نحوه ستون گذاری پلان معماری

ستون گذاری پلان معماری

چطور یک پلان معماری را ستون‌گذاری کنیم؟

بزرگ‌ترین مشکلی که معماران جوان با آن مواجه هستند این است که با نحوه صحیح ستون‌گذاری پلان معماری آشنایی ندارند و نمی‌دانند برای ستون گذاری یک پلان از کجا باید شروع کنند و این کار را یک کار فوق تخصصی و خارج از توان خودشان می‌دانند. در ادامه یاد خواهیم گرفت چطور یک پلان معماری را به شکلی اصولی و صحیح ستون گذاری کنیم.

ستون گذاری پلان معماری یکی از مهم‌ترین مواردی است که یک مهندس معمار باید حتماً بعد از تکمیل طراحی و قبل از ارائه طرح به مهندس محاسب پروژه برای انجام محاسبات انجام دهد.

این موضوع ازآن‌جهت حائز اهمیت است که قطعاً مهندس محاسب پروژه به‌اندازه طراح پروژه به محدودیت‌ها، ضوابط شهرداری و شهرسازی، خواسته کارفرما و طرح معماری ارائه‌شده اشراف ندارد.

بنابراین لازم و واجب است که یک مهندس معمار، با استانداردهای اولیه سازه آشنایی کامل داشته باشد و بتواند به‌خوبی محل ستون‌ها، مهاربندها و دیوارهای برشی را در پلان معماری پیش‌بینی کند. به‌گونه‌ای که این موارد در بهترین مکان خودشان جانمایی شده باشند و مهندس محاسب برای طراحی سازه ساختمان با مشکل مواجه نشود و نیازی به تغییر در آکس‌بندی پلان نباشد.

 حال باید بدانیم که یک پلان را چگونه ستون گذاری کنیم. اجازه بدهید با یک مثال این موضوع را بهتر بررسی کنیم.

فیلم آموزش نحوه ستون‌گذاری و آکس‌بندی پلان معماری

مراحل ستون‌گذاری پلان ساختمان مسکونی

در زمینی جنوبی به عرض ۱۱ متر و طول ۳۲ متر قصد طراحی و احداث ساختمانی ۷ سقف (همکف و ۶ طبقه مسکونی) را داریم. با توجه به جنوبی بودن زمین و عرض خیابان، این اجازه را داریم که مقداری را از مرز زمین به‌صورت کنسول به بنا اضافه کنیم.

در سمت دیگر نیز با توجه به حداکثر میزان مجاز پیشروی (۶۰ درصد + ۲ متر) یک مرز فرضی برای ما ایجاد می‌شود، که محدوده احداث بنا در زمین فوق را مشخص می‌کند.

من این ساختمان را با توجه به خواست و نیازهای کارفرما طراحی کرده‌ام که پلان معماری آن را در شکل زیر می‌توانید ببینید.

ستون گذاری پلان معماری

حال می‌خواهیم عملیات ستون‌گذاری پلان معماری این پروژه را با انجام دهیم. برای ستون گذاری این پروژه و ستون‌گذاری ساختمان‌های مسکونی دیگر فقط کافی است مراحل زیر را انجام دهیم:

 

مرحله اول ستون‌گذاری پلان:

در اولین مرحله از ستون‌گذاری، ابتدا به سراغ ستون‌های اطراف سرویس پله و آسانسور در پلان معماری می‌رویم و ۴ ستون در ۴ گوشه باکس سرویس پله و آسانسور قرار می‌دهیم. سپس ۲ ستون دیگر در راستای همین ستون‌ها و در دیوار بیرونی بنا می‌گذاریم.

ستون گذاری پلان معماری

مرحله دوم ستون‌گذاری پلان:

در دومین مرحله از ستون‌گذاری پلان معماری، در گوشه‌های مرز زمین و مرز حداکثر طول پیشروی مجاز، ۴ ستون دیگر در دیوارهای خارجی بنا می‌گذاریم.

ستون گذاری پلان معماری

این‌ها ستون‌هایی هستند که قطعاً در این محل‌ها نیاز هستند و همیشه جای ثابتی دارند و باید در ابتدای امر ستون گذاری این ستون‌ها را در پلان جانمایی کرد و بقیه ستون‌های موجود در پلان را با توجه به موقعیت این ستون‌ها و محدودیت‌های پلان پارکینگ، موقعیت رمپ (در صورت وجود زیرزمین)، پلان معماری طبقات و… جانمایی می‌کنیم.

مرحله سوم ستون‌گذاری پلان:

خوب کار ستون گذاری پلان معماری را ادامه می‌دهیم. در این مرحله از ستون‌گذاری ابتدا لازم است که فاصله ستون‌هایی که در ۴ طرف سرویس پله گذاشته‌ایم با ستون‌های واقع در مرز کار را مدنظر داشته باشیم.

اگر این فاصله حدود ۷ متر و کمتر از آن بود احتیاجی به اضافه کردن یک آکس جدید بین آن‌ها نیست، ولی اگر این فاصله بیشتر بود بهتر است برای جلوگیری از سنگین شدن ستون‌های سازه‌ای و تیرهای اصلی و فرعی، یک آکس جدید تعریف گردد.

در پلان بالا این فاصله از ستون گوشه سرویس پله تا ستون موجود در مرز زمین، ۴/۸۵ متر است. بنابراین در این قسمت احتیاجی به اضافه کردن یک آکس جدید نیست.

اما در سمت دیگر، فاصله ستون گوشه سرویس پله با ستون موجود در حداکثر مرز پیشروی مجاز حدود ۱۰ متر است. بنابراین حتماً باید یک آکس بین این دو ستون اضافه شود.

بهترین حالت در هنگام ستون‌گذاری کردن ساختمان این است که موقعیت ستون‌ها در پلان معماری به‌گونه‌ای باشد که فاصله آکس‌ها تقریباً به یک اندازه باشد. (این مورد برای منظم شدن سازه و طراحی سازه سبک اهمیت زیادی دارد.) البته بدیهی است که با توجه به شکل پلان و محدودیت‌ها در پارکینگ و زیرزمین، همیشه این امر میسر نیست.

در طرح من، شکل پلان به‌گونه‌ای است که می‌توانم یک آکس جدید در فاصله ۵ متری قرار دهم. این آکس جدید در پلان پارکینگ هم در موقعیت مناسبی قرار می‌گیرد و دو دهانه ۵ متری برای پارک ۴ خودرو فراهم می‌کند.

ستون گذاری پلان معماری

حالا باید همین فاصله‌ها را در جهت عرض زمین بررسی کنیم. یعنی ببینیم که آیا نیازی هست بین ستون‌های گوشه سرویس پله و ستون‌های موجود در دیوار کناری زمین یک آکس جدید اضافه کنیم یا خیر؟

در زمین‌های با عرض ۱۲ متر و کمتر معمولاً احتیاجی به اضافه کردن آکس جدید در این قسمت نیست. در پلان ما هم این فاصله ۷/۴۰ متر است. بنابراین احتیاجی به اضافه کردن یک آکس جدید نیست.

همان‌طور که دیدید ستون‌هایی که تا اینجای کار گذاشتیم، هیچ‌کدامشان در طرح پلان ما قرار نداشت و به همین راحتی توانستیم بیشتر ستون‌ها را در پلان جانمایی کنیم.

شاید بتوان گفت که مهم‌ترین مرحله ستون‌گذاری پلان معماری از اینجا شروع می‌شود. البته خواهید دید که این بخش هم بسیار ساده است.

مرحله چهارم ستون‌گذاری پلان:

در چهارمین مرحله ستون‌گذاری پلان معماری، باید به‌غیراز محدوده سرویس پله، در سایر قسمت‌های پلان با توجه به عرض زمین، یک آکس جدید اضافه کنیم. همان‌طور که قبلاً اشاره کردم، بهتر است این فاصله‌ها تا حد امکان برابر باشد. این ستون‌ها را با توجه به موقعیت دیوارها در پلان طبقات و موقعیت پارک خودروها در پلان همکف، در پلان جانمایی می‌کنیم. نتیجه نهایی کار را در شکل زیر می‌توانید ببینید.

 

ستون گذاری پلان معماری

 

ستون گذاری پلان پارکینگ

 

چند نکته جانبی در مورد ستون‌گذاری پلان معماری:

 • سعی کنید تا جایی که امکان دارد، ستون گذاری پلان معماری را به شکل منظم و در یک راستا انجام دهید.
 • هر ستونی که در پلان طبقات می‌گذارید، حتما موقعیت آن را در پلان پارکینگ و زیرزمین (در صورت وجود) نیز بررسی کنید.
 • موقعیت داکت‌های تأسیساتی را در هنگام ستون گذاری پلان معماری مدنظر داشته باشید.

 

تذکر خیلی مهم در مورد ستون‌گذاری ساختمان:

اگر می‌خواهید شما را به‌عنوان یک مهندس معمار باتجربه و متخصص طراحی پروژه‌های ساختمانی بشناسند، هرگز یک پلان معماری را بدون اینکه ستون گذاری کرده باشید، برای انجام محاسبات به مهندس سازه ندهید.

