ضوابط مهم در طراحی پلان ساختمان‌های مسکونی

ضوابط مهم در طراحی واحدهای مسکونی

عوامل بسیار زیادی هستند که در شکل طراحی ساختمان‌های مسکونی تأثیر مستقیم و غیرمستقیم دارند. در این مقاله به مهم‌ترین ضوابط شهرداری و شهرسازی و همچنین ضوابط آتش‌نشانی می‌پردازیم که تأثیر مستقیمی بر طراحی پلان ساختمان‌های مسکونی می‌گذارند و حتما باید به آن‌ها توجه نمود.
قبلا در مورد مراحل طراحی پلان ساختمان مسکونی صحبت کرده‌ام. حال بیایید ضوابط شهرداری و آتش‌نشانی مهم و تاثیرگذار در طراحی پلان را باهم بررسی کنیم.

تراکم ساختمانی چیست؟

تراکم یک مفهوم کلی و مفصل است که به دو دسته اصلی تراکم جمعیتی و تراکم ساختمانی تقسیم می‌شود. اصلا قصد ندارم در این مقاله به توضیح مساله تراکم بپردازم و بعدا در یک آموزش جداگانه، به‌طور مفصل در مورد آن صحبت خواهم کرد.
همین‌قدر بدانید که برای کنترل تراکم ساختمانی از شاخص‌های متفاوت زیر استفاده می‌شود:

 • ضریب سطح اشغال
 • ارتفاع ساختمانی
 • تراکم ساختمانی
 • تراکم واحد مسکونی در سطح
تراکم ساختمانی چیست؟

برای طراحی یک ساختمان مسکونی، خیلی نیازی نیست در مورد تراکم منطقه بدانید. اطلاعات مهم را شهرداری منطقه توسط دستور نقشه و پیش‌نویس پروانه ساختمانی در اختیار شما قرار می‌دهد.
چیزی که از تراکم برای ما در زمان طراحی یک ساختمان مهم است، تعداد مجاز طبقات، تعداد واحد در هر طبقه، حداکثر ارتفاع ساختمان و ضریب سطح اشغال در هر طبقه است که تقریبا تمام این موارد در دستور نقشه و پیش‌نویس پروانه ساختمانی مشخص هستند.

ضریب سطح اشغال چیست؟

منظور از ضریب سطح اشغال، مساحت مجاز برای ساخت‌وساز، نسبت به مساحت کل زمین است و به‌صورت درصد بیان می‌شود.
ضریب سطح اشغال بر اساس طرح‌های جامع و تفضیلی مشخص می‌شود و در مناطق مختلف، متفاوت و معمولا عددی بین ۴۰ تا ۶۰ درصد است.

ضریب سطح اشغال ساختمان

بیشترین و معمول‌ترین سطح اشغال در مناطق مختلف کشور، ضریب اشغال ۶۰درصد است.

وقتی می‌گوییم ضریب اشغال در یک منطقه ۶۰درصد است، یعنی چه؟

یعنی اینکه اگر مساحت زمین ما ۱۰۰ مترمربع باشد، ما مجاز هستیم فقط ۶۰ مترمربع از آن را بنا احداث کنیم و ۴۰ مترمربع باقیمانده را باید به حیاط اختصاص دهیم.
به‌عنوان‌مثال اگر ضریب سطح اشغال در یک منطقه، ۶۰درصد و مساحت زمین ما ۵۰۰ متر مربع باشد، ما مجاز خواهیم بود که ۳۰۰ مترمربع از این زمین را برای ساخت بنا اشغال کنیم.
البته این ۳۰۰ مترمربع قطعی نیست و کمی جلوتر خواهید دید که می‌توان این سطح زیربنا را به میزان قابل توجهی افزایش داد.

حداکثر پیشروی مجاز چقدر است؟

همان‌طور که در قسمت قبل دیدید، ضریب سطح اشغال به ما می‌گوید که چقدر از سطح زمین را می‌توانیم برای احداث بنا اشغال کنیم و چقدر از آن را باید به فضای باز و حیاط اختصاص دهیم.
عدد ۶۰درصد، علاوه بر مساحت زمین، در میزان طول پیشروی ما هم صدق می‌کند.

