چند طبقه؟ چند واحد؟!

تعداد واحد در هر طبقه

در هر طبقه چند واحد ساختمانی طراحی کنیم؟

همیشه یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های مالکین پیش از اینکه تصمیم به طراحی و ساخت بنا کنند، تعداد طبقات و تعداد واحدها در هر طبقه است. در هر طبقه ساختمان مسکونی چند واحد آپارتمان طراحی کنیم؟

بدیهی است که مالکین دوست دارند از احداث و فروش آپارتمان‌ها، حداکثر سود ممکن را کسب کنند. برای همین سعی می‌کنند تمام جوانب کار را بسنجند و از افراد زیادی هم در این مورد مشورت می‌گیرند.

اما واقعاً بهترین معیار برای انتخاب تعداد واحدها و متراژ آن‌ها چیست؟

تعداد واحدها در هر طبقه از یک آپارتمان مسکونی معمولاً با نظر مستقیم مالک و به پیشنهاد وی انجام می‌شود؛ اما وظیفه ما به عنوان یک معمار متخصص چیست؟ اگر کارفرما از ما در این زمینه کمک و مشاوره خواست، چطور می‌توانیم به وی در انتخاب بهترین گزینه ممکن کمک کنیم؟

توجه به محدودیت‌ها، خصوصیات و موقعیت ساختمان، به ما کمک می‌کند تا در این مورد تصمیم بهتری بگیریم.

در ادامه با هم مواردی را که در انتخاب تعداد واحدها در یک ساختمان مسکونی نقش دارند را بررسی می‌کنیم:

 

۱- موقعیت قرارگیری زمین در شهر

شاید مهم‌ترین نکته‌ای که در انتخاب تعداد واحدها در هر طبقه از یک مجتمع مسکونی باید در نظر گرفت، موقیت قرارگیری ساختمان در شهر است. اینکه ساختمان ما قرار است در کدام منطقه شهر و برای چه سطحی از افراد جامعه ساخته شود.

خیلی از مالکین دید اشتباهی نسبت به این موضوع دارند. خیلی از آن‌ها فکر می‌کنند واحدهای کوچک‌تر، راحت‌تر و سریع‌تر به فروش می‌رسد. در صورتی که ساختمان‌های با تعداد واحد کمتر و مساحت مفید بیشتر از ارزش بسیار بالایی نزد مردم برخوردار است.

توجه داشته باشید مخصوصاً اگر ساختمان در مناطق بالاتر از متوسط شهر قرار دارد، حتماً به کارفرما پیشنهاد دهید، حداقل تعداد واحد در هر طبقه را با مساحتی بزرگ‌تر احداث کند.

واحد با زیربنای بیشتر امکان طراحی بهتر را به شدت گسترده می‌کند و قدرت مانور شما را به عنوان طراح افزایش می‌دهد.

به کارفرما توضیح دهید که همیشه کسانی هستند که خواهان واحدهای بزرگ‌تر و خاص‌تر هستند. حتی واحدهای آپارتمانی با مساحت ۴۰۰ متر به‌راحتی و با قیمت بیشتر به فروش می‌رسد. افراد زیادی را می‌شناسم که به شدت خواهان آپارتمان، با مساحت‌های بالا هستند. شما هم اگر از مشاورین املاک مختلف سؤال کنید خواهید دید برخلاف تصور، تعداد این افراد آنچنان هم کم نیست.

ضمن اینکه در ساخت تعداد واحدهای کمتر و با مساحت بیشتر، هزینه اجرا مخصوصاً در قسمت تجهیزات و طراحی داخلی به مقدار قابل توجهی کاهش پیدا می‌کند.

 

۲- مساحت زمین و سطح اشغال مجاز

یکی دیگر از موارد تأثیرگذار در تعداد واحدها در هر طبقه از ساختمان، مساحت زمین و میزان سطح اشغال مجاز در هر طبقه است. به عنوان مثال اگر زمینی به مساحت ۱۵۰ متر داشته باشیم، سطح اشغال ما در هر طبقه حدود ۱۰۰ مترمربع می‌شود و امکان طراحی بیشتر از یک واحد در هر طبقه عملاً وجود ندارد و حتماً باید در هر طبقه یک واحد طراحی کنیم.

