چه نکاتی را باید در مبلمان کردن پلان معماری رعایت کنیم؟

یک توصیه مهم که همیشه به شاگردانم می‌کنم این است که اگر می‌خواهید ایرادات پلان خودتان را متوجه شوید، آن را مبلمان کنید!

مبلمان کردن پلان معماری، علاوه بر اینکه به طراحی ما روح می‌بخشد و درک درستی از فضاهای داخلی و ارتباطات آنها به ما می‌دهد، به ما کمک می‌کند بهتر بتوانیم منظور خودمان را به کارفرما منتقل کنیم.

در مقاله مراحل طراحی پلان ساختمان مسکونی، به این موضوع اشاره کردم که آخرین کاری که باید برای تکمیل طراحی پلان انجام دهیم، مبلمان کردن اصولی پلان ساختمان است.

در زمان مبلمان کردن پلان، علاوه بر استفاده از بلوک‌های آماده استاندارد و حرفه‌ای، حتما باید اصول حرفه‌ای مبلمان کردن پلان و نحوه چیدمان مبلمان در پلان را رعایت کنیم.

مبلمان کردن پلان معماری، مهارتی است که به‌عنوان یک معمار حرفه‌ای باید به آن تسلط کافی داشته باشید. در ادامه توصیه‌هایی به شما می‌کنم که اگر آنها را به‌کار بگیرید، علاوه بر اینکه آلبوم‌های معماری شما بسیار حرفه‌ای‌تر می‌شود، کیفیت پلان و همچنین طراحی داخلی آن، به طرز شگفت‌آوری افزایش می‌یابد.

۱- از مبلمان‌های استاندارد استفاده کنید.

پلان مبلمان معماری

هرگز از بلوک‌های مبلمان آماده غیر استاندارد برای مبلمان کردن نقشه های معماری خود استفاده نکنید. از بلوک های آماده‌ای استفاده کنید که از نظر شکل ظاهری و ابعاد و همچنین تناسبات آن، کاملا استاندارد و مورد قبول باشد.

استفاده از بلوک‌های مبلمان غیراستاندارد، علاوه بر زشت و غیرحرفه‌ای کردن ارائه شما، باعث می‌شود که خودتان و کارفرما را فریب داده و عیوب پلان معماری خود را متوجه نشوید. کمی جلوتر در مورد اینکه چطور با استفاده از مبلمان کردن اصولی و حرفه‌ای پلان، متوجه ایرادات طراحی خود شوید، صحبت خواهم کرد.

 

۲- هرگز مقیاس و اندازه بلوک های مبلمان آماده استاندارد را تغییر ندهید.

مبلمان کردن پلان در اتوکد

افراد زیادی را دیده‌ام که در زمان طراحی پلان و مبلمان کردن پلان ساختمان، هیچ توجهی به مقیاس فضا و مبلمانی که قرار است در آن جانمایی شود، نمی‌کنند و برای راحتی کار و یا زیبایی و بزرگ‌تر دیده شدن فضا، مقیاس بلوک های مبلمان را در فایل اتوکد تغییر می‌دهند. دقت داشته باشید دوستان که با این کار فقط خودمان را فریب داده‌ایم و به‌هیچ‌عنوان با تغییر مقیاس مبلمان موجود در پلان، کیفیت فضاهای داخلی و طراحی ما بهتر نمی‌شود.

توصیه جدی من به شما این است که در زمان طراحی اولیه پلان، به ابعاد و اندازه‌های هر فضا و همچنین کارآیی آن توجه کنید تا در زمان مبلمان کردن پلان، مجبور به فریب دادن خود و دیگران با تغییر مقیاس بلوک های آماده مبلمان در فایل اتوکد نشوید.

۳- فضاهای داخلی پلان را به‌شکل واقعی، مبلمان کنید.

فایل اتوکد پلان مبلمان

همیشه سعی کنید در زمان مبلمان کردن پلان ساختمان، خودتان را در آن فضا احساس و تجسم کنید. همیشه از خودتان بپرسید اگر طراحی این پلان الان واقعا اجرا شده بود و منزل خود من بود، آیا باز هم همین‌طور مبلمان را در آن قرار می‌دادم یا اینکه به‌گونه‌ای دیگر این کار را می‌کردم؟

آیا واقعا تلویزیون را همین‌جایی قرار می‌دادم که در پلان جانمایی کرده‌ام یا اینکه جای دیگری را برای آن در نظر می‌گرفتم؟!

آیا واقعا میز ناهارخوری را همین‌جایی می‌گذاشتم که در پلان مبلمان مشخص کرده‌ام؟!

آیا واقعا چیدمان آشپزخانه خود را مطابق با فایل اتوکد پروژه‌ای که طراحی کرده‌ام انجام می‌دادم؟

و همین‌طور این سوال را در مورد تک‌تک فضاها و تک‌تک مبلمان موجود در پلان از خود بپرسید. آن‌وقت خواهید دید که چقدر دیدتان نسبت به مبلمان کردن پلان عوض خواهد شد.

