌هرحال میزان تقاضا برای مهارتی که قرار است وقت و هزینه خودتان را برای یادگیری آن صرف کنید، نقش تعیین‌کننده‌ای در انتخاب بهترین نرم‌افزار معماری برای شما دارد.

۵- نرم‌افزار فتوشاپ

شاید برای شما کمی عجیب باشد که در رتبه‌بندی نرم‌افزارهای معماری، نامی از فتوشاپ برده شود، اما تعجب نکنید. هیچ شکی وجود ندارد که در بین نرم‌افزارهای گرافیکی، نرم‌افزار فتوشاپ، پرکاربردترین و بهترین نرم‌افزار طراحی است، اما کاربرد این نرم‌افزار بی‌نظیر فقط محدود به کارهای گرافیکی نیست. شاید نتوانیم بگوییم که فتوشاپ جزو بهترین و پرکاربردترین نرم‌افزارهای معماری است، ولی بی‌انصافی است که در رتبه‌بندی نرم‌افزارهای معماری، جایی را به این نرم‌افزار محبوب اختصاص ندهیم. این روزها کاربرد فتوشاپ در معماری اصلا کم نیست و این نرم‌افزار جایگاه ویژه‌ای در بین شرکت‌های معماری و طراحی داخلی دارد.

پولسازترین نرم‌افزار معماری در ایران

بهترین نرم افزار معماری چیست

شاید مهم‌ترین سوال در ذهن شما این باشد که با یادگیری کدام‌یک از نرم‌افزارهای معماری می‌توانم درآمد بیشتری کسب کنم؟ در اینجا می‌خواهم یک واقعیت مهم و کلیدی را به شما بگویم که شاید از شنیدن آن شوکه شوید!

بخوانید
تراکم ساختمانی و اهمیت آن

در ظاهر شاید این‌طور به‌نظر برسد که هرچه نرم‌افزارهای معماری پیچیده‌تر و یادگیری آن سخت‌تر باشد، احتمالا درآمد بیشتری را می‌توان توسط آن کسب کرد. اما در واقعیت این‌طور نیست!

نکته بسیار مهمی که می‌خواهم به آن توجه کنید، صرفا توانایی کارکردن با یک نرم‌افزار خاص معماری نیست، بلکه مهم‌تر از آن میزان مهارت شما به ریزه‌کاری‌ها و تکنیک‌های حرفه‌ای و همچنین سرعت عمل در کارکردن با این نرم‌افزارهاست.

همان‌طور که در قبلا هم اشاره کردم، همین الان هم افرادی هستند که فقط به اتوکد دوبعدی تسلط دارند، ولی آن‌قدر به این نرم‌افزار مسلط هستند که درآمد آن‌ها حداقل سه‌برابر افراد دیگری است که در همان مجموعه کار می‌کنند و شاید چندین نرم‌افزار معماری را بلد هستند!

بنابراین فراموش نکنید که میزان مهارت و تسلط شما به نرم‌افزارهای معماری، تعیین‌کننده درآمد شما است.

جمع‌بندی و نتیجه‌گیری درباره بهترین نرم‌افزارهای معماری

  1. فارغ از اینکه بهترین نرم‌افزار معماری کدام است، باید نیازها و شرایط خودتان را در نظر گرفته و بهترین نرم‌افزار معماری برای خود را مشخص کنید. سپس برای یادگیری آن وقت و هزینه کافی اختصاص دهید.
  2. در رتبه‌بندی بهترین نرم‌افزارهای معماری، می‌توان به‌ترتیب نرم‌افزارهایی مثل اتوکد، رویت، تری‌دی‌مکس، اسکچاپ، آرشیکد، لومیون و راینو را پرکاربردترین نرم‌افزارهای معماری در دنیا دانست.
  3. پرکاربردترین نرم‌افزارهای معماری در ایران، نرم‌افزار اتوکد، رویت و تری‌دی‌مکس است. در رتبه‌بندی نرم‌افزارهای معماری، اولویت‌های بعدی مربوط به نرم‌افزارهای لومیون، راینو، اسکچاپ، آرشیکد و… است.
  4. فتوشاپ هم با اینکه یک نرم‌افزار گرافیکی است و شاید نتوان آن را جزو پرکاربردترین نرم‌افزارهای معماری دانست، اما نمی‌توان به‌سادگی از کنار آن گذشت و در کنار نرم‌افزارهای اصلی معماری، باید یادگیری آن را هم در برنامه داشته باشید.
  5. از اتوکد، به‌عنوان مهم‌ترین و پرکاربردترین نرم‌افزار معماری غافل نشوید. توصیه جدی من این است که به کارکردن سطحی با اتوکد قانع نباشید و حتما وقت کافی برای یادگیری حرفه‌ای اتوکد و تسلط به این نرم‌افزار قدرتمند اختصاص دهید.