حال اگر زمینی به مساحت ۲۵۰ متر در اختیار داشته باشیم گزینه ۲ واحد در هر طبقه به شدت وسوسه انگیز است. در این حالت می‌توانیم در هر طبقه یک واحد با مساحت مفید حدود ۱۵۰ مترمربع طراحی کنیم و یا ۲ واحد با مساحت حدود ۷۵ مترمربع!

این انتخاب‌ها با افزایش مساحت زمین و سطح اشغال در هر طبقه افزایش پیدا می‌کند که توجه به مواردی که در ادامه ذکر می‌شود می‌تواند برای انتخاب گزینه بهتر کمک کند.

 

۳- موقعیت زمین (زمین شمالی یا زمین جنوبی)

توجه به شمالی یا جنوبی بودن زمینی که قصد احداث ساختمان در آن را داریم نیز نکته دیگری است که در تعداد واحدهای هر طبقه تأثیرگذار است.

همانطور که می‌دانید در ساختمان‌های جنوبی امکان نورگیری مستقیم و کامل از هر دو جبهه شمال و جنوب وجود دارد؛ اما در ساختمان‌های شمالی نمی‌توان در انتهای بنا با توجه به مشرفیت به ساختمان پشتی از حداکثر نور و پنجره‌های بلند استفاده کرد و معمولاً نور فضاهای انتهایی در چنین ساختمان‌هایی از طریق پنجره‌هایی که به نورگیر باز می‌شوند و از کف حداقل ۱۷۰ سانتی‌متر فاصله دارند (O.K.B = 170 cm) تأمین می‌شود.

بنابراین در مثال قبلی اگر زمین ما ۲۵۰ مترمربع مساحت داشته باشد و جنوبی باشد امکان طراحی ۲ واحد در هر طبقه وجود دارد، اما اگر همین ساختمان شمالی باشد بهتر است یک واحد در هر طبقه طراحی شود.

طراحی پلان ساختمان

طراحی در زمین شمالی

 

طراحی پلان ساختمان

طراحی در زمین جنوبی

 

۴- عرض زمین

در کنار توجه به مساحت زمین و شمالی یا جنوبی بودن آن، عرض زمین مورد نظر نیز به‌شدت در تعداد واحدها در هر طبقه تأثیرگذار است.

اجازه دهید باز هم با ذکر مثال این موضوع را بررسی کنیم:

یکی از عواملی که در طراحی ساختمان با تعداد واحدهای بیشتر از یک واحد در هر طبقه باید در نظر گرفت، هم ارزش بودن واحدها از نظر نورگیری و کیفیت فضاهای داخلی است.

در مثال فوق در زمین ۲۵۰ متری جنوبی اگر واحدها را به‌صورت شمالی – جنوبی طراحی کنیم، درست است که می‌توان دو واحد را دقیقاً مشابه هم و به صورت قرینه طراحی کرد، اما بدیهی است که واحد مشرف به حیاط که از نور جنوب برخوردار است، ارزش بالاتری دارد.

حال برای اینکه ارزش هر دو واحد یکسان باشد و کیفیت فضاهای داخلی افزایش پیدا کند، بهتر است ۲ واحد در کنار یکدیگر، به گونه‌ای که هرکدام نصف عرض زمین و تمام طول سطح اشغال را در اختیار داشته باشند طراحی شوند. در این صورت ۲ واحد باز هم قرینه یکدیگر هستند، منتها در طول!

در این صورت حتی می‌توان ساختمان‌های شمالی را به صورت ۲ واحد در هر طبقه و بدون افت کیفیت فضاهای داخلی طراحی کرد.

طراحی ساختمان 2واحدی

طراحی به صورت ۲ واحدی در زمین های با عرض بیشتر از ۱۲ متر

اما نکته مهم و تأثیرگذار در این نوع طراحی، عرض زمین است. معمولاً اگر عرض زمین کمتر از ۱۲ متر باشد، امکان چنین طراحی از ما گرفته می‌شود. چون باتوجه به ضخامت دیوارهای بیرونی و داخلی امکان طراحی واحدهی ۲ خوابه و با کیفیت مناسب وجود ندارد.

