احتمالاً یکی از مشکل‌ترین کارها برای شما ترسیم برش پلان معماری و مخصوصاً برش پله است. در این ویدئو آموزشی به ساده‌ترین روش، ترسیم برش پله در معماری را به شما یاد خواهم داد. بر خلاف تصور، ترسیم برش پله اصلاً کار سختی نیست و شما می‌توانید در چند دقیقه یک برش از پله ترسیم کنید.

در یک آموزش جداگانه به نحوه ترسیم یک برش کامل از پروژه خواهیم پرداخت. اما در این آموزش یاد خواهید گرفت که چطور برش پله را ترسیم کنید.

برای شروع کار یکی از ساده‌ترین و در عین حال متداول‌ترین شکل پله، یعنی برش پله چهارطرفه را با هم بررسی می‌کنیم. در آموزش‌های دیگری به نحوه ترسیم برش پله دو طرفه، برش پله سه طرفه و برش پله گرد خواهیم پرداخت.

خوب بریم سراغ ترسیم برش پله

اولین کاری که برای ترسیم برش پله باید انجام دهیم، بدست آوردن ارتفاع هر پله است. برای اینکار کافی است ارتفاع کف تا کف هر طبقه را به تعداد پله‌ها تقسیم کنیم. به‌عنوان مثال اگر ارتفاع کف تا کف هر طبقه ۳/۴۰ متر است و تعداد پله‌ها در هر طبقه ۱۸ عدد، ارتفاع تقریبی هر پله ۱۸/۸ سانتیمتر است. اما بهتر و راحت‌تر این است که یک خط به ارتفاع ۳/۴۰ متر ترسیم کنیم و با استفاده از فرمان Divide، آن را به ۱۸ قسمت مساوی تقسیم کنیم.

دقت داشته باشید که ما برای ترسیم برش پله، فقط به ترسیم یک پله نیاز داریم و احتیاجی نیست با ترسیم خطوط کمکی زیاد، خودمان را گیج و کارمان را سخت کنیم. بعد از اینکه برش اولین پله را ترسیم کردیم، می‌توانیم تمام خطوط و نقاط کمکی را حذف کنیم. سپس با کپی گرفتن از همان پله، ترسیم برش پله را کامل می‌کنیم.

از آنجایی که معمولاً پله‌ها در تمام طبقات شکل و تعداد یکسانی دارند، فقط کافی است برش پله در یک طبقه را ترسیم کنید و آن را در تمامی طبقات کپی کنید.

در فیلم زیر تمام مراحل ترسیم برش پله را به ساده‌ترین شکل ممکن توضیح داده‌ام. این فیلم آموزشی را تماشا کنید و سؤالات خود را قسمت نظرات، در پایین همین صفحه بپرسید تا در کمترین زمان به آن‌ها پاسخ دهم.

برای دانلود آموزش ترسیم برش پله روی دکمه دانلود کلیک کنید.