در هر طبقه چند واحد ساختمانی طراحی کنیم؟

همیشه یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های مالکین پیش از اینکه تصمیم به طراحی و ساخت بنا کنند، تعداد طبقات و تعداد واحدها در هر طبقه است. در هر طبقه ساختمان مسکونی چند واحد آپارتمان طراحی کنیم؟

بدیهی است که مالکین دوست دارند از احداث و فروش آپارتمان‌ها، حداکثر سود ممکن را کسب کنند. برای همین سعی می‌کنند تمام جوانب کار را بسنجند و از افراد زیادی هم در این مورد مشورت می‌گیرند.

اما واقعاً بهترین معیار برای انتخاب تعداد واحدها و متراژ آن‌ها چیست؟

تعداد واحدها در هر طبقه از یک آپارتمان مسکونی معمولاً با نظر مستقیم مالک و به پیشنهاد وی انجام می‌شود؛ اما وظیفه ما به عنوان یک معمار متخصص چیست؟ اگر کارفرما از ما در این زمینه کمک و مشاوره خواست، چطور می‌توانیم به وی در انتخاب بهترین گزینه ممکن کمک کنیم؟

توجه به محدودیت‌ها، خصوصیات و موقعیت ساختمان، به ما کمک می‌کند تا در این مورد تصمیم بهتری بگیریم.

در ادامه با هم مواردی را که در انتخاب تعداد واحدها در یک ساختمان مسکونی نقش دارند را بررسی می‌کنیم:

موقعیت قرارگیری زمین در شهر:

شاید مهم‌ترین نکته‌ای که در انتخاب تعداد واحدها در هر طبقه از یک مجتمع مسکونی باید در نظر گرفت، موقیت قرارگیری ساختمان در شهر است. اینکه ساختمان ما قرار است در کدام منطقه شهر و برای چه سطحی از افراد جامعه ساخته شود.

خیلی از مالکین دید اشتباهی نسبت به این موضوع دارند. خیلی از آن‌ها فکر می‌کنند واحدهای کوچک‌تر، راحت‌تر و سریع‌تر به فروش می‌رسد. در صورتی که ساختمان‌های با تعداد واحد کمتر و مساحت مفید بیشتر از ارزش بسیار بالایی نزد مردم برخوردار است.

توجه داشته باشید مخصوصاً اگر ساختمان در مناطق بالاتر از متوسط شهر قرار دارد، حتماً به کارفرما پیشنهاد دهید، حداقل تعداد واحد در هر طبقه را با مساحتی بزرگ‌تر احداث کند.

واحد با زیربنای بیشتر امکان طراحی بهتر را به شدت گسترده می‌کند و قدرت مانور شما را به عنوان طراح افزایش می‌دهد.

به کارفرما توضیح دهید که همیشه کسانی هستند که خواهان واحدهای بزرگ‌تر و خاص‌تر هستند. حتی واحدهای آپارتمانی با مساحت ۴۰۰ متر به‌راحتی و با قیمت بیشتر به فروش می‌رسد. افراد زیادی را می‌شناسم که به شدت خواهان آپارتمان، با مساحت‌های بالا هستند. شما هم اگر از مشاورین املاک مختلف سؤال کنید خواهید دید برخلاف تصور، تعداد این افراد آنچنان هم کم نیست.

ضمن اینکه در ساخت تعداد واحدهای کمتر و با مساحت بیشتر، هزینه اجرا مخصوصاً در قسمت تجهیزات و طراحی داخلی به مقدار قابل توجهی کاهش پیدا می‌کند.

مساحت زمین و سطح اشغال:

یکی دیگر از موارد تأثیرگذار در تعداد واحدها در هر طبقه از ساختمان، مساحت زمین و سطح اشغال در هر طبقه است. به عنوان مثال اگر زمینی به مساحت ۱۵۰ متر داشته باشیم، سطح اشغال ما در هر طبقه حدود ۱۰۰ مترمربع می‌شود و امکان طراحی بیشتر از یک واحد در هر طبقه عملاً وجود ندارد و حتماً باید در هر طبقه یک واحد طراحی کنیم.