مثلا اگر زمین ما مساحتی معادل ۲۵۰ مترمربع داشته باشد و ابعاد آن ۲۵ در ۱۰ متر باشد، میزان طول پیشروی مجاز برای تأمین این مساحت مجاز، ۱۵ متر خواهد بود. درواقع ابعاد سطح اشغال ما معادل ۱۵ در ۱۰ متر خواهد بود.

حداکثر سطح اشغال ساختمان

در ساختمان‌های شمالی و جنوبی، ما می‌توانیم به میزان حداکثر ۲متر، طول پیشروی خودمان را در سمت حیاط افزایش دهیم. البته این پیشروی شروطی هم دارد که مهم‌ترین آن رضایت همسایه‌های کناری هستند.

رضایت همسایه از آن جهت مهم است که اگر ما بیشتر از ۶۰درصد طول زمین پیشروی کنیم، ساختمان ما با سایه‌اندازی و… باعث مزاحمت برای ساختمان‌های جانبی خواهد شد.

اگر همسایه رضایت ندهد ما باید مطابق شکل زیر، این پیشروی را در سمتی که رضایت همسایه را نداریم، با پَخ (زاویه) ۴۵درجه انجام دهید.

ضریب سطح اشغال ساختمان مسکونی

حداکثر میزان کنسول (پیش‌آمدگی در خیابان) چقدر است؟

در ساختمان‌های شمالی ما فاقد کنسول در خیابان هستیم، اما در ساختمان‌های جنوبی یا ساختمان‌هایی که سرنبش خیابان قرار دارند، بسته به عرض خیابان، مجاز هستیم مقداری را به‌عنوان کنسول در طبقات بالای همکف، پیشروی کرده و به سطح زیربنای ساختمان اضافه کنیم.

همان‌طور که گفتم، میزان کنسول ارتباط مستقیمی با عرض خیابان دارد. به‌طور کلی:
در خیابان‌های با عرض کمتر از ۱۰ متر مجاز به اجرای کنسول نیستیم.
در خیابان‌های با عرض ۱۰ تا ۱۲ متر، میزان کنسول مجاز، ۶۰سانتی‌متر است.
در خیابان‌های با عرض ۱۲ تا ۲۰ متر، میزان کنسول مجاز، ۸۰سانتی‌متر است.
در خیابان‌های با عرض بیشتر از ۲۰ متر، میزان کنسول مجاز، حداکثر ۱۲۰سانتی‌متر است.

طراحی کنسول در ساختمان های مسکونی

البته همانطور که احتمالا در خیابان‌های شهر مشاهده کردید، ضوابط مربوط به کنسول خیلی سفت‌وسخت رعایت نمی‌شود.

نکته مهم برای ما در زمان طراحی پلان ساختمان‌های جنوبی و یا ساختمان‌هایی که سرنبش خیابان قرار گرفته‌اند، این است که بدانیم بسته به عرض خیابان، می‌توانیم حدود یک متر پیشروی اضافه داشته باشیم که همین پیشروی مازاد می‌تواند برای طراحی پلان طبقات، کمک بسیار زیادی به ما بکند.

ضوابط آتش‌نشانی در طراحی پلان

ضوابط مربوط به آتش‌نشانی بسیار مهم است، چراکه به‌طور مستقیم با جان مردم و ساکنین ساختمان‌های مسکونی ارتباط دارد. بیشتر ضوابط آتش‌نشانی، نکات اجرایی مهمی هستند که در زمان اجرا باید حتما رعایت شوند. مثلا نوع درب‌های اصلی و درب سرویس پله که حتما باید ضدحریق باشد. و یا جهت بازشدن درهای فرار (مثل در سرویس‌پله) که بر خلاف سایر درهای ساختمان، باید به سمت بیرون از ساختمان باز شوند تا در هنگام بروز حادثه بتوان به‌راحتی از آن‌ها عبور کرد.