 

نحوه ستون‌گذاری ساختمان‌هایی با پلان متفاوت:

برخلاف تصور، ستون گذاری پلان معماری، کار خیلی سختی نیست. در ساختمان‌هایی که پلان معماری طبقات آن‌ها متفاوت هستند هم روال کار ستون گذاری پلان به همین صورت باید انجام شود. با این تفاوت که بعد از هر ستونی که از مرحله ۴ به بعد می‌گذاریم، موقعیت آن را علاوه بر پلان پارکینگ و زیرزمین، در سایر طبقات نیز بررسی می‌کنیم تا بهترین محل را برای ستون گذاری پیدا کنیم و یا در صورت لزوم تغییراتی جزئی در پلان معماری یکی از طبقات اعمال کنیم.

مراحل ستون گذاری پروژه‌های اداری و تجاری و ساختمان‌های بزرگ‌تر و با مساحت بیشتر نیز به همین صورت است و باید به همین ترتیب عمل کرد.

همیشه یادتان باشد که در اولین مرحله از ستون‌گذاری پلان معماری باید ابتدا ستون‌هایی را در پلان جانمایی کنیم که مکان آن‌ها در پلان معماری قطعی است، مثل ستون‌های اطراف سرویس‌پله و همچنین ستون‌هایی در مرز زمین و در جداره‌های اصلی قرار دارند.

دوستدار شما – امیر راد

امیر راد

امیر راد

من یک معمار هستم. تخصص اصلی من طراحی پلان ساختمان‌های مسکونی است و از این کار بسیار لذت می‌برم. مهم‌ترین هدف من در سایت رادآرشیتکت این است که علاوه بر آموزش اصول، تکنیک‌ها و ترفندهای طراحی معماری، تجربیات سال‌ها فعالیت حرفه‌ای خودم را به شکل کاملاً کاربردی و به زبانی بسیار ساده به شما آموزش بدهم.

148 دیدگاه دربارهٔ «نحوه ستون گذاری پلان معماری»

 1. با عرض سلام و خسته نباشید
  تشکر میکنم از توضیحات مفیدتان

  سوالی داشتم:
  آیا این امکان وجود ندارد که در یک طبقه ستون گذاری متفاوت با طبقات دیگر یا همکف باشد ؟ و همه ی ستون ها در یک راستا نباشند و هر طبقه ستون گذاری متفاوتی رو داشته باشد.

  1. سلام. وقت‌بخیر؛
   تمام ستون‌ها در تمام طبقات باید دقیقا در یک موقعیت باشند و به‌هیچ‌وجه نمی‌توانید موقعیت ستون‌ها را تغییر دهید. تنها در شرایط خاص و به شرطی که از نظر سازه‌ای مشکلی برای ساختمان بوجود نیاید می‌توانید برخی ستون‌ها را در طبقات بالا حذف کنید. از آنجا که تمام ستون‌ها باید حتما به فونداسیون (پِی ساختمان) متصل باشد، به‌طورکلی هر ستونی در هر طبقه‌ای که قرار می‌دهید، باید عین همان را در همان موقعیت، در تمام طبقات پایین قرار دهید.

   1. سلام یه سوال داشتم
    در زمینی با عرض ۹ وطول ۱۸بخاطر تامین پارکینک قصد داریم دوتا ستون در عرض ساختمان قرار بدیم سوال من اینه که آیا برای عرض ۹ متر این کار اصولی است یا خیر
    ممنون میشم جواب منو رو بدید .

    1. سلام. از لحاظ فاصله ستون‌ها مشکلی نیست و می‌تونید ستون‌ها را فقط در دوطرف ساختمان با فاصله ۹ یا ۱۰ متری از هم قرار دهید. تمام این موارد در طراحی معماری و محاسبات سازه قابل پیش‌بینی و قابل اجرا هست.
     البته طبیعی هست که سایز پل‌های اصلی و ستون‌ها در این حالت کمی افزایش پیدا می‌کند ولی اگر محاسبات سازه و مراحل اجرای اسکلت به درستی انجام شود، هیچ مشکل و نگرانی وجود ندارد و می‌توانید دهانه‌هایی با طول ۱۰متر و حتی بیشتر هم داشته باشید.
     نکته مهم:
     از آنجایی که احتمال دارد سایز و ارتفاع پل‌های اصلی در عرض ساختمان، در چنین حالتی زیاد شود (مخصوصا در سازه‌های فولادی)، بهتر هست در چنین ساختمان‌هایی ارتفاع کف تا کف طبقات را حداقل ۳٫۵۰ متر در نظر بگیرید که برای اجرای تأسیسات در زیرسقف و همچنین طراحی سقف کاذب دچار مشکل نشوید.

 2. سلام و خسته نباشید و سپاس فراوان از آموزش های خوبتون .
  ممنون میشم اگر در مورد نحوه ستون گذاری در ساختمان های بنایی هم توضیح دهید.
  اینکه ماکسی موم آکس ستون گذاری در ساختمان های بنایی چقدره ؟ ( آیا آکس ستون ها را می توان مانند ساختمان های فلزی یا بتنی تا ۷_۷.۵ متر در نظر گرفت ؟ )
  ابعاد ستون ها بهتره چند در نظر گرفته شود ؟
  ممنونم

  1. سلام. وقت‌بخیر؛
   اجرای ساختمان با مصالح بنایی دارای محدودیت‌های زیادی است و در همه ساختمان‌ها امکان استفاده از این سیستم وجود ندارد. از این سیستم سازه‌ای فقط در ساختمان‌های کوچک (معمولا منازل ویلایی و خانه‌های روستایی کوچک) استفاده می‌شود. حداکثر تعداد طبقات در ساختمان با مصالح بنایی دو طبقه (بدون احتساب زیرزمین) است. منظم‌بودن عناصر سازه که ممکن است محدودیت‌هایی در طراحی معماری بوجود بیاورد نیز از دیگر محدودیت‌های این سیستم است. از آنجا که در ساختمان‌های با مصالح بنایی خبری از ستون‌ها (به شکلی که در ساختمان‌های با اسکلت فولادی و بتنی وجود دارد) نیست، حداکثر فاصله بین عناصر باربر سازه‌ای نمی‌تواند از ۵ متر تجاوز کند و همین مووضوع هم محدودیت‌های دیگری در طراحی پلان معماری ایجاد خواهد کرد.

  1. سلام. وقت‌بخیر؛
   همانطور که پلان معماری ساختمان باید با توجه به نیازهای و خوسته‌های شما طراحی شود، سازه و اسکلت ساختمان نیز باید با توجه به مواردی مثل نوع سازه، موقعیت جغرافیایی ساختمان، تعداد طبقات و… به طور دقیق طراحی و محاسبه شود. ضمن اینکه موارد زیادی مثل نوع سازه (فلزی یا بتنی)، سیستم مهار جانبی ساختمان (مهاربند یا دیوار برشی و…)، نوع سقف ساختمان (تیرچه بلوک، کامپوزیت و…)، نحوه ستون‌گذاری پلان معماری و فاصله ستون ها از یکدیگر و… تاثیر مستقیمی در طراحی سازه و سایز ستون‌ها دارد.
   به این نکته مهم توجه داشته باشید که فقط در صورت طراحی و محاسبه دقیق سازه ساختمان بر اساس طرح معماری است که می‌توان در مورد مشخصات سازه مثل سایز تیرها و ستون‌ها اظهار نظر کرد. اما در مجموع با توجه به مساحت و تعداد طبقات ساختمان شما، به نظر می‌رسد سایز آهن ۱۶ برای ستون‌ها به‌صورت دوبل به هم چسبیده یا نردبانی مناسب باشد.
   موفق باشید؛

 3. سلام ممنون از آموزش خوبتون تو ساختمان دوبلکس کنسول پیشروی تو حیاط چند متر میتونه باشه تو اسکلت بتنی که نیاز به ستون نباشه ممنون

  1. سلام. متاسفانه سوالتون واضح نیست.
   لطفا اگر پروژه‌تون اجرایی است، کروکی و پلان‌های آن را از طریق ایمیل و یا به شماره پشتیبانی ارسال کنید تا بررسی شود.

 4. سلام و تشکر از سایت خوب شما مهندس جان
  لطفا در خصوص پلکان گرد در ویلای دوبلکس و لزوم ستون گذاری آن مرا راهنمایی فرمائید سپاس

 5. سلام من ی پروژه دانشگاهی انجام دادم وسعت سایت هفت هزار متره یه مجتمع تجاریه بعد ستون گذاری ها تو طبقات دیگه هماهنگ نمیشن و تو پارکینگ چیدمان بهم میریزه شکل پلان سه تا دایره در همه

 6. سلام ممنون از مطالب.
  من طراحی یک مجتمع مسکونی رو انجام دادم که یک طبقه در میان حجم عقب و جلو شده ، نمیدونم ستون گذاریش به چه صورت باید باشه که وقتی طبقه بالا از جایی که ستون قراره قرار بگیره عقب تر بره ستون به چه شکل میشه اگه ممکنه راهنمایی کنید ممنون میشم.

