دکوراسیون آشپزخانه

دکوراسیون آشپزخانه

آنچه در این مطلب می‌خوانید:

طراحی دکوراسیون آشپزخانه

طراحی داخلی و دکوراسیون آشپزخانه

  • طراحی دکوراسیون آشپزخانه چطور باید باشد؟

  • بهترین محل قرارگیری یخچال در آشپزخانه کجاست؟

  • بهترین محل قرارگیری اجاق گاز در آشپزخانه کجاست؟

  • بهترین محل قرارگیری سینک ظرفشویی در آشپزخانه کجاست؟

  • بهترین محل ماشین لباسشویی و ماشین ظرفشویی در آشپزخانه کجاست؟

برای پیداکردن جواب سوالات بالا با من همراه باشید تا طراحی دکوراسیون آشپزخانه و نحوه صحیح قرارگیری تجهیزات در پلان آشپزخانه را با هم بررسی کنیم.

آشپزخانه یکی از مهم‌ترین بخش‌های هر منزل و اصطلاحاً قلب هر خانه است. دکوراسیون آشپزخانه در استفاده بهینه از این فضا و کارآمدتر شدن فضای آشپزخانه برای ساکنین، دارای اهمیت بسیار زیادی است، ولی متأسفانه در موارد بسیاری دیده می‌شود که طراح یا سازنده بنا هیچ توجه‌ای به نحوه صحیح جانمایی تجهیزات اصلی آشپزخانه در پلان ندارد.

در این مقاله قصد نداریم به طراحی داخلی آشپزخانه بپردازیم. فقط می‌خواهیم در مورد دکوراسیون آشپزخانه (نحوه صحیح چیدمان تجهیزات آشپزخانه) نکاتی را مورد بررسی قرار دهیم.

در مقاله‌ای جداگانه در مورد مثلث کار در آشپزخانه وضیح داده‌ام که نحوه قرار گیری عناصر اصلی، در آشپزخانه‌های مختلف نسبت به یکدیگر چگونه باید باشد. در این مقاله در مورد چیدمان این تجهیزات بیشتر صحبت می‌کنیم.

 همانطور که می‌دانید سه عنصر اصلی در آشپزخانه وجود دارد که شامل یخچال، سینک ظرفشویی و اجاق گاز می‌باشد. اما بهترین مکان برای قرارگیری هر کدام از این عناصر در آشپزخانه کجاست؟

بهترین محل قرارگیری یخچال در آشپزخانه

طراحی داخلی و دکوراسیون آشپزخانه

پلان آشپزخانه شما به هر شکلی که باشد، یخچال باید اولین و در دسترس‌ترین وسیله‌ای باشد که افراد با وارد شدن به آشپزخانه به آن دسترسی دارند. یخچال باید کاملاً به ورودی آشپزخانه نزدیک باشد.

بخوانید
ارتفاع ساختمان مسکونی

نکته‌ای که در هنگام طراحی دکوراسیون آشپزخانه باید حتماً به آن توجه کنید نوع و ابعاد یخچال است. در گذشته یخچال‌های کوچک و با ابعاد ۶۰×۶۰ سانتی‌متر مرسوم بودند. اما حالا دیگر این نوع یخچال‌ها، حتی در منازل و آپارتمان‌های کوچک نیز کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

بیشتر یخچال‌های مورد استفاده امروزی یا به صورت دوقلو هستند و یا از نوع یخچال‌های سایدبای‌ساید که ابعاد بزرگ‌تری نسبت به یخچال‌های قدیمی دارند.

اگر کارفرما و مصرف‌کننده نهایی خانه مشخص است و برای یک شخص خاص طراحی می‌کنید، حتماً نیاز آن‌ها و مشخصات یخچال مورد استفاده‌شان را بپرسید. اما به‌طورکلی معمولاً خانواده‌های پرجمعیت و اصطلاحاً عیال‌وار بیشتر از یخچال‌های دوقلو که ظرفیت بیشتری دارند استفاده می‌کنند و خانواده‌های کم‌جمعیت و زوج‌های جوان یخچال سایدبای‌ساید را ترجیح می‌دهند.