حال اگر زمینی به مساحت ۲۵۰ متر در اختیار داشته باشیم گزینه ۲ واحد در هر طبقه به شدت وسوسه انگیز است. در این حالت می‌توانیم در هر طبقه یک واحد با مساحت مفید حدود ۱۵۰ مترمربع طراحی کنیم و یا ۲ واحد با مساحت حدود ۷۵ مترمربع!

این انتخاب‌ها با افزایش مساحت زمین و سطح اشغال در هر طبقه افزایش پیدا می‌کند که توجه به مواردی که در ادامه ذکر می‌شود می‌تواند برای انتخاب گزینه بهتر کمک کند.

موقعیت زمین (شمالی یا جنوبی):

توجه به شمالی یا جنوبی بودن زمینی که قصد احداث ساختمان در آن را داریم نیز نکته دیگری است که در تعداد واحدهای هر طبقه تأثیرگذار است.

همانطور که می‌دانید در ساختمان‌های جنوبی امکان نورگیری مستقیم و کامل از هر دو جبهه شمال و جنوب وجود دارد؛ اما در ساختمان‌های شمالی نمی‌توان در انتهای بنا با توجه به مشرفیت به ساختمان پشتی از حداکثر نور و پنجره‌های بلند استفاده کرد و معمولاً نور فضاهای انتهایی در چنین ساختمان‌هایی از طریق پنجره‌هایی که به نورگیر باز می‌شوند و از کف حداقل ۱۷۰ سانتی‌متر فاصله دارند (O.K.B = 170 cm) تأمین می‌شود.

بنابراین در مثال قبلی اگر زمین ما ۲۵۰ مترمربع مساحت داشته باشد و جنوبی باشد امکان طراحی ۲ واحد در هر طبقه وجود دارد، اما اگر همین ساختمان شمالی باشد بهتر است یک واحد در هر طبقه طراحی شود.

طراحی پلان ساختمان

طراحی در زمین شمالی

طراحی پلان ساختمان

طراحی در زمین جنوبی

عرض زمین:

در کنار توجه به مساحت زمین و شمالی یا جنوبی بودن آن، عرض زمین مورد نظر نیز به‌شدت در تعداد واحدها در هر طبقه تأثیرگذار است.

اجازه دهید باز هم با ذکر مثال این موضوع را بررسی کنیم:

یکی از عواملی که در طراحی ساختمان با تعداد واحدهای بیشتر از یک واحد در هر طبقه باید در نظر گرفت، هم ارزش بودن واحدها از نظر نورگیری و کیفیت فضاهای داخلی است.

در مثال فوق در زمین ۲۵۰ متری جنوبی اگر واحدها را به‌صورت شمالی – جنوبی طراحی کنیم، درست است که می‌توان دو واحد را دقیقاً مشابه هم و به صورت قرینه طراحی کرد، اما بدیهی است که واحد مشرف به حیاط که از نور جنوب برخوردار است، ارزش بالاتری دارد.

حال برای اینکه ارزش هر دو واحد یکسان باشد و کیفیت فضاهای داخلی افزایش پیدا کند، بهتر است ۲ واحد در کنار یکدیگر، به گونه‌ای که هرکدام نصف عرض زمین و تمام طول سطح اشغال را در اختیار داشته باشند طراحی شوند. در این صورت ۲ واحد باز هم قرینه یکدیگر هستند، منتها در طول!

در این صورت حتی می‌توان ساختمان‌های شمالی را به صورت ۲ واحد در هر طبقه و بدون افت کیفیت فضاهای داخلی طراحی کرد.

طراحی ساختمان 2واحدی

طراحی به صورت ۲ واحدی در زمین های با عرض بیشتر از ۱۲ متر

اما نکته مهم و تأثیرگذار در این نوع طراحی عرض زمین است. معمولاً اگر عرض زمین کمتر از ۱۲ متر باشد، امکان چنین طراحی از ما گرفته می‌شود. چون باتوجه به ضخامت دیوارهای بیرونی و داخلی امکان طراحی واحدهی ۲ خوابه و با کیفیت مناسب وجود ندارد.