 7. سلام با تشکر از وبسایت عالیتون
  یک زمین با طول ۱۰ متر و عرض ۷ متر داریم طول زمین رو ۳ ستون میخوایم بزنیم ولی عرض زمین رو موندیم ۲ ستون جواب میده یا باید ۳ ستون بزنیم
  ستون هامون ۲تیراهن ۱۴ جوش شده بهم هست
  سقف هامونم قراره تیراهنی بشه و در اینده احتمال داره دو ۳ طبقه هم روش بیاد

  1. سلام. با توجه به ابعاد زمین، در عرض ساختمان دو ستون در دیوارهای خارجی بنا کافی است و احتیاجی به ستون سوم نیست. البته در قسمت سرویس‌پله باید ستون‌هایی در چهارطرف باکس پله اجرا کنید. وجود این ستون‌ها برای اجرای شمشیری پله‌ها و اجرای سقف الزامی است. ضمن اینکه برای اجرای مهاربندها هم به این ستون‌ها احتیاج خواهید داشت. در سایر قسمت‌های بنا احتیاجی به ستون سوم در عرض ساختمان نیست.

 8. سلام .
  مطلبی که توضیح دادید ، خیلی واضح و خوب بود . سپاسگزارم
  میشه لطف کنید و نحوه ی ستون گذاری سازه با سقف وافل رو هم توضیح بدید ؟ تو این ستون گذاری فقط فاصله ی ستون ها تغییر میکنه یا اینکه موارد دیگه ایم هست که باید حتما رعایت شه ؟

  1. سلام.
   اصول کلی ستون‌گذاری در تمام ساختمان‌های مختلف با کاربری‌های متفاوت و هر نوع سازه‌ای، دقیقا همین است، با این تفاوت که بسته به نوع سازه ساختمان، کاربری بنا، مساحت، شکل پلان معماری، محدودیت‌های اجرایی و… ممکن است تفاوت‌هایی در اندازه ستون‌ها، تعداد ستون‌ها و فاصله بین ستون‌ها داشته باشید.
   سقف وافل که به آن سقف مشبک یا قابلمه‌ای هم می‌‌گویند هم یکی از انواع سقف‌های مرسوم است، با این تفاوت که در این سقف، می‌توان فاصله دهانه‌ها را بیشتر در نظر گرفت. به‌همین دلیل از سقف وافل، بیشتر در ساختمان‌هایی استفاده می‌شود که بسته به نوع کاربری و یا محدودیت‌های معماری، احتیاج به دهانه‌های بزرگ دارند، مثل ساختمان‌های تجاری، پارکینگ‌ها، سالن‌های اجتماعات و…
   استفاده از سقف وافل برای بناهای کوچک و ساختمان‌های مسکونی مرسوم نیست.
   اما در مورد نحوه ستون‌گذاری سقف وافل و سقف‌های دیگر، همان‌طور که گفتم، مراحل کار دقیقا به‌همین‌صورتی است که در مطلب بالا ذکر کردم. یعنی حتما باید اول ستون‌هایی را در پلان جانمایی کنید که وجود آن‌ها ضروری و محل آن‌ها کاملا مشخص هست، مثل ستون‌های اطراف سرویس‌پله و آسانسور، یا ستون‌های اطراف ویدها و نورگیرهای با مساحت زیاد، یا ستون‌هایی که در مرز کار و در گوشه‌های ساختمان قرار گرفته‌اند و…
   بعد از این مرحله، مطابق مراحل بعدی عمل می‌کنید و بسته به نوع سازه و کاربری ساختمان و محدودیت‌های پلان معماری، سایر ستون‌ها را در پلان معماری جانمایی می‌کنید.
   نکته‌ای که فارغ از نوع سازه و پوشش سقف و مساحت و کاربری بنا، حتما باید در هنگام ستون‌گذاری پلان معماری به آن توجه کنید، این است که تمام سعی خودتان را انجام دهید که ستون‌گذاری ساختمان تاحدممکن منظم باشد. رعایت این موضوع، تاثیر بسیار مهمی در سبک‌شدن سازه ساختمان دارد.
   موفق باشید؛

 9. سلام وقتتون بخیر. ببخشید اگر بخوایم یک ساختمان بتنی با ستون فلزی رو ستون گذاری کنیم، برای پی بردن ابعاد ستون پلان تقسیم بار ستون رو رسم کرد ؟ به صورتی که ضلع بین هر ستون رو نصف می کنیم و …؟ یا به صورت چشمی هم میشه فهمید؟ و اینکه زیر سقف کنسول که روش طبقه ای نیست ستون کم ابعادی میخواد؟ و سوال سومم اینکه دیوارهای به سمت خارج ستون های بزرگتر از دیوارهای داخلی نیاز دارند یا ابعاد ستون فقط به فاصله ستون ها ربط داره؟
  سوال آخرمم اینکه کنسول کلا تیر و ستونش باید قوی شه یا فونداسیونش قوی شه کافیه ؟

  1. سلام.
   ۱- سایز و ابعاد دقیق ستون‌های بتنی و فلزی، بعد از انجام محاسبات سازه، توسط تیم سازه مشخص می‌شود ولی به‌طورکلی در نقشه‌های معماری با اسکلت فلزی، ابعاد ستون‌ها را ۲۰ در ۲۰ نمایش دهید و در ساختمان‌های با اسکلت بتنی، ابعاد ستون‌ها را ۴۰ در ۴۰ سانتی‌متر در نظر بگیرید.
   ۲- به‌دلیل اینکه بار و فشار کمتری به ستون‌های طبقات فوقانی وارد می‌شود، هرچه به طبقات بالایی می‌رویم، ستون‌ها سبک‌تر می‌شوند، اما در ساختمان‌های فلزی معمولا سایز ستون تغییری نمی‌کند و فقط پلیت‌های تقویتی و یا تیرآهن وسط حذف می‌شود که عملا در سایز ستون تغییری ایجاد نمی‌شود، اما ستون سبک‌تر می‌شود. در ساختمان‌های بتنی اما هم ممکن است سایز ستون کوچک شود و هم ممکن است بدون تغییر سایز ستون، تعداد و سایز میلگردهای داخل ستون کم شود.
   ۳- در ساختمان‌ها و سازه‌های جدید، ضخامت دیوارها در ابعاد ستون‌ها تاثیری ندارند.
   ۴- سایز تیر‌ها در قسمت کنسول، ارتباط مستقیمی با طول کنسول و نوع اتصال تیر کنسول دارد که با توجه به شکل معماری و موقعیت قرارگیری تیرها و ستون‌ها مشخص می‌شود. به‌عنوان مثال اگر امکان اجرای دستک کوتاه یا بلند برای مهار کنسول باشد، سایز تیر کنسول خیلی کم (مثلا آهن ۱۴) کفایت می‌کند و اگر نوع اتصال گیردار باشد، طبیعتا سایز تیر کنسول هم افزایش پیدا می‌کند.

   در پایان توصیه می‌کنم حتما سایر کامنت‌های این پست را هم بخوانید. مطالب بسیار مفیدی یاد خواهید گرفت.
   موفق باشید؛

  1. سلام دوست عزیز؛
   برای ستونگذاری پلانی که دارای پخ هست، تمام مراحل ستون‌گذاری که در بالا توضیح داده شد را انجام می‌دهید.
   ستون‌گذاری پلان در قسمت پخ، به طول پخ و اینکه آیا در این قسمت در طبقات کنسول هم داریم یا نه، ارتباط مستقیم دارد.
   به‌عنوان مثال اگر طول پخ حدود ۲متر یا کمتر باشد و پلان معماری طبقات در قسمت پخ دارای کنسول نباشد، یک ستون در یک طرف پخ کفایت می‌کند و می‌توان سقف را به‌راحتی اجرا کرد.
   اما اگر طول پخ بیشتر باشد و یا پلان طبقات در قسمت پخ، دارای کنسول باشد، نیاز داریم تا در هر دو سمت پخ، ستون قرار دهیم.

  1. سلام دوست عزیز؛
   با همین روش می‌توانید عملیات ستون‌گذاری را در پلان‌های ساختمان با شکل‌های مختلف انجام دهید. فقط باید بسته به شکل پلان و نامنظمی سازه، کمی دقت و خلاقیت‌تان را بیشتر کنید.
   البته برای اینکه بتوانید یک ساخنمان را به شکل اصولی و اجرایی ستون‌گذاری کنید، لازم است تا اطلاعات کافی در مورد سازه و محاسبات ساختمان هم داشته باشید.
   توجه داشته باشید که مهم‌تر از ستون‌گذاری پلان معماری ساختمان، ستون‌گذاری پلان پارکینگ است و باید ساختمان خود را به‌گونه‌ای ستون‌گذاری کنید که علاوه بر منظم و اجرایی بودن سازه، آسیبی به پلان پارکینگ و پلان طبقات ساختمان وارد نشود.
   به زودی در یک آموزش کامل و جامع، در مورد ستون‌گذاری انواع ساختمان‌های بزرگ و کوچک صحبت می‌کنم تا این مطلب را به خوبی یاد بگیرید.

