نویسنده: امیر صفائی راد – رادآرشیتکت ¦ زیرمجموعه مقالات: طراحی داخلی

طراحی داخلی

مقدمه

اگر در اینترنت یک جستجوی ساده در مورد طراحی داخلی انجام دهید، به تعاریف و جملاتی برمی‌خورید که اکثراً مشابه هم و کپی‌برداری از یک ترجمه غلط هستند. در بسیاری از این نوشته‌ها طراحی داخلی را هنر آفرینش و خلق فضا می‌دانند، درصورتی‌که این تعریف برای هنر معماری مصداق پیدا می‌کند و نه طراحی داخلی!

اما طراحی داخلی نیز هنری گران‌مایه است که به عمل‌گرایی و کارآمد بودن فضا برای مخاطبانش و متناسب با نیازها و روحیات آن‌ها می‌پردازد.

متأسفانه به‌ندرت مبانی طراحی داخلی و هنر درست کردن یک خانه، مورد توجه افراد قرار می‌گیرد.

باور عمومی اکثر مردم این است که برای طراحی دکوراسیون و یا بازسازی یک خانه یا آپارتمان، باید از چیزی که در دلشان احساس می‌کنند، تبعیت کنند. اگرچه به نظر می‌رسد برخی افراد ذاتاً این توانایی‌های سودمند و ذوق و قریحه طبیعی را در خود دارند، اما حقیقت این است که بهترین استعدادها نیز باید با اطلاعات عملی و تجربه پشتیبانی شوند.

روش آزمون‌وخطا، بهترین راه برای به دست آوردن تجربیات ارزنده در بسیاری از زمینه‌ها است. اما استفاده از این روش در مقوله طراحی داخلی، بازسازی، دکوراسیون و مبلمان، می‌تواند این کار را به یک پروسه نگران‌کننده و پرهزینه تبدیل کند. در یک‌کلام، اگر می‌خواهید به‌اندازه‌ای ماهر و کارآمد باشید که بتوانید فضای داخلی یک خانه یا آپارتمان را باوجود محدودیت‌های احتمالی و با کمترین استرس طراحی کنید، بایستی به‌طور کامل مبانی و اصول طراحی داخلی را درک کرده و بر آن‌ها مسلط باشید.

پرواضح است که خانه هر کس باید نشان‌دهنده شخصیت او، و یا حداقل نمایانگر سلیقه، روحیات و اولویت‌های او باشد. اما به‌طورقطع، مهم‌تر این است که خانه، جایی برای آرامش و استراحت فرد باشد. خلق خانه‌ای که هم زیبا و هم کارآمد باشد، برای رفاه حال ساکنین آن خانه مهم است. خانه هرچقدر هم که شیک، باشکوه و مد روز باشد، اگر صمیمی و راحت نباشد، اگر با سبک زندگی فرد سازگار نباشد، به چشمداشت ساکنین آن لطمه جدی می‌زند. با توجه به تنوع قومیتی و فرهنگی موجود در کشور ایران، باید به این موضوع توجه ویژه‌ای داشت (مخصوصاً در زمان طراحی معماری). خانه شما باید با خانه دوست یا همکار شما تفاوت داشته باشد، چون هرکدام از شما فرهنگ، خانواده و سبک زندگی متفاوتی دارید.

برای دستیابی به چنین هدفی، شما باید اطلاعات کارآمد و کافی از همه جنبه‌های دکوراسیون داشته باشید. اینکه چگونه به بهترین روش طراحی کنید، چگونه بهترین انتخاب را میان ده‌ها هزار انتخاب داشته باشید، چگونه به‌صورت منطقی خرید کنید و از چه استانداردهایی در دکوراسیون و طراحی بهره بگیرید.

حتی اگر شما مهندس یا طراح باشید، قبل از طراحی داخلی هر فضا، خانه یا آپارتمان، باید از خواسته‌های ساکنین، کیفیت خانه ایده‌آل آن‌ها و طرز زندگی‌شان آگاه شوید.

بیشتر اوقات، اتاق‌ها یا خانه‌هایی که قرار است بازطراحی شوند، از قبل وسایلی دارند، مانند فرش، قالی، مبلمان و دیگر ملزومات که در زمان طراحی داخلی باید آن‌ها را در نظر گرفت. بعضی از آن‌ها دیگر قابل‌استفاده نیستند و باید دوباره طراحی و یا با تجهیزات جدید، جایگزین شوند.

به‌هرحال هر موقعیتی که داشته باشید، آموختن درباره روش‌های خلاقانه بهره‌برداری از فضا مفید است. روش‌های چیدمان صحیح عناصر در فضا، نورپردازی مؤثر، روش‌های بالقوه (و عملی) دکوراسیون، تزئینات احتمالی برای دیوارها، سقف، کف، پنجره‌ها، مبلمان و استفاده دقیق از رنگ‌ها، بافت‌ها، توازن و تعادل، کنتراست و هارمونی.

هدف از نگارش این سری از مطالب، آشنایی و توانا ساختن شما به فرآیند طراحی یا بازسازی یک اتاق، یک خانه یا آپارتمان، به روشی ساده و منطقی است و در طی این پروسه، اطلاعاتی به شما داده می‌شود که کاربردی، قابل‌فهم و قابل‌استفاده باشد.

ادامه دارد…