اما طراحی به صورت ۲ واحد در هر طبقه در زمین‌هایی که حداقل ۱۲ متر عرض دارند توصیه می‌شود. حتی در زمین‌های شمالی! و این یکی از مزیت‌های مهم زمین‌های با عرض زیاد برای کسانی است که می‌خواهند تعداد واحد بیشتری را در ساختمان داشته باشند.

محدودیت پارکینگ:

محدودیت تعداد پارکینگ در طراحی با توجه به ضوابط و استانداردها یکی از عوامل مهم دیگر در تعیین تعداد واحدهای مسکونی در هر طبقه از ساختمان است.

همانطور که می‌دانید در طراحی پلان، باید به ازای هر واحد مسکونی یک جای پارک بدون مزاحمت در نظر گرفت که همین موضوع می‌تواند نقش تعیین کننده‌ای در تعداد واحدها داشته باشد.

در مثال‌های فوق اگر بخواهیم در زمین ۲۵۰ متری خود در هر طبقه ۲ واحد احداث کنیم، اگر تعداد طبقات ما ۳ طبقه روی پیلوت باشد، شاید بتوان در پارکینگ با کمی زحمت ۶ جای پارک بدون مزاحمت طراحی کرد؛ اما اگر تعداد طبقات روی پیلوت ۴ طبقه یا بیشتر باشد، در آن‌صورت طراحی ۸ یا ۱۰ جای پارک بدون مزاحمت در پارکینگ عملاً وجود ندارد؛ که در این حالت ۲ راه بیشتر نداریم:

 • احدث زیرزمین برای تأمین فضای پارک به تعداد کافی برای هر واحد
 • کاهش تعداد واحدها در هر طبقه

حال می‌توانیم با توجه به موارد اشاره شده در بالا تصمیم بگیریم که کدام گزینه بهتر است: احداث زیرزمین یا کاهش تعداد واحدها در هر طبقه!

البته شاید گزینه سومی هم بتوان در نظر گرفت و آن کاهش تعداد واحدها در هر طبقه و احداث زیرزمین برای پارکینگ و انباری برای هر واحد است. در این حالت می‌توان لابی مناسب و زیبا، اتاق سرایداری، فضای نگهبانی، فضای بازی کودکان و فضای سبز کافی در حیاط برای استفاده ساکنین طراحی کرد که در کنار تعداد واحدهای کمتر و با مساحت بیشتر، ارزش ساختمان را به‌شدت افزایش می‌دهد.

البته توصیه می‌کنم در صورت امکان در ساختمان‌هایی که به این صورت طراحی می‌کنید، حتی‌المقدور برای هر واحد بیشتر از یک جای پارک طراحی کنید.

مزایای طراحی و ساخت ساختمان با تعداد واحد کمتر و مساحت بیشتر در هر طبقه

دیگر مردم از آپارتمان‌های شلوغ خسته شده‌اند و مدام درگیر عوارض ناشی از زندگی در مجتمع‌های پرجمعیت هستند. اگر به اطراف خود نگاه کنید افراد زیادی را می‌بینید که مدام در حال شکایت از شلوغی ساختمان، همسایه‌های بی‌ملاحضه، فضاهای کوچک و طراحی ضعیف آپارتمان، عدم اختصاص پارکینگ بدون مزاحمت برای هر واحد، نبود انباری و یا کوچک بودن آن، عدم وجود فضای باز کافی برای بازی بچه‌ها، نبود فضای سبز مشترک در حیاط مجتمع و… هستند.

این‌ها همه مواردی است که ساکنین مجتمع‌های مسکونی با تعداد واحدهای زیاد مدام درگیر آن‌ها هستند.

اکثر مردم ترجیح می‌دهند در آپارتمان‌هایی زندگی کنند که ترجیحاً در هر طبقه آن یک واحد وجود داشته باشد و اگر کمی پرس‌وجو کنید خواهید دید که مردم به شدت به‌دنبال چنین آپارتمان‌هایی هستند.