 10. سلام یک مهندس ودفتر فنی مهندسی یه پلان برای خونم کشیده ومنم اجرا کردم الان احساس میکنم فاصله ستون های حال خونه زیاد درطول خانه ۵٫۷۵ودرعرض ۶٫۶۰میتونین راهنمایی کنین که ازشک دربیام؟

  1. فاصله ستون‌ها در ساختمان شما زیاد نیست. البته این موضوع به نوع سازه ساختمان شما هم بستگی دارد،‌ اما در حالت کلی فاصله دهانه‌ها در حدی که فرمودید، معقول و قابل قبول است.

 11. سلام خسته نباشید ممنون از مطالب مفیدتون برای پلان های منحنی ستون گذاری چجوری انجام میشه؟میشه لطفا راهنمایی کنید خیلی بهش نیاز دارم ممنونم

 12. سلام .وقتتون بخیر.ممنون از سایت مفیدتون.لطفا حداقل و حداکثرابعاد ستونها در ساختمانهای مسکونی فلزی وبتنی رو بفرمایید.ممنون.

 13. با سلام. ممنون از اطلاعات خوبتون. و همینطور بابت زمان هایی که برای جواب دادن هم میزارین. چرا که خیلی هاش به درد بقیه هم میخوره.
  خیلی ممنون

 14. سلام وتشکر بسیار
  من دانشجوی ترم هفت معماری هستم وبا ستون گذاری مشکل داشتم البته هنوز هم حل نشده ولی مطالب مربوط به ستون گذاری عالی بود. طرح ۴ معماری برای این ترم طراحی بیمارستانه و من باز یک اشتباه در انتخاب طرح کردم !!! قسمتهایی از طرحم قوس دارد و نمیدونم ستون گذاری را چطور شروع و ادامه و خاتمه بدم!!!
  لطفا منو راهنمایی کنید امروز چهارشنبه ۲۴ آبا هست ومن باید برای شنبه ۲۷ آبان تحویل موقت بدم !!
  لطفا اطلاعات را مضایقه نکنید

  سپاسگزارم

 15. سلام و وقت بخیر
  چطور باید محل مناسب دیوار های برشی رو در پلان تعیین کرد ؟
  آیا برای پروژه های بتنی مجازیم ستون ها را ۳۰*۳۰ در نظر بگیریم ؟ یک ویلای دوبلکس طراحی کردم که برای جانمایی دیوار برشی دچار مشکلم ممنون میشم راهنمایی کنید.

  1. سلام دوست عزیز؛
   ابعاد ستون‌ها در ساختمان‌های بتنی حداقل ۳۰*۳۰ است که با توجه به نوع کاربری و تعداد طبقات ساختمان شما، همین ابعاد کفایت می‌کند.
   باید با توجه به نیاز پروژه که شامل شکل کلی پلان، تعداد و ارتفاع طبقات و همچنین منطقه‌ای که ساختمان قرار است در آنجا احداث شود، محل دیواربرشی‌ها را تعیین کرد.
   اما به‌طورکلی در ساختمان‌های معمولی تا ۶ سقف، بهترین محل جانمایی دیوار برشی، در سه‌طرف سرویس پله به‌صورت U شکل است که به پلان معماری هم آسیبی نمی‌رساند.
   در صورت تمایل می‌توانید پلان پروژه، به‌همراه ستون‌گذاری پیشنهادی خودتان را به آدرس ایمیل soal@radarchitect.com ارسال کنید تا بررسی شود.
   موفق باشید؛

 16. سلام خسته نباشید
  برای ستون گزاری آمفی تیاتر اگه سازه رو تیر ستون در نظر بگیریم آیا الزامی هست که پلان به صورت هندسه خالص باشد؟ و آیا تیر در این نوع سازه میتونه کنسول بشه؟

  1. سلام دوست عزیز؛
   همیشه به‌خاطر داشته باشید که معماری یعنی خلاقیت و اگر قرار بود در معماری هر نوع بنایی، محدود به یک سری اشکال و فرم‌های هندسی منظم و چارچوب‌های منطقی باشیم، خلاقیت از بین می‌رفت و هیچ‌گاه در جهان این همه ساختمان‌های فوق‌العاده ساخته نمی‌شد.
   بنابراین نه در ساختمان مورد نظر شما و نه در هیچ‌نوع ساختمان دیگری ملزم به طراحی منظم نیستید.
   کنسول در هر نوع سازه ای قابل اجراست. بنابراین شما می‌توانید با خیال آسوده در طراحی خود از کنسول استفاده کنید و قسمت‌هایی را که مد نظرتان است به‌صورت کنسول طراحی و اجرا کنید، مشروط بر اینکه کمی با عناصر سازه‌ای آشنایی داشته باشید تا کنسول‌هایی که به بنا اضافه می‌کنید قابلیت اجرا داشته باشد.
   موفق باشید؛

 17. سلام. زیربنای منزل ما در یک زمین ۱۵۰ متری، به ازای هر طبقه۸۹ متر است( منزل به صورت همکف و زیرزمین ) اندازه زمین ۸*۱۹/۲۵ میباشد. در وسط ساختمان۸۹ متری، به فاصله ۳/۱۰ متر و ۴ متر از دیوار طولی ساختمان سه ستون در امتداد هم قرار گرفته است. آیا می توان فاصله ستون ها از یکدیگر را تغییر داد( ۱متر و نیم)؟ با توجه به اینکه ستون ها در یک راستا قرار دارند؟

 18. سلام خسته نباشید
  مطالب مفید دارید
  فقط یک سوال میشه لطف کنید
  ابعاد ستون در نقشه معماری تا ۳ یا ۴ طبقه چند در چند هست?
  اگر زیر زمین باشه چطور؟
  با طول دهانه ها
  اگر لطف کنید توضیح بدید ممنون میشم

  1. سلام دوست عزیز؛

   در نقشه‌های فاز یک معماری ابعاد ستون‌ها را برای ساختمان‌های معمولی تا ۶ سقف، اعم از اینکه زیرزمین دارد یا ندارد، در صورتی که اسکلت فلزی است، ۲۰*۲۰ سانتی‌متر در نظر بگیرید.
   اگر اسکلت ساختمان بتنی است، ابعاد ستون‌ها را ۴۰*۴۰ سانتی‌متر در نظر بگیرید.
   در مورد طول دهانه تا ۱۰ متر و حتی بیشتر هم می‌توانید در نظر بگیرید، که این کار باعث سنگین‌ترشدن سازه و هزینه ساخت می‌شود.
   بهترین مقدار طول دهانه در ساختمان‌های مسکونی با اسکلت فلزی یا بتنی بین ۵ تا ۷٫۵ متر باشد.

   موفق باشید؛

 19. ا عرض سلام وخسته نباشیدوتشکر از سایت خوبتون
  مهندس پلانی ستون گذاری کردم و پلان تیریزی طراحی شده میخوام بدونم درسته ممنون میشم راهنماییم کنید

 20. با عرض سلام و خسته نباشید و تشکر از سایت خوبتان

  در زمینی به متراژ ۷٫۵*۸ می خواهم ویلا بسازم در طول زمین ۳ ستون و در عرض زمین ۲ ستون قرارداده ام آیا ممکن هست در خصوص شناژ و فنداسیون و نحوه اتصال کف این ستون ها توضیح بفرمائید. ممنون

  1. سلام دوست عزیز؛

   شما می‌توانید ۲ نوع فونداسیون را برای ساختمان‌تان اجرا کنید:
   ۱- می‌تواند برای هر ستون از فونداسیون‌های منفرد استفاده کنید و این فونداسیون های منفرد را با شناژهایی به ابعاد ۳۰*۳۰ یا ۳۰*۴۰ سانتی‌متر به یکدیگر وصل کنید.
   ۲- می‌توانید از فونداسیون نواری استفاده کنید. احتمالا برای ساختمان شما، فونداسیون نواری با عرض ۶۰ تا ۸۰ سانتی‌متر و عمق ۵۰ تا ۶۰ سانتی‌متر کفایت می‌کند. در این مورد بهتر است با مهندس سازه پروژه مشورت کنید.

   موفق باشید؛

 21. سلام خسته نباشید. من یه پلان فرهنگسرا دارم طراحی میکنم که ۴ طبقه است و هر پلانی نسبت به پلان زیرین زاویه چرخش داره ، الان با ستون گذاریش مشکل دارم.ممنون میشم راهنماییم کنید.

