موضوع این جلسه:

یادگیری کدام یک از نرم افزارهای معماری مهم‌تر است و بازارکار بهتر و درآمد بیشتری دارد؟

یکی از سوالاتی که همیشه افراد زیادی از من می‌پرسند این است که یادگیری کدام یک از نرم افزارهای معماری نسبت به سایز نرم‌افزارها مهم‌تر است و می‌تواند در مسیر پیشرفت شغلی، کمک بیشتری به ما بکند.

در مورد نرم‌افزارهای زیادی سوال می‌شود، مثل:‌ اتوکد (AutoCAD)، تری دی مکس (۳D Max)، رویت (Revit Architecture)، اسکچاپ (SketchUp) و…

 

صحبت کردن در مورد اینکه کدام یک از این نرم‌افزارها، نرم‌افزار مهم‌تری است، واقعا کار سختی است. در حقیقت ابتدا ما باید بدانیم که هدفمان از یادگیری این نرم‌افزارها چه چیزی است؟

آیا هدف صرفا یادگیری یک نرم‌افزار است تا بتوانیم از آن در پروژه‌های شخصی خودمان استفاده کنیم، یا هدف از یادگیری این نرم‌افزارهای معماری، کسب درآمد و ارتقای جایگاه شغلی است. یا حتی ممکن است هدفمان از یادگیری این نرم‌افزارها این باشد که در مصاحبه‌های شغلی و در بازار کار تمایز مشخصی با سایر افراد داشته باشیم و بتوانیم موقعیت‌های شغلی بهتری را به‌دست بیاوریم.

همانطور که می‌دانید نرم افزار اتوکد، یک نرم‌افزار پایه در معماری است که به هیچ عنوان نمی‌توان از آن گذشت. ممکن هست که شما به نرم افزارهایی مثل تری دی مکس (۳D Max) یا رویت (Revit) یا سایر نرم افزارهای معماری مسلط نباشید، اما نرم‌ افزار اتوکد، نرم افزاری است که باید حتما در حد قابل قبولی به آن مسلط باشید و آشنایی کاملی نسبت به این نرم‌افزار داشته باشید.

منظور من از تسلط داشتن به اتوکد این نیست که شما فقط یک سری از فرمان های اتوکد را بلد باشید و بتوانید با این فرمان ها کار کنید. منظور من مهارتی است که واقعا شما را نسبت به دیگران متمایز می‌کند و می‌توانید کارهای حرفه‌ای با نرم افزار اتوکد انجام دهید.

به طور کلی اگر شما کار معماری انجام می‌دهید، میزان تسلط شما به نرم افزار اتوکد باید به حدی باشد که بتوانید به راحتی پروژه‌های فاز ۲ معماری را با آن انجام دهید.

خیلی از افراد هستد که با فرمان های اتوکد آشنا هستند و فکر می‌کنند که دیگر نیازی نیست مهارت خودشان را در این نرم‌افزار افزایش دهند. من همیشه برای این دوستان مثال افرادی را می‌زنم که گواهینامه رانندگی دارند. تعداد بسیار زیادی از افراد وجود دارند که گواهینامه رانندگی دارند، اما فقط تعداد کمی از این افراد هستند که در رانندگی مهارت دارند. و این‌ها دو موضوع کاملا جدا از یکدیگر است. یاد داشتن یک چیز و یا مهارت داشتن در آن چیز. این که شما یک نرم‌افزار را یاد دارید و یا اینکه مهارت کافی در آن نرم‌افزار را برای انجام پروژه‌های حرفه‌ای دارید متفاوت هستند و تفاوت زیادی هست بین کسی که اتوکد را یاد دارد با کسی که در کار با اتوکد مهارت دارد.

اگر شما هم از آن دسته از افرادی هستید که اتوکد را یاد دارید، باید سعی کنید این یاد داشتن را تبدیل به مهارت در اتوکد بکنید.

بنابراین نرم افزار اتوکد یک نرم افزار پایه در معماری است و باید علاوه بر یاد داشتن این نرم افزار، باید مهارت کافی در کار با این نرم افزار را هم داشته باشید.

خیلی از دوستان بعد از یادگیری اتوکد سراغ یادگیری تری دی مکس می‌روند. نرم افزار تری دی مکس هم یک نرم افزار مهم در معماری است که می‌تواند در ارائه ۳ بعدی پروژه‌ها و همین‌طور پروژه های طراحی داخلی کمک زیادی به شما بکند.

اما اگر بخواهم یک نرم‌افزار مهم دیگر را نام ببرم که بعد از اتوکد باید به آن تسلط داشته باشید، و می‌تواند به شما کمک بسیار بیشتری بکند، یادگیری نرم افزار رویت (Revit) است.

همانطور که می‌دانید الان نرم افزارهای BIM که رویت (Revit) هم جزو این نرم افزارهاست، در دنیا و اخیرا هم در کشورمان جایگاه ویژه‌ای را به‌دست آورده به شدت مورد استقبال قرار گرفته‌ است.

رویت (Revit) نرم افزار بسیار قدرتمندی است و من به شما اکیدا توصیه می کنم که اگر می‌خواهید یکی از نرم افزارهای معماری را به‌صورت حرفه‌ای یاد بگیرید و به آن تسلط داشته باشید، تا در آینده هم درآمد بیشتری داشته باشید و هم جایگاه شغلی بهتری داشته باشید، و هم رقبای شما در مصاحبه‌های استخدامی در بازار کار کمتر باشند و تقاضای شغلی هم برای تخصص شما بیشتر باشد، باید شما نرم‌افزار رویت (Revit) را یاد بگیرید.

رویت (Revit) یک نرم‌افزار پارامتریک است و یادگیری آن مثل تمام نرم افزارهای معماری اصول و قواعد خاص خودش را دارد.

توصیه‌ای که به شما دارم این است که رویت (Revit) را از کسی یاد بگیرید که کار حرفه‌ای انجام داده، سابقه کار اجرایی دارد و به‌صورت حرفه‌ای با این نرم‌افزار قدرتمند کار کرده و از قدرت انتقال خوبی هم برای آموزش رویت (Revit) برخوردار است.

اگر بخواهم مطالب این جلسه از رادیو معماری را جمع‌بندی کنم و یک اولویت بندی در مورد یادگیری نرم افزارهای معماری داشته باشم، باید خدمتتان عرض کنم که همانطور که گفتم اولویت اول در یادگیری نرم افزارهای معماری، نرم افزار اتوکد است که پایه تمام نرم افزارهای معماری است و باید حتما در این نرم افزار مهارت کافی داشته باشید و بعد از یادگیری اتوکد به نظر من سراغ یادگیری و کسب مهارت در نرم افزار رویت (Revit)  بروید. چرا که نیاز روز بازارکار است و بازار کار بهتری برای این نرم افزار وجود دارد. نیروهای متخصص در این حوزه به شدت کم هستند و کسانی که به نرم افزار رویت (Revit)  مسلط هستند به شدت مورد نیاز شرکت‌های مهندسی مشاور و دفاتر فنی مهندسی هستند.

سوالات و نظرات خودتان را در مورد این قسمت از رادیو معماری، حتما در پایین همین صفحه با ما در میان بگذارید.