نحوه ستون گذاری پلان معماری

نویسنده: امیر صفائی راد – رادآرشیتکت ¦ زیرمجموعه مقالات: طراحی معماری

ستون گذاری پلان معماری 

 

 

 

 

چطور یک پلان معماری را ستون گذاری کنیم؟

بزرگ‌ترین مشکلی که معماران جوان با آن مواجه هستند این است که نمی‌دانند برای ستون گذاری یک پلان از کجا باید شروع کنند و این کار را یک کار فوق تخصصی و خارج از توان خودشان می‌دانند. در ادامه یاد خواهیم گرفت چطور یک پلان معماری را به شکلی اصولی و صحیح ستون گذاری کنیم.

 

ستون گذاری پلان معماری یکی از مهم‌ترین مواردی است که یک مهندس معمار باید حتماً بعد از تکمیل طراحی و قبل از ارائه طرح به مهندس محاسب پروژه برای انجام محاسبات انجام دهد.

این موضوع ازآن‌جهت حائز اهمیت است که قطعاً مهندس محاسب پروژه به‌اندازه طراح پروژه به محدودیت‌ها، ضوابط شهرداری و شهرسازی، خواسته کارفرما و طرح معماری ارائه‌شده اشراف ندارد.

بنابراین لازم و واجب است که یک مهندس معمار، با استانداردهای اولیه سازه آشنایی کامل داشته باشد و بتواند به‌خوبی محل ستون‌ها، مهاربندها و دیوارهای برشی را در پلان معماری پیش‌بینی کند. به‌گونه‌ای که این موارد در بهترین مکان خودشان جانمایی شده باشند و مهندس محاسب برای طراحی سازه ساختمان با مشکل مواجه نشود و نیازی به تغییر در آکس‌بندی پلان نباشد.

 

 حال باید بدانیم که یک پلان را چگونه ستون گذاری کنیم. اجازه بدهید با یک مثال این موضوع را بهتر بررسی کنیم.

در زمینی جنوبی به عرض ۱۱ متر و طول ۳۲ متر قصد طراحی و احداث ساختمانی ۷ سقف (همکف و ۶ طبقه مسکونی) را داریم. با توجه به جنوبی بودن زمین و عرض خیابان، این اجازه را داریم که مقداری را از مرز زمین به‌صورت کنسول به بنا اضافه کنیم.

در سمت دیگر نیز با توجه به حداکثر میزان مجاز پیشروی (۶۰ درصد + ۲ متر) یک مرز فرضی برای ما ایجاد می‌شود، که محدوده احداث بنا در زمین فوق را مشخص می‌کند.

من این ساختمان را با توجه به خواست و نیازهای کارفرما طراحی کرده‌ام که پلان آن را در شکل زیر می‌توانید ببینید.

 

ستون گذاری پلان

 

حال می‌خواهیم این پلان را ستون گذاری کنیم. برای ستون گذاری این پلان و هر پلان مسکونی دیگر فقط کافی است مراحل زیر را انجام دهیم:

 

مرحله اول:

ابتدا به سراغ سرویس پله ساختمان می‌رویم و ۴ ستون در ۴ گوشه این قسمت می‌گذاریم. سپس ۲ ستون دیگر در راستای همین ستون‌ها و در دیوار بیرونی بنا می‌گذاریم.

 

ستون گذاری پلان

 

مرحله دوم:

سپس در گوشه‌های مرز زمین و مرز حداکثر طول پیشروی مجاز ۴ ستون دیگر، در دیوارهای خارجی بنا می‌گذاریم.

ستون گذاری پلان

این‌ها ستون‌هایی هستند که قطعاً در این محل‌ها نیاز هستند و همیشه جای ثابتی دارند و باید در ابتدای امر ستون گذاری این ستون‌ها را در پلان جانمایی کرد و بقیه ستون‌های موجود در پلان را با توجه به موقعیت این ستون‌ها و محدودیت‌های پلان پارکینگ، موقعیت رمپ (در صورت وجود زیرزمین)، پلان معماری طبقات و… جانمایی می‌کنیم.

 

 

مرحله سوم:

خوب کار ستون گذاری را ادامه می‌دهیم. ابتدا لازم است که فاصله ستون‌هایی که در ۴ طرف سرویس پله گذاشته‌ایم با ستون‌های واقع در مرز کار را مدنظر داشته باشیم.

اگر این فاصله حدود ۷ متر و کمتر از آن بود احتیاجی به اضافه کردن یک آکس جدید بین آن‌ها نیست، ولی اگر این فاصله بیشتر بود بهتر است برای جلوگیری از سنگین شدن ستون‌های سازه‌ای و تیرهای اصلی و فرعی، یک آکس جدید تعریف گردد.

 

در پلان بالا این فاصله از ستون گوشه سرویس پله تا ستون موجود در مرز زمین، ۴/۸۵ متر است. بنابراین در این قسمت احتیاجی به اضافه کردن یک آکس جدید نیست.

 

اما در سمت دیگر، فاصله ستون گوشه سرویس پله با ستون موجود در حداکثر مرز پیشروی مجاز حدود ۱۰ متر است. بنابراین حتماً باید یک آکس بین این دو ستون اضافه شود.

بهترین حالت این است که ستون گذاری به‌گونه‌ای باشد که فاصله آکس‌ها تقریباً به یک اندازه باشد. (این مورد برای منظم شدن سازه و طراحی سازه سبک اهمیت زیادی دارد.) اما بدیهی است که با توجه به شکل پلان و محدودیت‌ها در پارکینگ و زیرزمین، همیشه این امر میسر نیست.

 

در طرح من، شکل پلان به‌گونه‌ای است که می‌توانم یک آکس جدید در فاصله ۵ متری قرار دهم. این آکس جدید در پلان پارکینگ هم در موقعیت مناسبی قرار می‌گیرد و دو دهانه ۵ متری برای پارک ۴ خودرو فراهم می‌کند.

 

ستون گذاری پلان

حالا باید همین فاصله‌ها را در جهت عرض زمین بررسی کنیم. یعنی ببینیم که آیا نیازی هست بین ستون‌های گوشه سرویس پله و ستون‌های موجود در دیوار کناری زمین یک آکس جدید اضافه کنیم یا خیر؟

در زمین‌های با عرض ۱۲ متر و کمتر معمولاً احتیاجی به اضافه کردن آکس جدید در این قسمت نیست. در پلان ما هم این فاصله ۷/۴۰ متر است. بنابراین احتیاجی به اضافه کردن یک آکس جدید نیست.

 

همان‌طور که دیدید ستون‌هایی که تا اینجای کار گذاشتیم، هیچ‌کدامشان در طرح پلان ما قرار نداشت و به همین راحتی توانستیم بیشتر ستون‌ها را در پلان جانمایی کنیم.

 

شاید مهم‌ترین بخش کار از اینجا شروع می‌شود. البته این بخش هم بسیار ساده است.

  

مرحله چهارم:

اکنون باید به‌غیراز محدوده سرویس پله، در سایر قسمت‌های پلان با توجه به عرض زمین، یک آکس جدید اضافه کنیم. همان‌طور که قبلاً اشاره کردم، بهتر است این فاصله‌ها تا حد امکان برابر باشد. این ستون‌ها را با توجه به موقعیت دیوارها در پلان طبقات و موقعیت پارک خودروها در پلان همکف، در پلان جانمایی می‌کنیم. نتیجه نهایی کار را در شکل زیر می‌توانید ببینید.