اگر نمی‌دانید که مصرف‌کننده نهایی کیست، نوع یخچال را (حتی در آپارتمان‌های کوچک) سایدبای‌ساید در نظر بگیرید و با توجه به ابعاد و اندازه‌های این نوع یخچال‌ها دکوراسیون آشپزخانه را طراحی کنید.

توجه داشته باشید که عمق یخچال سایدبای‌ساید بیشتر از یخچال‌های معمولی است و با توجه به اینکه عمق کابینت‌ها ۶۰ سانتی‌متر است، این یخچال‌ها حدود ۳۰ سانتی‌متر جلوتر از کابینت قرار می‌گیرد. توجه به این موضوع در طراحی داخلی آشپزخانه بسیار حائز اهمیت است.

بخوانید
استخدام در بزرگترین شرکت‌های معماری دنیا

در هنگام طراحی پلان آشپزخانه به فضای کافی برای بازشدن در یخچال و عبور افراد توجه کنید. یخچال نباید در محلی باشد که اگر شخصی در حال استفاده از یخچال است، دیگران برای ورود و خروج به آشپزخانه با مشکل مواجه شوند.

بهترین محل قرارگیری اجاق‌گاز در آشپزخانه

طراحی داخلی و دکوراسیون آشپزخانه

اجاق‌گاز نباید در مجاورت و یا در نزدیکی یخچال قرار گیرد. علت آن را در مقاله مثلث کار در آشپزخانه  توضیح داده‌ام. همچنین اجاق‌گاز نباید نزدیک پنجره باشد. این کار ۲ دلیل مهم دارد:

  1. وزش باد می‌تواند موجب خاموش شدن شعله و خطرات ناشی از پخش گاز در منزل شود.
  2. با توجه به اینکه معمولاً پنجره‌ها با پرده پوشیده می‌شوند، نزدیکی اجاق‌گاز به پنجره، خطر آتش‌سوزی را افزایش می‌دهد.

هنگام طراحی دکوراسیون آشپزخانه، محلی را برای اجاق‌گاز در نظر بگیرید که نزدیک به داکت‌های تأسیساتی یا جداره بیرونی برای عبور لوله هواکش هود باشد.

بهتر است پکیج و اجاق‌گاز در نزدیکی یکدیگر جانمایی شود. البته توجه داشته باشید که فضای آزاد کافی به‌عنوان میز کار در اطراف اجاق‌گاز وجود داشته باشد.

یکی از مهم‌ترین نکاتی که در مورد محل اجاق‌گاز در پلان آشپزخانه باید به آن توجه شود، این است که آشپزخانه به گونه‌ای طراحی گردد که حتی‌الامکان  فضای کار آشپزخانه (اجاق‌گاز و سینک ظرفشویی) در دید مستقیم کسانی که در پذیرایی هستند، نباشد.

برای این منظور راهکارهای بسیاری وجود دارد. فقط کافی‌است کمی خلاقیت به خرج دهید.

بخوانید
مثلث کار در آشپزخانه

بهترین محل قرارگیری سینک ظرفشویی در آشپزخانه

طراحی داخلی و دکوراسیون آشپزخانه

قبل از طراحی دکوراسیون آشپزخانه، حتماً کاتالوگ‌ سینک‌های مختلف موجود در بازار را تهیه کنید و ابعاد و شکل هر کدام از آنها را در زمان طراحی در نظر بگیرید.

نکته: برای آشپزخانه اصلی خانه به‌هیچ‌عنوان از سینک‌های ظرفشویی مخصوص گوشه و با سینک‌های فانتزی استفاده نکنید.

بهترین و کارآمدترین نوع سینک ظرفشویی، سینک‌های دوقلو با سینی در یک سمت آن است. (با توجه به نوع نیازتان انتخاب کنید که سینی سینک ظرفشویی در کدام سمت باشد.) طول این نوع سینک‌ها حدود ۱ متر است.

اگر آشپزخانه شما خطی است، بهتر است سینک بین یخچال و اجاق‌گاز قرار گیرد و ترجیحاً نزدیک به پنجره و در معرض جریان مستقیم هوا باشد.