یکی از مهم‌ترین ضوابط مربوط به آتش نشانی، که باید در زمان طراحی پلان ساختمان‌های مسکونی به آن توجه کرد، مربوط به حداقل مساحت فیلتر ورودی واحدهای مسکونی است.
در آپارتمان‌های مسکونی باید فضای کافی قبل از ورود به واحدها در هر طبقه وجود داشته باشد. منظور از این فیلتر ورودی، همان فضای جلوی آسانسور و سرویس‌پله است.
مساحت این فضا بر اساس تعداد واحد در هر طبقه و با فرمول زیر محاسبه می‌شود:

Area = N + 3

در این فرمول N، تعداد واحد مسکونی در هر طبقه است که باید بعلاوه ۳ مترمربع شود.

فیلتر ورودی واحد مسکونی

به عنوان مثال اگر در هر طبقه، یک واحد مسکونی داشته باشیم، مساحت فیلتر ورودی باید حداقل ۴ مترمربع و اگر در هر طبقه دو واحد مسکونی طراحی کرده باشیم، مساحت فیلتر ورودی، حداقل باید ۵ مترمربع باشد.
توصیه می‌کنم به‌هیچ‌عنوان عرض فیلتر ورودی را کمتر از ۱۲۰ سانتیمتر در نظر نگیرید.

ضوابط و مقررات بسیار مهم دیگری هم وجود دارند که می‌توانید با مراجعه به کتاب‌های مقررات ملی ساختمان، از آن‌ها اطلاع پیدا کنید، اما مواردی که در بالا ذکر کردم در زمان طراحی پلان واحدهای مسکونی بسیار مهم و تاثیرگذار هستند و توصیه می‌کنم از همان مراحل اولیه طراحی پلان ساختمان‌های مسکونی به این موارد توجه کنید.

چنانچه در مورد ضوابط و مقررات طراحی ساختمان‌های مسکونی سوالی دارید، سوالات خودتان را در پایین همین صفحه مطرح کنید تا در اولین فرصت به آن‌ها پاسخ دهم.

 

امیر راد

امیر راد

من یک معمار هستم. تخصص اصلی من طراحی پلان ساختمان‌های مسکونی است و از این کار بسیار لذت می‌برم. مهم‌ترین هدف من در سایت رادآرشیتکت این است که علاوه بر آموزش اصول، تکنیک‌ها و ترفندهای طراحی معماری، تجربیات سال‌ها فعالیت حرفه‌ای خودم را به شکل کاملاً کاربردی و به زبانی بسیار ساده به شما آموزش بدهم.

34 دیدگاه دربارهٔ «ضوابط مهم در طراحی پلان ساختمان‌های مسکونی»

 1. سلام خسته نباشین ، ببخشید در مورد ایجاد کنسول (پیش آمدگی) در محدوده ملک مورد نظر مثلا از سمت حیاط هم توضیح میدین ؟
  و این که آیا مساحت کنسول جزو سطح اشغال محاسبه میشه یا خیر ؟ ممنون

  1. سلام. وقت بخیر؛
   اگر این کنسول در خیابان باشد در سطح اشغال محاسبه نمی‌شود ولی اگر به‌صورت پیشروی در حیاط باید جزو سطح اشغال حساب میشه.
   برای اطمینان می‌تونید پلان ساختمانتون رو از طریق ایمیل یا واتساپ ارسال کنید تا بررسی شود.

 2. سلام من یه پلان طزاحی کردم داخل یک زمین مثلثی شکل رو به خیابان ۲۰ متری با پیاده رو ۳ متری و طبقه دوم رو کلا از چند کنسول استفاده کردم که حالت مثلثی و کجی زمین در داخل واحد مشهود نباشه و خیلی پلان چهارگوش و کاملی داشته باشیم از نظر نما طبقه بالا چند کنسول به حالت مثلث قائم بیرون زده و بلندترین قسمت طول ان ۲.۲۰ هست تا همینجور کم میشه حالا سوالم این هست که ایا امکان اجرای ان بدون مشکل وجود داره و ایا شهرداری مانع نمیشه و میشه جریمه را داد و حل بشه؟ ممنون میشم راهنمایی کنید.