اما طراحی به صورت ۲ واحد در هر طبقه در زمین‌هایی که حداقل ۱۲ متر عرض دارند توصیه می‌شود. حتی در زمین‌های شمالی! و این یکی از مزیت‌های مهم زمین‌های با عرض زیاد برای کسانی است که می‌خواهند تعداد واحد بیشتری را در ساختمان داشته باشند.

 

۵- محدودیت در تأمین پارکینگ

محدودیت در تأمین تعداد پارکینگ مورد نیاز در طراحی ساختمان، با توجه به ضوابط و استانداردها یکی از عوامل مهم دیگر در تعیین تعداد واحدهای مسکونی در هر طبقه از ساختمان است.

همانطور که می‌دانید در طراحی پلان، باید به ازای هر واحد مسکونی یک جای پارک بدون مزاحمت در نظر گرفت که همین موضوع می‌تواند نقش تعیین کننده‌ای در تعداد واحدها در هر طبقه داشته باشد.

در مثال‌های فوق اگر بخواهیم در زمین ۲۵۰ متری خود در هر طبقه ۲ واحد احداث کنیم، اگر تعداد طبقات ما ۳ طبقه روی پیلوت باشد، شاید بتوان در پارکینگ با کمی زحمت ۶ جای پارک بدون مزاحمت طراحی کرد؛ اما اگر تعداد طبقات روی پیلوت ۴ طبقه یا بیشتر باشد، در آن‌صورت طراحی ۸ یا ۱۰ جای پارک بدون مزاحمت در پارکینگ عملاً وجود ندارد؛ که در این حالت ۲ راه بیشتر نداریم:

 • احدث زیرزمین برای تأمین فضای پارک به تعداد کافی برای هر واحد
 • کاهش تعداد واحدها در هر طبقه

حال می‌توانیم با توجه به موارد اشاره شده در بالا تصمیم بگیریم که کدام گزینه بهتر است: احداث زیرزمین یا کاهش تعداد واحدها در هر طبقه!

البته شاید گزینه سومی هم بتوان در نظر گرفت و آن کاهش تعداد واحدها در هر طبقه و احداث زیرزمین برای پارکینگ و انباری برای هر واحد است. در این حالت می‌توان لابی مناسب و زیبا، اتاق سرایداری، فضای نگهبانی، فضای بازی کودکان و فضای سبز کافی در حیاط برای استفاده ساکنین طراحی کرد که در کنار تعداد واحدهای کمتر و با مساحت بیشتر، ارزش ساختمان را به‌شدت افزایش می‌دهد.

البته توصیه می‌کنم در صورت امکان در ساختمان‌هایی که به این صورت طراحی می‌کنید، حتی‌المقدور برای هر واحد بیشتر از یک جای پارک طراحی کنید.

 

مزایای طراحی و ساخت ساختمان با تعداد واحد کمتر و مساحت بشتر در هر طبقه

دیگر مردم از آپارتمان‌های شلوغ خسته شده‌اند و مدام درگیر عوارض ناشی از زندگی در مجتمع‌های پرجمعیت هستند. اگر به اطراف خود نگاه کنید افراد زیادی را می‌بینید که مدام در حال شکایت از شلوغی ساختمان، همسایه‌های بی‌ملاحضه، فضاهای کوچک و طراحی ضعیف آپارتمان، عدم اختصاص پارکینگ بدون مزاحمت برای هر واحد، نبود انباری و یا کوچک بودن آن، عدم وجود فضای باز کافی برای بازی بچه‌ها، نبود فضای سبز مشترک در حیاط مجتمع و… هستند.

این‌ها همه مواردی است که ساکنین مجتمع‌های مسکونی با تعداد واحدهای زیاد مدام درگیر آن‌ها هستند.

اکثر مردم ترجیح می‌دهند در آپارتمان‌هایی زندگی کنند که ترجیحاً در هر طبقه آن یک واحد وجود داشته باشد و اگر کمی پرس‌وجو کنید خواهید دید که مردم به شدت به‌دنبال چنین آپارتمان‌هایی هستند.

