مراحل طراحی پلان ساختمان مسکونی

مراحل طراحی پلان ساختمان مسکونی

آنچه در این مطلب می‌خوانید:

مراحل طراحی پلان ساختمان مسکونی

اگر تابحال تجربه طراحی پلان معماری ساختمان‌های مسکونی را داشته باشید، حتما متوجه این موضوع شده‌اید که باید مراحل طراحی پلان ساختمان را به ترتیب انجام دهید تا طراحی پلان شما به بهترین شکل ممکن انجام شود. در این آموزش نحوه انجام صحیح این‌کار را به‌شما آموزش می‌دهم و با هم یاد می‌گیریم که چگونه پلان ساختمان مسکونی را طراحی کنیم.

در این آموزش به نحوه طراحی پلان آپارتمان مسکونی می‌پردازیم. دقت داشته باشید که تمام مراحل طراحی پلان که در ادامه ذکر می‌کنم، باید گام‌به‌گام و به‌ترتیب انجام شود. به‌عنوان‌مثال، شما نمی‌توانید در مرحله اول کار، به طراحی اتاق‌خواب‌ها بپردازید و بعد سراغ طراحی سرویس پله و آسانسور در پلان ساختمان بروید!

برای اینکه بتوانیم طراحی پلان معماری را به بهترین نحو ممکن انجام دهیم، قبل از هرچیزی باید بدانیم که نیازهای ساختمانی که قرار است پلان معماری طبقات مختلف آن را طراحی کنیم چیست؟ طبیعتا طراحی پلان هر ساختمانی بسته به شرایط و نیازهای آن، با ساختمان‌های دیگر متفاوت است.

مهم‌ترین عوامل تاثیرگذار در طراحی پلان آپارتمان‌ها و ساختمان‌های مسکونی عبارتند از:

 • نیازها و خواسته‌های کارفرما
 • ابعاد و مساحت زمین
 • شکل سایت پلان و دسترسی‌های بنا
 • شرایط و محدودیت‌های بنا
 • ضوابط شهرداری و شهرسازی منطقه
 • نوع کاربری ساختمان (آپارتمان مسکونی یا ساختمان ویلایی)
 • و…

در این آموزش صرفا به بررسی مراحل طراحی پلان ساختمان‌های مسکونی می‌پردازیم.

مراحل طراحی پلان ساختمان

آموزش لکه‌گذاری و طراحی پلان ساختمان مسکونی

در این مقاله فرض ما بر طراحی پلان یک آپارتمان مسکونی معمولی با ۴ یا ۵ طبقه روی پیلوت و تعداد یک واحد در هر طبقه است. چون می‌خواهیم به فرآیند و مراحل طراحی پلان بپردازیم، بنابراین مساحت، موقعیت یا شکل زمین ملاک نیست.

برای طراحی پلان معماری ساختمان مسکونی باید مراحل زیر را به‌ترتیب دنبال کنید.

مرحله اول: جانمایی سرویس‌پله و آسانسور در پلان ساختمان

اولین و مهم‌ترین چیزی که باید در طراحی ساختمان در مورد آن تصمیم‌گیری کنید، محل سرویس‌پله و آسانسور در پلان است. در جانمایی محل سرویس پله و آسانسور در پلان باید به عواملی مثل عرض و شکل زمین، تعداد واحد در هر طبقه، تعداد پارکینگ مورد نیاز در طبقه همکف و زیرزمین (در صورت وجود) و… توجه کرد. سپس باید در مورد شکل سرویس پله و اینکه سرویس پله ۴ طرفه، ۳ طرفه یا پله ۲ طرفه باشد، تصمیم‌گیری کنیم.

هرچند هیچ قانون کلی در این مورد وجود ندارد و با توجه به شکل و ابعاد زمین و محدودیت‌های پروژه باید بهترین موقعیت قرارگیری پله و آسانسور در پلان معماری را مشخص کرد، اما معمولا بهترین موقعیت سرویس پله و آسانسور در پلان آپارتمان های مسکونی، در وسط پلان است.