 22. بسیار ممنونم
  ۱-پس در ایتبس به پلان فونداسیون هم نیاز داریم؟
  چون پلان معماری رو طراحی کردم و اکس بندی رو هم فعلا با شک انجام دادم و میخواستم وارد ایتبس شوم.
  ۲-پلان آکس بندی رو کجا بفرستم که اگه زحمتی نیست بررسی کنین؟

 23. سلام و خسته نباشید
  براى استفاده از نرم افزار ایتبس براى محاسبات سازه، چه پلان هایى رو باید بداریم؟ و اینکه پلان فونداسیون رو چطورى طراحى کنم؟ ابعاد سازه رو کمى بزرگتر کردم ١١/۵ در٨/۵
  با تشکر از مطالب مفیدتون

  1. سلام دوست عزیز؛

   برای انجام محاسبات سازه، باید پلان تمام طبقات، به‌همراه کلیه بازشوهای تأثیرگذار در محاسبه سازه مثل محل سرویس‌پله و آسانسور، نورگیرها، داکت‌های تأسیساتی بزرگ و همچنین لبه نما و کنسول‌ها را به‌طور دقیق در نرم افزار ایتبس وارد کنید.
   طراحی فونداسیون با نرم افزار safe انجام می‌شود. به‌زودی در این مورد آموزش‌های جدیدی در سایت و کانال تلگرام رادآرشیتکت قرار می‌دهیم.

   موفق باشید؛

 24. سلام..سپاسگذارم بابت مطالب کاربردی وعالی که در سایت گذاشتید

  لطف می کنید در رابطه با تعداد پله وسر گیری پله در پلان توضیج دهید

 25. سلام،خسته نباشید،ببخشید من خونم حدود دویست متر زیر بنا هست یعنی دقیق ۱۴/۷۵×۱۳/۵=۱۹۹/۱۲
  خونه رو به مشرق هست و در قسمت پذیرایی از گوشه مرز زمین در شمال شرقی به طرف به طرف مقابل جنوب شرقی اولین ستون ۴ متر فاصله دارد بعدی هم ۴ متر و بعدی ۳ متر و بعدی هم ۳/۷۵
  از سمت شرق به غرب اولین ستون بازم ۴ متر فاصله دارد
  و ستون بعدی آن هم پنج متر
  در همین گوشه سالن پذیرایی خونه هستش که به ابعاد ۶متر در ۱۰ متر که متاسفانه مهندس ناشی ساختمان کاری کرده که دو ستون در پذیرایی هست که یک ستون که فاصله اش از گوشه مرز زمین در قسمت شمال غربی ۵ متر هست را قصد داریم حذف کنیم،چون ساختمان فعلا همکف ان ساخته شده میتوانیم تغییر دهیم،،این ستون با دیوار نزدیکش ۲متر فاصله دارد، میخوام ستون جدید را توی دیوار بزارم که با این کار فاصله از ستون روبروش در مرز شرق ۶متر خواهد شد و با ستون بعدی ۳متر
  سوال من از شما اینه که با توجه به ساختمان اسکلتی و ستون ها با تیر اهن چهارده که ستون ها جفتی ساخته شده از تیر اهن چهارده و تیر ریزی سقف هم با تیر اهن چهارده و فاصله تیر ریزی های سقف هشتاد سانتیمتر از هم هستند و پل ها از تیر اهن شانزده هست،
  آیا میشه ستون جابجا کرد؟
  در استحکام بنا خلل بوجود نمیاد؟
  باید پل را به تیراهن هجده تغییر بدم برای فاصله شش متری؟
  آیا میشه ستون بردارم و در طبقه بالا از سیستم پل های بزرگ که ستون ندارن و در بالا با تیر اهن مثل سیستم پل ها اون قسمت محکم کار کنم چون طبقه بالا پلانش متفاوته و میشه.
  در کل لطفا راهنمایی کنید بهترین کار چیه که انجام بدم؟

  1. سلام دوست عزیز؛

   در مورد سوالی که در مورد طراحی ساختمان‌تان مطرح کردید، با این اطلاعات خیلی نمی‌توانم کمک‌تان کنم.

   متاسفانه اکثر طراحان، مهارت کافی در طراحی پروژه‌های اجرایی را ندارند. چه بهتر بود قبل از اینکه شروع به ساخت کنید، به این موارد توجه می‌کردید و یا از طراح بهتری کمک می‌گرفتید.

   با این حال، لطفا فایل اتوکد پروژه در وضعیت موجود، به‌همراه فایل پیشنهادی خودتان پس از تغییرات را به آدرس ایمیل soal@radarchitect.com ارسال کنید تا بررسی و نتیجه خدمتتان اعلام گردد.

   با مشاهده و بررسی فایل اتوکد، خیلی بهتر و دقیق‌تر می‌توانم شما را راهنمایی کنم. همچنین حتما اطلاعات تماس خودتان را هم در ایمیل ارسالی ذکر کنید تا در صورت نیاز بتوانیم با شما تماس بگیریم.

   موفق باشید؛

 26. سلام وقتتون بخیر من دانشجوی معماری هستم و برای یکی از طرحام به مشکل ستون گذاری برخورد کردم ونمیدونم که چطور انجامش بدم ولی برای پایان کار حتما ستون گذاری میخوان میشه لطفا کمکم کنید

 27. سلام ، با تشکر از مطالب جامع و مفیدتون، سوال من در مورد ساخت یک ویلا ی یک طبقه به ابعاد ١٠ در ۶ در شمال هست، ایا نیازى به دیوار برشى هست؟ ستون گذاری و آکس بندى را چگونه انجام دهم؟
  اگر راهنمایی دیگرى هم دارین ممنون میشم بفرمایید.

  1. سلام دوست عزیز؛
   با توجه به ابعاد بنا، احتیاجی به استفاده از دیوار برشی نیست. اما حتما باید از مهاربند استفاده کنید.
   با توجه به اینکه عرض ساختمان ۶ متر است، احتیاجی به وجود ستون در وسط بنا نیست. در طول ۱۰ متری بنا می‌توانید با توجه به محل قرارگیری در و پنجره‌ها و همچنین با توجه به طراحی نما، ۳ یا ۴ آکس تعریف کنید که در این صورت فاصله ستون‌ها در طول ساختمان، ۵ متر و یا کمتر خواهد شد.
   باتوجه به نوع کاربری ساختمان شما (ویلا)، بهتر است کف ساختمان به‌اندازه ۳ یا ۴ پله از سطح زمین بالاتر باشد.
   موفق باشید؛

 28. سلام
  در مجاورت منزلمان اپارتمانی احداث شده میخواستم ببینم فاصله استاندارد بین دیوار اپارتمان و منزل بنده(فضای خالی)چقدر باید باشه
  چون دقیقا همسایمان چسبیده به دیوار منزلم(بدون هیچ فاصله) بتونریزی و دیوار کشی کرده است
  آیا احتمال این هست که به ساختمان فشار وارد شود چون ترکهایی در کنار ستون های ساختمان بصورت مشهود دیده میشود که قبلا این ترکها وجود نداشته
  با تشکر

  1. سلام دوست عزیز؛
   در زمان احداث ساختمان جدید، مطابق با آیین نامه اگر ارتفاع ساختمان بیشتر از ۱۲ متر باشد، باید از عرض زمین به اندازه ۰/۰۱ ارتفاع ساختمان کسر شود. به این فاصله درز انقطاع دو ساختمان می گویند.
   هدف از درز انقطاع در ساختمان این است که در زمان زلزله، ساختمان های مجاور به یکدیگر برخورد نکنند و نیروهای جانبی بیشتری به غیر از نیروی زلزله به آن وارد نشده و موجب تخریب نگردد.
   لازم به ذکر است که اکثر خرابی های زلزله در ساختمان های بلند، ناشی از ضربه هایی است که ساختمان های مجاور به یکدیگر وارد می کنند.
   بگذارید یک مثال بزنم:
   فرض کنید آپارتمان در حال احداث ۵ طبقه روی پیلوت و با ارتفاعی حدود ۲۰ متر از روی فونداسیون است. در این صورت باید به اندازه ۰/۰۱ ارتفاع، یعنی ۲۰ سانتی متر درز انقطاع برای این ساختمان در نظر گرفت. البته این ۲۰ سانتی متر برای هر دو طرف ساختمان است، یعنی این ساختمان از هر طرف ۱۰ سانتی متر باید از مرز زمین فاصله داشته باشد. حالا اگر ساختمان شما هم قرار باشد اینگونه ساخته شود، شما هم باید همین درز انقطاع را رعایت کنید. بنابراین دو ساختمان از یکدیگر ۲۰ سانتی متر فاصله خواهند داشت که در زمان زلزله به یکدیگر برخورد نخواهند کرد.

   در هنگام اجرای ساختمان، باید تمام نکات ایمنی و آیین نامه ای برابر مقررات و ضوابط رعایت گردد و چنانچه در زمان بتن ریزی و یا در کل مراحل احداث ساختمان، خسارتی به ساختمان های مجاور وارد شود، مالک و مجری آن باید پاسخگو باشند.

 29. سلام خسته نباشید جرا فایل دانلودپی دی اف رو میزنم واسم ارسال نمیشه نیاز ضروری بش دارم

  1. سلام دوست عزیز؛
   در ساختمان‌های مسکونی، مشابه پلانی که در بالا می‌بینید، معمولا اگر اطراف باکس پله و آسانسور و همچنین فاصله بین دو ستون در دیوار مقابل سرویس پله را دیوار برشی با ضخامت ۳۵ تا ۴۰ سانتی‌متر در نظر بگیریم، کفایت می‌کند.

  1. بله متاسفانه سطح آموزشی دانشکده‌های معماری به شدت پایین آمده و اکثر اساتید جوان دانشگاه تسلطی به موضوعات اجرایی و پروژه‌های واقعی معماری ندارند.
   بسیار خوشحالم که مطالب سایت رادآرشیتکت که حاصل بیشتر از ۱۴ سال تجربه بنده است، برای شما و سایر اعضای محترم سایت مفید بوده است.

 30. سلام باتشکر از سایت خوبتون..میخواستم بدونم برای ستون گذاری ساختمان های منحنی چیکار باید انجام بدیم؟

  1. اصول ستون گذاری در ساختمان های منحنی هم دقیقا به همین صورت است. فقط ستون های لبه کار را باید با توجه به شکل پلان و موقعیت لبه های سقف و با در نظرگرفتن موارد سازه‌ای در پلان جانمایی کرد. دقت داشته باشید که در ساختمان های منحنی شکل هیچ احتیاجی نیست ستون گذاری را نامنظم انجام دهید. در واقع باید مطابق با شکل پلان خود، ستون گذاری را تا آنجا که ممکن است منظم انجام دهید.
   به عنوان یک معمار باید تا حدودی با مسائل سازه ای مثل فونداسیون و تیرریزی سقف آشنایی داشته باشید. آشنایی و درک این موضوعات، مخصوصا طراحی فونداسیون و تیرریزی سقف طبقات، در زمان طراحی معماری و همچنین ستون گذاری در پلان بسیار به شما کمک خواهد کرد.

 31. سلام
  برای یک ساختمان با عرض ۸ متر و دو طبقه آیا می توان طراحی ستون ها به گونه ای انجام شود که داخل ساختمان بدون ستون باشد؟

  1. سلام.
   بله. حتی برای ساختمان با عرض ۱۰ متر هم می‌توان وسط پلان ستون نگذاشت. در این صورت سازه کمی سنگین‌تر و پل های اصلی از نوع تیرورق خواهند بود.
   توصیه می‌کنم اگر محدودیت خاصی در پلان طبقات و یا پارکینگ ندارید، مخصوصا در ساختمان‌های با عرض ۱۰ متر و بیشتر، اینکار را نکنید.
   اگر هم چنین کاری را کردید، توجه داشته باشید که ممکن است مجبور شوید به‌خاطر ارتفاع تیرورق‌ها، فاصله کف تا کف طبقات را کمی بیشتر در نظر بگیرید.

 32. سلام بسیار ممنونم. پلانی دارم در قسمت قناس زمین به شکل ذوزنقه ای که یک طرفش خیلی تیز است و باید در طبقات بالا یک مثلث متساوی الساقین طراحی کنم.
  چطور ستون گذاری کنم جای پارک برای پنج تا ماشین لازم دارم
  ممنون از لطف شما

 33. سلام
  من یک باغ هزار متری دارم که میخوام در یک بنای ۱۲×۱۳ یک استخر ۴×۱۰ به صورت طولی احداث کنم. در نحوه ستون گذاری به مشکل بر نخواهم خورد؟

  1. سلام.
   خیر. با توجه به عرض ۴ متری استخر، مشکلی برای ستون گذاری نخواهید داشت.
   در صورتی که بعد از طراحی، در ستون گذاری پروژه مشکل داشتید، می‌توانید بعد از طراحی و ستون گذاری، فایل پروژه خود را به ایمیل soal@radarchitect.com ارسال کنید تا بررسی شود.

 34. بسیار سپاس گزارم از مطالب خوبتون.
  شما خیلی عالی مطالب مهم و پایه ای معماری رو توضیح دادید. آدم واقعا کیف میکنه

 35. سلام،
  وقت بخیر،
  دلیل سازه ای اینکه باید در چهار طرف راه پله ستون قرار بگیرد چیست؟
  با تشکر

  1. سلام دوست عزیز؛
   ممنون بابت سوال خوبی که مطرح کردید.
   اولا باید توجه داشته باشید باکس سرویس پله و آسانسور مثل یک حفره بزرگ در سقف است.
   همیشه به یاد داشته باشید هر زمان که در سقف حفره‌ بزرگی باشد، باید حتما ۴ طرف آن تیرریزی شود تا قابلیت بتن ریزی و اجرای سقف ممکن شود. فقط برای حفره‌ها و داکت های تاسیساتی کوچک احتیاجی به تیرریزی در اطراف وید نیست.
   دوما برای اجرای شمشیری پله ها، حتما باید در اطراف سرویس پله ستون وجود داشته باشد تا بتوان شمشیری پله ها را به آن متصل کرد. بدون وجود ستون اجرای پله ممکن نیست.
   از طرفی با توجه به اینکه در اکثر موارد سرویس پله در مرکز ثقل ساختمان طراحی می‌گردد، بهترین مکان برای اجرای دیوار برشی در ساختمان است و می‌دانیم که از نظر سازه ای، بهتر است که در گوشه های دیوار برشی حتما ستون وجود داشته باشد.
   بنابراین حتما احتیاج به ستون گذاری در اطراف سرویس پله داریم و برای همین موضوع است که ابتدا اول این ستون ها را در پلان جانمایی می‌کنیم و بقیه مراحل را همانطور که در مقاله بالا گفتم انجام می دهیم.
   موفق باشید؛

 36. سلام
  مطلب آموزنده ایست و از این بابت متشکرم. سوال من راجع به اثر هزینه ای ستون گذاری است؟ مثلا در زمینی به عرض ۱۰ متر ممکن است ۵و ۵ با ۴و۶ یا ۷و۳ را بکار گرفت. سوال من راجع به اسکلت بتنی است. و کل هزینه ستون و سقف مد نظرم هست.

  1. سلام دوست عزیز؛
   همانطور که در مقاله بالا هم به آن اشاره کردم هرچه سازه منظم‌تر و فاصله بین ستون‌ها متعادل‌تر باشد، سازه سبک‌تر و در نتیجه از نظر اقتصادی به‌صرفه‌تر خواهد بود. این مورد هم در ساختمان های فولادی و هم در ساختمان های بتنی یکسان است.
   به‌عنوان مثال در سوالی که مطرح فرمودید، حالت اول یعنی دو فاصله ۵ متری اقتصادی‌تر است. اما توجه داشته باشید که این به‌هیچ‌وجه به‌معنی بهتر شدن معماری نیست!
   در نظر داشته باشید که عملیات آکس بندی و ستون گذاری در پلان معماری، بعد از طراحی پلان تمام طبقات انجام می‌شود.
   پیشنهاد جدی من این است که به‌هیچ‌عنوان خودتان و پلان معماری را محدود به فواصل و نحوه قرارگیری ستون‌ها و و همچنین اندکی صرفه‌جویی در سازه نکنید.
   همیشه به یاد داشته باشید که مهم‌ترین مساله در معماری و طراحی ساختمان، کیفیت فضاهای داخلی و استفاده بهینه از تمام فضاها، با توجه به نیازهای ساکنین است.

 37. با عرض سلام و تبریک سال نو خدمت مهندس
  من یه ویلای تریبلکس طراحی کردم که شکل نامنظمی داره به همین دلیل برای ستون گذاری مشکل دارم، میشه راهنمایی کنید

 38. سلام
  بسیار ممنون از مطالبتون
  لطفا در مورد محل قرارگیری دیوار برشی نیز مطالبی (ترجیحا با ذکر یک مثال) عنوان بفرمایید.
  همچنین من همیشه برای جلوگیری از ورود تیرها به فضای مفید راه پله مشکل زیادی دارم. درصورت امکان در این باره نیز توضیحاتی بفرمایید.
  با تشکر

  1. بهترین محل قرارگیری دیواربرشی در پلان، اطراف پله است و در اکثر ساختمان‌های مسکونی با زیربنای کمتر از ۲۰۰ متر مربع، همین مقدار دیوار برشی بعلاوه یک دیوار برشی در دیوار خارجی مقابل پله‌ها کفایت می‌کند. البته نظر نهایی در این مورد را مهندس سازه پروژه می‌دهد.
   در مورد تیرهای شمشیری پله، این مشکل به‌خاطر آکس‌بندی نامناسب ایجاد می‌شود.
   در هنگام ستون‌گذاری اطراف پله و آسانسور، باید دقت داشته باشید که حتما آکس ستون‌ها حداقل ۱۰سانتی‌متر از باکس داخلی و مفید این فضاها فاصله داشته باشد.

 39. سلام.من چند روز پیش یک طرح به ایمیل شما فرستادم که تجزیه و تحلیلش کنید و نتیجه رو بدین اما هنوز خبری نشد خاستم بدونم کی نتیجه بررسی رو بهم میدین.ممنون

 40. سلام.واقعا من از تمام مطالبتون نهایت استفاده رو بردم و مطالب خیلی خیلی خوبی هستند نمیدونم از کدومشون تعریف کنم آخه همه بی نظیرن چون واقعا من ترم آخر معماری هستم و هنوز هیچ استادی اینجوری برامون توضیح نداده و تمام توضیحاتشون گنگه.از سایتتون واقعا تشکر میکنم بخصوص اینکه طراحیهای بچه هارو بررسی میکنید و نتیجه رو برای استفاده همگان قرار میدین

  1. سلام دوست عزیز؛
   سپاس از لطف بی‌کران شما. بسیار خوشحال هستم که مطالب سایت برای شما و سایر دوستان مفید بوده است.
   خوشحال می‌شویم که سوالات و پیشنهاد‌های خودتون رو در جهت هرچه بهتر و مفید شدن سایت رادآرشیتکت با ما در میان بگذارید.