  1. سلام. وقت‌بخیر؛
   با توجه به توضیحاتی که فرمودید و اینکه عرض خیابان ۲۰ متر و پیاده رو هم ۳ متر است، احتمالا به مشکل خاصی نخواهید خورد و می‌توانید به همین شکل اجرا کنید. البته شکل کنسول و اینکه میانگین مقدار پیش‌آمدگی در طبقات چقدر هست هم در این مورد تأثیرگذار است.
   در صورت تمایل می‌توانید فایل اتوکد ساختمان خودتان را از طریق ایمیل یا تلگرام و واتساپ به شماره پشتیبانی ارسال کنید تا دقیق‌تر بررسی شود.

 3. سلام و درود
  ممنون از اینکه با حوصله جواب سوالات را می دهید . آیا زمین های غربی وشرقی می توانند علاوه بر ۶۰درصد دو متر هم در حیاط پیشروی داشته باشند .

  1. سلام. بله تقریبا تمام زمین‌های شمالی، جنوبی، شرقی، غربی و… مجاز هستند علاوه بر سطح اشغال مجاز که معمولا عددی بین ۴۰ تا ۶۰درصد است، ۲ متر هم به‌عنوان پیشروی مازاد در سمت حیاط داشته باشند. میزان سطح اشغال مجاز و پیشروی اضافه در هر منطقه، بر اساس طرح تفصیلی آن منطقه و شهر مشخص می شود.
   در صورتی که رضایت همسایه‌های دو طرف را داشته باشند، می‌توانید این پیشروی را به صورت کامل در تمام عرض زمین انجام دهید، اما اگر رضایت همسایه را جلب نکنید، باید این پیشروی را با پخ ۴۵درجه انجام دهید.

 4. سلام، آیا در طبقه همکف با کاربری پارکینگ و ورودی، باز هم مفهوم فیلتر یا به عبارتی رعایت ضابطه متراژ فیلتر اعتبار دارد یا خیر؟

  1. سلام. خیر در طبقه همکف نیازی به این مورد نیست اما موارد زیر را در طراحی پله و آسانسور در طبقه همکف در نظر بگیرید:
   – جلوی ورودی آسانسور حداقل ۱۵۰ سانتی‌متر فضای آزاد وجود داشته باشد.
   – درب سرویس پله در طبقه همکف حتما به سمت بیرون باز شود.
   – بهتر است در طبقه همکف، فضایی به‌عنوان لابی ورودی طراحی کنید. برای طراحی لابی در طبقه همکف می‌توانید فیلتر جلوی آسانسور را کمی بزرگتر درنظر بگیرید و از این فضا به‌عنوان لابی استفاده کنید.

 5. سلام
  خسته نباشید
  با جست و جویی که من داشتم نتونستم بندی رو در مقررات ملی ساختمان مبنی بر رعایت قانون n+3 پیدا کنم
  لطف میکنید مبحث یا آیین نامه ای که این قانون رو بیان کرده بفرمایید
  ممنون

  1. سلام. وقت‌بخیر؛
   این مورد در ضوابط شهرداری و مقررات نظام‌مهندسی وجود ندارد.
   علاوه بر مبحث ۳ مقررات ملی ساختمان و نشریه ۱۱۲، برخی موارد از جمله همین مورد در شهرهای مختلف بنا بر نظر شورای شهر تصویب شده و به مراجع ذیربط ابلاغ می‌شود.
   ممکن است در برخی مناطق و در برخی از شهرها چنین محدودیتی وجود نداشته باشد. همانطور که مثلا در آزمون طراحی نظام‌مهندسی نیازی به چنین فیلتری نیست و فیلتر با ابعاد ۱٫۵۰*۱٫۵۰ کفایت می‌کند، اما برای استانداردترشدن و بالارفتن کیفیت طراحی، توصیه می‌کنیم حتی در مناطقی که چنین محدودیتی وجود ندارد، حتما مساحت فیلتر ورودی را با همین فرمول محاسبه و طراحی کنید.