اگر پلان ساختمان مسکونی خود را به‌گونه‌ای طراحی کنید که یک واحد مسکونی در هر طبقه وجود داشته باشد، رضایت ساکنین به شدت افزایش پیدا می‌کند و افراد حاضرند قیمتی بیشتر از عرف منطقه را برای این آپارتمان‌ها بپردازند.

امیدوارم که توجه به موارد مطرح شده در بالا، به شما در تصمیم‌گیری بهتر در مورد تعداد واحدها در هر طبقه کمک کرده باشد.

اگر قصد احداث ساختمان دارید و یا برای طراحی پلان معماری منزل خودتان نیاز به راهنمایی دارید، می‌توانید از مشاوره رایگان ما استفاده کنید. برای این منظور می‌توانید از طریق تلفن، واتساپ و ایمیل با ما در ارتباط باشید.

امیر راد

امیر راد

من یک معمار هستم. تخصص اصلی من طراحی پلان ساختمان‌های مسکونی است و از این کار بسیار لذت می‌برم. مهم‌ترین هدف من در سایت رادآرشیتکت این است که علاوه بر آموزش اصول، تکنیک‌ها و ترفندهای طراحی معماری، تجربیات سال‌ها فعالیت حرفه‌ای خودم را به شکل کاملاً کاربردی و به زبانی بسیار ساده به شما آموزش بدهم.

28 دیدگاه دربارهٔ «چند طبقه؟ چند واحد؟!»

 1. سلام وقت عالی بخیر زمین ۲۵۰ متری عرض ۷ درکوچه ۶متری که درحال ده متری شدن هست جنوبی ضابطه R121
  چند طبقه چند واحدپیشنهاد میشود
  این زمین دوم هست تکراری نیست

  1. سلام. وقت‌بخیر؛
   درست است که چون زمین شما جنوبی هست و امکان نورگیری از دو طرف را دارد و برای احداث ساختمان دو واحدی در هر طبقه ایده‌آل به نظر می‌رسد ولی با توجه به عرض محدود زمین (۷ متر)، اگر بخواهید دو واحد در هر طبقه احداث کنید، هم برای تأمین پارکینگ مورد نیاز دچار مشکل می‌شوید و هم از لحاظ طراحی پلان معماری مجبور به استفاده از نورگیر در وسط بنا خواهید شد که باعث کاهش کیفیت طراحی پلان خواهد شد.
   بنابراین توصیه می‌کنیم در این زمین، در هر طبقه یک واحد مسکونی طراحی و اجرا کنید.
   در صورت تمایل برای طراحی پلان‌های اجرایی ساختمان خودتان می‌توانید با شرکت رادآرشیتکت (۲۸۴۲۳۰۱۰-۰۲۱) تماس بگیرید.

 2. مهندس راد سلام
  من زمینی ۴۲۰ متری حدود اربعه ۱۲در۳۵ در نقطه خوب شیراز دارم
  شهرداری دستور نقشه زیر زمین و ۴ طبقه دو واحدی صادر کرده صلاح میدانید در هر طبقه دو واحد وسط دو واحدی طبقه فوقانی تک واحدی و طبقه همکف تک واحدی یا یک واحد سه خوابه و یک واحد یک خوابه اجرا کنم

  1. سلام. وقت‌بخیر؛
   باتوجه به ابعاد مناسب زمین و قرارگیری در موقعیت خوب شهری به هیچ عنوان چنین توصیه ای نمی کنم. بهتر هست یکی از دو گزینه زیر را برای طراحی و اجرا انتخاب کنید:
   ۱- در هر طبقه یک واحد مسکونی بزرگ با امکانات لوکس و خاص و دو یا سه پارکینگ برای هر واحد مسکونی طراحی کنید.
   ۲- در هر طبقه دو واحد مسکونی و مجموعا ۸ واحد در ۴ طبقه طراحی کنید.
   اینکه در چنین زمینی دو طبقه را به صورت دو واحدی و دو طبقه را به صورت یک واحدی طراحی و اجرا کنید به هیچ عنوان مناسب نیست و اصلا پیشنهاد نمی کنم.
   در صورت تمایل برای طراحی پلان‌های اجرایی ساختمان خودتان می‌توانید با شرکت رادآرشیتکت (۲۸۴۲۳۰۱۰-۰۲۱) تماس بگیرید.