جالب اینجاست که اگر این سوالات را از خود بپرسید به‌راحتی می‌توانید ایرادات موجود در طراحی پلان را هم متوجه شوید.

۴- شکل ظاهری مبلمان را حفظ کنید.

فایل اتوکد پلان مبلمان معماری

هر زمان که قصد مبلمان کردن پلان را دارید، و از بلوک های مبلمان آماده برای این کار استفاده می‌کنید، سعی کنید شکل و تعداد آنها را در پلان حفظ کنید. مثلا وقتی قرار است یک نشیمن و یا پذیرایی را مبلمان کنید، به سبک مبل، تعداد مبل‌ها و میزها و همین‌طور چند نفره بودن آن توجه داشته باشید. متاسفانه پلان‌های مبلمان زیادی را دیده‌ام که مثلا در آن ۱۱ عدد مبل تک نفره جانمایی شده! یا اینکه فقط یک مبل ۲ نفره و ۲ مبل تک نفره در آن گذاشته شده و بقیه فضا خالی است!

همانطور که می‌دانید مبلمان‌های مرسوم، بسته به اینکه مبلمان راحتی، نیمه استیل و یا مبل استیل باشد، در مدل‌های ۷ نفره، ۹ نفره و ۱۲ نفره ساخته و تولید می‌شود و هر کدام از این‌ها معمولا یک کاناپه ۳ نفره، یک یا دو مبل ۲ نفره و چند مبل تک نفره دارد. در کنار این مدل‌ها، مبل‌های نیم‌ست استانداردی هم وجود دارد که می‌توان برای مبلمان کردن فضاهای داخلی از آنها استفاده کرد.

این موضوع در مورد میزهای عسلی و جلومبلی هم صدق می‌کند. بنابراین اگر می‌خواهید یک پلان را به شکل حرفه‌ای مبلمان کنید، حتما به این موضوع توجه داشته باشید و سعی کنید مطابق با واقعیت و با استفاده از بلوک‌های آماده مناسب این کار را بکنید.

۵- فضای تنفس را هم در نظر بگیرید.

برخی از طراحان هستند که فکر می‌کنند در زمان مبلمان کردن پلان، هیچ فضای خالی نباید در پلان وجود داشته باشد و تمام فضاها باید توسط مبلمان اشغال شود. یک پلان مبلمان حرفه‌ای، به‌هیچ‌عنوان یک پلان شلوغ و پر از مبلمان نیست. همانطور که در بالا اشاره کردم، اگر در زمان مبلمان کردن پلان، خودتان را در آن فضا تجسم کنید، خواهید دید که به فضاهای خالی هم در پلان مبلمان احتیاج دارید.

یادتان باشد هدف از مبلمان کردن پلان معماری، به حداکثر رساندن کارآیی فضاهای داخلی آن است و نه صرفا پرکردن پلان با بلوک های مبلمان آماده!

۶- به طراحی داخلی فکر کنید.

فایل اتوکد مبلمان طراحی داخلی

اگر می‌خواهید دیگران شما را به‌عنوان یک مهندس معمار حرفه‌ای بشناسند، باید بتوانید در تمام مراحل طراحی و مبلمان کردن پلان، حالت نهایی آن را در ذهنتان مجسم کنید و خودتان را در آن فضا ببینید.

در زمان مبلمان کردن پلان به طراحی داخلی فضا، متریال دیوارها و کف، نورپردازی، محل پنجره‌ها و منابع نور طبیعی در پلان و… توجه کنید. اینکار باعث می‌شود بتوانید به بهترین شکل ممکن پلان خودتان را مبلمان کنید.

۷- فایل اتوکد پلان مبلمان زیر را دانلود کنید.

در ادامه یک فایل اتوکد نمونه برای شما قرار داده‌ام که می‌توانید آن را دانلود و برای مبلمان کردن پلان‌های خود از آن استفاده کنید. این فایل را با دقت بررسی کنید. مطمئنم نکات زیادی را در مورد مبلمان کردن پلان با استفاده از بلوک های مبلمان آماده یاد خواهید گرفت.

دانلود فایل اتوکد پلان مبلمان

برای دانلود فایل اتوکد مبلمان
ایمیل خود را وارد کنید
فایل نمونه را به ایمیلم ارسال کن
Close
برای دانلود فایل اتوکد مبلمان
ایمیل خود را وارد کنید
فایل نمونه را به ایمیلم ارسال کن
Close

سوالات خود را بپرسید.

هر سوالی در مورد نحوه مبلمان کردن پلان معماری دارید، در پایین همین صفحه مطرح کنید تا خیلی زود به آن پاسخ دهم.