توجه داشته باشید که دقیقاً زیر پنجره محل مناسبی برای قرارگیری سینک ظرفشویی نیست. چون با توجه به وجود پنجره، امکان استفاده از کابینت هوایی و آبچکان برای ظروف شسته شده در بالای سینک وجود ندارد.

بهتر است تجهیزات جانبی دیگر، مثل ماشین لباسشویی و ظرفشویی که احتیاج به لوله تخلیه فاضلاب دارند در مجاورت سینک ظرفشویی قرار گیرد تا تمام لوله‌های فاضلاب از یک رایزر به سمت پایین منتقل شود. (حتماً برای هر وسیله یک لوله تخلیه جداگانه در نظر بگیرید.)

 

حتما سوالات و نظرات ارزشمند خودتان را در بخش نظرات در پایین همین صفحه مطرح کنید.

دوستدار شما – امیر راد

 

امیر راد

امیر راد

من یک معمار هستم. تخصص اصلی من طراحی پلان ساختمان‌های مسکونی است و از این کار بسیار لذت می‌برم. مهم‌ترین هدف من در سایت رادآرشیتکت این است که علاوه بر آموزش اصول، تکنیک‌ها و ترفندهای طراحی معماری، تجربیات سال‌ها فعالیت حرفه‌ای خودم را به شکل کاملاً کاربردی و به زبانی بسیار ساده به شما آموزش بدهم.
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
guest

5 نظرات کاربران
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه نظرات
error: Content is protected !!
5
0
نظر شما برای ما مهم است. لطفا نظرتان را بنویسید.x

دوره جعبه سیاه معماری

برای ثبت‌نام رایگان و دریافت تمام جلسات، همین الان فرم زیر را پر کنید.

 

اطلاعات شما نزد رادآرشیتکت محفوظ است.

دوره رایگان طراحی معماری

برای تکمیل ثبت‌نام، مشخصات خودتان را وارد کنید.

اطلاعات شما نزد رادآرشیتکت محفوظ است.

Scroll to Top
اسکرول به بالا

دوره

رایگان

طراحی معماری

10جلسه آموزش عملی طراحی پلان

دوره

رایگان

طراحی معماری

10جلسه آموزش عملی طراحی پلان

دریافت آموزش‌های رایگان معماری

برای عضویت در گروه ویژه سایت رادآرشیتکت و دریافت آموزش‌های رایگان معماری، همین الان ایمیل اصلی خودتان را در کادر زیر وارد کنید.

ترسیم پلان معماری با 7 دستور اتوکد

برای دانلود آموزش ترسیم پلان معماری با 7 دستور اتوکد ایمیل اصلی خودتان را در کادر زیر وارد کنید.

کتاب معماری

7نکته طلایی در طراحی ساختمان‌های مسکونی

با مطالعه این کتاب نکات بسیار مهمی درباره طراحی ساختمان‌های مسکونی و اینکه چطور باید پروژه‌های اجرایی خودتان را طراحی کنید، یاد خواهید گرفت.

دانلود بلوک‌های مبلمان استاندارد

برای دانلود فایل اتوکد بلوک‌های مبلمان استاندارد، ایمیل اصلی خودتان را در کادر زیر وارد کنید.

خبرنامه آزمون طراحی نظام‌مهندسی

برای اطلاع از آخرین اخبار مربوط به آزمون نظام‌مهندسی و دریافت آموزش‌های رایگان، ایمیل اصلی خودتان را در کادر زیر وارد کنید.

مراحل نقشه‌کشی سازه‌های فولادی و بتنی

برای دانلود فیلم کامل مراحل نقشه‌کشی سازه‌های فولادی و بتنی ایمیل اصلی خودتان را در کادر زیر وارد کنید.

نحوه محاسبه ارتفاع ساختمان

برای دانلود فیلم باکیفیت آموزش نحوه محاسبه ارتفاع ساختمان، ایمیل اصلی خودتان را در کادر زیر وارد کنید.

دانلود ویدئوی آموزش ستون‌گذاری

برای دانلود فیلم باکیفیت و فایل پی‌دی‌اف آموزش ستون‌گذاری ایمیل اصلی خودتان را در کادر زیر وارد کنید.