 3. با عرض سلام و خسته نباشید ببخشید در چند متری سه طبقه و پارکینگ می دهند چون خانه ما ۱۴۲متر است و ۱۵الی۲۰ متر عقب نشینی دارد خواهشاً زودتر جواب بدید خیلی ممنونم

  1. سلام دوست عزیز. موضوع تامین پارکینگ نقش بسیار مهمی در تعداد واحدها دارد. تامین پارکینگ هم علاوه بر مساحت، ارتباط مستقیمی با شکل و طول و عرض زمین دارد. مثلا تامین پارکینگ در زمینی با ایعاد ۲۰*۱۰ و زمینی با ابعاد ۱۴*۱۴ بسیار متفاوت هست. در صورتی که مساحت هر دو زمین تقریبا با هم برابر و حدود ۲۰۰ متر مربع هست. برای اینکه بتوانیم بهتر راهنمایی‌تان کنیم می‌توانید کروکی دقیق زمین با ذکر ابعاد و اندازه‌های دقیق (پس از عقب‌نشینی) را از طریق واتساپ به شماره ۰۹۹۰۲۲۰۱۹۶۱ برای ما ارسال کنید تا بررسی کنیم.

 4. سلام ملک ما ۱۱در۲۰یعنی۲۲۰مترشمالی میشه دو واحدی که یک واحدجلو ویکی عقب ساخت طوریکه واحد پشتی هم نور داشته باشه یاباید اتوبوسی ساخته شود.۵طبقه

 5. سلام عرض ادب و احترام ملک ما دارای مساحت۲۲۱ متر شمالی و با ابعاد۲۴٫۶۵ متر(طول) و ۹ متر (عرض) می باشدملک در پهنهR121 با سطح اشغال ۶۰ درصد هست همچنین ملک در گذر(کوچه) با عرض۸ متر قرار دارد و بافت فرسوده و بافت ناپایدار نیز در سیستم شهرداری ذکر شده هست آیا امکان دو واحده شدن را دارد ؟پیشنهاد تخصصی شما چیست تک واحدی یا دو واحدی در ضمن ملک در منطقه ۱۴ شهرداری قرار گرفته و قدرت خرید افراد متوسط روبه پایین هست

  1. سلام. وقت‌بخیر؛
   با توجه به عرض زمین و مساله تامین پارکینگ، بهتر هست به‌صورت یک واحد در هر طبقه طراحی و ساخته شود.
   البته یک گزینه دیگر هم دارید که بستگی به این دارد که چه تعداد جای پارک مستقل و بدون مزاحمت بتوانید در پلان پارکینگ تامین کنید. به‌عنوان مثال اگر ۷ جای پارک مستقل بتوانید طراحی کنید، در این صورت می‌توانید دو طبقه به صورت دو واحدی و سه طبقه تک واحدی داشته باشید که البته در این صورت یکی از آپارتمان‌های دوواحدی نور مستقیم نخواهد داشت و ارزش پایین‌تری برای فروش دارد.
   در صورت تمایل می‌توانید مشخصات و کروکی زمین خودتان را از طریق واتساپ به شماره پشتیبانی ۰۹۹۰۲۲۰۱۹۶۱ ارسال کنید تا دقیق‌تر بررسی شود.
   موفق باشید؛

