جعبه سیاه معماری

آموزش کاربردی معماری به زبان ساده

480.000 تومان

فقط 39 هزار تومان

طراحی دکوراسیون آشپزخانه چطور باید باشد؟ بهترین محل قرارگیری یخچال در آشپزخانه کجاست؟ بهترین محل قرارگیری اجاق گاز در آشپزخانه کجاست؟ بهترین محل قرارگیری سینک ظرفشویی در آشپزخانه کجاست؟ بهترین محل ماشین لباسشویی و ماشین ظرفشویی در آشپزخانه کجاست؟ برای پیداکردن جواب سوالات بالا با من همراه باشید تا طراحی دکوراسیون آشپزخانه و نحوه صحیح قرارگیری تجهیزات در پلان آشپزخانه را با هم بررسی کنیم.

طراحی دکوراسیون آشپزخانه

طراحی داخلی و دکوراسیون آشپزخانه

  • طراحی دکوراسیون آشپزخانه چطور باید باشد؟

  • بهترین محل قرارگیری یخچال در آشپزخانه کجاست؟

  • بهترین محل قرارگیری اجاق گاز در آشپزخانه کجاست؟

  • بهترین محل قرارگیری سینک ظرفشویی در آشپزخانه کجاست؟

  • بهترین محل ماشین لباسشویی و ماشین ظرفشویی در آشپزخانه کجاست؟

برای پیداکردن جواب سوالات بالا با من همراه باشید تا طراحی دکوراسیون آشپزخانه و نحوه صحیح قرارگیری تجهیزات در پلان آشپزخانه را با هم بررسی کنیم.

آشپزخانه یکی از مهم‌ترین بخش‌های هر منزل و اصطلاحاً قلب هر خانه است. دکوراسیون آشپزخانه در استفاده بهینه از این فضا و کارآمدتر شدن فضای آشپزخانه برای ساکنین، دارای اهمیت بسیار زیادی است، ولی متأسفانه در موارد بسیاری دیده می‌شود که طراح یا سازنده بنا هیچ توجه‌ای به نحوه صحیح جانمایی تجهیزات اصلی آشپزخانه در پلان ندارد.

در این مقاله قصد نداریم به طراحی داخلی آشپزخانه بپردازیم. فقط می‌خواهیم در مورد دکوراسیون آشپزخانه (نحوه صحیح چیدمان تجهیزات آشپزخانه) نکاتی را مورد بررسی قرار دهیم.

در مقاله‌ای جداگانه در مورد مثلث کار در آشپزخانه وضیح داده‌ام که نحوه قرار گیری عناصر اصلی، در آشپزخانه‌های مختلف نسبت به یکدیگر چگونه باید باشد. در این مقاله در مورد چیدمان این تجهیزات بیشتر صحبت می‌کنیم.

 همانطور که می‌دانید سه عنصر اصلی در آشپزخانه وجود دارد که شامل یخچال، سینک ظرفشویی و اجاق گاز می‌باشد. اما بهترین مکان برای قرارگیری هر کدام از این عناصر در آشپزخانه کجاست؟

بهترین محل قرارگیری یخچال در آشپزخانه

طراحی داخلی و دکوراسیون آشپزخانه

پلان آشپزخانه شما به هر شکلی که باشد، یخچال باید اولین و در دسترس‌ترین وسیله‌ای باشد که افراد با وارد شدن به آشپزخانه به آن دسترسی دارند. یخچال باید کاملاً به ورودی آشپزخانه نزدیک باشد.

نکته‌ای که در هنگام طراحی دکوراسیون آشپزخانه باید حتماً به آن توجه کنید نوع و ابعاد یخچال است. در گذشته یخچال‌های کوچک و با ابعاد ۶۰×۶۰ سانتی‌متر مرسوم بودند. اما حالا دیگر این نوع یخچال‌ها، حتی در منازل و آپارتمان‌های کوچک نیز کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

بیشتر یخچال‌های مورد استفاده امروزی یا به صورت دوقلو هستند و یا از نوع یخچال‌های سایدبای‌ساید که ابعاد بزرگ‌تری نسبت به یخچال‌های قدیمی دارند.

اگر کارفرما و مصرف‌کننده نهایی خانه مشخص است و برای یک شخص خاص طراحی می‌کنید، حتماً نیاز آن‌ها و مشخصات یخچال مورد استفاده‌شان را بپرسید. اما به‌طورکلی معمولاً خانواده‌های پرجمعیت و اصطلاحاً عیال‌وار بیشتر از یخچال‌های دوقلو که ظرفیت بیشتری دارند استفاده می‌کنند و خانواده‌های کم‌جمعیت و زوج‌های جوان یخچال سایدبای‌ساید را ترجیح می‌دهند.

اگر نمی‌دانید که مصرف‌کننده نهایی کیست، نوع یخچال را (حتی در آپارتمان‌های کوچک) سایدبای‌ساید در نظر بگیرید و با توجه به ابعاد و اندازه‌های این نوع یخچال‌ها دکوراسیون آشپزخانه را طراحی کنید.

توجه داشته باشید که عمق یخچال سایدبای‌ساید بیشتر از یخچال‌های معمولی است و با توجه به اینکه عمق کابینت‌ها ۶۰ سانتی‌متر است، این یخچال‌ها حدود ۳۰ سانتی‌متر جلوتر از کابینت قرار می‌گیرد. توجه به این موضوع در طراحی داخلی آشپزخانه بسیار حائز اهمیت است.