در صورت طراحی ساختمان با یک واحد در هر طبقه، رضایت ساکنین به شدت افزایش پیدا می‌کند و افراد حاضرند قیمتی بیشتر از عرف منطقه را برای این آپارتمان‌ها بپردازند.

امیدوارم که توجه به موارد مطرح شده در بالا، به شما در تصمیم‌گیری بهتر در مورد تعداد واحدها در هر طبقه کمک کرده باشد.

مثل همیشه از شما دوست عزیز می‌خواهم که نظرات و سؤالات خود را در پایین همین صفحه با ما در میان بگذارید.

امیر راد

امیر راد

من یک معمار هستم. عاشق طراحی‌ام و از این کار لذت می‌برم. هدفم این است که علاوه بر آموزش اصول، تکنیک‌ها و ترفندهای طراحی معماری، تجربیات 15ساله خودم را به شکل کاملاً کاربردی و به زبانی بسیار ساده به شما آموزش بدهم.
این مطالب را هم حتما بخوانید

15 دیدگاه دربارهٔ «چند طبقه؟ چند واحد؟!»

 1. ابراهیم فلاحی

  سلام.عرض ادب‌.زمین ما ۲۰۰متر دوکله.شمال به خیابان ۳۰متری وجنوب کوچه ۱۰متری.حداکثرطبقه که پارکینگ تامین بشه چندتاس.امکان داره زیرزمین بخوره تا همکف حداقل ۳۰مترتجاری وفضای پارکینگ و انباری باشه و اینکه درب ورودی زیرزمین ازخیابون یاکوچه میشه؟جاش خیلی عالیه جلوش بازه تاکوه.موندم همینو بسازم یا بفروشم اگر نمیشه اینجوری که خواستم

  1. سلام جناب فلاحی؛
   لطفا توجه داشته باشید که فقط تأمین پارکینگ در ساختمان تعیین‌کننده تعداد طبقات نیست! و باید میزان تراکم منطقه و ملک را هم در نظر داشته باشید. ممکن است شما بتوانید ۵ یا ۶ پارکینگ را هم تامین کنید ولی تراکم ساختمانی منطقه شما اجازه ندهد بیشتر از سه طبقه روی پیلوت احداث کنید. ضمن اینکه علاوه بر مساحت و تراکم زمین برای ساخت و ساز و تعداد طبقات و واحدهای مسکونی، میزان سطح اشغال و حداکثر طول پیشروی هم در طراحی پارکینگ و تعداد اتومبیل‌ها بسیار تأثیرگذار است.
   با توجه به اینکه زمین شما دو بر هست، ورودی پیاده و پارکینگ از خیابان فرعی‌تر، یعنی کوچه ۱۰ متری در ضلع جنوب ساختمان باید باشد. با این کار در ضلع شمال که مشرف به خیابان ۳۰ متری و اصلی است، می‌توانید بدون مزاحمت ورودی‌های ساختمان، واحد تجاری خود را احداث کنید.
   با توجه به موقعیت زمین شما و واحد تجاری در طبقه همکف، احتمالا مجبور خواهید شد برای تامین پارکینگ، زیرزمین احداث کنید که البته این مورد باید دقیق‌تر مورد بررسی قرار بگیرد.
   در صورت تمایل می‌توانید برای بررسی دقیق‌تر و طراحی ساختمان خودتان با شماره ۲۸۴۲۳۰۱۰ تماس بگیرید و یا از طریق تلگرام و واتساپ با شماره پشتیبانی ۰۹۹۰۲۲۰۱۹۶۱ در ارتباط باشید.
   موفق باشید؛

 2. محمد شفیعی

  سلام زمینی به مساحت ۲۱۷ متر طول ۲۱/۷۰وعرض ۱۰ متر دو بر از سمت طول به خیابان ۳۰ متری و از سمت عرض به کوچه ۶ متری آیا می توان برای هر طبقه دو واحد ساخت