  1. سلام دوست عزیز؛
   با توجه به مساحت ۱۹۲ متری زمین شما، در نگاه اول اینطور به نظر می‌رسد که می‌توان این ساختمان را به‌صورت آپارتمان دو واحدی طراحی کرد. اما به جز مساحت زمین، عوامل زیاد دیگری مثل موقعیت زمین از نظر شمالی، جنوبی، شرقی، غربی یا دو نبش بودن زمین، شکل و ابعاد زمین (طول و عرض زمین)، میزان نورگیری و… در تصمیم‌گیری برای اینکه در هر طبقه یک واحد مسکونی طراحی کنیم یا دو واحد تاثیرگذار است. در کنار همه این‌ها میزان حداکثر سطح اشغال در هر طبقه را هم باید مد نظر داشته باشید.
   به‌عنوان‌مثال اگر زمین شما یک ساختمان شمالی با ابعاد ۷٫۵*۲۵ متر باشد، طراحی آن به‌صورت دو واحد در هر طبقه منطقی نیست و بهتر است از آن صرف‌نظر کنید و در هر طبقه فقط یک واحد آپارتمان طراحی کنید. اما اگر همین زمین با همین ابعاد یک زمین جنوبی باشد، احتمالا می‌توانیم در هر طبقه دو واحد مسکونی طراحی کنیم. البته موضوع مهم تامین پارکینگ را هم باید مدنظر داشته باشید.
   پیشنهاد می‌کنیم مشخصات و کروکی زمین، به همراه ابعاد دقیق آن را از طریق واتساپ به شماره ۰۹۹۰۲۲۰۱۹۶۱ برای ما ارسال کنید تا دقیق‌تر آن را بررسی کنیم.

 6. تصویر آواتار
  ابراهیم فلاحی

  سلام.عرض ادب‌.زمین ما ۲۰۰متر دوکله.شمال به خیابان ۳۰متری وجنوب کوچه ۱۰متری.حداکثرطبقه که پارکینگ تامین بشه چندتاس.امکان داره زیرزمین بخوره تا همکف حداقل ۳۰مترتجاری وفضای پارکینگ و انباری باشه و اینکه درب ورودی زیرزمین ازخیابون یاکوچه میشه؟جاش خیلی عالیه جلوش بازه تاکوه.موندم همینو بسازم یا بفروشم اگر نمیشه اینجوری که خواستم

  1. سلام جناب فلاحی؛
   لطفا توجه داشته باشید که فقط تأمین پارکینگ در ساختمان تعیین‌کننده تعداد طبقات نیست! و باید میزان تراکم منطقه و ملک را هم در نظر داشته باشید. ممکن است شما بتوانید ۵ یا ۶ پارکینگ را هم تامین کنید ولی تراکم ساختمانی منطقه شما اجازه ندهد بیشتر از سه طبقه روی پیلوت احداث کنید. ضمن اینکه علاوه بر مساحت و تراکم زمین برای ساخت و ساز و تعداد طبقات و واحدهای مسکونی، میزان سطح اشغال و حداکثر طول پیشروی هم در طراحی پارکینگ و تعداد اتومبیل‌ها بسیار تأثیرگذار است.
   با توجه به اینکه زمین شما دو بر هست، ورودی پیاده و پارکینگ از خیابان فرعی‌تر، یعنی کوچه ۱۰ متری در ضلع جنوب ساختمان باید باشد. با این کار در ضلع شمال که مشرف به خیابان ۳۰ متری و اصلی است، می‌توانید بدون مزاحمت ورودی‌های ساختمان، واحد تجاری خود را احداث کنید.
   با توجه به موقعیت زمین شما و واحد تجاری در طبقه همکف، احتمالا مجبور خواهید شد برای تامین پارکینگ، زیرزمین احداث کنید که البته این مورد باید دقیق‌تر مورد بررسی قرار بگیرد.
   در صورت تمایل می‌توانید برای بررسی دقیق‌تر و طراحی ساختمان خودتان با شماره ۲۸۴۲۳۰۱۰ تماس بگیرید و یا از طریق تلگرام و واتساپ با شماره پشتیبانی ۰۹۹۰۲۲۰۱۹۶۱ در ارتباط باشید.
   موفق باشید؛

 7. تصویر آواتار
  محمد شفیعی

  سلام زمینی به مساحت ۲۱۷ متر طول ۲۱/۷۰وعرض ۱۰ متر دو بر از سمت طول به خیابان ۳۰ متری و از سمت عرض به کوچه ۶ متری آیا می توان برای هر طبقه دو واحد ساخت