انتخاب مکان مناسب برای جانمایی سرویس‌پله و آسانسور در پلان، می‌تواند تاثیر مستقیمی در کیفیت سایر قسمت‌های ساختمان بگذارد. مهم‌ترین قسمت‌هایی که انتخاب محل صحیح باکس سرویس‌پله و آسانسور روی آن‌ها تاثیر مستقیم می‌گذارد عبارتند از:

 • طراحی پلان همکف و زیرزمین (در صورت وجود)
 • طراحی پارکینگ و جانمایی محل پارک خودروها در پلان پارکینگ
 • طراحی لابی و ورودی اصلی ساختمان
 • کیفیت فضاهای داخلی پلان معماری طبقات
 • دسترسی‌ها و سیرکولاسیون داخلی پلان معماری طبقات
 • نمای ساختمان
 • و…

 مراحل طراحی پلان ساختمان

مرحله دوم: تقسیم‌بندی فضاهای عمومی و خصوصی در پلان ساختمان

بعد از مشخص شدن محل سرویس‌پله و آسانسور در پلان، باید یک تقسیم‌بندی کلی در مورد فضاهای عمومی، خصوصی و نیمه‌خصوصی انجام دهیم. به اینکار اصطلاحا لکه گذاری پلان معماری هم می‌گویند.

البته لکه گذاری پلان شامل جانمایی پله و آسانسور هم می‌شود، اما به دلیل اهمیت محل قرارگیری سرویس پله در پلان و تأثیر آن در روند طراحی پلان، آن را در اولین مرحله کار قرار دادیم. برخلاف تصور خیلی از هنرجویان معماری، لکه گذاری پلان ساختمان مسکونی اصلا کار سختی نیست. هر چند اینکار در ساختمان‌های با مساحت زیاد و یا در طراحی های خاص شاید کمی سخت به‌نظر برسد و زمان بیشتری ببرد، اما در طراحی آپارتمان‌های مسکونی به‌هیچ‌عنوان کار دشواری نیست.

با توجه به موقعیت قرارگیری پله و آسانسور که گفتیم بهترین موقعیت آن در اینگونه ساختمان‌ها، در وسط پلان است، یک سمت پلان را به قسمت‌های خصوصی مثل اتاق خواب‌ها و حمام و سمت دیگر پلان را به قسمت‌های عمومی و نیمه خصوصی مثل پذیرایی، نشیمن و آشپزخانه اختصاص می‌دهیم.

در این مرحله از طراحی پلان، شاید نیاز باشد کمی موقعیت سرویس پله را جابه‌جا کنیم.

مرحله سوم: جانمایی محل آشپزخانه و ورودی ساختمان

تصمیم‌گیری در مورد بهترین موقعیت آشپزخانه در پلان یکی از مهم‌ترین موضوعاتی است که تا حد زیادی می‌تواند روی کیفیت طراحی پلان ساختمان تأثیر مستقیمی بگذارد. در کتاب ۷نکته در طراحی ساختمان‌های مسکونی  توضیحات کاملی در مورد بهترین موقعیت قرارگیری آشپزخانه در پلان توضیح داده‌ام. توصیه می‌کنم اگر هنوز این کتاب رایگان را مطالعه نکرده‌اید، همین الان این کتاب را دانلود و مطالعه کنید.

نکات مهم در طراحی آشپزخانه

در هنگام طراحی آشپزخانه حتما نکات زیر را رعایت کنید:

 • آشپزخانه را در موقعیتی طراحی کنید که دارای نور و تهویه مستقیم باشد.
 • سعی کنید امکان طراحی و دسترسی مستقیم به تراس از آشپزخانه ممکن باشد.
 • ورودی آشپزخانه باید نزدیک به ورودی واحد مسکونی باشد.
 • آشپزخانه باید به طور مستقیم با پذیرایی، نشیمن و ناهارخوری در ارتباط باشد.
 • حداقل مساحت آشپزخانه حدود ۱۰درصد زیربنای مفید کل واحد مسکونی باشد.

نکته‌ای که همیشه توصیه می‌کنم در طراحی آشپزخانه رعایت کنید این است که آشپزخانه را طوری طراحی کنید تا محرمیت آن حفظ شده و محل کار آشپزخانه (مخصوصا سینک و گاز) از تمام قسمت‌های پذیرایی قابل رویت نباشد.