 

 ستون گذاری پلان

 

ستون گذاری پلان

 

 

چند نکته جانبی:

 • سعی کنید تا جایی که امکان دارد، ستون گذاری را به شکل منظم و در یک راستا انجام دهید.
 • هر ستونی که در پلان طبقات می‌گذارید، موقعیت آن را در پلان پارکینگ بررسی کنید.
 • موقعیت داکت‌های تأسیساتی را در ستون گذاری مدنظر داشته باشید.

  

تذکر خیلی مهم:

اگر می‌خواهید شما را به‌عنوان یک متخصص طراحی بشناسند، هرگز یک پلان معماری را بدون اینکه ستون گذاری کرده باشید، برای انجام محاسبات به مهندس سازه ندهید.

 

 سخن پایانی:

برخلاف تصور، ستون گذاری پلان معماری، کار خیلی سختی نیست. در ساختمان‌هایی که پلان طبقات آن‌ها متفاوت هستند هم روال کار ستون گذاری به همین صورت باید انجام شود. با این تفاوت که بعد از هر ستونی که از مرحله ۴ به بعد می‌گذاریم، موقعیت آن را علاوه بر پلان پارکینگ در سایر طبقات نیز بررسی می‌کنیم تا بهترین محل را برای ستون گذاری پیدا کنیم و یا در صورت لزوم تغییراتی جزئی در پلان یکی از طبقات اعمال کنیم.

  

در ستون گذاری پروژه‌های بزرگ‌تر و با مساحت بیشتر و همین‌طور پروژه‌های اداری و تجاری نیز باید به همین ترتیب عمل کرد و ابتدا ستون‌هایی را در پلان جانمایی کنیم که جای آن‌ها در پلان قطعی است و در جداره‌های اصلی قرار دارند.

 برای مرور نکات اجرایی مربوط به ستون‌گذاری پلان‌های معماری، فایل زیر را دانلود کنید.

ستون گذاری پلان معماری

دانلود ستون‌گذاری پلان معماری

 

 

 هر سؤالی در مورد ستون گذاری پلان و آکس بندی دارید، در پایین همین صفحه مطرح کنید تا در کمتر از یک روز به آن پاسخ داده شود.

 

این مقاله را هم بخوانید:

دکوراسون آشپزخانه

دکوراسیون آشپزخانه

در این مقاله به دکوراسیون آشپزخانه و نحوه صحیح چیدمان تجهیزات اصلی در آشپزخانه می‌پردازیم. دکوراسیون آشپزخانه در استفاده بهینه...

۱۰۴ نظر

 1. خیلی جالبه. من لیسانس معماری دارم. ولی هیچوقت تو دانشگاه در مورد مساله به این مهمی به ما چیزی یاد ندادن.
  حتی یکی دو بار از استادم در مورد ستونگذاری پلان سوال پرسیدم. ولی ایشون گفت که این کار رو باید محاسب پروژه انجام بده!
  فکر کنم بنده خدا خودش هم بلد نبود!

 2. سلام

  مطلب بسیار آموزننده ای بود . تشکر

  لطفا به مطالب خوبتون ادامه بدین.

 3. علیرضا سعادت نیا

  واقعا عالی بود. اینقدر ستون گذاری اصولی رو خوب توضیح دادین به همراه عکسها که آدم واقعا لذت میبره. کاش این چیزا رو تو دانشگاه بهمون یاد میدادن.
  ممنون استاد.

 4. عالی بود.
  لطفا در مورد طراحی پلان بیشتر مطلب بزارید.

 5. مرجان محمودی

  سلام

  ممکنه برای ستون گذاری شله (chalet) هم راهنمای کنید

  متشکرم

 6. سلام وب سایت خوبی دارید

 7. سلام مطالبی که میزارید خیلی عالی و کاربردیه لطفا مقاله های بیشتری بزارین

 8. سلام اگه امکانش هست ستون گذاری پلان های نامنظم هم توضیح بدید

 9. با سلام و عرض ادب
  سپاس از توضیحاتتون اما چرا اومدین یه پلان ساده ی مکعبی رو که همه بلدن ستون گذاری‌کردین من با وجود خوندن اینا و یهوسری اطلاعات دیگه نمیتونم پلانمو ستون گذاری کنم چون پلان به طورت پله ای پیچیده س

 10. Fargol Gorgpour

  عالی بود ممنون ????????❤️

 11. ممنون توضیحات بسیار عالی بود

 12. وقعا عالی بود هیچ جا انقد خوب توضیح داده نشده????????????????????????

 13. با سلام
  ببخشید چرا یک پلان ساده رو آموزششو گفتین بعضی پلان ها رو نمیشه اضلا اینکارو انجام داد روش!!
  میشه راهنمایی کنین؟

 14. سلام .تو این ستون گزاری پلان مستطیل بود ولی اگه مستطیل نباشه وسطش تو رفتگی داشته باشه چجوری ستون بزارم یعنی روی هر گوشه تو رفتگی باید ستون بگزارم یا نه؟

 15. واقعا مطلب مفیدی بود . امیدوارم همیشه موفق باشید .

 16. سلام
  ویلایی تریبلکس برای خودم طراحی کردم مشکل اساسی من در ستون گذاری هست .. فاصله بین دو ستون راهی داره بیشتر از ۱۰ متر بشه … تشکر از شما

  • رادآرشیتکت

   سلام دوست عزیز.
   بله. بسته به نوع سازه، پوشش سقف و همچنین کاربری فضاهای مختلف، می‌توان فاصله ستون‌ها را افزایش داد. هرچند به شخصه چنین توصیه‌ای نمی‌کنم.
   در صورت تمایل می‌تونید فایل پروژه به همراه ستون‌گذاری پیشنهادی خودتون رو به آدرس soal@radarchitect.com ارسال کنید تا پروژه شما بررسی و نتیجه خدمتتون ایمیل بشه.
   موفق باشید.

 17. با سلام
  در صورتی که پلان به صورت دایره ای باشد و دو نوار دایره ای یکی در محیط دایره و دیگری داخل دایره ، مربوط به پارکینگ باشد آنگاه اگر با این ضابطه پیش رویم و ستون های محیطی را با فواصل ۷ متر و کمتر از اون جانمایی کنیم آنگاه ستونهایی که برای نوار دایره ای داخلی قرار میگیرن(با فرض اینکه ستونها باید قطری در یک راستا باشند) فواصلشون کمتر میشه و دوتا ماشین دیگه بینشون جا نمیشه و در صورتی هم که بخوایم جا بشه آرایش قطری بهم میریزه .پیشنهادتون چیه؟!

 18. Khotka06

  ممنونم بابت سایت و اموزشهای بسیار خوبتون

 19. سلام مهندس
  عالی بود

 20. سلام. ممنون از آموزشهای خوبتون.
  اگر پروژه بیمارستان هم باشه به همین صورت محاسبه میشه؟
  مثلا فاصله ستون ها همون ۵ یا ۶ در نظر گرفته میشه؟

  • رادآرشیتکت

   سلام دوست عزیز.
   اصول کلی ستون‌گذاری در تمام ساختمان‌ها به همین شکل است. البته معمولا به دلیل وسعت پروژه و وجود ریزفضاهای بزرگتر و با مساحت بیشتر در ساختمان‌های تجاری، اداری و آموزشی، بیمارستانی و …، محدودیت‌های ستون‌گذاری در این‌گونه بناها کمتر و ستون‌گذاری این ساختمان‌ها راحت‌تر است.
   فاصله ستون‌ها تا ۱۰ متر و کمی بیشتر هم قابل افزایش است، اما بهتر است برای صرفه‌جویی در سازه، فقط در قسمت‌هایی از ساختمان که وجود ستون در آن ایجاد مزاحمت کرده و از کیفیت آن کم می‌کند یا دهانه‌های با فاصله کم در آن مغایر ضوابط است ، فواصل را افزایش دهیم.
   مثلا در لابی‌های بزرگ، اطراف وید، سالن‌های همایش و اجتماعات، مکان‌های ورزشی و… وجود ستون در وسط فضا تا حد زیادی، کیفیت و زیبایی فضا را کاهش داده و بهتر است در این فضاها از دهانه‌های بزرگتر استفاده کنیم. اما اگر ستون‌ها در داخل دیوارها قرار می‌گیرند و مشکلی در ریزفضاها بوجود نمی‌آورند، بهتر است در فواصل ۵ تا ۷/۵ متری جانمایی شوند.

 21. با سلام ، ممنون از مطلب مفیدتون
  ۱_آیا ستون گذاری در سازه های بتونی و فلزی متفاوته؟ مثلا آیا در سازهای بتونی ستونها باید در یک راستا بوده و در فلزی می تواند نباشد ؟
  ۲_و خود المان ستون در پلان سازه های فلزی ۲۰ در ۲۰ بوده و در بتونی ۴۰ در ۴۰ بوده ؟ و در مواردی دیده شده ۴۰ در ۲۰ در بعضی موارد ترسیم شده
  ۳_ و در نحوه قرار گرفتن بادبندها در فلزی و دیوار برشی توضیحاتی بدید .

  • رادآرشیتکت

   سلام دوست عزیز.
   اصول کلی ستون‌گذاری در ساختمان‌های بتنی و فلزی یکسان بوده و تفاوتی ندارد. در هیچ نوع سازه و هیچ نوع ساختمانی، هیچگونه الزامی به در یک راستا بودن ستون‌ها وجود ندارد. اما بهتر است برای سهولت در اجرا و منظم شدن سازه که تاثیر به‌سزایی در سبک‌سازی سازه دارد، با توجه به شکل پلان ساختمان، تا حد امکان ستون‌ها در یک راستا و با فواصل معقول از یکدیگر قرار گیرند.
   در ساختمان‌های بتنی ابعاد ستون‌ها بزرگ‌تر است و می‌تواند به‌صورت مربع و یا مستطیل اجرا شود، که تعیین شکل و اندازه دقیق آن پس از انجام محاسبات و توسط مهندس سازه مشخص می‌شود.
   در زمان طراحی فاز یک معماری، ابعاد استاندارد ترسیم ستون‌ها در پلان، در ساختمان‌های فلزی ۲۰*۲۰ و در ساختمان‌های بتنی ۴۰*۴۰ و ۲۰*۴۰ است.
   انشاا… در مقاله‌ای جداگانه، در مورد نحوه جانمایی مهاربند و دیواربرشی در پلان معماری صحبت می‌کنم.

 22. سلام و تشکر از مطلب خوبتون
  من تو ستون گذاری طرحم شدیدا به مشکل برخوردم و ممنون میشم اگر راهنماییم کنید.
  یکی از سوالام این هست که آیا امکان این وجود داره که تو ستون گذاری بدون استفاده از درز آکس ها رو بچرخونیم؟ (به دلیل فرم خاص طرحم مجبور به انجام این کار شدم.)

  • رادآرشیتکت

   سلام.
   متوجه منظورتون از درز آکس ها نشدم!
   اما به‌طور کلی چرخش ستون‌ها با توجه به شکل معماری و مهم‌تر از اون با توجه به شکل تیرریزی سقف باید متناسب باشه.
   لطفا فایل پروژه و ستون‌گذاری پیشنهادی خودتون رو به آدرس ایمیل soal@RadArchitect.com ارسال کنید تا بیشتر بتونم کمکتون کنم.
   موفق باشید.

 23. Khotka06

  سلام مهندس من تو طرحم تو ستون گذاری مشکل دارم
  امکانش هست کمک کنید

 24. سلام مهندس
  من یک پلان طراحی کردم در هفت طبقه که دو طبقه پارکینگ
  همکف تجاری
  و ۴ طبقه مسکونی
  شکل کلی پلان بیضی هست و من در ستون گذاری آن مشکل دارم ممنون میشم که در این زمینه کمک کنید
  با تشکر

 25. Khotka06

  سلام مهندس دوره جدید غیر حضوری هستش ممنون میشم راهنمایی کنید

  • رادآرشیتکت

   سلام دوست عزیز.
   دوره آرشیتکت برتر یک دوره حضوری و بسیار مفید است.
   به همه دوستان توصیه می‌کنم در صورتی که امکان شرکت در این دوره رو دارید، سریع‌تر ثبت نام کنید. چون ظرفیت این دوره محدوده و احتمالا تا یک سال دیگه چنین دوره‌ای برگزار نخواهد شد.
   برای اطلاع از اخبار کلاس‌ها و دوره‌های حضوری در کانال تلگرام رادآرشیتکت عضو شوید.
   RadArchitect@

 26. با سلام..سوال من اینه که برای پلان هایی که بعضی قسمت های آن زاویه دار(۴۵ درجه) است چگونه باید محور آکس بندی را مشخص کرد؟

  • رادآرشیتکت

   اصول کلی ستون‌گذاری در ساختمان‌های مسکونی یکسان است.
   در ساختمان‌های با اشکال خاص مثل دایره، بیضی و… و همچنین پلان‌هایی با خطوط ۴۵ درجه باید همین اصول را مطابق با پلان خود پیاده کنید.
   برای راهنمایی بیشتر و مفیدتر، لطفا فایل پروژه به همراه ستون‌گذاری پیشنهادی خود را ارسال کنید تا بررسی شود.

 27. با سلام و تشکر از سایت بسیار خوب و عالی شما.

  لطفا در صورت امکان پاسخ یه سوالات دوستان را همراه با فایل کد یا تصویری از نقشه ایشان در سایت قرار دهید تا برای سایر دوستان هم قابل استفاده باشد یا قسمتی را در وبلاگ برای مشاهده پاسخ سوالات قرار دهید،به این ترتیب خیلی از اشکالات اشخاص برطرف میشود.
  با تشکر مجدد و فراوان

  • رادآرشیتکت

   سلام. خیلی خوشحالیم که مطالب سایت مورد توجه شما قرار گرفته. پیشنهاد بسیار خوبی کردید و قصد داریم از این به بعد حداقل هفته ای یکبار، مراحل آموزش و پاسخ به سوالات دوستان را در سایت و در کانال تلگرام رادآرشیتکت به صورت تصویری قرار بدیم تا دوستان بیشتری استفاده کنند.
   اگر هنوز عضو کانال تلگرام ما نیستید، با کلیک روی لینک زیر عضو کانال شوید تا از جدیدترین اخبار و آموزش‌های سایت باخبر شوید.
   https://t.me/RadArchitect
   RadArchitect@

 28. سلام.بسیار عالی توضیح دادید حتی اساتیدم اینجوری بهمون توضیح نمیدن.
  و میخوام بدونم که اگه ساختمان دو واحدی بود بین دو واحد .دیوار بینش ستون قرار میگیرد یا نه؟

  • رادآرشیتکت

   سلام. ممنون از لطف شما دوست عزیز.
   هیچ الزامی به قرارگیری ستون بین دو واحد نیست. بسته به ابعاد زمین و شکل پلان ممکن هست این اتفاق بیفته اما هیچ الزامی نیست.
   اگر پروژه مشخصی دارید، فایل پروژه به همراه ستون‌گذاری پیشنهادی خودتون رو به آدرس soal@radarchitect.com ارسال کنید تا بررسی شود.

 29. با سلام و تشکر از توضیحات کاملتون واقعا جای قدردانی داره. یک سوال داشتم ازتون ممنون میشم راهنماییم کنین. تو مجتمع های سینمایی (در حدود ۳،۴طبقه) ابعاد ستونها باید چقدر باشه؟ و حداکثر فاصله آکسها میتونه چقدر باشه؟

  • رادآرشیتکت

   سلام دوست عزیز؛
   ابعاد ستون‌ها بسته به نوع سازه، بزرگی سازه و همچنین تعداد طبقات متفاوت است که ابعاد دقیق آنها پس از انجام محاسبات توسط مهندس سازه مشخص می‌شود.
   در ساختمان‌های بتنی ابعاد ستون‌ها بزرگ‌تر است و می‌تواند به‌صورت مربع و یا مستطیل اجرا شود. در زمان طراحی فاز یک معماری، ابعاد استاندارد ترسیم ستون‌ها در پلان، در ساختمان‌های فلزی ۲۰*۲۰ و در ساختمان‌های بتنی ۴۰*۴۰ و یا ۲۰*۴۰ است.

   همانطور که می‌دانید نباید در وسط سالن‌های آمفی‌تئاتر و سینما ستونی وجود داشته باشد. بنابرین طبیعتا در چنین پروژه‌هایی فاصله دو ستون بسته به عرض سالن سینما متغیر است.
   اما توجه داشته باشید که در جهت دیگر باید همان فاصله‌های متعارف را در آکس‌بندی خود لحاظ کنید.
   اگر پروژه شما چند طبقه و کاربری هر طبقه متفاوت است، بهتر است سالن‌های آمفی‌تئاتر و سینما را در بالاترین طبقه جانمایی کنید.
   اینکار چند مزیت مشخص دارد:
   اول اینکه در آکس‌بندی و ستون‌گذاری طبقات پایین‌تر محدودیتی ندارید و نیازی نیست که دهانه‌های غیراستاندارد در طبقات زیرین داشته باشید.
   دوم اینکه می‌توانید با خیال راحت کف و سقف سالن آمفی‌تئاتر و سینما را به صورت شیبدار طراحی و اجرا کنید.
   سوم می‌توانید دهانه‌های بزرگتری را با استفاده از خرپا و یا سقف‌های سبک‌تر مثل اسپیس‌فریم، به‌راحتی پوشش دهید.

 30. با عرض سلام و خسته نباشید
  مطلبتون خیلی مفید و کاربردی بود
  اما بنده یه نقشه ای دارم که راه پله ام خارج از پلانه و برای ستون گذاری مشکل دارم
  یکی از گوشه های راه پله ام یک متر با گوشه ی ساختمان فاصله داره و اگر بخواه هم در گوشه ساختمان و هم در گوشه راه پله ستون بذارم فاصله دو ستون یک متر میشه
  اگر امکان داره راهنماییم کنید

 31. سلام
  بسیار ممنون از مطالبتون
  لطفا در مورد محل قرارگیری دیوار برشی نیز مطالبی (ترجیحا با ذکر یک مثال) عنوان بفرمایید.
  همچنین من همیشه برای جلوگیری از ورود تیرها به فضای مفید راه پله مشکل زیادی دارم. درصورت امکان در این باره نیز توضیحاتی بفرمایید.
  با تشکر

 32. با عرض سلام و تبریک سال نو خدمت مهندس
  من یه ویلای تریبلکس طراحی کردم که شکل نامنظمی داره به همین دلیل برای ستون گذاری مشکل دارم، میشه راهنمایی کنید
  ۰۹۱۲۱۳۸۶۸۵۹

 33. سلام
  مطلب آموزنده ایست و از این بابت متشکرم. سوتا من راجع به اثر هزینه ای ستون گذاری است؟ مثلا در زمینی به عرض ۱۰ متر ممکن است ۵و ۵ با ۴و۶ یا ۷و۳ را بکار گرفت. سوال من راجع به اسکلت بتنی است. و کل هزینه ستون و سقف مد نظرم هست.

  • رادآرشیتکت

   سلام دوست عزیز؛
   همانطور که در مقاله بالا هم به آن اشاره کردم هرچه سازه منظم‌تر و فاصله بین ستون‌ها متعادل‌تر باشد، سازه سبک‌تر و در نتیجه از نظر اقتصادی به‌صرفه‌تر خواهد بود. این مورد هم در ساختمان های فولادی و هم در ساختمان های بتنی یکسان است.
   به‌عنوان مثال در سوالی که مطرح فرمودید، حالت اول یعنی دو فاصله ۵ متری اقتصادی‌تر است. اما توجه داشته باشید که این به‌هیچ‌وجه به‌معنی بهتر شدن معماری نیست!
   در نظر داشته باشید که عملیات آکس بندی و ستون گذاری در پلان معماری، بعد از طراحی پلان تمام طبقات انجام می‌شود.
   پیشنهاد جدی من این است که به‌هیچ‌عنوان خودتان و پلان معماری را محدود به فواصل و نحوه قرارگیری ستون‌ها و و همچنین اندکی صرفه‌جویی در سازه نکنید.
   همیشه به یاد داشته باشید که مهم‌ترین مساله در معماری و طراحی ساختمان، کیفیت فضاهای داخلی و استفاده بهینه از تمام فضاها، با توجه به نیازهای ساکنین است.

 34. سلام،
  وقت بخیر،
  دلیل سازه ای اینکه باید در چهار طرف راه پله ستون قرار بگیرد چیست؟
  با تشکر

  • رادآرشیتکت

   سلام دوست عزیز؛
   ممنون بابت سوال خوبی که مطرح کردید.
   اولا باید توجه داشته باشید باکس سرویس پله و آسانسور مثل یک حفره بزرگ در سقف است.
   همیشه به یاد داشته باشید هر زمان که در سقف حفره‌ بزرگی باشد، باید حتما ۴ طرف آن تیرریزی شود تا قابلیت بتن ریزی و اجرای سقف ممکن شود. فقط برای حفره‌ها و داکت های تاسیساتی کوچک احتیاجی به تیرریزی در اطراف وید نیست.
   دوما برای اجرای شمشیری پله ها، حتما باید در اطراف سرویس پله ستون وجود داشته باشد تا بتوان شمشیری پله ها را به آن متصل کرد. بدون وجود ستون اجرای پله ممکن نیست.
   از طرفی با توجه به اینکه در اکثر موارد سرویس پله در مرکز ثقل ساختمان طراحی می‌گردد، بهترین مکان برای اجرای دیوار برشی در ساختمان است و می‌دانیم که از نظر سازه ای، بهتر است که در گوشه های دیوار برشی حتما ستون وجود داشته باشد.
   بنابراین حتما احتیاج به ستون گذاری در اطراف سرویس پله داریم و برای همین موضوع است که ابتدا اول این ستون ها را در پلان جانمایی می‌کنیم و بقیه مراحل را همانطور که در مقاله بالا گفتم انجام می دهیم.
   موفق باشید؛

 35. سلام.خلاصه و مفید بود.ممنون

 36. سلام
  من یک باغ هزار متری دارم که میخوام در یک بنای ۱۲×۱۳ یک استخر ۴×۱۰ به صورت طولی احداث کنم. در نحوه ستون گذاری به مشکل بر نخواهم خورد؟

  • رادآرشیتکت

   سلام.
   خیر. با توجه به عرض ۴ متری استخر، مشکلی برای ستون گذاری نخواهید داشت.
   در صورتی که بعد از طراحی، در ستون گذاری پروژه مشکل داشتید، می‌توانید بعد از طراحی و ستون گذاری، فایل پروژه خود را به ایمیل soal@radarchitect.com ارسال کنید تا بررسی شود.

 37. Ali59

  سلام
  ممنونم از توضیحات بسیار بسیار خوب ومفید

 38. سلام بسیار ممنونم پلانی دارم در قسمت قناس زمین به شکل ذوزنقه ای که یک طرفش خیلی تیز است و باید در زبقات بالا یک مثلث متساوی الساقین طراحی کنم چطور ستون گذاری کنم جای پارک برای پنج تا ماشین لازم دارم ممنون از لطف شما

 39. سلام
  برای یک ساختمان با عرض ۸ متر و دو طبقه آیا می توان طراحی ستون ها به گونه ای انجام شود که داخل ساختمان بدون ستون باشد؟

  • رادآرشیتکت

   سلام.
   بله. حتی برای ساختمان با عرض ۱۰ متر هم می‌توان وسط پلان ستون نگذاشت. در این صورت سازه کمی سنگین‌تر و پل های اصلی از نوع تیرورق خواهند بود.
   توصیه می‌کنم اگر محدودیت خاصی در پلان طبقات و یا پارکینگ ندارید، مخصوصا در ساختمان‌های با عرض ۱۰ متر و بیشتر، اینکار را نکنید.
   اگر هم چنین کاری را کردید، توجه داشته باشید که ممکن است مجبور شوید به‌خاطر ارتفاع تیرورق‌ها، فاصله کف تا کف طبقات را کمی بیشتر در نظر بگیرید.

 40. سلام باتشکر از سایت خوبتون..میخواستم بدونم برای ستون گذاری ساختمان های منحنی چیکار باید انجام بدیم؟

  • رادآرشیتکت

   اصول ستون گذاری در ساختمان های منحنی هم دقیقا به همین صورت است. فقط ستون های لبه کار را باید با توجه به شکل پلان و موقعیت لبه های سقف و با در نظرگرفتن موارد سازه‌ای در پلان جانمایی کرد. دقت داشته باشید که در ساختمان های منحنی شکل هیچ احتیاجی نیست ستون گذاری را نامنظم انجام دهید. در واقع باید مطابق با شکل پلان خود، ستون گذاری را تا آنجا که ممکن است منظم انجام دهید.
   به عنوان یک معمار باید تا حدودی با مسائل سازه ای مثل فونداسیون و تیرریزی سقف آشنایی داشته باشید. آشنایی و درک این موضوعات، مخصوصا طراحی فونداسیون و تیرریزی سقف طبقات، در زمان طراحی معماری و همچنین ستون گذاری در پلان بسیار به شما کمک خواهد کرد.

 41. خیلی مفید بود ممنون
  تو دانشگاه ها فقط شهریه میگیرن هیچی یاد نمیدن

  • رادآرشیتکت

   بله متاسفانه سطح آموزشی دانشکده‌های معماری به شدت پایین آمده و اکثر اساتید جوان دانشگاه تسلطی به موضوعات اجرایی و پروژه‌های واقعی معماری ندارند.
   بسیار خوشحالم که مطالب سایت رادآرشیتکت که حاصل بیشتر از ۱۴ سال تجربه است، برای شما اعضای محترم سایت مفید بوده است.

 42. سلام
  ممنون از سایت خوبتون
  مهاربندها و دیوارهای برشی رو چطور مشخص کنیم ؟؟

  • رادآرشیتکت

   سلام دوست عزیز؛
   در ساختمان‌های مسکونی، مشابه پلانی که در بالا می‌بینید، معمولا اگر اطراف باکس پله و آسانسور و همچنین فاصله بین دو ستون در دیوار مقابل سرویس پله را دیوار برشی با ضخامت ۳۵ تا ۴۰ سانتی‌متر در نظر بگیریم، کفایت می‌کند.

 43. سلام
  در مجاورت منزلمان اپارتمانی احداث شده میخواستم ببینم فاصله استاندارد بین دیوار اپارتمان و منزل بنده(فضای خالی)چقدر باید باشه
  چون دقیقا همسایمان چسبیده به دیوار منزلم(بدون هیچ فاصله) بتونریزی و دیوار کشی کرده است
  آیا احتمال این هست که به ساختمان فشار وارد شود چون ترکهایی در کنار ستون های ساختمان بصورت مشهود دیده میشود که قبلا این ترکها وجود نداشته
  با تشکر

  • رادآرشیتکت

   سلام دوست عزیز؛
   در زمان احداث ساختمان جدید، مطابق با آیین نامه اگر ارتفاع ساختمان بیشتر از ۱۲ متر باشد، باید از عرض زمین به اندازه ۰/۰۱ ارتفاع ساختمان کسر شود. به این فاصله درز انقطاع دو ساختمان می گویند.
   هدف از درز انقطاع در ساختمان این است که در زمان زلزله، ساختمان های مجاور به یکدیگر برخورد نکنند و نیروهای جانبی بیشتری به غیر از نیروی زلزله به آن وارد نشده و موجب تخریب نگردد.
   لازم به ذکر است که اکثر خرابی های زلزله در ساختمان های بلند، ناشی از ضربه هایی است که ساختمان های مجاور به یکدیگر وارد می کنند.
   بگذارید یک مثال بزنم:
   فرض کنید آپارتمان در حال احداث ۵ طبقه روی پیلوت و با ارتفاعی حدود ۲۰ متر از روی فونداسیون است. در این صورت باید به اندازه ۰/۰۱ ارتفاع، یعنی ۲۰ سانتی متر درز انقطاع برای این ساختمان در نظر گرفت. البته این ۲۰ سانتی متر برای هر دو طرف ساختمان است، یعنی این ساختمان از هر طرف ۱۰ سانتی متر باید از مرز زمین فاصله داشته باشد. حالا اگر ساختمان شما هم قرار باشد اینگونه ساخته شود، شما هم باید همین درز انقطاع را رعایت کنید. بنابراین دو ساختمان از یکدیگر ۲۰ سانتی متر فاصله خواهند داشت که در زمان زلزله به یکدیگر برخورد نخواهند کرد.

   در هنگام اجرای ساختمان، باید تمام نکات ایمنی و آیین نامه ای برابر مقررات و ضوابط رعایت گردد و چنانچه در زمان بتن ریزی و یا در کل مراحل احداث ساختمان، خسارتی به ساختمان های مجاور وارد شود، مالک و مجری آن باید پاسخگو باشند.

 44. سلام ، با تشکر از مطالب جامع و مفیدتون، سوال من در مورد ساخت یک ویلا ی یک طبقه به ابعاد ١٠ در ۶ در شمال هست، ایا نیازى به دیوار برشى هست؟اکس بندى را چگونه انجام دهم؟
  اگر راهنمایی دیگرى هم دارین ممنون میشم بفرمایید.

  • رادآرشیتکت

   سلام دوست عزیز؛
   با توجه به ابعاد بنا، احتیاجی به استفاده از دیوار برشی نیست. اما حتما باید از مهاربند استفاده کنید.
   با توجه به اینکه عرض ساختمان ۶ متر است، احتیاجی به وجود ستون در وسط بنا نیست. در طول ۱۰ متری بنا می‌توانید با توجه به محل قرارگیری در و پنجره‌ها و همچنین با توجه به طراحی نما، ۳ یا ۴ آکس تعریف کنید که در این صورت فاصله ستون‌ها در طول ساختمان، ۵ متر و یا کمتر خواهد شد.
   باتوجه به نوع کاربری ساختمان شما (ویلا)، بهتر است کف ساختمان به‌اندازه ۳ یا ۴ پله از سطح زمین بالاتر باشد.
   موفق باشید؛

   • سلام و خسته نباشید
    براى استفاده از نرم افزار ایتبس براى محاسبات سازه، چه پلان هایى رو باید بداریم؟ و اینکه پلان فونداسیون رو چطورى طراحى کنم؟ ابعاد سازه رو کمى بزرگتر کردم ١١/۵ در٨/۵
    با تشکر از مطالب مفیدتون

    • رادآرشیتکت

     سلام دوست عزیز؛

     برای انجام محاسبات سازه، باید پلان تمام طبقات، به‌همراه کلیه بازشوهای تأثیرگذار در محاسبه سازه مثل محل سرویس‌پله و آسانسور، نورگیرها، داکت‌های تأسیساتی بزرگ و همچنین لبه نما و کنسول‌ها را به‌طور دقیق در نرم افزار ایتبس وارد کنید.
     طراحی فونداسیون با نرم افزار safe انجام می‌شود. به‌زودی در این مورد آموزش‌های جدیدی در سایت و کانال تلگرام رادآرشیتکت قرار می‌دهیم.

     موفق باشید؛

     • بسیار ممنونم
      ۱-پس در ایتبس به پلان فونداسیون هم نیاز داریم؟
      چون پلان معماری رو طراحی کردم و اکس بندی رو هم فعلا با شک انجام دادم و میخواستم وارد ایتبس شوم.
      ۲-پلان آکس بندی رو کجا بفرستم که اگه زحمتی نیست بررسی کنین؟

     • رادآرشیتکت

      فایل اتوکد پروژه، به‌همراه ستون گذاری پیشنهادی خودتون رو به آدرس ایمیل soal@RadArchitect.com ارسال کنید.

 45. سلام وقتتون بخیر من دانشجوی معماری هستم و برای یکی از طرحام به مشکل ستون گذاری برخورد کردم ونمیدونم که چطور انجامش بدم ولی برای پایان کار حتما ستون گذاری میخوان میشه لطفا کمکم کنید

 46. سلام،خسته نباشید،ببخشید من خونم حدود دویست متر زیر بنا هست یعنی دقیق ۱۴/۷۵×۱۳/۵=۱۹۹/۱۲
  خونه رو به مشرق هست و در قسمت پذیرایی از گوشه مرز زمین در شمال شرقی به طرف به طرف مقابل جنوب شرقی اولین ستون ۴ متر فاصله دارد بعدی هم ۴ متر و بعدی ۳ متر و بعدی هم ۳/۷۵
  از سمت شرق به غرب اولین ستون بازم ۴ متر فاصله دارد
  و ستون بعدی آن هم پنج متر
  در همین گوشه سالن پذیرایی خونه هستش که به ابعاد ۶متر در ۱۰ متر که متاسفانه مهندس ناشی ساختمان کاری کرده که دو ستون در پذیرایی هست که یک ستون که فاصله اش از گوشه مرز زمین در قسمت شمال غربی ۵ متر هست را قصد داریم حذف کنیم،چون ساختمان فعلا همکف ان ساخته شده میتوانیم تغییر دهیم،،این ستون با دیوار نزدیکش ۲متر فاصله دارد، میخوام ستون جدید را توی دیوار بزارم که با این کار فاصله از ستون روبروش در مرز شرق ۶متر خواهد شد و با ستون بعدی ۳متر
  سوال من از شما اینه که با توجه به ساختمان اسکلتی و ستون ها با تیر اهن چهارده که ستون ها جفتی ساخته شده از تیر اهن چهارده و تیر ریزی سقف هم با تیر اهن چهارده و فاصله تیر ریزی های سقف هشتاد سانتیمتر از هم هستند و پل ها از تیر اهن شانزده هست،
  آیا میشه ستون جابجا کرد؟
  در استحکام بنا خلل بوجود نمیاد؟
  باید پل را به تیراهن هجده تغییر بدم برای فاصله شش متری؟
  آیا میشه ستون بردارم و در طبقه بالا از سیستم پل های بزرگ که ستون ندارن و در بالا با تیر اهن مثل سیستم پل ها اون قسمت محکم کار کنم چون طبقه بالا پلانش متفاوته و میشه.
  در کل لطفا راهنمایی کنید بهترین کار چیه که انجام بدم؟

  • رادآرشیتکت

   سلام دوست عزیز؛

   در مورد سوالی که در مورد طراحی ساختمان‌تان مطرح کردید، با این اطلاعات خیلی نمی‌توانم کمک‌تان کنم.

   متاسفانه اکثر طراحان، مهارت کافی در طراحی پروژه‌های اجرایی را ندارند. چه بهتر بود قبل از اینکه شروع به ساخت کنید، به این موارد توجه می‌کردید و یا از طراح بهتری کمک می‌گرفتید.

   با این حال، لطفا فایل اتوکد پروژه در وضعیت موجود، به‌همراه فایل پیشنهادی خودتان پس از تغییرات را به آدرس ایمیل soal@radarchitect.com ارسال کنید تا بررسی و نتیجه خدمتتان اعلام گردد.

   با مشاهده و بررسی فایل اتوکد، خیلی بهتر و دقیق‌تر می‌توانم شما را راهنمایی کنم. همچنین حتما اطلاعات تماس خودتان را هم در ایمیل ارسالی ذکر کنید تا در صورت نیاز بتوانیم با شما تماس بگیریم.

   موفق باشید؛

 47. سلام خسته نباشید. من یه پلان فرهنگسرا دارم طراحی میکنم که ۴ طبقه است و هر پلانی نسبت به پلان زیرین زاویه چرخش داره ، الن با ستون گذاریش مشکل دارم.ممنون میشم راهنماییم کنید.

 48. Khotka06

  سلام مهندس امکانش هست یک آموزش در مورد سقف شیبدار بزارید تو سایت ممنون مسشم

 49. بسیار کوتاه و در عین حال کامل بود.
  با سپاس از زحماتتون

 50. با عرض سلام و خسته نباشید و تشکر از سایت خوبتان

  در زمینی به متراژ ۷٫۵*۸ می خواهم ویلا بسازم در طول زمین ۳ ستون و در عرض زمین ۲ ستون قرارداده ام آیا ممکن هست در خصوص شناژ و فنداسیون و نحوه اتصال کف این ستون ها توضیح بفرمائید. ممنون

  • رادآرشیتکت

   سلام دوست عزیز؛

   شما می‌توانید ۲ نوع فونداسیون را برای ساختمان‌تان اجرا کنید:
   ۱- می‌تواند برای هر ستون از فونداسیون‌های منفرد استفاده کنید و این فونداسیون های منفرد را با شناژهایی به ابعاد ۳۰*۳۰ یا ۳۰*۴۰ سانتی‌متر به یکدیگر وصل کنید.
   ۲- می‌توانید از فونداسیون نواری استفاده کنید. احتمالا برای ساختمان شما، فونداسیون نواری با عرض ۶۰ تا ۸۰ سانتی‌متر و عمق ۵۰ تا ۶۰ سانتی‌متر کفایت می‌کند. در این مورد بهتر است با مهندس سازه پروژه مشورت کنید.

   موفق باشید؛

 51. Khotka06

  با عرض سلام وخسته نباشیدوتشکر از سایت خوبتون
  مهندس پلانی ستون گذاری کردم و پلان تیریزی طراحی شده میخوام بدونم درسته ممنون میشم راهنماییم کنید

 52. سلام خسته نباشید
  مطالب مفید دارید
  فقط یک سوال میشه لطف کنید
  ستون در نقشه معماری تا ۳ یا ۴ طبقه چند در چند هست?
  اگر زیز زمین باشه چطور ?
  با طول دهانه ها
  اگر لطف کنید توی بدید ممنون میشم

  • رادآرشیتکت

   سلام دوست عزیز؛

   در نقشه‌های فاز یک معماری ابعاد ستون‌ها را برای ساختمان‌های معمولی تا ۶ سقف، اعم از اینکه زیرزمین دارد یا ندارد، در ص.رتی که اسکلت فلزی است، ۲۰*۲۰ سانتی‌متر در نظر بگیرید.
   اگر اسکلت ساختمان بتنی است، ابعاد ستون‌ها را ۴۰*۴۰ سانتی‌متر در نظر بگیرید.
   در مورد طول دهانه تا ۱۰ متر و حتی بیشتر هم می‌توانید در نظر بگیرید، که این کار باعث سنگین‌ترشدن سازه و هزینه ساخت می‌شود.
   بهترین مقدار طول دهانه در ساختمان‌های مسکونی با اسکلت فلزی یا بتنی بین ۵ تا ۷٫۵ متر باشد.

   موفق باشید؛

 53. سلام. زیربنای منزل ما در یک زمین ۱۵۰ متری، به ازای هر طبقه۸۹ متر است( منزل به صورت همکف و زیرزمین ) اندازه زمین ۸*۱۹/۲۵ میباشد. در وسط ساختمان۸۹ متری، به فاصله ۳/۱۰ متر و ۴ متر از دیوار طولی ساختمان سه ستون در امتداد هم قرار گرفته است. آیا می توان فاصله ستون ها از یکدیگر را تغییر داد( ۱متر و نیم)؟ با توجه به اینکه ستون ها در یک راستا قرار دارند؟

 54. سلام خسته نباشید
  برای ستون گزاری آمفی تیاتر اگه سازه رو تیر ستون در نظر بگیریم آیا الزامی هست که پلان به صورت هندسه خالص باشد؟ و آیا تیر در این نوع سازه میتونه کنسول بشه؟

  • رادآرشیتکت

   سلام دوست عزیز؛
   همیشه به‌خاطر داشته باشید که معماری یعنی خلاقیت و اگر قرار بود در معماری هر نوع بنایی، محدود به یک سری اشکال و فرم‌های هندسی منظم و چارچوب‌های منطقی باشیم، خلاقیت از بین می‌رفت و هیچ‌گاه در جهان این همه ساختمان‌های فوق‌العاده ساخته نمی‌شد.
   بنابراین نه در ساختمان مورد نظر شما و نه در هیچ‌نوع ساختمان دیگری ملزم به طراحی منظم نیستید.
   کنسول در هر نوع سازه ای قابل اجراست. بنابراین شما می‌توانید با خیال آسوده در طراحی خود از کنسول استفاده کنید و قسمت‌هایی را که مد نظرتان است به‌صورت کنسول طراحی و اجرا کنید، مشروط بر اینکه کمی با عناصر سازه‌ای آشنایی داشته باشید تا کنسول‌هایی که به بنا اضافه می‌کنید قابلیت اجرا داشته باشد.
   موفق باشید؛

 55. سلام و وقت بخیر
  چطور باید محل مناسب دیوار های برشی رو در پلان تعیین کرد ؟
  آیا برای پروژه های بتنی مجازیم ستون ها را ۳۰*۳۰ در نظر بگیریم ؟ یک ویلای دوبلکس طراحی کردم که برای جانمایی دیوار برشی ذچار مشکلم ممنون میشم راهنمایی کنید

  • رادآرشیتکت

   سلام دوست عزیز؛
   ابعاد ستون‌ها در ساختمان‌های بتنی حداقل ۳۰*۳۰ است که با توجه به نوع کاربری و تعداد طبقات ساختمان شما، همین ابعاد کفایت می‌کند.
   باید با توجه به نیاز پروژه که شامل شکل کلی پلان، تعداد و ارتفاع طبقات و همچنین منطقه‌ای که ساختمان قرار است در آنجا احداث شود، محل دیواربرشی‌ها را تعیین کرد.
   اما به‌طورکلی در ساختمان‌های معمولی تا ۶ سقف، بهترین محل جانمایی دیوار برشی، در سه‌طرف سرویس پله به‌صورت U شکل است که به پلان معماری هم آسیبی نمی‌رساند.
   در صورت تمایل می‌توانید پلان پروژه، به‌همراه ستون‌گذاری پیشنهادی خودتان را به آدرس ایمیل soal@radarchitect.com ارسال کنید تا بررسی شود.
   موفق باشید؛

 56. سلام وقت خیر،قطعه زمینی دارم به مساحت ٢۵٠متر میخوام کل مساحت رو یه ساختمان تجاری در ۴طبقه احداث کنم،طبقه اول (زیرزمین)ارتفاع ستون ٣.۵تمام شده،ایا طبقه دوم رو میتونم ستون به ارتفاع ۵.۶٠ بزنم؟طبقه دو و سه هم ارتفاع ستون ٣.٢٠ تمام شده،منظور از تمام شده یعنی اینکه فضائیه خالصی که برام میمونه هستش.ممنونم

  • رادآرشیتکت

   سلام دوست عزیز؛
   در انتخاب ارتفاع طبقات، شما آزاد هستید که ارتفاع مورد نیاز خودتان را با توجه به نوع کاربری ساختمان، برای هر طبقه در نظر بگیرید و مشکلی از بابت سازه و ستون‌ها در این مورد وجود ندارد. تنها مساله‌ای که باید به آن توجه کنید، ضوابط شهرداری و شهرسازی منطقه هست که آیا به شما اجازه چنین کاری را می‌دهند یا خیر. که احتمالا با توجه به کاربری تجاری ساختمان از این بابت هم مشکلی وجود نخواهد داشت.
   موفق باشید؛

 57. Mraji107382

  با سلام و عرض ادب
  مطالب بسیار جالب و آموزنده و با بیان عامی عنوان گردیده است . باتوجه به اینکه هم اکنون بنده قصد تجمیع دوملک به متراژ ۸۴ مترمربع (در ابعاد ۶*۱۴) را دارم ودر مجموع ۱۶۸ مترمربع خواهد بود که پس از اصلاحات ۱۳۷ مترمربع در ابعاد (۱۲*۱۱٫۵ )خواهد گردید و برای این ملک نقشه پلان و واحد ها را ترسیم نمودم . لذا میخواستم جهت ترسیم نقشه با شما دوست گرامی مشورت کنم. چگونگی ارسال نمونه نقشه ترسیم شده را برای اظهار نظر جنابعالی بفرمایید . ممنون

 58. با سلام. ممنون از اطلاعات خوبتون. و همینطور بابت زمان هایی که برای جواب دادن هم میزارین. چرا که خیلی هاش به درد بقیه هم میخوره.
  خیلی ممنون

 59. سلام .وقتتون بخیر.ممنون از سایت مفیدتون.لطفا حداقل و حداکثرابعاد ستونها در ساختمانهای مسکونی فلزی وبتنی رو بفرمایید.ممنون.

 60. اقا دستتون درد نکنه خسته نباشید
  عالیییی بود

 61. سلام خسته نباشید ممنون از مطالب مفیدتون برای پلان های منحنی ستون گذاری چجوری انجام میشه؟میشه لطفا راهنمایی کنید خیلی بهش نیاز دارم ممنونم

 62. سلام یک مهندس ودفتر فنی مهندسی یه پلان برای خونم کشیده ومنم اجرا کردم الان احساس میکنم فاصله ستون های حال خونه زیاد درطول خانه ۵٫۷۵ودرعرض ۶٫۶۰میتونین راهنمایی کنین که ازشک دربیام؟

دیدگاهتان را بنویسید

You have to agree to the comment policy.

19 + ده =

دریافت آموزش‌های رایگان معماری
SUBSCRIBE TO NEWSLETTER
All rights reserved © Company Name, 2014
Dolor aliquet augue augue sit magnis, magna aenean aenean et! Et tempor, facilisis cursus turpis tempor odio, cursus montes ac turpis. Ultrices! Massa integer augue ridiculus adipiscing, massa cras pid. Turpis placerat scelerisque, vut odio mus non, mattis porttitor, nunc odio, turpis tortor sit? Pid amet, sed facilisis.
 • Goblinus globalus fantumo tandempo
 • Scelerisque cursus dignissim donus
 • Montes vutario lacus quis arcupolisio
 • Leftomato denitro oculus tepircos den
 • Spiratio dodenus christmas popupius
 • Afrenius globalus spiritum tandempo
 • Fitatos vutario lacus quis arcup delis
ARE YOU READY? GET IT NOW!
Increase more than 500% of Email Subscribers!
Your Information will never be shared with any third party.
دوره رایگان آموزش ترسیم و ارائه پلان معماری
در این دوره مراحل ترسیم صفر تا 100 یک پلان معماری را یاد خواهیم گرفت. همین‌طور با اصول صحیح نحوه جانمایی مبلمان در فضاهای معماری آشنا خواهیم شد.
ما هم مثل شما از ارسال ایمیل‌های اسپم بیزاریم.
سری آموزش‌های تخصصی معماری
دوره آموزشی صفر تا صد طراحی و ارائه یک پروژه معماری
تخصصی‌ترین آموزش‌های معماری را کاملا رایگان در ایمیل خود دریافت کنید.
برای شرکت در این دوره رایگان، نام و ایمیل خود را وارد کنید
اطلاع از جشنواره‌های فروش
جهت اطلاع از تخفیفات و جشنواره‌‌های فروش، نام و ایمیل خود را وارد کنید.
اطلاعات ایمیل شما نزد ما محرمانه است.
ثبت‌نام در دوره رایگان نقشه‌کشی معماری
آیا می‌خواهید در مورد طراحی معماری بیشتر بدانید؟
با مطالعه این کتاب الکترونیکی، نکات بسیار ارزشمندی در مورد طراحی معماری خواهید آموخت که در هیچ دانشگاه‌ و کلاس معماری به شما نخواهند گفت.
 • بزرگ‌ترین اشتباه معماران در طراحی پلان
 • بهترین مکان برای طراحی آشپزخانه در پلان
 • تصمیم‌گیری بین واحدهای 2خوابه یا 3خوابه
 • سیرکولاسیون داخلی
 • مهم‌ترین نکات طراحی تراس
 • ابعاد استاندارد فضاهای داخلی در پلان
 • و بسیاری موارد دیگر
ویدئو تخصصی آموزش ستون‌گذاری پلان
اصول و نحوه صحیح ستون‌گذاری در ساختمان‌های مسکونی و تجاری
اطلاعات ایمیل شما نزد ما محرمانه است.
سری آموزش‌های تخصصی معماری
آموزش ستون‌گذاری در انواع ساختمان‌های مسکونی و تجاری
تخصصی‌ترین آموزش‌های معماری را کاملا رایگان در ایمیل خود دریافت کنید.
سری آموزش‌های معماری
برای دریافت آموزش‌های تخصصی معماری، ایمیل خود را وارد کنید
دوره رایگان آموزش ترسیم و ارائه پلان معماری
در این دوره مراحل ترسیم صفر تا 100 یک پلان معماری را یاد خواهیم گرفت.
اطلاعات ایمیل شما نزد ما محرمانه است.
همین‌طور با اصول صحیح نحوه جانمایی مبلمان در فضاهای معماری آشنا خواهیم شد.
اطلاع از دوره‌های آموزشی
برای اطلاع از سایر دوره‌های رادآرشیتکت، لطفا ایمیل خود را وارد کنید.
فقط 4 ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافی است آدرس ایمیلتان را وارد کنید
ما هم مثل شما از ایمیل‌های مزاحم متنفریم
فقط 4 ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافی است آدرس ایمیلتان را وارد کنید
ما هم مثل شما از ایمیل‌های مزاحم متنفریم
فقط 4 ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافی است آدرس ایمیلتان را وارد کنید
ما هم مثل شما از ایمیل‌های مزاحم متنفریم
فقط 4 ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافی است آدرس ایمیلتان را وارد کنید
ما هم مثل شما از ایمیل‌های مزاحم متنفریم
فقط 4 ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافی است آدرس ایمیلتان را وارد کنید
ما هم مثل شما از ایمیل‌های مزاحم متنفریم
فقط 4 ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافی است آدرس ایمیلتان را وارد کنید
ما هم مثل شما از ایمیل‌های مزاحم متنفریم
فقط 4 ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
کافی است آدرس ایمیلتان را وارد کنید
ما هم مثل شما از ایمیل‌های مزاحم متنفریم