  1. سلام. وقت‌بخیر؛
   چون از دو طرف امکان نورگیری را دارید، می‌توانید طراحی پلان معماری را طوری انجام دهید که در هر طبقه دو واحد داشته باشید. البته معیارهای دیگری نظیر حداکثر سطح اشغال و زیربنای هر طبقه، موقعیت زمین در شهر، ارزش قیمت تمام‌شده ساختمان و… هم در تصمیم‌گیری برای تعداد واحدها در هر طبقه نقش دارد که در مورد ساختمان شما باید دقیق‌تر مورد بررسی قرار گیرد. در صورت تمایل می‌توانید کروکی دقیق زمین‌تان را از طریق ایمیل، تلگرام و یا واتساپ برای ما ارسال کنید تا بررسی شود.
   موفق باشید؛

 8. سلام برای یه ملک ۵۰۰ متری چند واحد میشه درآورد ( تو اون منطقه همه ۶ طبقه هستن) و کوچه بسیار پهنی داره و اینکه ملک جنوبی هستش

  1. سلام. وقت‌بخیر؛
   لطفا مشخصات و کروکی زمین را از طریق تلگرام یا واتساپ به شماره پشتیبانی ۰۹۹۰۲۲۰۱۹۶۱ ارسال کنید تا پروژه شما بررسی شود.

   1. سلام
    وقت بخیر
    مساحت زمین ما ۱۶۰متر میباشد
    که فکر کنم زیر بنا ۱۰۰ متر باشه
    میشه تو یکی از طبقات دو واحد در آورد

    1. سلام. وقت‌بخیر؛
     با توجه به مقدار مساحت زمین و مقدار سطح اشغال در هر طبقه، همانطور که اشاره کردید زیربنای هر طبقه شما حدود ۱۰۰ متر مربع خواهد بود. با توجه به مساحت اشغال شده توسط پله و آسانسور، زیربنای مفید واحدهای مسکونی شما در هر طبقه حدود ۸۰ تا ۸۵ مترمربع خواهد بود که برای یک واحد مسکونی مناسب و استاندارد است.
     اما اگر بخواهید دو واحد در هر طبقه طراحی کنید، مساحت هر واحد حدود ۴۰ تا ۴۵ متر مربع خواهد بود که مساحت کمی است و فقط در صورتی توجیه دارد که دلایل خاصی برای طراحی آن وجود داشته باشد. از طرفی اگر در هر طبقه دو واحد طراحی کنید، احتمالا با مشکل تامین پارکینگ هم مواجه خواهید شد. بنابراین همانطور که می‌بینید طراحی دو واحد مسکونی در هر طبقه برای این ساختمان خیلی معقول نیست.
     موفق باشید؛

 9. تصویر آواتار
  محمد رضا سعیدی پیکر

  استاد امیر راد سلام: ملک موروثی داریم که موقعیت شمالی دارد ابعاد آن پس از اصلاهی۴۳*۲۰ با پیاده رو به عرض ۴ متر و خیابان بلوار دار به عرض۲۴ متر در منطقه مرکزی گوهردشت، راهنمایی نقشه جهت چهار واحد در سطح را داشته باشم پیشنهاد سما چیست؟

  1. سلام. وقت‌بخیر؛
   لطفا مشخصات و کروکی زمین را از طریق تلگرام یا واتساپ به شماره پشتیبانی ۰۹۹۰۲۲۰۱۹۶۱ ارسال کنید تا پروژه شما به شکل دقیق بررسی شود و در صورت نیاز طراحی اولیه آن انجام شود.

 10. سلام و خسته نباشید .
  منزل ما داخل یک کوچه ۶ متری واقع شده و رو به روی ما یک آپارتمان ۵ طبقه ساخته شده .
  این ساختمان تقریبا تمامی طول کوچه رو درب ورودی قرار داده و میشه گفت هر مستأجر یک درب اختصاصی برای خودش لحاظ کرده و در طول ۲۰ تا ۳۰ متر حدودا ۶ درب پارکینگ و ورودی قرار گرفته …
  یعنی عملاً آسایش رو از ما گرفتن و میگن رو به روی دیوار ورودی پارکینگ هم پارک نکنید ما نمیتونیم بریم داخل چون بعضی قسمت های کوچه ۴ متری هست هنوز ….

  میتونیم جایی پیگیری کنیم ک حداقل چندتا درب رو ببندن و از بقیه درب ها رفت و آمد داشته باشن ؟!