  1. سلام. وقت‌بخیر؛
   چون از دو طرف امکان نورگیری را دارید، می‌توانید طراحی پلان معماری را طوری انجام دهید که در هر طبقه دو واحد داشته باشید. البته معیارهای دیگری نظیر حداکثر سطح اشغال و زیربنای هر طبقه، موقعیت زمین در شهر، ارزش قیمت تمام‌شده ساختمان و… هم در تصمیم‌گیری برای تعداد واحدها در هر طبقه نقش دارد که در مورد ساختمان شما باید دقیق‌تر مورد بررسی قرار گیرد. در صورت تمایل می‌توانید کروکی دقیق زمین‌تان را از طریق ایمیل، تلگرام و یا واتساپ برای ما ارسال کنید تا بررسی شود.
   موفق باشید؛

 3. سلام برای یه ملک ۵۰۰ متری چند واحد میشه درآورد ( تو اون منطقه همه ۶ طبقه هستن) و کوچه بسیار پهنی داره و اینکه ملک جنوبی هستش

  1. سلام. وقت‌بخیر؛
   لطفا مشخصات و کروکی زمین را از طریق تلگرام یا واتساپ به شماره پشتیبانی ۰۹۹۰۲۲۰۱۹۶۱ ارسال کنید تا پروژه شما بررسی شود.

   1. سلام
    وقت بخیر
    مساحت زمین ما ۱۶۰متر میباشد
    که فکر کنم زیر بنا ۱۰۰ متر باشه
    میشه تو یکی از طبقات دو واحد در آورد

    1. سلام. وقت‌بخیر؛
     با توجه به مقدار مساحت زمین و مقدار سطح اشغال در هر طبقه، همانطور که اشاره کردید زیربنای هر طبقه شما حدود ۱۰۰ متر مربع خواهد بود. با توجه به مساحت اشغال شده توسط پله و آسانسور، زیربنای مفید واحدهای مسکونی شما در هر طبقه حدود ۸۰ تا ۸۵ مترمربع خواهد بود که برای یک واحد مسکونی مناسب و استاندارد است.
     اما اگر بخواهید دو واحد در هر طبقه طراحی کنید، مساحت هر واحد حدود ۴۰ تا ۴۵ متر مربع خواهد بود که مساحت کمی است و فقط در صورتی توجیه دارد که دلایل خاصی برای طراحی آن وجود داشته باشد. از طرفی اگر در هر طبقه دو واحد طراحی کنید، احتمالا با مشکل تامین پارکینگ هم مواجه خواهید شد. بنابراین همانطور که می‌بینید طراحی دو واحد مسکونی در هر طبقه برای این ساختمان خیلی معقول نیست.
     موفق باشید؛

 4. محمد رضا سعیدی پیکر

  استاد امیر راد سلام: ملک موروثی داریم که موقعیت شمالی دارد ابعاد آن پس از اصلاهی۴۳*۲۰ با پیاده رو به عرض ۴ متر و خیابان بلوار دار به عرض۲۴ متر در منطقه مرکزی گوهردشت، راهنمایی نقشه جهت چهار واحد در سطح را داشته باشم پیشنهاد سما چیست؟

  1. سلام. وقت‌بخیر؛
   لطفا مشخصات و کروکی زمین را از طریق تلگرام یا واتساپ به شماره پشتیبانی ۰۹۹۰۲۲۰۱۹۶۱ ارسال کنید تا پروژه شما به شکل دقیق بررسی شود و در صورت نیاز طراحی اولیه آن انجام شود.

 5. سلام و خسته نباشید .
  منزل ما داخل یک کوچه ۶ متری واقع شده و رو به روی ما یک آپارتمان ۵ طبقه ساخته شده .
  این ساختمان تقریبا تمامی طول کوچه رو درب ورودی قرار داده و میشه گفت هر مستأجر یک درب اختصاصی برای خودش لحاظ کرده و در طول ۲۰ تا ۳۰ متر حدودا ۶ درب پارکینگ و ورودی قرار گرفته …
  یعنی عملاً آسایش رو از ما گرفتن و میگن رو به روی دیوار ورودی پارکینگ هم پارک نکنید ما نمیتونیم بریم داخل چون بعضی قسمت های کوچه ۴ متری هست هنوز ….