 6. سلام برشما بزرگوار
  وقت بخیر
  ملک دارم ۳طبقه ساخته شده در سال ۹۰
  درخواست دو سقف دیگه دادم موافقت شده
  در قسمت باکس راه پله ۴در۵ در نظر گرفته شده
  الان با وجود دو سقف که میخواد زده شه
  چون اسانسور ندارد .
  راه پلها چون به صورت گرد خورده بوده .
  اسانسور میخوایم بگذاریم وسط راه پله آتش نشانی میگن تایید نمیکنه.
  باید پله ها خراب کنیم.
  مجدد راه پله به صورت رفت و برگشت و کنارش اسانسور بخورد …
  سوال بنده اسکلت ساختمان بادبند بوده
  دو سقف دیگر هم میشود با بادبند زد تمام کرد ….
  یا باید دیوار برشی در باکس پیاده شود
  چون ۴در۵میباشد دیوار برشی بخورد محدوده باکس کوچک میشود
  میگن جا نمیشود
  مساحت زمین ۳۰۰متر
  ۱۵۵متر ساخته شده است
  محبت کنید راهنمایی کنید

 7. با سلام و تشکر از سایت خوبتان
  با توجه به اینکه گفته میشود برای رعایت ضوابط آتشنشانی نباید سرویس پله دارای چشم پله باشد ، با توجه به آنکه پلکان چهار طرفه خواه ناخواه دارای چشم پله است ، آیا شهرداری پلکان چهار طرفه را برای یک ساختمان مسکونی ۵ طبقه قبول می کند؟

  1. سلام جناب غفاری؛
   ضوابط آتشنشانی می‌گوید که پله نباید دارای چشم پله باشد. به این دلیل که در زمان بروز آتش‌سوزی در طبقات پایین، چشم پله مثل یک دودکش عمل کرده و باعث می‌شود آتش خیلی سریع به طبقات دیگر هم سرایت کند.
   اما از نظر آیین‌نامه‌ای منعی برای پله های دو طرفه، سه طرفه، چهارطرفه و هر نوع پله‌ای که دارای چشم پله باشد، نیست و می‌توانید پله چهارطرفه برای ساختمان خودتان طراحی کنید و در صورت نیاز چشم پله آن را مسدود کنید.

 8. سلام برای پلان های با مصالح بنایی میشه دیوار باربر زاویه دار طراحی کرد یا باید عمود باشه؟

  1. سلام. توصیه جدی این است که از دیوارهای باربر استفاده نکنید. امروزه تقریبا در هر مکانی می‌توان اسکلت فلزی یا بتنی را اجرا کرد. مخصوصا اگر فرم و حجم ساختمان مدنظرتان خاص است، پیشنهاد می‌کنم حتما کار را اصولی و با اسکلت فلزی یا بتنی اجرا کنید.
   استفاده از سازه بتنی یا فولادی، علاوه بر اینکه امنیت ساختمان شما را بالا می‌برد و امکان افزایش طبقات و زیربنای ساختمان را در آینده را ممکن می‌کند، به شما این امکان را می‌دهد که به‌راحتی بتوانید پیش‌آمدگی‌ها (کنسول) را در قسمت نمای ساختمان اجرا کنید.
   اگر به هر دلیلی خواستید از دیوارهای باربر برای ساختمان خودتان استفاده کنید، حتما باید دیوارهای باربر اصلی به‌صورت قائم اجرا شود.