 41. با عرض سلام و خسته نباشید
  مطلبتون خیلی مفید و کاربردی بود
  اما بنده یه نقشه ای دارم که راه پله ام خارج از پلانه و برای ستون گذاری مشکل دارم
  یکی از گوشه های راه پله ام یک متر با گوشه ی ساختمان فاصله داره و اگر بخواه هم در گوشه ساختمان و هم در گوشه راه پله ستون بذارم فاصله دو ستون یک متر میشه
  اگر امکان داره راهنماییم کنید

  1. سلام دوست عزیز؛
   بسیار خوشحالیم که آموزش‌های ارائه شده برای شما و سایر دوستان مفید واقع شده است.
   فایل پروژه به همراه ستون‌گذاری پیشنهادی خود را به آدرس ایمیل soal@RadArchitect.com ارسال کنید تا بررسی شود.

 42. با سلام و تشکر از توضیحات کاملتون واقعا جای قدردانی داره. یک سوال داشتم ازتون ممنون میشم راهنماییم کنین.
  تو مجتمع های سینمایی (در حدود ۳،۴طبقه) ابعاد ستونها باید چقدر باشه؟ و حداکثر فاصله آکسها میتونه چقدر باشه؟

  1. سلام دوست عزیز؛
   ابعاد ستون‌ها بسته به نوع سازه، بزرگی سازه و همچنین تعداد طبقات متفاوت است که ابعاد دقیق آنها پس از انجام محاسبات توسط مهندس سازه مشخص می‌شود.
   در ساختمان‌های بتنی ابعاد ستون‌ها بزرگ‌تر است و می‌تواند به‌صورت مربع و یا مستطیل اجرا شود. در زمان طراحی فاز یک معماری، ابعاد استاندارد ترسیم ستون‌ها در پلان، در ساختمان‌های فلزی ۲۰*۲۰ و در ساختمان‌های بتنی ۴۰*۴۰ و یا ۲۰*۴۰ است.

   همانطور که می‌دانید نباید در وسط سالن‌های آمفی‌تئاتر و سینما ستونی وجود داشته باشد. بنابرین طبیعتا در چنین پروژه‌هایی فاصله دو ستون بسته به عرض سالن سینما متغیر است.
   اما توجه داشته باشید که در جهت دیگر باید همان فاصله‌های متعارف را در آکس‌بندی خود لحاظ کنید.
   اگر پروژه شما چند طبقه و کاربری هر طبقه متفاوت است، بهتر است سالن‌های آمفی‌تئاتر و سینما را در بالاترین طبقه جانمایی کنید.
   اینکار چند مزیت مشخص دارد:
   اول اینکه در آکس‌بندی و ستون‌گذاری طبقات پایین‌تر محدودیتی ندارید و نیازی نیست که دهانه‌های غیراستاندارد در طبقات زیرین داشته باشید.
   دوم اینکه می‌توانید با خیال راحت کف و سقف سالن آمفی‌تئاتر و سینما را به صورت شیبدار طراحی و اجرا کنید.
   سوم می‌توانید دهانه‌های بزرگتری را با استفاده از خرپا و یا سقف‌های سبک‌تر مثل اسپیس‌فریم، به‌راحتی پوشش دهید.

 43. سلام.بسیار عالی توضیح دادید حتی اساتیدم اینجوری بهمون توضیح نمیدن.
  و میخوام بدونم که اگه ساختمان دو واحدی بود بین دو واحد .دیوار بینش ستون قرار میگیرد یا نه؟

  1. سلام. ممنون از لطف شما دوست عزیز.
   هیچ الزامی به قرارگیری ستون بین دو واحد نیست. بسته به ابعاد زمین و شکل پلان ممکن هست این اتفاق بیفته اما هیچ الزامی نیست.
   اگر پروژه مشخصی دارید، فایل پروژه به همراه ستون‌گذاری پیشنهادی خودتون رو به آدرس soal@radarchitect.com ارسال کنید تا بررسی شود.

 44. با سلام و تشکر از سایت بسیار خوب و عالی شما.

  لطفا در صورت امکان پاسخ یه سوالات دوستان را همراه با فایل کد یا تصویری از نقشه ایشان در سایت قرار دهید تا برای سایر دوستان هم قابل استفاده باشد یا قسمتی را در وبلاگ برای مشاهده پاسخ سوالات قرار دهید،به این ترتیب خیلی از اشکالات اشخاص برطرف میشود.
  با تشکر مجدد و فراوان

  1. سلام. خیلی خوشحالیم که مطالب سایت مورد توجه شما قرار گرفته. پیشنهاد بسیار خوبی کردید و قصد داریم از این به بعد حداقل هفته ای یکبار، مراحل آموزش و پاسخ به سوالات دوستان را در سایت و در کانال تلگرام رادآرشیتکت به صورت تصویری قرار بدیم تا دوستان بیشتری استفاده کنند.
   اگر هنوز عضو کانال تلگرام ما نیستید، با کلیک روی لینک زیر عضو کانال شوید تا از جدیدترین اخبار و آموزش‌های سایت باخبر شوید.
   https://t.me/RadArchitect
   RadArchitect@

 45. با سلام..سوال من اینه که برای پلان هایی که بعضی قسمت های آن زاویه دار(۴۵ درجه) است چگونه باید محور آکس بندی را مشخص کرد؟

  1. سلام. اصول کلی ستون‌گذاری در ساختمان‌های مسکونی یکسان است.
   در ساختمان‌های با اشکال خاص مثل دایره، بیضی و… و همچنین پلان‌هایی با خطوط ۴۵ درجه باید همین اصول را مطابق با پلان خود پیاده کنید.
   برای راهنمایی بیشتر و مفیدتر، لطفا فایل پروژه به همراه ستون‌گذاری پیشنهادی خود را ارسال کنید تا بررسی شود.

 46. سلام مهندس
  من یک پلان طراحی کردم در هفت طبقه که دو طبقه پارکینگ
  همکف تجاری
  و ۴ طبقه مسکونی
  شکل کلی پلان بیضی هست و من در ستون گذاری آن مشکل دارم ممنون میشم که در این زمینه کمک کنید
  با تشکر

 47. سلام و تشکر از مطلب خوبتون
  من تو ستون گذاری طرحم شدیدا به مشکل برخوردم و ممنون میشم اگر راهنماییم کنید.
  یکی از سوالام این هست که آیا امکان این وجود داره که تو ستون گذاری بدون استفاده از درز آکس ها رو بچرخونیم؟ (به دلیل فرم خاص طرحم مجبور به انجام این کار شدم.)

  1. سلام.
   متوجه منظورتون از درز آکس ها نشدم!
   اما به‌طور کلی چرخش ستون‌ها با توجه به شکل معماری و مهم‌تر از اون با توجه به شکل تیرریزی سقف باید متناسب باشه.
   لطفا فایل پروژه و ستون‌گذاری پیشنهادی خودتون رو به آدرس ایمیل soal@RadArchitect.com ارسال کنید تا بیشتر بتونم کمکتون کنم.

 48. با سلام ، ممنون از مطلب مفیدتون
  ۱_آیا ستون گذاری در سازه های بتونی و فلزی متفاوته؟ مثلا آیا در سازهای بتونی ستونها باید در یک راستا بوده و در فلزی می تواند نباشد ؟
  ۲_و خود المان ستون در پلان سازه های فلزی ۲۰ در ۲۰ بوده و در بتونی ۴۰ در ۴۰ بوده ؟ و در مواردی دیده شده ۴۰ در ۲۰ در بعضی موارد ترسیم شده
  ۳_ و در نحوه قرار گرفتن بادبندها در فلزی و دیوار برشی توضیحاتی بدید .

  1. سلام دوست عزیز.
   اصول کلی ستون‌گذاری در ساختمان‌های بتنی و فلزی یکسان بوده و تفاوتی ندارد. در هیچ نوع سازه و هیچ نوع ساختمانی، هیچگونه الزامی به در یک راستا بودن ستون‌ها وجود ندارد. اما بهتر است برای سهولت در اجرا و منظم شدن سازه که تاثیر به‌سزایی در سبک‌سازی سازه دارد، با توجه به شکل پلان ساختمان، تا حد امکان ستون‌ها در یک راستا و با فواصل معقول از یکدیگر قرار گیرند.
   در ساختمان‌های بتنی ابعاد ستون‌ها بزرگ‌تر است و می‌تواند به‌صورت مربع و یا مستطیل اجرا شود، که تعیین شکل و اندازه دقیق آن پس از انجام محاسبات و توسط مهندس سازه مشخص می‌شود.
   در زمان طراحی فاز یک معماری، ابعاد استاندارد ترسیم ستون‌ها در پلان، در ساختمان‌های فلزی ۲۰*۲۰ و در ساختمان‌های بتنی ۴۰*۴۰ و ۲۰*۴۰ است.
   انشاا… در مقاله‌ای جداگانه، در مورد نحوه جانمایی مهاربند و دیواربرشی در پلان معماری صحبت می‌کنم.