در هنگام طراحی پلان آشپزخانه به فضای کافی برای بازشدن در یخچال و عبور افراد توجه کنید. یخچال نباید در محلی باشد که اگر شخصی در حال استفاده از یخچال است، دیگران برای ورود و خروج به آشپزخانه با مشکل مواجه شوند.

بهترین محل قرارگیری اجاق‌گاز در آشپزخانه

طراحی داخلی و دکوراسیون آشپزخانه

اجاق‌گاز نباید در مجاورت و یا در نزدیکی یخچال قرار گیرد. علت آن را در مقاله مثلث کار در آشپزخانه  توضیح داده‌ام. همچنین اجاق‌گاز نباید نزدیک پنجره باشد. این کار ۲ دلیل مهم دارد:

  1. وزش باد می‌تواند موجب خاموش شدن شعله و خطرات ناشی از پخش گاز در منزل شود.
  2. با توجه به اینکه معمولاً پنجره‌ها با پرده پوشیده می‌شوند، نزدیکی اجاق‌گاز به پنجره، خطر آتش‌سوزی را افزایش می‌دهد.

هنگام طراحی دکوراسیون آشپزخانه، محلی را برای اجاق‌گاز در نظر بگیرید که نزدیک به داکت‌های تأسیساتی یا جداره بیرونی برای عبور لوله هواکش هود باشد.

بهتر است پکیج و اجاق‌گاز در نزدیکی یکدیگر جانمایی شود. البته توجه داشته باشید که فضای آزاد کافی به‌عنوان میز کار در اطراف اجاق‌گاز وجود داشته باشد.

یکی از مهم‌ترین نکاتی که در مورد محل اجاق‌گاز در پلان آشپزخانه باید به آن توجه شود، این است که آشپزخانه به گونه‌ای طراحی گردد که حتی‌الامکان  فضای کار آشپزخانه (اجاق‌گاز و سینک ظرفشویی) در دید مستقیم کسانی که در پذیرایی هستند، نباشد.

برای این منظور راهکارهای بسیاری وجود دارد. فقط کافی‌است کمی خلاقیت به خرج دهید.

بهترین محل قرارگیری سینک ظرفشویی در آشپزخانه

طراحی داخلی و دکوراسیون آشپزخانه

قبل از طراحی دکوراسیون آشپزخانه، حتماً کاتالوگ‌ سینک‌های مختلف موجود در بازار را تهیه کنید و ابعاد و شکل هر کدام از آنها را در زمان طراحی در نظر بگیرید.

نکته: برای آشپزخانه اصلی خانه به‌هیچ‌عنوان از سینک‌های ظرفشویی مخصوص گوشه و با سینک‌های فانتزی استفاده نکنید.

بهترین و کارآمدترین نوع سینک ظرفشویی، سینک‌های دوقلو با سینی در یک سمت آن است. (با توجه به نوع نیازتان انتخاب کنید که سینی سینک ظرفشویی در کدام سمت باشد.) طول این نوع سینک‌ها حدود ۱ متر است.

اگر آشپزخانه شما خطی است، بهتر است سینک بین یخچال و اجاق‌گاز قرار گیرد و ترجیحاً نزدیک به پنجره و در معرض جریان مستقیم هوا باشد.

توجه داشته باشید که دقیقاً زیر پنجره محل مناسبی برای قرارگیری سینک ظرفشویی نیست. چون با توجه به وجود پنجره، امکان استفاده از کابینت هوایی و آبچکان برای ظروف شسته شده در بالای سینک وجود ندارد.

بهتر است تجهیزات جانبی دیگر، مثل ماشین لباسشویی و ظرفشویی که احتیاج به لوله تخلیه فاضلاب دارند در مجاورت سینک ظرفشویی قرار گیرد تا تمام لوله‌های فاضلاب از یک رایزر به سمت پایین منتقل شود. (حتماً برای هر وسیله یک لوله تخلیه جداگانه در نظر بگیرید.)

حتما سوالات و نظرات ارزشمند خودتان را در بخش نظرات در پایین همین صفحه مطرح کنید.

دوستدار شما – امیر راد


الفبای طراحی معماری

امیر راد

امیر راد

من یک معمار هستم. عاشق طراحی‌ام و از این کار لذت می‌برم. هدفم این است که علاوه بر آموزش اصول، تکنیک‌ها و ترفندهای طراحی معماری، تجربیات 15ساله خودم را به شکل کاملاً کاربردی و به زبانی بسیار ساده به شما آموزش بدهم.
این مطالب را هم حتما بخوانید

3 دیدگاه دربارهٔ «دکوراسیون آشپزخانه»

  1. باسلام حضور جناب مهندس راد از عزیز؛ از اینکه تجربیات و آموزه های ارزشمند خود را در اختیار جامعه مهندسین طراح و معمار قرار می دهید سپاسگزارم.فایل اول آموزشی شمارا مشاهده کردم مفید و ارزشمند بود فقط اگر به یک سری ضوابط نیز اشاره ی کامل تری شود بهتر میشود.با سپاس اکبر محمدی

  2. سلام خسته نباشید.تشکر از شما بخاطر مقالات و اموزش های مفید و کاربردی که تو سایت قراردادین.خواهشی که دارم ازتون اینکه فایل پی دی اف هر مقاله رو هم قراربدید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا