نحوه ستون گذاری پلان معماری

ستون گذاری پلان معماری

آنچه در این مطلب می‌خوانید:

چطور یک پلان معماری را ستون‌گذاری کنیم؟

بزرگ‌ترین مشکلی که معماران جوان با آن مواجه هستند این است که با نحوه صحیح ستون‌گذاری پلان معماری آشنایی ندارند و نمی‌دانند برای ستون گذاری یک پلان از کجا باید شروع کنند و این کار را یک کار فوق تخصصی و خارج از توان خودشان می‌دانند. در ادامه یاد خواهیم گرفت چطور یک پلان معماری را به شکلی اصولی و صحیح ستون گذاری کنیم.

ستون گذاری پلان معماری یکی از مهم‌ترین مواردی است که یک مهندس معمار باید حتماً بعد از تکمیل طراحی و قبل از ارائه طرح به مهندس محاسب پروژه برای انجام محاسبات انجام دهد.

این موضوع ازآن‌جهت حائز اهمیت است که قطعاً مهندس محاسب پروژه به‌اندازه طراح پروژه به محدودیت‌ها، ضوابط شهرداری و شهرسازی، خواسته کارفرما و طرح معماری ارائه‌شده اشراف ندارد.

بنابراین لازم و واجب است که یک مهندس معمار، با استانداردهای اولیه سازه آشنایی کامل داشته باشد و بتواند به‌خوبی محل ستون‌ها، مهاربندها و دیوارهای برشی را در پلان معماری پیش‌بینی کند. به‌گونه‌ای که این موارد در بهترین مکان خودشان جانمایی شده باشند و مهندس محاسب برای طراحی سازه ساختمان با مشکل مواجه نشود و نیازی به تغییر در آکس‌بندی پلان نباشد.

 حال باید بدانیم که یک پلان را چگونه ستون گذاری کنیم. اجازه بدهید با یک مثال این موضوع را بهتر بررسی کنیم.

فیلم آموزش نحوه ستون‌گذاری و آکس‌بندی پلان معماری

مراحل ستون‌گذاری پلان ساختمان مسکونی

در زمینی جنوبی به عرض ۱۱ متر و طول ۳۲ متر قصد طراحی و احداث ساختمانی ۷ سقف (همکف و ۶ طبقه مسکونی) را داریم. با توجه به جنوبی بودن زمین و عرض خیابان، این اجازه را داریم که مقداری را از مرز زمین به‌صورت کنسول به بنا اضافه کنیم.

در سمت دیگر نیز با توجه به حداکثر میزان مجاز پیشروی (۶۰ درصد + ۲ متر) یک مرز فرضی برای ما ایجاد می‌شود، که محدوده احداث بنا در زمین فوق را مشخص می‌کند.

من این ساختمان را با توجه به خواست و نیازهای کارفرما طراحی کرده‌ام که پلان معماری آن را در شکل زیر می‌توانید ببینید.

ستون گذاری پلان معماری

حال می‌خواهیم عملیات ستون‌گذاری پلان معماری این پروژه را با انجام دهیم. برای ستون گذاری این پروژه و ستون‌گذاری ساختمان‌های مسکونی دیگر فقط کافی است مراحل زیر را انجام دهیم:

مرحله اول ستون‌گذاری پلان

در اولین مرحله از ستون‌گذاری، ابتدا به سراغ ستون‌های اطراف سرویس پله و آسانسور در پلان معماری می‌رویم و ۴ ستون در ۴ گوشه باکس سرویس پله و آسانسور قرار می‌دهیم. سپس ۲ ستون دیگر در راستای همین ستون‌ها و در دیوار بیرونی بنا می‌گذاریم.

ستون گذاری پلان معماری

مرحله دوم ستون‌گذاری پلان

در دومین مرحله از ستون‌گذاری پلان معماری، در گوشه‌های مرز زمین و مرز حداکثر طول پیشروی مجاز، ۴ ستون دیگر در دیوارهای خارجی بنا می‌گذاریم.

ستون گذاری پلان معماری

این‌ها ستون‌هایی هستند که قطعاً در این محل‌ها نیاز هستند و همیشه جای ثابتی دارند و باید در ابتدای امر ستون گذاری این ستون‌ها را در پلان جانمایی کرد و بقیه ستون‌های موجود در پلان را با توجه به موقعیت این ستون‌ها و محدودیت‌های پلان پارکینگ، موقعیت رمپ (در صورت وجود زیرزمین)، پلان معماری طبقات و… جانمایی می‌کنیم.

مرحله سوم ستون‌گذاری پلان

خوب کار ستون گذاری پلان معماری را ادامه می‌دهیم. در این مرحله از ستون‌گذاری ابتدا لازم است که فاصله ستون‌هایی که در ۴ طرف سرویس پله گذاشته‌ایم با ستون‌های واقع در مرز کار را مدنظر داشته باشیم.

اگر این فاصله حدود ۷ متر و کمتر از آن بود احتیاجی به اضافه کردن یک آکس جدید بین آن‌ها نیست، ولی اگر این فاصله بیشتر بود بهتر است برای جلوگیری از سنگین شدن ستون‌های سازه‌ای و تیرهای اصلی و فرعی، یک آکس جدید تعریف گردد.

در پلان بالا این فاصله از ستون گوشه سرویس پله تا ستون موجود در مرز زمین، ۴/۸۵ متر است. بنابراین در این قسمت احتیاجی به اضافه کردن یک آکس جدید نیست.

اما در سمت دیگر، فاصله ستون گوشه سرویس پله با ستون موجود در حداکثر مرز پیشروی مجاز حدود ۱۰ متر است. بنابراین حتماً باید یک آکس بین این دو ستون اضافه شود.

بهترین حالت در هنگام ستون‌گذاری کردن ساختمان این است که موقعیت ستون‌ها در پلان معماری به‌گونه‌ای باشد که فاصله آکس‌ها تقریباً به یک اندازه باشد. (این مورد برای منظم شدن سازه و طراحی سازه سبک اهمیت زیادی دارد.) البته بدیهی است که با توجه به شکل پلان و محدودیت‌ها در پارکینگ و زیرزمین، همیشه این امر میسر نیست.

در طرح من، شکل پلان به‌گونه‌ای است که می‌توانم یک آکس جدید در فاصله ۵ متری قرار دهم. این آکس جدید در پلان پارکینگ هم در موقعیت مناسبی قرار می‌گیرد و دو دهانه ۵ متری برای پارک ۴ خودرو فراهم می‌کند.

ستون گذاری پلان معماری

حالا باید همین فاصله‌ها را در جهت عرض زمین بررسی کنیم. یعنی ببینیم که آیا نیازی هست بین ستون‌های گوشه سرویس پله و ستون‌های موجود در دیوار کناری زمین یک آکس جدید اضافه کنیم یا خیر؟

در زمین‌های با عرض ۱۲ متر و کمتر معمولاً احتیاجی به اضافه کردن آکس جدید در این قسمت نیست. در پلان ما هم این فاصله ۷/۴۰ متر است. بنابراین احتیاجی به اضافه کردن یک آکس جدید نیست.

همان‌طور که دیدید ستون‌هایی که تا اینجای کار گذاشتیم، هیچ‌کدامشان در طرح پلان ما قرار نداشت و به همین راحتی توانستیم بیشتر ستون‌ها را در پلان جانمایی کنیم.

شاید بتوان گفت که مهم‌ترین مرحله ستون‌گذاری پلان معماری از اینجا شروع می‌شود. البته خواهید دید که این بخش هم بسیار ساده است.

مرحله چهارم ستون‌گذاری پلان

در چهارمین مرحله ستون‌گذاری پلان معماری، باید به‌غیراز محدوده سرویس پله، در سایر قسمت‌های پلان با توجه به عرض زمین، یک آکس جدید اضافه کنیم. همان‌طور که قبلاً اشاره کردم، بهتر است این فاصله‌ها تا حد امکان برابر باشد. این ستون‌ها را با توجه به موقعیت دیوارها در پلان طبقات و موقعیت پارک خودروها در پلان همکف، در پلان جانمایی می‌کنیم. نتیجه نهایی کار را در شکل زیر می‌توانید ببینید.

 

ستون گذاری پلان معماری

 

ستون گذاری پلان پارکینگ

 

چند نکته جانبی در مورد ستون‌گذاری پلان معماری

  • سعی کنید تا جایی که امکان دارد، ستون گذاری پلان معماری را به شکل منظم و در یک راستا انجام دهید.
  • هر ستونی که در پلان طبقات می‌گذارید، حتما موقعیت آن را در پلان پارکینگ و زیرزمین (در صورت وجود) نیز بررسی کنید.
  • موقعیت داکت‌های تأسیساتی را در هنگام ستون گذاری پلان معماری مدنظر داشته باشید.

تذکر خیلی مهم در مورد ستون‌گذاری ساختمان

اگر می‌خواهید شما را به‌عنوان یک مهندس معمار باتجربه و متخصص طراحی پروژه‌های ساختمانی بشناسند، هرگز یک پلان معماری را بدون اینکه ستون گذاری کرده باشید، برای انجام محاسبات به مهندس سازه ندهید.

نحوه ستون‌گذاری ساختمان‌هایی با پلان متفاوت

برخلاف تصور، ستون گذاری پلان معماری، کار خیلی سختی نیست. در ساختمان‌هایی که پلان معماری طبقات آن‌ها متفاوت هستند هم روال کار ستون گذاری پلان به همین صورت باید انجام شود. با این تفاوت که بعد از هر ستونی که از مرحله ۴ به بعد می‌گذاریم، موقعیت آن را علاوه بر پلان پارکینگ و زیرزمین، در سایر طبقات نیز بررسی می‌کنیم تا بهترین محل را برای ستون گذاری پیدا کنیم و یا در صورت لزوم تغییراتی جزئی در پلان معماری یکی از طبقات اعمال کنیم.

مراحل ستون گذاری پروژه‌های اداری و تجاری و ساختمان‌های بزرگ‌تر و با مساحت بیشتر نیز به همین صورت است و باید به همین ترتیب عمل کرد.

همیشه یادتان باشد که در اولین مرحله از ستون‌گذاری پلان معماری باید ابتدا ستون‌هایی را در پلان جانمایی کنیم که مکان آن‌ها در پلان معماری قطعی است، مثل ستون‌های اطراف سرویس‌پله و همچنین ستون‌هایی در مرز زمین و در جداره‌های اصلی قرار دارند.

دوستدار شما – امیر راد

امیر راد

امیر راد

من یک معمار هستم. تخصص اصلی من طراحی پلان ساختمان‌های مسکونی است و از این کار بسیار لذت می‌برم. مهم‌ترین هدف من در سایت رادآرشیتکت این است که علاوه بر آموزش اصول، تکنیک‌ها و ترفندهای طراحی معماری، تجربیات سال‌ها فعالیت حرفه‌ای خودم را به شکل کاملاً کاربردی و به زبانی بسیار ساده به شما آموزش بدهم.
5 1 رای
امتیازدهی به مقاله
guest
150 نظرات کاربران
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه نظرات
alireza
alireza
5 سال قبل

سلام
ممنون از سایت خوبتون
مهاربندها و دیوارهای برشی رو چطور مشخص کنیم ؟؟

mahan
mahan
5 سال قبل

خیلی مفید بود ممنون
تو دانشگاه های معماری فقط شهریه میگیرن هیچی یاد نمیدن

emad
emad
5 سال قبل

سلام باتشکر از سایت خوبتون..میخواستم بدونم برای ستون گذاری ساختمان های منحنی چیکار باید انجام بدیم؟

FARZANE
FARZANE
5 سال قبل

سلام
برای یک ساختمان با عرض ۸ متر و دو طبقه آیا می توان طراحی ستون ها به گونه ای انجام شود که داخل ساختمان بدون ستون باشد؟

شفیعی
شفیعی
5 سال قبل

سلام بسیار ممنونم. پلانی دارم در قسمت قناس زمین به شکل ذوزنقه ای که یک طرفش خیلی تیز است و باید در طبقات بالا یک مثلث متساوی الساقین طراحی کنم.
چطور ستون گذاری کنم جای پارک برای پنج تا ماشین لازم دارم
ممنون از لطف شما

ali
ali
5 سال قبل

سلام
ممنونم از توضیحات بسیار بسیار خوب ومفید

زهرا امامی
زهرا امامی
5 سال قبل

سلام، از این مطالب بسیار مفید شما سپاسگزارم.

Ramin
Ramin
5 سال قبل

سلام
من یک باغ هزار متری دارم که میخوام در یک بنای ۱۲×۱۳ یک استخر ۴×۱۰ به صورت طولی احداث کنم. در نحوه ستون گذاری به مشکل بر نخواهم خورد؟

qaitaran
qaitaran
5 سال قبل

بسیار سپاس گزارم از مطالب خوبتون.
شما خیلی عالی مطالب مهم و پایه ای معماری رو توضیح دادید. آدم واقعا کیف میکنه

فرشید
فرشید
5 سال قبل

سلام.خلاصه و مفید بود.ممنون

مهرداد
مهرداد
5 سال قبل

سلام،
وقت بخیر،
دلیل سازه ای اینکه باید در چهار طرف راه پله ستون قرار بگیرد چیست؟
با تشکر

سیروس
سیروس
5 سال قبل

دوست عزیز سایت خوبی دارید ، موفق باشید.

جعفرآبادی
جعفرآبادی
5 سال قبل

سلام
مطلب آموزنده ایست و از این بابت متشکرم. سوال من راجع به اثر هزینه ای ستون گذاری است؟ مثلا در زمینی به عرض ۱۰ متر ممکن است ۵و ۵ با ۴و۶ یا ۷و۳ را بکار گرفت. سوال من راجع به اسکلت بتنی است. و کل هزینه ستون و سقف مد نظرم هست.

پیمان
پیمان
5 سال قبل

با عرض سلام و تبریک سال نو خدمت مهندس
من یه ویلای تریبلکس طراحی کردم که شکل نامنظمی داره به همین دلیل برای ستون گذاری مشکل دارم، میشه راهنمایی کنید

mitra yazdani
mitra yazdani
5 سال قبل

عااااااااااالی
ممنون از شما و سایت خوبتون

احسان
احسان
5 سال قبل

سلام
بسیار ممنون از مطالبتون
لطفا در مورد محل قرارگیری دیوار برشی نیز مطالبی (ترجیحا با ذکر یک مثال) عنوان بفرمایید.
همچنین من همیشه برای جلوگیری از ورود تیرها به فضای مفید راه پله مشکل زیادی دارم. درصورت امکان در این باره نیز توضیحاتی بفرمایید.
با تشکر

sara
sara
5 سال قبل

سلام.ممنون از سایت خوبتون
گروه تلگرام و اینستاگرام دارین؟

علی
علی
5 سال قبل

سلام.من چند روز پیش یک طرح به ایمیل شما فرستادم که تجزیه و تحلیلش کنید و نتیجه رو بدین اما هنوز خبری نشد خاستم بدونم کی نتیجه بررسی رو بهم میدین.ممنون

علی
علی
5 سال قبل

سلام.واقعا من از تمام مطالبتون نهایت استفاده رو بردم و مطالب خیلی خیلی خوبی هستند نمیدونم از کدومشون تعریف کنم آخه همه بی نظیرن چون واقعا من ترم آخر معماری هستم و هنوز هیچ استادی اینجوری برامون توضیح نداده و تمام توضیحاتشون گنگه.از سایتتون واقعا تشکر میکنم بخصوص اینکه طراحیهای بچه هارو بررسی میکنید و نتیجه رو برای استفاده همگان قرار میدین

مهدی
مهدی
5 سال قبل

با عرض سلام و خسته نباشید
مطلبتون خیلی مفید و کاربردی بود
اما بنده یه نقشه ای دارم که راه پله ام خارج از پلانه و برای ستون گذاری مشکل دارم
یکی از گوشه های راه پله ام یک متر با گوشه ی ساختمان فاصله داره و اگر بخواه هم در گوشه ساختمان و هم در گوشه راه پله ستون بذارم فاصله دو ستون یک متر میشه
اگر امکان داره راهنماییم کنید

رها
رها
5 سال قبل

با سلام و تشکر از توضیحات کاملتون واقعا جای قدردانی داره. یک سوال داشتم ازتون ممنون میشم راهنماییم کنین.
تو مجتمع های سینمایی (در حدود ۳،۴طبقه) ابعاد ستونها باید چقدر باشه؟ و حداکثر فاصله آکسها میتونه چقدر باشه؟

سارا
سارا
5 سال قبل

سلام.بسیار عالی توضیح دادید حتی اساتیدم اینجوری بهمون توضیح نمیدن.
و میخوام بدونم که اگه ساختمان دو واحدی بود بین دو واحد .دیوار بینش ستون قرار میگیرد یا نه؟

آفاق
آفاق
5 سال قبل

با سلام و تشکر از سایت بسیار خوب و عالی شما.

لطفا در صورت امکان پاسخ یه سوالات دوستان را همراه با فایل کد یا تصویری از نقشه ایشان در سایت قرار دهید تا برای سایر دوستان هم قابل استفاده باشد یا قسمتی را در وبلاگ برای مشاهده پاسخ سوالات قرار دهید،به این ترتیب خیلی از اشکالات اشخاص برطرف میشود.
با تشکر مجدد و فراوان

آتنا
آتنا
5 سال قبل

با سلام..سوال من اینه که برای پلان هایی که بعضی قسمت های آن زاویه دار(۴۵ درجه) است چگونه باید محور آکس بندی را مشخص کرد؟

علی
علی
5 سال قبل

سلام مهندس
من یک پلان طراحی کردم در هفت طبقه که دو طبقه پارکینگ
همکف تجاری
و ۴ طبقه مسکونی
شکل کلی پلان بیضی هست و من در ستون گذاری آن مشکل دارم ممنون میشم که در این زمینه کمک کنید
با تشکر

میلاد
میلاد
5 سال قبل

سلام مهندس من تو طرحم تو ستون گذاری مشکل دارم
امکانش هست کمک کنید

الهام
الهام
5 سال قبل

سلام و تشکر از مطلب خوبتون
من تو ستون گذاری طرحم شدیدا به مشکل برخوردم و ممنون میشم اگر راهنماییم کنید.
یکی از سوالام این هست که آیا امکان این وجود داره که تو ستون گذاری بدون استفاده از درز آکس ها رو بچرخونیم؟ (به دلیل فرم خاص طرحم مجبور به انجام این کار شدم.)

آرمان
آرمان
5 سال قبل

با سلام ، ممنون از مطلب مفیدتون
۱_آیا ستون گذاری در سازه های بتونی و فلزی متفاوته؟ مثلا آیا در سازهای بتونی ستونها باید در یک راستا بوده و در فلزی می تواند نباشد ؟
۲_و خود المان ستون در پلان سازه های فلزی ۲۰ در ۲۰ بوده و در بتونی ۴۰ در ۴۰ بوده ؟ و در مواردی دیده شده ۴۰ در ۲۰ در بعضی موارد ترسیم شده
۳_ و در نحوه قرار گرفتن بادبندها در فلزی و دیوار برشی توضیحاتی بدید .

rozhan
rozhan
5 سال قبل

سلام. ممنون از آموزشهای خوبتون.
اگر پروژه بیمارستان هم باشه به همین صورت محاسبه میشه؟
مثلا فاصله ستون ها همون ۵ یا ۶ در نظر گرفته میشه؟

مهدی
مهدی
5 سال قبل

سلام مهندس
عالی بود

milad art
milad art
5 سال قبل

سلام. من از سایت شما خیلی چیزها در مورد معماری و طراحی پلان یاد گرفتم
ممنونم بابت سایت و اموزشهای بسیار خوبتون

سلطانی
سلطانی
3 سال قبل
پاسخ به  milad art

بسیار مفید بود، با تشکر.

علی
علی
5 سال قبل

با سلام
در صورتی که پلان به صورت دایره ای باشد و دو نوار دایره ای یکی در محیط دایره و دیگری داخل دایره ، مربوط به پارکینگ باشد آنگاه اگر با این ضابطه پیش رویم و ستون های محیطی را با فواصل ۷ متر و کمتر از اون جانمایی کنیم آنگاه ستونهایی که برای نوار دایره ای داخلی قرار میگیرن(با فرض اینکه ستونها باید قطری در یک راستا باشند) فواصلشون کمتر میشه و دوتا ماشین دیگه بینشون جا نمیشه و در صورتی هم که بخوایم جا بشه آرایش قطری بهم میریزه .پیشنهادتون چیه؟!

سام
سام
5 سال قبل

سلام
ویلایی تریبلکس برای خودم طراحی کردم مشکل اساسی من در ستون گذاری هست .. فاصله بین دو ستون راهی داره بیشتر از ۱۰ متر بشه…
تشکر از شما

امین
امین
5 سال قبل

واقعا مطلب مفیدی بود . امیدوارم همیشه موفق باشید .

mohammadkhiiishvand@gmail.com
3 سال قبل
پاسخ به  امین

عاااالی

قاسم کریمی
قاسم کریمی
5 سال قبل

سلام .تو این ستون گزاری پلان مستطیل بود ولی اگه مستطیل نباشه وسطش تو رفتگی داشته باشه چجوری ستون بزارم؟
یعنی روی هر گوشه تو رفتگی باید ستون بگزارم یا نه؟

mahroo
mahroo
5 سال قبل

با سلام
ببخشید چرا ستونگذاری یک پلان ساده رو آموزششو گفتین بعضی پلان ها رو نمیشه اصلا اینکارو انجام داد روش!!
میشه راهنمایی کنین؟

ن.آ
ن.آ
5 سال قبل

وقعا عالی بود هیچ جا انقد خوب توضیح داده نشده????????????????????????

ماریا بیاتی
ماریا بیاتی
6 سال قبل

ممنون توضیحات ستون گذاری بسیار عالی و کامل بود

f4rgol
f4rgol
6 سال قبل

عالی بود ممنون ????????❤️

نیما
نیما
6 سال قبل

با سلام و عرض ادب
سپاس از توضیحاتتون اما چرا اومدین یه پلان ساده ی مکعبی رو که همه بلدن ستون گذاری‌کردین. من با وجود خوندن اینا و یه سری اطلاعات دیگه نمیتونم پلانمو ستون گذاری کنم چون پلان به طورت پله ای پیچیده س

سیاوش فاضلی
سیاوش فاضلی
6 سال قبل

سلام اگه امکانش هست ستون گذاری پلان های نامنظم هم توضیح بدید

علی اصغری
علی اصغری
6 سال قبل

باسلام وخسته نباشید

لطفا فیلم آموزش ستون گذاری پلان رو هم در سایت قرار بدید.

رضا
رضا
6 سال قبل

سلام. وبسایت خیلی خوبی دارید. من خیلی برای آموزش معماری جستجو کردم و به جرات میتونم بگم سایت شما برای آموزش معماری بهترینه.
لطفا در مورد برگزاری کلاسهای حضوری راهنمایی بفرمایید.

مرجان محمودی
مرجان محمودی
6 سال قبل

سلام

ممکنه برای ستون گذاری شله (chalet) هم راهنمای کنید

متشکرم

علیرضا سعادت نیا
علیرضا سعادت نیا
6 سال قبل

واقعا عالی بود. اینقدر ستون گذاری اصولی رو خوب توضیح دادین به همراه عکسها که آدم واقعا لذت میبره. کاش این چیزا رو تو دانشگاه بهمون یاد میدادن.
ممنون استاد.

مقیم نیا
مقیم نیا
6 سال قبل

سلام

مطلب بسیار آموزننده ای بود . تشکر

لطفا به مطالب خوبتون ادامه بدین.

فهیمه علوی
فهیمه علوی
6 سال قبل

خیلی جالبه. من لیسانس معماری دارم. ولی هیچوقت تو دانشگاه در مورد مساله به این مهمی به ما چیزی یاد ندادن.
حتی یکی دو بار از استادم در مورد ستونگذاری پلان سوال پرسیدم. ولی ایشون گفت که این کار رو باید محاسب پروژه انجام بده!
فکر کنم بنده خدا خودش هم بلد نبود!

فاطمه
فاطمه
3 سال قبل

سلام اگه پلان یه قسمتش پخ باشه چجوری ستون گذاری کنیم؟؟؟

mostafam
mostafam
3 سال قبل

عالی

سپید
سپید
4 سال قبل

در پلان های غیر مستعطیل با چه قوانینی ستون گزاری می‌کنیم ؟

error: Content is protected !!
150
0
نظر شما برای ما مهم است. لطفا نظرتان را بنویسید.x
()
x

دوره جعبه سیاه معماری

برای ثبت‌نام رایگان و دریافت تمام جلسات، همین الان فرم زیر را پر کنید.

 

اطلاعات شما نزد رادآرشیتکت محفوظ است.

دوره رایگان طراحی معماری

برای تکمیل ثبت‌نام، مشخصات خودتان را وارد کنید.

اطلاعات شما نزد رادآرشیتکت محفوظ است.

اسکرول به بالا

دانلود ویدئوی آموزش ستون‌گذاری

برای دانلود فیلم باکیفیت و فایل پی‌دی‌اف آموزش ستون‌گذاری ایمیل اصلی خودتان را در کادر زیر وارد کنید.

دوره

رایگان

طراحی معماری

10جلسه آموزش عملی طراحی پلان

دوره

رایگان

طراحی معماری

10جلسه آموزش عملی طراحی پلان

دریافت آموزش‌های رایگان معماری

برای عضویت در گروه ویژه سایت رادآرشیتکت و دریافت آموزش‌های رایگان معماری، همین الان ایمیل اصلی خودتان را در کادر زیر وارد کنید.

ترسیم پلان معماری با 7 دستور اتوکد

برای دانلود آموزش ترسیم پلان معماری با 7 دستور اتوکد ایمیل اصلی خودتان را در کادر زیر وارد کنید.

کتاب معماری

7نکته طلایی در طراحی ساختمان‌های مسکونی

با مطالعه این کتاب نکات بسیار مهمی درباره طراحی ساختمان‌های مسکونی و اینکه چطور باید پروژه‌های اجرایی خودتان را طراحی کنید، یاد خواهید گرفت.

دانلود بلوک‌های مبلمان استاندارد

برای دانلود فایل اتوکد بلوک‌های مبلمان استاندارد، ایمیل اصلی خودتان را در کادر زیر وارد کنید.

خبرنامه آزمون طراحی نظام‌مهندسی

برای اطلاع از آخرین اخبار مربوط به آزمون نظام‌مهندسی و دریافت آموزش‌های رایگان، ایمیل اصلی خودتان را در کادر زیر وارد کنید.

مراحل نقشه‌کشی سازه‌های فولادی و بتنی

برای دانلود فیلم کامل مراحل نقشه‌کشی سازه‌های فولادی و بتنی ایمیل اصلی خودتان را در کادر زیر وارد کنید.

نحوه محاسبه ارتفاع ساختمان

برای دانلود فیلم باکیفیت آموزش نحوه محاسبه ارتفاع ساختمان، ایمیل اصلی خودتان را در کادر زیر وارد کنید.