مراحل طراحی پلان ساختمان

مرحله سوم: تصمیم‌گیری در مورد لکه‌گذاری اتاق‌خواب‌ها و حمام در پلان

در این مرحله از طراحی پلان ساختمان مسکونی، باید کمی دقت به خرج دهید و حالت‌های مختلف جانمایی اتاق خواب‌ها را بررسی کنید و بهترین تصمیم را در این مورد بگیرید.

در زمان طراحی اتاق خواب‌ها حتما به نکات زیر توجه کنید:

 • حتما یکی از اتاق خواب‌ها را بسته به مساحت بنا، به‌عنوان اتاق خواب والدین، بزرگ‌تر از سایر اتاق‌ها طراحی کنید. بهتر است مساحت اتاق والدین کمتر از ۱۵ متر مربع نباشد.
 • حتما برای اتاق خواب‌ها یک فیلتر ورودی در نظر بگیرید و دقت داشته باشید که درب اتاق‌ها از سایر قسمت‌های منزل به طور مستقیم قابل رویت نباشد.
 • حتی‌المقدور درب اتاق خواب والدین از اتاق خواب فرزندان فاصله داشته باشد و به هم چسبیده نباشد.
 • حتما همه اتاق خواب‌ها دارای کمد با عمق استاندارد ۶۰ سانتی‌متر باشند.
 • بهتر است عمق یکی از کمدها برای قرارگیری رختخواب ۸۰ یا ۱۰۰ سانتی‌متر درنظر گرفته شود.
 • حمام در نزدیکی اتاق خواب‌ها طراحی شود و حتما توجه شود که درب آن از سایر قسمت‌های منزل قابل رویت نباشد.

 مراحل طراحی پلان ساختمان

مرحله چهارم: ستون‌گذاری پلان با توجه به پلان معماری طبقات و موقعیت قرارگیری خودروها در پلان پارکینگ

بعد از اینکه کلیات طراحی پلان طبقات انجام شد و قبل از اینکه سراغ انجام اصلاحات و طراحی موارد جزئی‌تر برویم، باید با توجه به شکل پلان طبقات و طراحی پلان پارکینگ، ستون‌گذاری پلان ساختمان را انجام دهیم. خیلی از دوستان در نحوه ستون‌گذاری پلان معماری مشکل دارند. بر خلاف تصور، ستون گذاری در ساختمان‌های مسکونی کار بسیار ساده‌ای است.

در یک آموزش جداگانه در مورد نحوه ستون‌گذاری پلان معماری  به‌طور کامل توضیح داده‌ام و توصیه می‌کنم حتما این مقاله را هم مطالعه کنید.

در این مرحله از فرآیند طراحی پلان ابتدا باید سراغ طراحی پلان پارکینگ رفته و با توجه به تعداد و موقعیت قرارگیری ماشین‌ها در پارکینگ، ستون‌گذاری را انجام دهیم. سپس موقعیت قرارگیری این ستون‌ها را در پلان تیپ طبقات مورد بررسی قرار دهیم.

در این مرحله با توجه به موقعیت قرارگیری ستون‌ها در پلان پارکینگ ممکن است مجبور شویم تغییرات کوچکی در طراحی پلان معماری طبقات انجام دهیم.

 

مرحله پنجم: انجام اصلاحات نهایی و ریزه‌کاری‌های مربوط به طراحی داخلی پلان

در این مرحله که تقریبا شکل کلی پلان آماده شده است، سراغ ریزه‌کاری‌ها و موارد مربوط به طراحی داخلی می‌رویم. در این مرحله از کار، با توجه به ستون گذاری که در مرحله قبل انجام دادیم، ممکن است نیاز باشد تا تغییرات خیلی جزئی در طراحی پلان معماری تیپ طبقات اعمال کنیم.

توصیه می‌کنم در این قسمت از طراحی پلان علاوه بر طراحی کلی لبه‌های نما، به مواردی مثل داکت‌های تأسیساتی هم فکر کنید و داکت‌های تأسیساتی تأثیرگذار در طراحی پلان را هم حتما در پلان معماری نمایش دهید.