 49. سلام. ممنون از آموزشهای خوبتون.
  اگر پروژه بیمارستان هم باشه به همین صورت محاسبه میشه؟
  مثلا فاصله ستون ها همون ۵ یا ۶ در نظر گرفته میشه؟

  1. سلام دوست عزیز.
   اصول کلی ستون‌گذاری در تمام ساختمان‌ها به همین شکل است. البته معمولا به دلیل وسعت پروژه و وجود ریزفضاهای بزرگتر و با مساحت بیشتر در ساختمان‌های تجاری، اداری و آموزشی، بیمارستانی و …، محدودیت‌های ستون‌گذاری در این‌گونه بناها کمتر و ستون‌گذاری این ساختمان‌ها راحت‌تر است.
   فاصله ستون‌ها تا ۱۰ متر و کمی بیشتر هم قابل افزایش است، اما بهتر است برای صرفه‌جویی در سازه، فقط در قسمت‌هایی از ساختمان که وجود ستون در آن ایجاد مزاحمت کرده و از کیفیت آن کم می‌کند یا دهانه‌های با فاصله کم در آن مغایر ضوابط است ، فواصل را افزایش دهیم.
   مثلا در لابی‌های بزرگ، اطراف وید، سالن‌های همایش و اجتماعات، مکان‌های ورزشی و… وجود ستون در وسط فضا تا حد زیادی، کیفیت و زیبایی فضا را کاهش داده و بهتر است در این فضاها از دهانه‌های بزرگتر استفاده کنیم. اما اگر ستون‌ها در داخل دیوارها قرار می‌گیرند و مشکلی در ریزفضاها بوجود نمی‌آورند، بهتر است در فواصل ۵ تا ۷/۵ متری جانمایی شوند.

 50. سلام. من از سایت شما خیلی چیزها در مورد معماری و طراحی پلان یاد گرفتم
  ممنونم بابت سایت و اموزشهای بسیار خوبتون

 51. با سلام
  در صورتی که پلان به صورت دایره ای باشد و دو نوار دایره ای یکی در محیط دایره و دیگری داخل دایره ، مربوط به پارکینگ باشد آنگاه اگر با این ضابطه پیش رویم و ستون های محیطی را با فواصل ۷ متر و کمتر از اون جانمایی کنیم آنگاه ستونهایی که برای نوار دایره ای داخلی قرار میگیرن(با فرض اینکه ستونها باید قطری در یک راستا باشند) فواصلشون کمتر میشه و دوتا ماشین دیگه بینشون جا نمیشه و در صورتی هم که بخوایم جا بشه آرایش قطری بهم میریزه .پیشنهادتون چیه؟!

 52. سلام
  ویلایی تریبلکس برای خودم طراحی کردم مشکل اساسی من در ستون گذاری هست .. فاصله بین دو ستون راهی داره بیشتر از ۱۰ متر بشه…
  تشکر از شما

  1. سلام دوست عزیز.
   بله. بسته به نوع سازه، پوشش سقف و همچنین کاربری فضاهای مختلف، می‌توان فاصله ستون‌ها را افزایش داد. هرچند به شخصه چنین توصیه‌ای نمی‌کنم.
   در صورت تمایل می‌تونید فایل پروژه به همراه ستون‌گذاری پیشنهادی خودتون رو به آدرس soal@radarchitect.com ارسال کنید تا پروژه شما بررسی و نتیجه خدمتتون ایمیل بشه.
   موفق باشید.

 53. سلام .تو این ستون گزاری پلان مستطیل بود ولی اگه مستطیل نباشه وسطش تو رفتگی داشته باشه چجوری ستون بزارم؟
  یعنی روی هر گوشه تو رفتگی باید ستون بگزارم یا نه؟

  1. این موضوع بستگی زیادی به شکل پلان معماری و نوع سازه ساختمان دارد. اگر فاصله این شکست‌ها در پلان زیاد باشد، حتملا لازم است که در این قسمت‌ها ستون گذاشته شود.

 54. با سلام
  ببخشید چرا ستونگذاری یک پلان ساده رو آموزششو گفتین بعضی پلان ها رو نمیشه اصلا اینکارو انجام داد روش!!
  میشه راهنمایی کنین؟

 55. با سلام و عرض ادب
  سپاس از توضیحاتتون اما چرا اومدین یه پلان ساده ی مکعبی رو که همه بلدن ستون گذاری‌کردین. من با وجود خوندن اینا و یه سری اطلاعات دیگه نمیتونم پلانمو ستون گذاری کنم چون پلان به طورت پله ای پیچیده س

  1. سلام دوست عزیز.
   لطفا پلان معماری خودتون رو به همراه ستونگذاری پیشنهادی‌تون ایمیل کنید تا بررسی شود.
   شما می‌توانید در هر زمان، سوالات و مشکلات خود را از طریق ایمیل soal@radarchitect.com با ما در میان بگذارید.

 56. سلام. وبسایت خیلی خوبی دارید. من خیلی برای آموزش معماری جستجو کردم و به جرات میتونم بگم سایت شما برای آموزش معماری بهترینه.
  لطفا در مورد برگزاری کلاسهای حضوری راهنمایی بفرمایید.

  1. ممنون از لطف و محبت شما دوست عزیز؛
   زمان برگزاری دوره‌های آموزش معماری و طراحی پلان، از طریق ایمیل، به اعضای سایت اعلام می‌شود.
   لطفا برای اطلاع از آموزش‌های رایگان و دوره‌های حضوری و غیرحضوری رادآرشیتکت، حتما در سایت عضو شوید.

 57. تصویر آواتار
  علیرضا سعادت نیا

  واقعا عالی بود. اینقدر ستون گذاری اصولی رو خوب توضیح دادین به همراه عکسها که آدم واقعا لذت میبره. کاش این چیزا رو تو دانشگاه بهمون یاد میدادن.
  ممنون استاد.

 58. تصویر آواتار
  فهیمه علوی

  خیلی جالبه. من لیسانس معماری دارم. ولی هیچوقت تو دانشگاه در مورد مساله به این مهمی به ما چیزی یاد ندادن.
  حتی یکی دو بار از استادم در مورد ستونگذاری پلان سوال پرسیدم. ولی ایشون گفت که این کار رو باید محاسب پروژه انجام بده!
  فکر کنم بنده خدا خودش هم بلد نبود!

دیدگاه‌ خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دوره جعبه سیاه معماری

برای ثبت‌نام رایگان و دریافت تمام جلسات، همین الان فرم زیر را پر کنید.

 

اطلاعات شما نزد رادآرشیتکت محفوظ است.

دوره رایگان طراحی معماری

برای تکمیل ثبت‌نام، مشخصات خودتان را وارد کنید.

اطلاعات شما نزد رادآرشیتکت محفوظ است.

اسکرول به بالا

دانلود ویدئوی آموزش ستون‌گذاری

برای دانلود فیلم باکیفیت و فایل پی‌دی‌اف آموزش ستون‌گذاری ایمیل اصلی خودتان را در کادر زیر وارد کنید.

دوره رایگان طراحی معماری

10جلسه آموزش عملی و کاربردی

کاملاً رایگان!

دریافت آموزش‌های رایگان معماری

برای عضویت در گروه ویژه سایت رادآرشیتکت و دریافت آموزش‌های رایگان معماری، همین الان ایمیل اصلی خودتان را در کادر زیر وارد کنید.

ترسیم پلان معماری با 7 دستور اتوکد

برای دانلود آموزش ترسیم پلان معماری با 7 دستور اتوکد ایمیل اصلی خودتان را در کادر زیر وارد کنید.

7نکته طلایی در طراحی ساختمان‌های مسکونی

برای دانلود رایگان این کتاب ارزشمند، ایمیل اصلی خودتان را در کادر زیر وارد کنید.

دانلود بلوک‌های مبلمان استاندارد

برای دانلود فایل اتوکد بلوک‌های مبلمان استاندارد، ایمیل اصلی خودتان را در کادر زیر وارد کنید.

خبرنامه آزمون طراحی نظام‌مهندسی

برای اطلاع از آخرین اخبار مربوط به آزمون نظام‌مهندسی و دریافت آموزش‌های رایگان، ایمیل اصلی خودتان را در کادر زیر وارد کنید.

مراحل نقشه‌کشی سازه‌های فولادی و بتنی

برای دانلود فیلم کامل مراحل نقشه‌کشی سازه‌های فولادی و بتنی ایمیل اصلی خودتان را در کادر زیر وارد کنید.

نحوه محاسبه ارتفاع ساختمان

برای دانلود فیلم باکیفیت آموزش نحوه محاسبه ارتفاع ساختمان، ایمیل اصلی خودتان را در کادر زیر وارد کنید.