  میتونیم جایی پیگیری کنیم ک حداقل چندتا درب رو ببندن و از بقیه درب ها رفت و آمد داشته باشن ؟!

  1. سلام. وقت‌بخیر؛
   متاسفانه این مشکلی هست که در پارکینگ خیلی از ساختمان‌ها وجود دارد. از نظر قانونی هر ساختمان فقط مجاز به داشتن یک درب پارکینگ هست و تمام گردش اتومبیل‌ها باید در داخل خود پارکینگ انجام شود.
   اگر ساختمان همسایه با همین وضعیت پایان کار گرفته باشد، بعید می‌دانم از نظر قانونی بتوانید کاری کنید، با اینحال می‌توانید موضوع را از شهرداری منطقه پیگیری کنید.

 6. غلامرضا سلطانی

  سلام وعرض ادب جناب مهندس بزرگوار. ممنون از تلاشهای شما برای بسط وگسترش هنر طراحی و آموزش ترفندهای آن
  برای ملک شمالی با مساحت ۳۰۰ مترمربع و عرض ۱۰ متر و یه واحد تجاری تجاری با مساحت ۳۰ مترمربع ، چه طرح ونقشه ای را حضرتعالی پیشنهاد می دهید .منطقه ۴ شمس آباد
  با سپاس فراوان

  1. سلام جناب سلطانی؛
   باتوجه به موقعیت و شرایط خاص ساختمان شما و اهمیت موضوع طراحی معماری این ساختمان که قصد احداث آن را دارید، لطفا با شماره شرکت تماس بگیرید تا در این مورد بیشتر بتوانیم راهنمایی‌تان کنیم.
   موفق باشید؛

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای دانلود فایل اتوکد مبلمان
ایمیل خود را وارد کنید
فایل نمونه را به ایمیلم ارسال کن
Close
برای دانلود فیلم با کیفیت بالا
لطفا ایمیل خود را وارد کنید
فیلم را برایم بفرست
نگران نباشید. مزاحم نیستیم!
Close
توانایی خودتان در طراحی معماری را به چالش بکشید!

چالش طراحی معماری

برای ورود به این چالش جذاب و دریافت اطلاعات کامل پروژه، ایمیل خودتان را وارد کنید.
در این چالش جذاب شرکت می‌‌کنم!
نگران نباشید. هیچ ایمیل مزاحمی ارسال نمی‌کنیم.
close-link

هفت نکته طلایی
در طراحی واحدهای مسکونی
ترفندهایی که بسیاری از معماران و طراحان ساختمان نمی‌دانند!
کتاب را برایم ایمیل کن
نگران نباشید! هیچ ایمیل مزاحمی ارسال نمی‌کنیم.
close-link

دانلود ویدئو با کیفیت اچ‌دی

ایمیل خودتان را وارد کنید و همین الان دانلود کنید
دانلود ویدئو
close-link

دانلود ویدئو با کیفیت اچ‌دی

ایمیل خودتان را وارد کنید و همین الان دانلود کنید
دانلود ویدئو
close-link

دانلود فیلم با کیفیت اچ‌دی

برای دانلود فیلم، ایمیل خودتان را وارد کنید
دانلود فیلم
close-link

جعبه سیاه معماری

رازهایی که هیچ‌کس به شما نمی‌گوید

قیمت: 480.000 تومان 

دوره رایگان طراحی معماری

برای تکمیل ثبت‌نام، مشخصات خودتان را وارد کنید.

 

اطلاعات شما نزد رادآرشیتکت محفوظ است.

دوره رایگان طراحی معماری

برای تکمیل ثبت‌نام، مشخصات خودتان را وارد کنید.

اطلاعات شما نزد رادآرشیتکت محفوظ است.

اسکرول به بالا