 مراحل طراحی پلان ساختمان

مرحله ششم: مبلمان کردن پلان معماری

آخرین کاری که باید برای تکمیل طراحی پلان ساختمان انجام دهیم، مبلمان‌کردن اصولی پلان ساختمان است. مبلمان‌کردن صحیح و اصولی پلان یکی از مواردی است که به شما کمک زیادی می‌کند تا اشکالات طراحی خودتان را متوجه شده و آن‌ها را اصلاح کنید.

در هنگام مبلمان‌کردن پلان معماری حتما موارد زیر را رعایت کنید:

 • حتما از بلوک‌های مبلمان استاندارد استفاده کنید.
 • هرگز مقیاس و اندازه بلو‌ک‌های مبلمان استاندارد را تغییر ندهید.
 • فضاهای داخلی پلان را به‌شکل واقعی مبلمان کنید.
 • شکل ظاهری مبلمان فضاهای مختلف را حفظ کنید.
 • در مبلمان‌کردن ریزفضاهای پلان معماری، فضای تنفس را هم در نظر داشته باشید.
 • در هنگام مبلمان کردن پلان معماری، به جزئیات طراحی داخلی هم فکر کنید.

برای بهتر شدن کیفیت فضاهای داخلی پلان، در این مرحله نیز ممکن است نیاز باشد تا تغییرات ظریف و کوچکی در طراحی پلان معماری ساختمان انجام دهیم. تغییراتی که بیشتر در جهت بهینه و کارآمدتر شدن فضاهای داخلی پلان و با توجه به طراحی داخلی پلان معماری انجام می‌شود.

 مراحل طراحی پلان ساختمان

مراحل طراحی پلان آپارتمان‌های مسکونی و ساختمان‌های ویلایی را با همین فرمول می‌توانید انجام دهید. نکته‌ای که در طراحی ساختمان‌های ویلایی یک طبقه باید به آن توجه داشته باشید این است که با توجه به اینکه در اینگونه ساختمان‌ها سرویس پله و آسانسور وجود ندارد و باید مستقیما از داخل حیاط (در ساختمان‌های شمالی) و یا از خیابان (در ساختمان‌های جنوبی) وارد ساختمان شویم، طراحی قسمت ورودی و سیرکولاسیون فضاهای داخلی این ساختمان‌ها اهمیت ویژه‌ای پیدا می‌کند و باید با حوصله، دقت و زمان بیشتری این قسمت‌ها را طراحی کنید.

امیر راد

امیر راد

من یک معمار هستم. تخصص اصلی من طراحی پلان ساختمان‌های مسکونی است و از این کار بسیار لذت می‌برم. مهم‌ترین هدف من در سایت رادآرشیتکت این است که علاوه بر آموزش اصول، تکنیک‌ها و ترفندهای طراحی معماری، تجربیات سال‌ها فعالیت حرفه‌ای خودم را به شکل کاملاً کاربردی و به زبانی بسیار ساده به شما آموزش بدهم.
4 1 رای
امتیازدهی به مقاله
guest
60 نظرات کاربران
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه نظرات
سعید لنجابی
سعید لنجابی
6 ماه قبل

سلام، آموزش خیلی عالی بود. شما فوق العاده و بی نظیر هستید.
یک سوال داشتم: راه پله حتما باید نور داشته باشد؟ در صورت نداشتن پنجره، نظام مهندسی ایراد نمی گیرد؟ در مورد مثالی که جنابعالی ذکر کردید؛ برای باکس پله وآسانسور نور در نظر نگرفتید. آیا مشکلی در اخذ اتمام بنا ایجاد نخواهد شد؟

ستاره
ستاره
1 سال قبل

باعرض سلام و احترام میخواسم اگه ممکنه طراحی پلان توی سایت مثلثی رو هم یمقدارراهنمایی بفرمایید.
پدرمن ی زمین مثلثی دارن ک ازجنوب عرض اون کنارخیابان اصلی حدودادوازده متر ازشمال شرق کنارکوچه حدوداپانزده مترو ازشمال غرب کنارجوی حدودا ده متره البته هنوزنقشه برداری نشده زمین توی روستاس و میخوایم ک حتما روبه جنوب ک منظره فوق العاده ای داره ی تراس داشته باشیم من خیلی ازمون وخطاکردم و لکه گذاریای مختلفی انجام دادم اما هنوز ب دلم نمشینیه پلانش