  1. سلام. وقت‌بخیر؛
   متاسفانه این مشکلی هست که در پارکینگ خیلی از ساختمان‌ها وجود دارد. از نظر قانونی هر ساختمان فقط مجاز به داشتن یک درب پارکینگ هست و تمام گردش اتومبیل‌ها باید در داخل خود پارکینگ انجام شود.
   اگر ساختمان همسایه با همین وضعیت پایان کار گرفته باشد، بعید می‌دانم از نظر قانونی بتوانید کاری کنید، با اینحال می‌توانید موضوع را از شهرداری منطقه پیگیری کنید.

 11. تصویر آواتار
  غلامرضا سلطانی

  سلام وعرض ادب جناب مهندس بزرگوار. ممنون از تلاشهای شما برای بسط وگسترش هنر طراحی و آموزش ترفندهای آن
  برای ملک شمالی با مساحت ۳۰۰ مترمربع و عرض ۱۰ متر و یه واحد تجاری تجاری با مساحت ۳۰ مترمربع ، چه طرح ونقشه ای را حضرتعالی پیشنهاد می دهید .منطقه ۴ شمس آباد
  با سپاس فراوان

  1. سلام جناب سلطانی؛
   باتوجه به موقعیت و شرایط خاص ساختمان شما و اهمیت موضوع طراحی معماری این ساختمان که قصد احداث آن را دارید، لطفا با شماره شرکت تماس بگیرید تا در این مورد بیشتر بتوانیم راهنمایی‌تان کنیم.
   موفق باشید؛

دیدگاه‌ خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دوره جعبه سیاه معماری

برای ثبت‌نام رایگان و دریافت تمام جلسات، همین الان فرم زیر را پر کنید.

 

اطلاعات شما نزد رادآرشیتکت محفوظ است.

دوره رایگان طراحی معماری

برای تکمیل ثبت‌نام، مشخصات خودتان را وارد کنید.

اطلاعات شما نزد رادآرشیتکت محفوظ است.

اسکرول به بالا

دوره مَسترکلاس معماری

راهنمای جامع طراحی ساختمان‌های مسکونی

دوره رایگان طراحی معماری

10جلسه آموزش عملی و کاربردی

کاملاً رایگان!

دریافت آموزش‌های رایگان معماری

برای عضویت در گروه ویژه سایت رادآرشیتکت و دریافت آموزش‌های رایگان معماری، همین الان ایمیل اصلی خودتان را در کادر زیر وارد کنید.

ترسیم پلان معماری با 7 دستور اتوکد

برای دانلود آموزش ترسیم پلان معماری با 7 دستور اتوکد ایمیل اصلی خودتان را در کادر زیر وارد کنید.

7نکته طلایی در طراحی ساختمان‌های مسکونی

برای دانلود رایگان این کتاب ارزشمند، ایمیل اصلی خودتان را در کادر زیر وارد کنید.

دانلود بلوک‌های مبلمان استاندارد

برای دانلود فایل اتوکد بلوک‌های مبلمان استاندارد، ایمیل اصلی خودتان را در کادر زیر وارد کنید.

خبرنامه آزمون طراحی نظام‌مهندسی

برای اطلاع از آخرین اخبار مربوط به آزمون نظام‌مهندسی و دریافت آموزش‌های رایگان، ایمیل اصلی خودتان را در کادر زیر وارد کنید.

مراحل نقشه‌کشی سازه‌های فولادی و بتنی

برای دانلود فیلم کامل مراحل نقشه‌کشی سازه‌های فولادی و بتنی ایمیل اصلی خودتان را در کادر زیر وارد کنید.

نحوه محاسبه ارتفاع ساختمان

برای دانلود فیلم باکیفیت آموزش نحوه محاسبه ارتفاع ساختمان، ایمیل اصلی خودتان را در کادر زیر وارد کنید.

دانلود ویدئوی آموزش ستون‌گذاری

برای دانلود فیلم باکیفیت و فایل پی‌دی‌اف آموزش ستون‌گذاری ایمیل اصلی خودتان را در کادر زیر وارد کنید.