نویسنده: امیر صفائی راد – رادآرشیتکت ¦ زیرمجموعه مقالات: معماری

دکوراسیون آشپزخانه

همانطور که می‌دانید آشپزخانه یکی از مهم‌ترین بخش‌های هر منزل و اصطلاحاً قلب هر خانه است. دکوراسیون آشپزخانه در استفاده بهینه از این فضا و کارآمدتر شدن فضای آشپزخانه برای ساکنین، دارای اهمیت بسیار زیادی است، ولی متأسفانه در موارد بسیاری دیده می‌شود که طراح یا سازنده بنا هیچ توجه‌ای به نحوه صحیح جانمایی و چیدمان تجهیزات اصلی آشپزخانه ندارد.

در این مقاله قصد نداریم به طراحی داخلی آشپزخانه بپردازیم. فقط می‌خواهیم در مورد دکوراسیون آشپزخانه (نحوه صحیح چیدمان تجهیزات آشپزخانه) نکاتی را مورد بررسی قرار دهیم.

در مقاله‌ای جداگانه در مورد مثلث کار در آشپزخانه توضیح دادیم که نحوه قرار گیری عناصر اصلی، در آشپزخانه‌های مختلف نسبت به یکدیگر چگونه باید باشد. در این مقاله در مورد چیدمان این تجهیزات بیشتر صحبت می‌کنیم.

 همانطور که می‌دانید سه عنصر اصلی در آشپزخانه وجود دارد که شامل یخچال، سینک ظرفشویی و اجاق گاز می‌باشد. اما بهترین مکان برای قرارگیری هر کدام از این عناصر در آشپزخانه کجاست؟

یخچال

پلان آشپزخانه شما به هر صورتی که باشد، یخچال باید اولین و در دسترس‌ترین وسیله‌ای باشد که افراد با وارد شدن به آشپزخانه به آن دسترسی دارند. یخچال باید کاملاً به ورودی آشپزخانه نزدیک باشد.

نکته‌ای که در هنگام طراحی دکوراسیون آشپزخانه باید حتماً به آن توجه کنید نوع و ابعاد یخچال است. در گذشته یخچال‌های کوچک و با ابعاد ۶۰×۶۰ سانتی‌متر مرسوم بودند. اما حالا دیگر این نوع یخچال‌ها، حتی در منازل و آپارتمان‌های کوچک نیز مورد استفاده قرار نمی‌گیرند.

یخچال‌های امروزی یا به صورت دوقلو هستند و یا سایدبای‌ساید.

اگر کارفرما و مصرف‌کننده نهایی خانه مشخص است و برای یک شخص خاص طراحی می‌کنید، حتماً نیاز آنها و مشخصات یخچال مورد استفاده‌شان را بپرسید. اما به‌طورکلی معمولاً خانواده‌های پرجمعیت و اصطلاحاً عیال‌وار بیشتر از یخچال‌های دوقلو که ظرفیت بیشتری دارند استفاده می‌کنند و خانواده‌های کم‌جمعیت و زوج‌های جوان یخچال سایدبای‌ساید را ترجیح می‌دهند.

اگر نمی‌دانید که مصرف‌کننده نهایی کیست، در طراحی دکوراسیون آشپزخانه، نوع یخچال را (حتی در آپارتمان‌های کوچک) سایدبای‌ساید در نظر بگیرید و با توجه به ابعاد و اندازه‌های این نوع یخچال‌ها دکوراسیون آشپزخانه را طراحی کنید.

توجه داشته باشید که عمق یخچال سایدبای‌ساید بیشتر از یخچال‌های معمولی است و با توجه به اینکه عمق کابینت‌ها ۶۰ سانتی‌متر است، این یخچال‌ها حدود ۳۰ سانتی‌متر جلوتر از کابینت قرار می‌گیرد. توجه به این موضوع در طراحی داخلی آشپزخانه بسیار حائز اهمیت است.

در طراحی دکوراسیون آشپزخانه، برای جانمایی یخچال به فضای کافی برای بازشدن در یخچال و عبور افراد توجه کنید. یخچال نباید در محلی باشد که اگر شخصی در حال استفاده از یخچال است، دیگران برای ورود و خروج به آشپزخانه با مشکل مواجه شوند.