 9. سلام ، ببخشید ی سوال ، واحد منفی ۶۰ رو میشه ۲ متر پیشروی داشت ؟ یا باید با رضایت همسایگان باشه ؟

  1. سلام. متوجه منظورتان از منفی ۶۰ نشدم! در حالت کلی شما می‌توانید در ساختمان‌های شمالی و جنوبی در سمت حیاط دو متر پیشروی اضافه داشته باشید.
   اگر رضایت همسایه را داشته باشید، می‌توانید به‌طور کامل در تمام عرض زمین دو متر پیشروی داشته باشید. چنانچه رضایت همسایه را نداشته باشید، باز هم می‌توانید ۲ متر پیشروی طولی در سمت حیاط داشته باشید، با این تفاوت که باید این پیشروی به‌صورت پخ ۴۵درجه باشدو نکته‌ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که در قسمت پخ مجاز نیستید هیچگونه پنجره یا بازشویی طراحی کنید.

 10. سلام خسته نباشید.بنده یک زمین جنوبی با ابعاد ۹ در ۱۸/۵دارم که به علت دونبش بودن یه پخ ۶*۶خورده. گذرهای ۱۶و۲۰متری را داره. سوالم این هست ایا پخ موجود اشکال و نقصی در طراحی ایجاد میکنه
  و ایا‌ میشه با طراحی راه پله در قسمت پخ از فضای موجود بهتر استفاده کرد و یه پلان‌خوب براش طراحی بشه؟
  با تشکر لطفا به سوال بنده‌ پاسخ بدهید.

  1. سلام. معمولا تمام زمین‌هایی که سر نبش قرار دارند، باید در طبقه همکف پخ را رعایت کنند. علت پخ هم این است که رانندگان وسایل نقلیه دید بهتری از خیابان عمود بر خود داشته باشند و حوادث رانندگی کمتری بوجود بیاید. اما در مورد پخ چند نکته را باید توجه داشته باشید:
   ۱- پخ فقط در طبقه همکف اجرا می‌شود و در سایر طبقات احتیاجی به اجرای پخ نیست.
   ۲- به‌دلایل سازه‌ای و اجرای سقف، حتما در دو سمت پخ ستون‌گذاری انجام شود.
   ۳- در طبقات بالای همکف، می‌توانید در قسمت پخ حداکثر به میزان ۱٫۵ متر به شکل کنسول پیشروی داشته باشید.

   در مورد طراحی پلان در قسمت پخ هیچ‌محدودیتی وجود ندارد و می‌توانید بسته به شکل پلان و نیازهای پروژه هر فضایی (ازجمله پله) را در قسمت پخ اجرا کنید. اما معمولا باتوجه به دونبش‌بودن ساختمان، قسمت پخ محل مناسبی برای اجرای سرویس‌پله نیست.
   طراحی سرویس‌پله در قسمت پخ ساختمان، علاوه بر اینکه بخش زیادی از نورگیری مستقیم ساختمان را به خودش اختصاص می‌دهد و به نمای ساختمان هم آسیب می‌رساند، در طراحی پلان ساختمان و سیرکولاسیون فضاهای داخلی آن نیز تاثیر منفی می‌گذارد. بنابراین بهتر است پله را در سمت دیگر ساختمان طراحی کنید.
   درصورت نیاز به مشاوره و طراحی پلان برای ساختمان مسکونی خودتان می‌توانید با شماره‌های شرکت تماس بگیرید تا بیشتر راهنمایی‌تان کنیم.
   موفق باشید؛

 11. سلام
  آیا در نظر گرفتن فیلتر ورودی برای اسانسور که مساختش باید تعداد واحدها بعلاوه سه متر مربع باشد، الزام است یا خیر؟ اگر الزام است لطفا بفرمایید طبق کدام بند الزام است؟
  و اگر در نظر گرفته نشود از طرف شهرداری موقع پایان کار یا صدور سند به مشکلی میخورد یا خیر؟

  با تشکر

  1. سلام. بله رعایت این فیلتر ورودی الزامی هست و حتما باید ضوابط مربوط به آتش‌نشانی را در طراحی و اجرای ساختمان‌های مسکونی رعایت کنید.
   درغیراین‌صورت هم در زمان اخذ پروانه ساختمان و هم در زمان صدور پایان‌کار ساختمان به مشکل برخواهید خورد.