عرفان
عرفان
1 سال قبل

سلام من یه سوال داستم در خانه های دوبلکس اتاق مهمان طبقه پایین چند باید باشد ممنون میشم سوالی که داشتم رو جواب بدهید

محمد
محمد
1 سال قبل

برای اجرای یک ساختمان از صفر تا صد.
بعد از
۱_انالیز سایت مورد نظر
۲_تهیه کروکی ابعاد زمین و دسترسی ها رعایت مشرفیت
۳_تهیه پلان معماری طبق ضوابط شهر سازی.
چه مراحل دیگه ای هست

حسین
حسین
2 سال قبل

سلام استاد عزیز میخواستم چطور میتونم پارکینگ و لابی و توی طبقه اول قرار بدم …رمپ نمیتونم بزنم باکس پله با اسانسور وسط ساختمان هست عرض کار ۱۵ ۳۴ هستش که ۴۰ درصد حیاط هست ک ساختمانم جنوبی هست یعنی بر ساختمانم از سمت خیابان هست ممنون میشم کمکم کنینن

حسین باوی
حسین باوی
2 سال قبل

سایت یا نرم افزاری هست که ابعاد زمین را بهش بدیم و اون رایگان نقشه بده؟

مهدی مهدوی
مهدی مهدوی
2 سال قبل

سلام و قت بخیر و خسته نباشید چند تا سوال داشتم محبت می کنید جوابشو به ایمیلم ارسال کنید ممنون می شم.
دلایل ایجاد واحد همسایگی
ضوابط کلی طراحی نما در بافت فرسوده
محدودیت های ارتفاع ساختمان در بافت فرسوده
ضوابط کلی پلان مسکونی از نظر نور
ضوابط کلی پلان مسکونی از نظر عمومی و خصوصی
با تشکر خیلی محبت می کنید.

حسین
حسین
4 سال قبل

اقا دستتون درد نکنه خسته نباشید
عالیییی بود

آرزو
آرزو
4 سال قبل

اگه بگم وبلاگتون فوق العادس اصلا اغراق نکردم الان که امیلامو داشتم چک میکردم اونم ساعت ۳ صبح گمون نکنم اگر چیزی بجز این نوشته ها بود حتی بازش میکردم عالی بود با قدرت ادامه بدین

حمید
حمید
4 سال قبل

سلام ، میشه در مورد سایت پلان در شیراز در زمینی به ابعاد ۳۰*۵۰ توضیح بدید. طراحی ویلایی باشه.

ساحل
ساحل
5 سال قبل

سلام
به نکته های خیلی خوبی اشاره کردید
ممنونم

reza.ar75
reza.ar75
5 سال قبل

خیلی عااااااااالی بود.
لطفا مطالب بیشتری در مورد طراحی پلان آپارتمان های دو واحدی بگذارید.
ممنونم استاد.

محمد
محمد
5 سال قبل

با سلام و عرض ادب
مطالب بسیار جالب و آموزنده و با بیان عامی عنوان گردیده است . باتوجه به اینکه هم اکنون بنده قصد تجمیع دوملک به متراژ ۸۴ مترمربع (در ابعاد ۶*۱۴) را دارم ودر مجموع ۱۶۸ مترمربع خواهد بود که پس از اصلاحات ۱۳۷ مترمربع در ابعاد (۱۲*۱۱٫۵ )خواهد گردید و برای این ملک نقشه پلان و واحد ها را ترسیم نمودم . لذا میخواستم جهت ترسیم نقشه با شما دوست گرامی مشورت کنم. چگونگی ارسال نمونه نقشه ترسیم شده را برای اظهار نظر جنابعالی بفرمایید . ممنون

محمد امین
محمد امین
5 سال قبل

سلام و وقت بخیر
به عنوان مالک چه سوالاتی از طرف مهندس طراحی معماری از من پرسیده خواهد شد؟ آیا ممکن است پرسشنامه ای ارائه دهید؟
سپاس

حمید
حمید
5 سال قبل

ممنون از مطالب بسیار مفیدتون؛
اگه بخواهیم یه مجتمع حداکثر دوطبقه طراحی کنیم که همه فضاهای مورد نیاز به علاوه اتاق پدر و مادر، یک اتاق برای پدربزرگ و مادربزرگ، پرستار و اتاق کودک، یک مطب، آبدارخانه و آتلیه برای پسر خانواده و دفتر وکالت برای دختر خانواده باشد پیشنهاد شما چیه ؟ ممنون میشم راهنمایی کنید.