نظر و تجربه شما درباره بهترین نرم افزار معماری چیست؟

سعی کردم در این مقاله پاسخ مناسبی به این سوال که “کدام نرم‌افزار معماری بهتر است؟” داده باشم. امیدوارم از بین پرکاربردترین نرم‌افزارهای معماری، بتوانید متناسب با نیازها و شرایط خودتان، بهترین نرم‌افزارهای معماری را انتخاب و شروع به یادگیری حرفه‌ای آن‌ها کنید.

بخوانید
آموزش تایپ متن فارسی و انگلیسی در اتوکد

اگر تجربه‌ای در کارکردن با نرم‌افزارهای معماری دارید، حتما نظر خودتان را در بخش نظرات بنویسید تا دیگران هم بتوانند از تجربیات و نظرات ارزشمند شما درباره پرکاربردترین نرم‌افزارهای معماری استفاده کنند.

امیر راد

امیر راد

من یک معمار هستم. تخصص اصلی من طراحی پلان ساختمان‌های مسکونی است و از این کار بسیار لذت می‌برم. مهم‌ترین هدف من در سایت رادآرشیتکت این است که علاوه بر آموزش اصول، تکنیک‌ها و ترفندهای طراحی معماری، تجربیات سال‌ها فعالیت حرفه‌ای خودم را به شکل کاملاً کاربردی و به زبانی بسیار ساده به شما آموزش بدهم.
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
guest
8 نظرات کاربران
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه نظرات
error: Content is protected !!
8
0
نظر شما برای ما مهم است. لطفا نظرتان را بنویسید.x
()
x

دوره جعبه سیاه معماری

برای ثبت‌نام رایگان و دریافت تمام جلسات، همین الان فرم زیر را پر کنید.

 

اطلاعات شما نزد رادآرشیتکت محفوظ است.

دوره رایگان طراحی معماری

برای تکمیل ثبت‌نام، مشخصات خودتان را وارد کنید.

اطلاعات شما نزد رادآرشیتکت محفوظ است.

اسکرول به بالا

دوره

رایگان

طراحی معماری

10جلسه آموزش عملی طراحی پلان

دوره

رایگان

طراحی معماری

10جلسه آموزش عملی طراحی پلان

دریافت آموزش‌های رایگان معماری

برای عضویت در گروه ویژه سایت رادآرشیتکت و دریافت آموزش‌های رایگان معماری، همین الان ایمیل اصلی خودتان را در کادر زیر وارد کنید.

ترسیم پلان معماری با 7 دستور اتوکد

برای دانلود آموزش ترسیم پلان معماری با 7 دستور اتوکد ایمیل اصلی خودتان را در کادر زیر وارد کنید.

کتاب معماری

7نکته طلایی در طراحی ساختمان‌های مسکونی

با مطالعه این کتاب نکات بسیار مهمی درباره طراحی ساختمان‌های مسکونی و اینکه چطور باید پروژه‌های اجرایی خودتان را طراحی کنید، یاد خواهید گرفت.

دانلود بلوک‌های مبلمان استاندارد

برای دانلود فایل اتوکد بلوک‌های مبلمان استاندارد، ایمیل اصلی خودتان را در کادر زیر وارد کنید.

خبرنامه آزمون طراحی نظام‌مهندسی

برای اطلاع از آخرین اخبار مربوط به آزمون نظام‌مهندسی و دریافت آموزش‌های رایگان، ایمیل اصلی خودتان را در کادر زیر وارد کنید.

مراحل نقشه‌کشی سازه‌های فولادی و بتنی

برای دانلود فیلم کامل مراحل نقشه‌کشی سازه‌های فولادی و بتنی ایمیل اصلی خودتان را در کادر زیر وارد کنید.

نحوه محاسبه ارتفاع ساختمان

برای دانلود فیلم باکیفیت آموزش نحوه محاسبه ارتفاع ساختمان، ایمیل اصلی خودتان را در کادر زیر وارد کنید.

دانلود ویدئوی آموزش ستون‌گذاری

برای دانلود فیلم باکیفیت و فایل پی‌دی‌اف آموزش ستون‌گذاری ایمیل اصلی خودتان را در کادر زیر وارد کنید.