 12. در صورت امکان یک پست آموزشی درباره ضوابط باکس راه پله و موقعیت قرارگیری آن طبق دستورالعمل سازمان آتش نشانی تهران قرار دهید.
  با تشکر

 13. سلام
  ممنون از سایت خوبتون
  در طراحی واحدهای مسکونی ضخامت دیوار اطراف داکت را ۱۰ بگیریم یا ۲۰ ؟

  1. سلام دوست عزیز؛
   در طراحی داکت‌های تاسیساتی واحد‌های مسکونی نکات زیر را در نظر بگیرید:
   ۱- ابعاد و اندازه هر داکت را متناسب با تجهیزات و لوله‌های تاسیسات عبوری از همان داکت در نظر بگیرید.
   ۲- بسته به محل قرارگیری داکت تاسیسات و حساسیت تجهیزات عبوری از آن می‌توانید ضخامت دیواره داکت را ۱۰ سانتی‌متر و یا ۵ سانتی‌متر درنظر بگیرید.
   ۳- در صورت محدودیت فضا، حتی می‌توانید جداره داکت‌های تاسیساتی را با استفاده از میلگرد و رابیتس بپوشانید و نازک کاری را روی آن اجرا کنید.

 14. سلام و بسیار ممنون
  امکان دارد ضوابط مربوط به فضاهای آموزشی را هم بفرمایید در قالبی مشابه.

 15. سلام ببخشید -در مورد اتوکد یک سوال داشتم -چجوری میشه اول ابجت انتخاب بشه بعد دستور رو اعمال کرد -مثلا من قبلا لاین رو انتخاب میکردم بعد کپی میکردم -اما نمیدونم چی شده -باید اول دستور کپی رو فعال کنم بعد خط رو انتخاب کنم —کسی میتونه تنظیماتش رو بگه ؟لطفا

  1. سلام. این مساله مربوط به تنظیمات Selection در اتوکد می‌باشد.
   در پنجره اتوکد دستور Op را تایپ و اجرا کنید تا پنجره Options باز شود.
   در پنجره Options به تب Selection بروید.
   سپس در قسمت Selection modes، تیک گزینه اول یعنی Noun/verb selection را بزنید و اوکی کنید و پنجره Options را ببندید.
   حالا می‌توانید مثل قبل، اول موضوعات را انتخاب کنید و بعد دستور را اجرا کنید.

   موفق باشید؛

 16. سلام
  استاد این مساحت فیلتر ورودی که از فرمول بالا بدست می آید به نظر من خیلی کمه و عملا باعث دلگیر شدن فضا میشه .مخصوصا اینکه در بسیاری از موارد تهویه هوا هم وجود نداره و بو های مختلف از واحدها در اون فضا آزار دهنده است.همچنین به علت عرض کم و کمبود جا در ورودی خود واحدها عملا جای کندن لباس و جا کفشی هم در آنها نیست و در راهرو ها هم اجازه گذاشتن جا کفشی نیست و این ضوابط عملا زندگی را برای ساکنان ملال آور میکنه.

  1. سلام.
   دقت داشته باشید که این ضوابط حداقل هستند و طبیعی است که فضای فیلتر ورودی را هرچه بیشتر درنظر بگیرید، بهتر است و علاوه بر اینکه حس افراد را بعد از خروج از آسانسور و قبل از ورود به واحد مسکونی خیلی بهتر می‌کند، ارزش ذهنی واحدهای مسکونی را هم به‌شدت افزایش می‌دهد.
   ضوابط مربوط به آتش‌نشانی در ساختمان‌های مسکونی، حداقل استاندارد مورد نیاز هستند که حتما باید رعایت شود. اما متاسفانه افراد و سازندگان زیادی هستند که ترجیح می‌دهند فیلتر ورودی را با حداقل مساحت و حتی کمتر از استاندارد آتش‌نشانی طراحی و اجرا کنند تا به‌این‌وسیله بتوانند مساحت غیر مفید واحد مسکونی را کمی بیشتر کرده و سود بیشتری از فروش آپارتمان‌های خود داشته باشند.
   سعی کنید همیشه حداقل مساحت استاندارد برای فیلتر ورودی جلوی آسانسور را رعایت کنید و حتی اگر توانستید، فیلتر ورودی را کمی بزرگ‌تر از حداقل استاندارد موردنیاز طراحی کنید.