روح اله
روح اله
5 سال قبل

ممنون بابت مطالب مفیدی که ارسال نمده اید.
در صورت امکان بنده را راهنمایی کنید:
– زمینی دارم به مساحت ۲۳۶ متر( طول ۲۳٫۶ و عرض ۱۰). بعد از عقب نشینی عرض زمین به ۸ متر تقلیل پیدا میکند. که از طرف ۲۳٫۶ به کوچه ۸ متر راه دارد . میخواستم ۱۳۰ متر بنا در هر طبقه بسازم. شما میتوانید یک نقشه ای پیشنهادی به من دهید؟ لازم به یادآوری است که دو خوابه طراحی صورت گیرد.
با تشکر

بهزاد بهاری
بهزاد بهاری
5 سال قبل

سلام جناب مهندس. وقتتون بخیر
با توجه به اینکه اکثر طراحان فاصله کف تا کف در طبقات مسکونی را ۳٫۲۴ متر در نظر میگیرند امکان اجرای سقف کاذب با طرح دلخواه وجود ندارد و ارتفاع مفید طبقات حدود ۲٫۸۰ میشود که به نظر بنده کمی کوتاه است. در شهر مشهد حداکثر ارتفاع طبقات از نظر ضوابط شهرداری چه میزان است؟

علی
علی
5 سال قبل

سلام . بهترین نقشه زمین ۱۲۶متری جنوبی به ابعاد ۶*۲۱برای آپارتمان ۷۰متری دوخواب چطوری با تشکر

ایرانی
ایرانی
5 سال قبل

با سلام خدمت آقای مهندس
قصد انتخاب واحد در واحدهای نو ساز دارم. تقریبا ۷۰ واحد است که در دور ردیف مجزا ساخته شده اند . یک ردیف بلوکهای کنار هم ۴ طبقه ای و ردیف دیگر بلوکهای ۶ طیقه ای و دارای آسانسور می باشند.
بلوکهای ۴ طبقه دارای ۸ واحد و بلوکهای ۶ طبقه دارای ۱۲ واحد است . همه واحدها دارای پنجره از سمت شمال و جنوب می باشند.
به نظر شما کدام واحد در کدام طبقه مناسبتر هم برای سکونت و هم برای فروش است؟
انتخاب خودم آخرین طبقه یعنی طبقه ششم و غربی ترین واحد است چون نور بهتر و چشم انداز بهتری دارد. اما از نظر سرمایشی و گرمایشی و پشت بام مردد هستم.
لطفا راهنمایی بفرمایید.
با تشکر

ایرانی
ایرانی
5 سال قبل
پاسخ به  امیر راد

سلام مجدد
از راهنمایی ارزشمند شما بی نهایت سپاسگزارم .
سازه بتنی است بشت بامها با توجه به اینکه سقف کناف کار شده فضای خالی که شما فرمودین ایجاد شده است.

مهدی
مهدی
5 سال قبل

با سلام.خسته نباشید.در ابتدا تشکر میکنم از مطالب ارزشمندتون.
۱-در یک شهری مانند یزد حداقل ابعاد زمین برای ساخت یک واحد مسکونی سه طبقه استاندارد و هزینه کم چه ابعادی است؟
۲-در حال حاضر متوسط قیمت ساخت برای هر متر مربع چقدر است؟
۳-چگونه می توان در یک شهر زمینهایی که قیمت مناسبی دارند و در آینده پیشرفت میکنند را پیدا کرد؟
مجدداً از وقی که میگذارید سپاسگزاری می کنم.