اجاق‌گاز

اجاق‌گاز نباید در مجاورت و یا در نزدیکی یخچال قرار گیرد. علت آن را در مقاله مثلث کار در آشپزخانه  توضیح دادیم. همچنین اجاق‌گاز نباید نزدیک پنجره باشد. این کار ۲ دلیل دارد:

  • وزش باد می‌تواند موجب خاموش شدن شعله و خطرات ناشی از پخش گاز در منزل شود.
  • با توجه به اینکه معمولاً پنجره‌ها با پرده پوشیده می‌شوند، نزدیکی اجاق‌گاز به پنجره، خطر آتش‌سوزی را افزایش می‌دهد.

هنگام طراحی دکوراسیون آشپزخانه، محلی را برای اجاق‌گاز در نظر بگیرید که نزدیک به داکت‌های تأسیساتی یا جداره بیرونی برای عبور لوله هواکش هود باشد.

بهتر است پکیج و اجاق‌گاز در نزدیکی یکدیگر جانمایی شود. البته توجه داشته باشید که فضای آزاد کافی به‌عنوان میز کار در اطراف اجاق‌گاز وجود داشته باشد.

در طراحی دکوراسیون آشپزخانه، یکی از مهم‌ترین نکاتی که در مورد جانمایی اجاق‌گاز باید به آن توجه شود، این است که آشپزخانه به گونه‌ای طراحی گردد که حتی‌الامکان  فضای پخت‌وپز و آشپزی در دید مستقیم کسانی که در پذیرایی هستند، نباشد.

برای این منظور راهکارهای بسیاری وجود دارد. فقط کافی‌است کمی خلاقیت به خرج دهید.

سینک ظرفشویی

قبل از طراحی دکوراسیون آشپزخانه، حتماً کاتالوگ‌ سینک‌های مختلف موجود در بازار را تهیه کنید و ابعاد و شکل هر کدام از آنها را در زمان طراحی در نظر بگیرید.

نکته: برای آشپزخانه اصلی خانه به‌هیچ‌عنوان از سینک‌های گوشه و با شکل فانتزی استفاده نکنید.

بهترین سینک برای قرارگیری در دکوراسیون آشپزخانه، سینک‌های دوقلو با سینی در یک سمت آن است. (با توجه به نوع نیازتان انتخاب کنید که سینی سینک ظرفشویی در کدام سمت باشد.) طول این نوع سینک‌ها حدود ۱ متر است.

بهتر است سینک بین یخچال و اجاق‌گاز قرار گیرد و ترجیحاً نزدیک به پنجره و در معرض جریان مستقیم هوا باشد.

نکته: توجه داشته باشید که دقیقاً زیر پنجره محل مناسبی برای قرارگیری سینک ظرفشویی نیست. چون با توجه به وجود پنجره، امکان استفاده از کابینت هوایی و آبچکان برای ظروف شسته شده در بالای سینک وجود ندارد.

بهتر است تجهیزات جانبی دیگر، مثل ماشین لباسشویی و ظرفشویی که احتیاج به لوله تخلیه فاضلاب دارند در مجاورت سینک ظرفشویی قرار گیرد تا تمام لوله‌های فاضلاب از یک رایزر به سمت پایین منتقل شود. (حتماً برای هر وسیله یک لوله تخلیه جداگانه در نظر بگیرید.)

در بخش آموزش‌های ویدیویی سایت، یک ویدیوی ۱۰ دقیقه‌ای در مورد طراحی دکوراسیون آشپزخانه وجود دارد. پیشنهاد می‌کنم این ویدیو را نیز تماشا کنید.

ویدیوی آموزش دکوراسیون آشپزخانه

در مقاله‌ای جداگانه به طراحی داخلی آشپزخانه، شکل و طراحی کابینت‌ها، انتخاب رنگ و متریال مناسب برای کابینت‌ها، دیوارها و کف آشپزخانه و سایر موارد خواهیم پرداخت.

سوالات و نظرات خود را در بخش نظرات پایین همین صفحه مطرح کنید.