   موفق باشید؛

 17. سلام وقت بخیر
  مدارک لازم برای چالش طراحی معماری چه چیزهایی هستند و تا چه تاریخی امکان ارسال اثار میباشد؟

  و اینکه نحوه ارسال چگونه خواهد بود؟

  با تشکر از سایت خوبتون 🙏

  1. سلام دوست عزیز؛
   برای شرکت در چالش طراحی معماری هیچ مدرک خاصی نیاز نیست.
   فقط کافیه پروژه‌ای که توضیحاتش در صفحه مربوط به این چالش هست رو طراحی کنید و بعد از اتمام طراحی، فایل اتوکد رو ارسال کنید.
   این چالش فعلا ادامه داره ولی توصیه می‌کنم در اولین فرصت طراحی رو انجام بدید.
   برای شرکت در این چالش روی لینک زیر کلیک کنید:

   چالش طراحی معماری

   بعد از ورود به این چالش جذاب، هر روز برای شما ایمیل‌هایی ارسال میشه که در انجام طراحی کمکتون می‌کنه.
   موفق باشید؛

دیدگاه‌ خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دوره جعبه سیاه معماری

برای ثبت‌نام رایگان و دریافت تمام جلسات، همین الان فرم زیر را پر کنید.

 

اطلاعات شما نزد رادآرشیتکت محفوظ است.

دوره رایگان طراحی معماری

برای تکمیل ثبت‌نام، مشخصات خودتان را وارد کنید.

اطلاعات شما نزد رادآرشیتکت محفوظ است.

اسکرول به بالا

دوره مَسترکلاس معماری

راهنمای جامع طراحی ساختمان‌های مسکونی

دوره رایگان طراحی معماری

10جلسه آموزش عملی و کاربردی

کاملاً رایگان!

دریافت آموزش‌های رایگان معماری

برای عضویت در گروه ویژه سایت رادآرشیتکت و دریافت آموزش‌های رایگان معماری، همین الان ایمیل اصلی خودتان را در کادر زیر وارد کنید.

ترسیم پلان معماری با 7 دستور اتوکد

برای دانلود آموزش ترسیم پلان معماری با 7 دستور اتوکد ایمیل اصلی خودتان را در کادر زیر وارد کنید.

7نکته طلایی در طراحی ساختمان‌های مسکونی

برای دانلود رایگان این کتاب ارزشمند، ایمیل اصلی خودتان را در کادر زیر وارد کنید.

دانلود بلوک‌های مبلمان استاندارد

برای دانلود فایل اتوکد بلوک‌های مبلمان استاندارد، ایمیل اصلی خودتان را در کادر زیر وارد کنید.

خبرنامه آزمون طراحی نظام‌مهندسی

برای اطلاع از آخرین اخبار مربوط به آزمون نظام‌مهندسی و دریافت آموزش‌های رایگان، ایمیل اصلی خودتان را در کادر زیر وارد کنید.

مراحل نقشه‌کشی سازه‌های فولادی و بتنی

برای دانلود فیلم کامل مراحل نقشه‌کشی سازه‌های فولادی و بتنی ایمیل اصلی خودتان را در کادر زیر وارد کنید.

نحوه محاسبه ارتفاع ساختمان

برای دانلود فیلم باکیفیت آموزش نحوه محاسبه ارتفاع ساختمان، ایمیل اصلی خودتان را در کادر زیر وارد کنید.

دانلود ویدئوی آموزش ستون‌گذاری

برای دانلود فیلم باکیفیت و فایل پی‌دی‌اف آموزش ستون‌گذاری ایمیل اصلی خودتان را در کادر زیر وارد کنید.