محمد
محمد
5 سال قبل

سلام آقای مهندس؛
خدا قوت، از جنابعالی به دلیل زحمات زیادی که برای آگاهی و افزایش سطح اطلاعات جامعه معماری، متقبل میشین به نوبه خودم، تشکر و قدردانی می کنم. بنده یکی از مشتری های پروپاقرص سایت شما هستم. نرم افزار اندازه گذاری در اتوکد رو از سایت شما تهیه کردم، راضی کننده و عالی بود.
اما سوالی که دارم و از شما می خوام راهنمایی کنین؛ دو پیشنهاد برای خرید زمین دارم (از لحاظ موقعیت مکانی تقریباً هردو یکسان هستند)؛ یکی به مساحت ۱۹۵ متر مربع، جنوبی و دیگری ۲۵۵ متر مربع شمالی ( این زمین اوقافی و از لحاظ قیمتی در هر متر مربع، حدود ۳۰۰ هزارتومان از زمین های دیگر کمتر ست). به نظر شما کدام را انتخاب کنم؟ (هدف از ساخت زمین استفاده شخصی است).
پیشاپیش از شما قدرانی می کنم.
ارادتمند: توسلی

فاطمه
فاطمه
5 سال قبل

با سلام ضمن تشکر از توضیحات جامع و کاربردی شما….اگر مقدور هست از ضوابط نورگیری این قبیل ساختمان ها هم توضیح بدید سپاس گزارم

tmohsen6152
tmohsen6152
5 سال قبل

سلام لطفا در مورد نورهای سمت شمال شرق غرب و جنوب توضیح بدین و اینکه بهتر هست چه فضاهایی در چه سمتهایی قرار بگیرند و جانمایی بشوند؟ و اینکه ضوابط شهرداری هر شهر رو از کجا می تونم دانلود کنم ؟ اگه باید تو سایت شهرداری برم از کدوم قسمتش؟ و ابعاد استاندارد آشپزخانه، خواب سرویس بهداشتی و … چطوریه؟ ممنون از حوصلتون و راهنماییتون

tmohsen6152
tmohsen6152
5 سال قبل

سلام ضمن تشکر از مطالب بسیار عالی شما
زمینی دارم به ۸۸۰ متر که سمت شمال و سمت غرب آن خیابان هست و هرکدام به عرض ۱۶ متر
سمت غرب و جنوب ان همسایه هست
می خوام یه طراحی ویلایی داشته باشم
می تونم بنا را در شمال زمین زمین قرار بدم ولی نچسبونمش به بر شمالی؟ یا نه حتما باید کل بر شمالی را بنا قرار بدم ؟
در مورد جانمایی فضاها نظیر خوابها آشپزخانه و … هم لطفا راهنمایی کنید
همچنین سوال دیگه:
حتما باید ۶۰% بسازم یا نه؟ میتونم مثلا ۱۷۰ متر بسازم

سعید
سعید
5 سال قبل

سلام.هنگام انجام لکه گذاری پلان باید اندازه لکه هارو هم مد نظر بگیریم و لکه گذاری کنیم یا بدون اندازه ، لکه گذاری کنیم؟منظورم اینه که وقتی داریم لکه گذاری پلان رو انجام میدیم نیاز به در نظر گرفتن ابعاد و اندازه لکه ها هست یا خیر

amin
amin
5 سال قبل

سلام.من متوجه ساختمان شمالی و جنوبی نشدم میشه توضیح بدین بعد دلیل شمالی و جنوبی بودن ساختمانها چیه مگه چه فرقی داره؟
آیا حیاط باید حتما رو به جنوب باشه؟
شما گفته بودین پذیرایی و آشپزخانه همیشه در جنوب طراحی شوند آیا در مقاله مراحل طراحی پلان مسکونی اون پذیرایی وآشپزخانه سمت جنوب هستند؟

سعید
سعید
5 سال قبل

سلام.ساختمان شمالی و جنوبی فقط برا ساختمانهای آپارتمانی است یا برای ساختمانهای ویلایی هم شمالی و جنوبی وجود داره؟اگه وجود داره مگه میشه در ساختمان جنوبی اول وارد قسمت خصوصی خانه شد بعد وارد قسمت عمومی بشیم؟با فرض اینکه زمین فقط از شمال به معبر راه دارد

مهشید میرزایی
مهشید میرزایی
5 سال قبل

عالی بود. لطفا در مورد طراحی پلان پارکینگ و زیرزمین هم توضیح بدین.

sakn139547
sakn139547
5 سال قبل

سلام.چرا من هر کاری میکنم فایل پی دی اف مراحل طراحی ساختمان مسکونی برام دانلود نمیشه و به ایمیلم نمیاد؟اگه امکان داره فایل پی دی اف تمام مقاله هایی که تو سایت گذاشتینو واسم بفرستین

میلاد
میلاد
5 سال قبل

سلام جناب مهندس.
در مورد دوره آرشیتکت برتر سوال داشتم.
دوره جدید غیر حضوری هستش ممنون میشم راهنمایی کنید

عرفان
عرفان
1 سال قبل
پاسخ به  امیر راد

سلام به اقای امیر راد من یه سوالی داشتم از شما اندازه ی مبلمان را در پلان فاز ۲ باید نشان دهیم یا خیر هرگز نباید اندازه مبلمان را بنوسم ممنون میشم جواب سوال منو بدهید

علی باقری
علی باقری
6 سال قبل

سلام مطالبی که میزارید خیلی عالی و کاربردیه. لطفا مقاله های بیشتری در مورد طراحی پلان بزارین

mahtab
mahtab
6 سال قبل

عالی بود.
لطفا در مورد طراحی پلان بیشتر مطلب بزارید.

رضا موسوی
رضا موسوی
6 سال قبل

سلام. خیلی جالب بود برام. تا حالا از این زاویه به طراحی پلان نگاه نکرده بودم. متاسفانه با اینکه لیسانس معماری دارم، حتی نمیتونم یه پلان ساده طراحی کنم. لطفا در مورد طراحی پلان آموزش های بیشتری در سایت بزارید.

error: Content is protected !!
60
0
نظر شما برای ما مهم است. لطفا نظرتان را بنویسید.x
()
x

دوره جعبه سیاه معماری

برای ثبت‌نام رایگان و دریافت تمام جلسات، همین الان فرم زیر را پر کنید.

 

اطلاعات شما نزد رادآرشیتکت محفوظ است.

دوره رایگان طراحی معماری

برای تکمیل ثبت‌نام، مشخصات خودتان را وارد کنید.

اطلاعات شما نزد رادآرشیتکت محفوظ است.

اسکرول به بالا

دوره

رایگان

طراحی معماری

10جلسه آموزش عملی طراحی پلان

دوره

رایگان

طراحی معماری

10جلسه آموزش عملی طراحی پلان

دریافت آموزش‌های رایگان معماری

برای عضویت در گروه ویژه سایت رادآرشیتکت و دریافت آموزش‌های رایگان معماری، همین الان ایمیل اصلی خودتان را در کادر زیر وارد کنید.

ترسیم پلان معماری با 7 دستور اتوکد

برای دانلود آموزش ترسیم پلان معماری با 7 دستور اتوکد ایمیل اصلی خودتان را در کادر زیر وارد کنید.

کتاب معماری

7نکته طلایی در طراحی ساختمان‌های مسکونی

با مطالعه این کتاب نکات بسیار مهمی درباره طراحی ساختمان‌های مسکونی و اینکه چطور باید پروژه‌های اجرایی خودتان را طراحی کنید، یاد خواهید گرفت.

دانلود بلوک‌های مبلمان استاندارد

برای دانلود فایل اتوکد بلوک‌های مبلمان استاندارد، ایمیل اصلی خودتان را در کادر زیر وارد کنید.

خبرنامه آزمون طراحی نظام‌مهندسی

برای اطلاع از آخرین اخبار مربوط به آزمون نظام‌مهندسی و دریافت آموزش‌های رایگان، ایمیل اصلی خودتان را در کادر زیر وارد کنید.

مراحل نقشه‌کشی سازه‌های فولادی و بتنی

برای دانلود فیلم کامل مراحل نقشه‌کشی سازه‌های فولادی و بتنی ایمیل اصلی خودتان را در کادر زیر وارد کنید.

نحوه محاسبه ارتفاع ساختمان

برای دانلود فیلم باکیفیت آموزش نحوه محاسبه ارتفاع ساختمان، ایمیل اصلی خودتان را در کادر زیر وارد کنید.

دانلود ویدئوی آموزش ستون‌گذاری

برای دانلود فیلم باکیفیت و فایل پی‌دی‌اف آموزش ستون‌گذاری ایمیل اصلی خودتان را در کادر زیر وارد کنید.